Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

cachina

Snímek není určen pro všechny diváky. Film má několik výrazných prvků. Asi největší dominantou je to, že je vyprávěn pozpátku jako v Mementu ( na to odkazují už úvodní titulky, kdy jsou nám puštěné rovnou závěrečné ). Dalším důležitým znakem filmu je kamera. Odpoutaná aktivní kamera, která různě si léta okolo postav, prostupuje budovami, auty, točí se dokola apod. Zpočátku se divákovi ( záměrně ) může udělat z toho nevolno. Filmu vládnou dlouhé záběry bez střihů. Což se mi velice líbílo. Nesmíme ještě zapomenout na realističnost, kvůli které ne každý divák film dokouká do konce ( i když jsou tu jen dvě takové scény, ale poměrně brutální, kdy je vše vidět, kamera nikam neuhne ). SPOILER: Ve snímku nacházíme i příklad nevyplněných mezer, kdy se nedozvíme, jestli Alex znásilnění přežila, jen že upadla do komatu a ani se nedozvíme, jestli přežilo i dítě, které čekala. A taky by mě zajímalo, ( teda pokud jsem to pochopil ) jestli ten zabitý v Rectumu, byl opravdu ten násilník. Díky tmavému prostředí a pohyblivé kameře jdou obličeje těžce rozeznat, ale všiml jsem si, že je dabovaný někým jiným. Ale třeba tato nejistota a nejasné vyznění bylo právě záměrem režiséra. ()

BlueZero

Film zaujímavý jedine svojou zvrátenosťou, ničím iným. Fakt. Snímok veľmi zaostáva dejovo, doplňuje ho síce skvelá kamera, ale to ma neprinúti dať viac než dve hviezdičky. Retrospektívny dej od radosti z počatia cez znásilnenie až do násilnej pomsty... Áno bolo to zvrátené, ale to je v našej ľudskej spoločnosti čím ďalej, tým viac normálne. Gaspar Noé to len doumentoval. ()

Vitoušek

Extrémně násilné drama s krásnou Monicou Bellucci (není pro slabé povahy) Gaspar Noé je úchyl :-) jinak film je totální slátanina, plná nechutných scén! ()

zbysik

Bohužel si myslím, že "zpátečnickost" tomuto filmu mírně uškodila. Skrze silný úvod, přes napětím napěchovanou první polovinu se dostaneme k jasnému vrcholu filmu v opuštěném podchodu. Ale potom? Karty jsou již rozdány, gradace děje žádná a konec (nebo raději začátek?) je víceméně očekávaný. "zpátečnickost" zde vnímám pouze jako originální filmařský prvek. Na rozdíl od Mementa nepřidává na prožitku z filmu. ()

legatio

Měli by před začátkem filmu napsat varování, že se na něj nesmí dívat lidi trpící epilepsií a závratěma. Nic proti jinak použité kameře, než je obvyklé... ale co je moc, to je moc. ()

Bobek27

Podle mě jeden z nejskandálnějších filmů co jsem kdy viděl! Scény s prasklou hlavou nebo znásilněním byly opravdu neuvěřitelné. Herecké výkony na jedničku (Cassel opět nezklamal) a příběh naruby byl taky zajímavý. ()

HonzysKISS

Velmi působivá práce Gaspara Noéa. Už hned na začátku si uvědomíte, že tohle nebude jen tak takový film, jako každý jiný. Snímek krásně doslovně ukazuje, jaká je realita. Kameraman po celou dobu filmu odvedl naprosto perfektní práci, to se moc nevidí. Plno scén je bez střihu, což diváka musí dobře zaujmout. Zápletka, kterou si v průběhu filmu uvědomujete, je hodně originální. Tohle je víc, než dobrý film. Nejradši bych dal pět hvězdiček, ale od poloviny filmu jsem se začínal už kapánek nudit. Každopádně za originalitu, kameru a reálnou zvrácenost si tenhle snímek musí odnést výborné hodnocení. Mimochodem, lidem, kterým se nelíbí houpačky a kolotoče (jako mně :D), tak by se jim asi v kině dokázala trochu zamotat hlava :D. ()

