Opice v zimě

• Francie Un singe en hiver (více)

Mladý Gabriel Fouquet přijíždí do pobřežního městečka na návštěvu dcery, která studuje v místní internátní škole. Ubytuje se v penzionu postaršího manželského páru Alberta a Suzanne. Gabriel se s pomocí alkoholu snaží zapomenout na své životní trable. To se příliš nelíbí Albertovi, který se za války zapřísáhl, že se pití nikdy nedotkne. Alkohol a životní útrapy tak oba hrdiny pomalu sbližují. Společně pak řeší i Gabrielův nelehký úkol: najít odvahu k návštěvě dcery. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Jean Gabin a Jean-Paul Belmondo v jedinečném příběhu dvou odlišných a zvláštních osobností. Dobře zpracovaný scénář s výbornými dialogy kombinuje emoce, nostalgii a akci v kontextu s obdobím po druhé světové válce. Jeden je majitelem hotelu, druhý se spoustou iluzí a vážnými úmysly, se svou dcerou pobývající v dětském domově, opustit Francii a uskutečnit své sny ve Španělsku. Když se oba potkají, vytvoří pevné pouto a prožijí spolu spoustu opilecký eskapád, z nichž nezapomenutelným vrcholem je na pláži s ohňostrojem. Možná se příběh starého muže, který cítí váhu času na svých bedrech v kontextu s mladým plného ideálů, může zdát poněkud naivní, ale v plné skromnosti se jedná o srdce symbolického tématu. Plynutí času, zbytky života, vzpomínek zážitků a toho, co zbývá ještě prožít. Skvěle se tak zobrazuje strach z věku. jedná se o osobní vizi člověka, nikoli toho, co právě prožívá, ale toho, co už prožil. Obě postavy generačně odlišné tak sdílejí touhu žít svůj sen a ve své fantazii čeho se mohou prožitkově dotknout vlivem alkoholu. Ano, opice v názvu snímku tak není zvíře, ale alkoholové opojení. A co se týče zimy... Pojem ´podzim života´ je už jistě známý, takže tady jde myšlenka ještě dál. A když se to vezme kolem a kolem, i když se jedná o humorný příběh, svým způsobem je to depresivní a smutný. Snímek ještě z nové francouzské vlny, kdy Gabin už něco znamenal a Belmondo na svou slávu ještě stále čekal. Opilecká óda, která se stala francouzským klenotem. ()

candy_daze

Jeden z mých nejúžasnějších zážitků za poslední dobu. Velmi lidský a vcelku jednoduchý film o snění, strachu i bohémství s kouzelnými dialogy a parádní ústřední dvojicí v podání mladého Belmonda a svérázného Gabina. Asi se v tom nedá hledat žádný hlubší smysl, který se tam spousta lidí snaží najít, ale o to je to příjemnější filmový zážitek. Asi jsem zvláštní, ale opravdu mě snímek "Opice v zimě" okouzlil ()

tranquill

"Moudré přísloví praví, že kdo pil, ten bude pít už vždycky!" Tohle drama, pouze v jehož pozadí je válka, je především konverzační a trochu exhibiční záležitost netypické dvojice Gabin - Belmondo. ()

Magoor

Nádherná ukázka ztracené filmové duše! Neskutečně hluboká sonda do pijácké poezie. Prostě víno s pivem je zrádné! Na to umřel můj táta!!! ()

Looka

100% Pořád jsem čekal nějakou moralitu s tragickým vyústěním. Což se nakonec naštěstí nekonalo. Když se občas nalejem tak se zas tak nic moc neděje (slovy klasika L.F. Hagena). Hlavně abychom byli veselí a nepřestali snít. To většinu Čechů jistě potěší. Jo a pivo s vínem 2:1 musím zkusit :o)) ()

Belsazar

Počáteční nedůvěru ve mně vystřídal pocit, že roli hostinského v podání Jeana Gabina rozumím a chápu ji. Další kvalitní film o alkoholu a lásce k němu. ()

huzgi

Příjemně syrový film. Kvalit špiček nové vlny nedosahuje, ale mistrovství Gabina i Belmonda stojí za to. ()

ostravak30

Jediný společný film Jeana Gabina a Jean-Paul Belmonda. Oba už byli slavní respektive známí. Každý sám o sobě si zaslouží hvězdu. Je to také trochu oslava života. Válka skončila, nastala chuť žít, pijte prosím plnými doušky. To také oba muži dělají, ačkoli většinu filmu opravdu jen pijí. Je to také snímek o netradičním přátelství, které je spojilo na cestě za prostým cílem. Toho nakonec dosáhnou ačkoli u mě vzniklo podezření, že mnoho úsilí jim to nedalo a mohli toho docílit mnohem dřív. Jenže oni si prostě chtěli ještě trochu vychutnat života než jim nastanou starosti a povinnosti. ()

