Velký risk

• italský

Asfalto che scotta

Drama / Krimi / Thriller / Romantický

Francie / Itálie, 1960, 107 min

Méně známé gangsterské drama. Setkáváme se tu z celou řadou známých francouzských herců. Vedlo Lina Ventury je to v podstatě začínající Jean Paul Belmondo. Film ve své době se téměř minul pozornosti publika. On také nijak zvlášť výjimečný není. Spíše bych je mohl označit za hodně průměrný. Ale co mu dává body navíc je dokumentace svojí doby. Všímal jsem si třeba takových detailů, že se smělo kouřit v prostředcích hromadné dopravy. Co filmu škodí je úroveň scénáře. Měl jsem možnost film sledovat s českým dabingem, ale počítám, že ten nijak původní hodnotu dialogů nesnížil. Film je dobré shlédnout ze zajímavosti a určitě se k němu někdy zase vrátím. Avšak žádným velkým zázrakem není.(16.3.2007)

Zajímavá kriminálka, která mi ale nijak zvláště k srdci nepřirostla. Belmondo se zde ukazuje jako ochránce žen i jako velice statečný mladík. Ostatně takto si jej pamatujeme z jeho filmů. Kariéra Lino Ventury mi není zase tolik známá. Ale zahrál určitě na výbornou. Bohužel film neudržel tempo po celou svou stopáž.(29.1.2010)

Ono to není úplně špatný, hlavně první půle v celku odsejpá v rytmu "escape road movie" se zajímavými nápady, ale druhá polovina se už nějak pomalu táhne a celkově vůbec chybí hlubší souvislosti mezi starými kamarády měnící se postupně v nepřátelé. Filmu chybí celkově i atmosféra, což je opravdu škoda. Ale jako studium Belmondových hereckých debutů se jedná přinejmenším o zajímavou záležitost.(24.9.2012)

Jsem velkým fanouškem chvil, kdy se gangsteři mezi sebou organizovaně vraždí a udávají. A rád bych jim na souboje, pobyt ve vězení či příjemně strávené chvilky na popravišti přidal nějaké drobné ze svých daní. Pro mne tedy bylo hodně těžké si v tomto snímku najít hrdinu, protože gauneři byli křiví a inspektor taky moc sympatií nepobral. Takže nakonec jsem si našel svého oblíbence v belmondově Starkovi, který měl charisma, pomohl ve správnou chvíli, nic špatného neudělal a i jeho vztah s Liliane měl něco do sebe. Hlavní hrdina venturovský Abel měl sice taky své kouzlo, tvářil se lidsky, mstil se ve svižném rytmu a asi by taky nebyl větší problém dopřát mu otcovské chvíle s dětmi, ale nejeden jeho výstřel svědčil o tom, že to s jeho charakterem zase tak růžové nebude. Naštěstí to dopadlo podle mých představ, ale přesto u mě zvítězil pocit, že vlastně vůbec netuším, proč Stark Abelovi pomáhal, jak dokázali Italové tak rychle postavit zátarasy a proč o tom vůbec někdo točil film.(7.12.2015)

Můj milovaný autor opět spáchal dokonalý námět, jak taky jinak, z prostředí francouzského podsvětí. Režisér, který si vždy vybíral do svých filmů jen mimořádné talenty, si napsal scénář a svou pevnou rukou profíka vedl Venturu a Belmonda. Neboť to byl jeho teprve třetí film, občas se ta ruka roztřásla a ztratila na pevnosti. A pak vznikaly v příběhu nudné dírky.(23.11.2013)