Schuldiner

Zajímavě udělané,nápadité, ze záčátku nepochopitelné, ale pak se vše vyjasní... I tak ale nic co bych zařadil mezi kvalitní snímky... Budu si tento film pamatovat bohužel asi jen kvůli dvoum scénám, které bych označil za jendy z nejbrutálnějších co sem kdy ve filmu viděl... Syrové,realistické... Myslim, že je nemusim popisovat, kdo viděl, tak ví, kdo neviděl, tak ani nedoporučuji, bude vám z toho blbě...(tedy pokud nejste sadistický magor...) a taky budete kroutit hlavou nad tím, že je vlastně něco takového docela reálné a asi se to i stává... ()

unagi

HUMUS....takto by sa dali charakterizovať úvodne minúty filmu. Najprv sa nechápe o čo ide, kedže človek bol vhodený priamo do zápletky, nechutnej zápletky buzerantov. Dalo by sa povedať, že film je dochutený vynikajúcou retrospektívou, ktorá neublýži divákovi, ale naopak veľmi zaujme. Potom príde druhá nepríjemná udalosť v podchode a do človeka vojdu nervy, začal som sa nesmierne hnevať, neznášam vyjebané hovadá. Výborný film za ktorý som bol ohováraný a dourážaný s otázkami, že prečo som ho zapol a kto mi ho odporučil....ďakujem Pálffy. ()

iampatrik

Po dlouhé době film, na který jsem se ani nedodíval. Od samého začátku podivná kamera, která by tak ani nevadila, ale film na mě celkově působil podivně a nudně. Když si teď pročítám komentáře, možná to chtělo shlédnout film celý, aby člověka zaujal příběh či pochopil celý děj, ale to jde těžko, když jsem onu "podivnost" Zvráceného nemohl překousnout už na začátku.. ()

Ixbalanke

Film, po jehož dokoukání jen tak prázdně zíráte do zdi a nevíte, co dál. Samozřejmě že to není jen o šokování diváka. Velmi velký význam má každá ze scén následujících po scéně v tunelu. Podle mě:) Noé zamýšlel, aby divák přemýšlel nad filmem jako celku v každé minutě, a tím jak se celkový obraz děje doplňuje, nabývá širších a širších rozměrů. Např. velmi zajímavý rozměr lascivních rozhovorů v metru, kde si důrazněji uvědomíte kontrast mezi násilným a obyčejným sexem. Chce to nedívat se na film jen "materiálně" ale požaduje to vžívat se, vnímat přesahy a myšlenky postav. Ale ony dvě brutální scény jsou teda něco, docela sada i pro mě... ()

Paldiny

Ak by boli scény poukladané chronologicky, vyšla by navonok najväčšia slabina filmu, jeho príbeh. Takto režisér so spätným chodom (začína sa koncom, končí začiatkom) dodal filmu kumšt originality. Ten naberá na sile s epileptickou kamerou, dlhými neprerušovanými zábermi, hudbou vyvolávajúcou úzkosť a bezhraničnou brutalitou. Film spočiatku pôsobí chaoticky, vidíme zmyslov zbaveného Vincenta Cassela pobehujúcom po gay klube a naturalististicky rozmašírovanú hlavu hasiacim prístrojom záhadným tretím mužom. Ako začne indícií pribúdať a kontúry príbehu odhalia holú kostru, dostaneme vymaľované znásilnenie v tom najsurovejšom prevedení. Prvá polovica je extrémne intenzívna, pocitovo film zasiahne v druhej polovici, kde sa v bežných situáciách, bežných rozhovoroch zoznámime so životom hlavných protagonistov. Popravde mi je jedno, že ide o festivalovú zvrátenosť akého úlohou bolo hlavne šokovať. Nevýdanou súhrou obrazu a zvuku sa podarilo do poslednej kvapky vyvolať vo mne tie najpotlačovanejšie pudy a znechutenie, za čo pred ním smetám klobúk. Rovnako tiež pred hercami, ktorí podali ten najodhodlanejší výkon, pri ktorom sa nebáli detailnejších záberov. Navyše si myslím, že mýtus o tom, že oku lahodiace herečky nevedia hrať bol týmto filmom definitívne vyvrátený. ()

merit1

Samotná myšlienka filmu nie ani nová, ani šokujúca. Násilie je síce zobrazené surovo a realisticky, ale ani v tomto nie je film Gaspara Noého výnimočný. Jeho špeciálnosť spočíva jednak vo vyjadrovacích prostriedkoch a jednak v zaujímavom retrospektívnom podaní, ktoré pripomína nadväzujúce mini poviedky prezerané spätne. Kamera svojím pohybom kopíruje pocity diváka a obetí - počiatočný zmätok ( točenie ), šok a nervozitu ( roztrasenie ), až po kľud ( pomalý pohyb ). Ani na okamih vnímanie nebolo oklamané, všetko, čo postavy prežívali, videl aj divák. Cassel a Bellucci asi dostali pri natáčaní riadne zabrať, ale výsledkom je vierohodnosť a komplexná štúdia udalostí. Jediným negatívom sa mi javili dialógy, ktoré boli miestami zbytočne preexponované. ()