MirkaP

Shlédnuto v rámci snahy o zacelení mezer ve vzdělání. Belmondo jako svižný  mladík sekunduje věrohodnému Gabinovi. Nejprve asi 20 minut sledujeme scény z 2. světové války, které nám mají vysvětlit, proč je Gabinova postava Albert abstinující alkoholik. Pak střihem uteče cca 15 let a na scénu přichází další násoska, tentokrát v mladší verzi. Zláká starou násosku a po určitých peripetiích lejou společně první ligu. Chovají se jako pitomci. Nakonec vše dobře dopadá, Gabriel /Belmondo odjíždí s dcerkou do Paříže a Albert opět cucá svoje bonbonky. Bude pokračovat v abstinenci? Moc bych na to nesázela. Název souvisí s povídačkou o potulných opicích v Číně, ale mě seděl spíš na to, že si udělali v zimě pořádnou opici. ()

mac000

Je to úžasné vidět, jak i více než po šedesáti letech mistrovství obou velikánů francouzské gardy, Gabina a Belmonda, dokáže udržet na vysoké úrovni film, jinak dějově i scénáristicky spíše průměrný. Atmosféra, a jiskření , kterou oba dva vytvářejí, jsou však jediněčné. (P.S. Možná, že originální verze s titulky by tento požitek ještě zvýšila, ale jinak Rimský i Lněnička podali velmi dobrý výkon při jejich dabingu. P.P.S. pro zajímavost: režisér Henri Verneuil se objeví v kameu na začátku filmu jako německý důstojník stoupající po schodech) ()

Sympy

Matador a admirál v podání těchto dvou nadúžasných herců.SNÍMEK BYL ÚŽASNÝ-parádně vtipné scény a dialogy,skvělá kamera s úžasným prostředím maloměstečka. NADČASOVÝ SNÍMEK,KTERÝ DOVEDE VYKOUZLIT SKVĚLOU NÁLADU.Podle toho co jsem již dávno četl si hlavní dvojice při a večer po natáčení snímku užívala podobným popíjením možná proto se jim to tak krásně dalo věřit. Byla by chyba zde superlativy šetřit !! ()

PTuranyi

Príjemný rozmarný film o snívaní. Albert Quentin je bývalý námorník a pijan obdarený veľkou fantáziou spomínajúci na svoje dobrodružstvá v Číne. Kvôli svojej manželke sa však vzdá alkoholu a s ním aj svojho snívania. Je z neho zatrpknutý samotár nahradzujúci alkohol bonbónmi. Jeho túžbu po snoch znovu prebudí rozšafný matador Gabriel Fouquet, prichádzajúci do malého mestečka v Normandii pre svoju dcéru. Ostrieľaný Jean Gabin spolu s mladým Jeanom-Paulom Belmondom vytvorili všetečnú dvojicu, ktorým príbeh bez veľkého pátosu podhadzuje nevšedné príhody s trochou nostalgie. Produkcia je kvalitná ale Jean Gabin nie je veľmi dobrý komik. Nad jeho opitými námorníckymi hláškami sa však určite pousmejete. 75% ()

miraporthos

Krásný film natočený v nádherném prostředí ponuré Bretaně. Herecký koncert Gabina a Belmonda. Lidský, intimní příběh, kterému odpustím i pozitivní závěr. A kdo někdy pil pivo s vínem, ten rozumí... ()

gizi

Skoro celý film je to takové nijaké, říkám si, co tím chtěl básník vlastně říci. Až v samém závěru se dá film více docenit, ale celkově tak 65%. ()

66JIRINA

Když člověk nic nečeká, a vlastně jsem se dívala že zvědavosti, jen proto, že zde hraje Gabin a Belmondo. A mě se to moc líbilo, viděla jsem to s titulkama a po čase i dabované. S titulkama to bylo lepší, netradiční role pro Gabina mě dostala, jak to roztočil ..., neuvěřitelný i Belmondo byli skvělý oba dva!!!❤️ ()