Rozjimatel

"Choďte podchodom. Je to bezpečnejšie."     Originálne pojatá kriminálna dráma, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Tá originalita je tu ale až príliš nasilu, snaha odlíšiť sa za každú cenu pôsobí samoúčelne. Na tej všelijako sa krútiacej kamere navyše nevidím nič umeleckého, namiesto umeleckého zážitku totiž divákovi prinesie skôr nevoľnosť. A tak sa pýtam: Má byť toto účelom filmu? A tvorcovia sa ešte vystatujú tým, koľkým divákom prišlo počas premietania zle, čo svedčí o tej spomínanej samoúčelnosti (aj zlá reklama je reklama). Z tých neobvyklých filmárskych postupov ma zaujalo jedine rozprávanie v obrátenom poradí, konkrétne to, ako zaujímavo na seba jednotlivé dejové útržky nadväzujú. To už ale v dobe vzniku originálne nebolo, v podstate to len kopíruje film Memento (2000). Prežívať príbeh tohto filmu je ako prechádzať peklom na Zemi (klub Rectum, mimoriadne hnusná scéna roztĺkania hlavy, rovnako hnusná, naturalisticky nakrútená scéna znásilnenia). Môj celkový dojem z filmu dosť negatívne ovplyvňuje fakt, že obe hlavné mužské postavy pôsobia hrozne odpudivo - Marcus (Vincent Cassel) je narkoman, násilník a hlavne idiot a jeho priateľ Pierre (Albert Dupontel) je zase nechutne otravný neustálymi rečami o orgazme a svojich sexuálnych (ne)schopnostiach. Aspoňže to trochu vyvažuje zvodná Alex (Monica Bellucci) svojím pôvabom. Mimochodom, slovenský/český názov filmu je opäť raz krásnou ukážkou úbohosti tých, čo tvoria tieto distribučné názvy (nebol by namiesto "Zvrátený" vhodnejší skôr názov "Vyzvrátený"?).     "Čas zničí všetko." ()

Damielka

Asi mě to mělo šokovat do té míry, abych omráčena syrovými scénami klikla na pět hvězd. Leč celý film mě spíše znechutil a z úvodních scén, kdy sebou kamera hází jako při epileptickém záchvatu, se mi zvedal žaludek. Zvlášť z toho hnusného, nesestříhaného záběru, kdy Albert Dupontel činí z hlavy jistého návštěvníka gay klubu pomocí hasicího přístroje fašírku. Ano, bylo mi zle a tento pocit ze mě nevyprchal po celý film. Scéna s Monicou Bellucci, kterou násilní v podchodu onen (v té době ještě s hlavou v celku) násilník z gay klubu, je taky hnusná a jediné, proč si říkám: klobouk dolů, je Monicin výkon na zemi pod oním vulgárním prasetem. A navíc, film natočený pozpátku už tu také byl (Memento), takže nevím, co měl tento film přinést nového. Kromě nepříjemného pocitu mi nic nedal. ()

Senfi

Nemá to děj a je to zaměřený tak akorát na násilý..u scény v gaybaru jsem se málem poblila..fuj fuj ()

gumolit

Filmy ktoré sú natočené od konca po začiatok sa malokedy vidia naposledy ma zaujalo MEMENTO, ale porovnávať s týmto filmom sa to nedá.Dej je v podstate jednoduchý a keby to nebolo tak natočené možno ma to až tak nezaujme ale predsa som tu našiel nejaké sceny,ktoré boli až na hranici nechutnosti.To rozmlátenie hlavy s hasičským prístrojom alebo fakt neskutočne natočene to brutálne znasilnenie normalne som z toho mal nedobrý pocit.Ale o to vlastne režiserovi šlo,aby nás šokoval podarilo sa: ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července