Tři muži na zabití

Three Men to Kill

Traja muži na zabitie

Thriller / Krimi / Drama

Francie, 1980, 93 min

Tak na tohle se můžu dívat třeba pořád dokola a nikdy mě to neomrzí. Inu, no to by mohlo být tím, že na tom filmu asi něco bude. A taky že je a mnoho. Jacques Deray v životní formě předvádí znovu to, že obyčejný záběr dokáže diváka přikovat do křesla. Ovšem to by samo o sobě, bez svižného, napínavého a skvěle vygradovaného scénáře nedokázalo udělat film jako takový celistvým. Alain Delon se zde předvádí ve svém pro něj v osmdesátých letech typickém parádním civilním projevu. A myslím, že právě zde se mu to povedlo nejlépe. Plus musíme také přičíst skvělému obsazení vedleších rolí, ve kterých jednotlivé postavy působily vzhledem k scénáři naprosto věrohodně. V jednotlivých scénách zaznívá velice vkusně, vzhledem k právě ke gradaci, perfektně zvolená hudba, která navíc dodává na pocitu vážnosti děje. Možnost vidění nedbalé elegance ještě v době, kdy byla naprostou součástí obyčejného konzumního života, je pro mne též požitek. Já osobně tento film miluji a vždy když ho sleduji, tak ho doslova a do písmene hltám. Ano toto sloveso - hltání je právě tak příznačné pro ty nejlepší filmy Jacquese Deraye a i snad pro něho samotného.(2.6.2011)

V jednoduchosti a přímočarosti je krása a zejména síla a toho si byl (naštěstí pro diváka) v drtivém počtu případů J. Deray vědom. Tři muži na zabití budiž toho jasným důkazem. Tahle poctivá krimi ze „staré dobré (francouzské) školy“ neztrácí nic ze svého lesku ani po tolika letech. Snad pouze ty bílé ponožky v černých lakýrkách působí v případě A. Delona poněkud rušivě a vyvolávají úsměv na rtech. To však již nelze ani v nejmenším říci o samotném konci (když se vám tedy podaří odprostit od nelogičnosti v chování hl. hrdiny), připomínající návštěvu u obvoďáka, kdy máte rozevřít doširoka ústa a říct „A“. Jen místo té (nevinné) špachtle se zde užívá poněkud jiného (méně bezpečného) náčiní....působivé. p.s. pro 4nohou číču požitkářku Margueritu mám zcela pochopení. A nic na tom nemění ani skutečnost, že (před hřebenem) já dávám přednost jinému rozptýlení. 75%(23.2.2012)

Počáteční bábel, kdy jsem nebyl schopen se vpravit do děje se naštěstí rozplynul a já, naskočiv do rozjetého vlaku, chytl nit napnutou jako strunu a už jsem jí nepustil až do samého závěru. Delon předvedl svůj standardní výkon sympatického superhrdiny bez zvláštních schopností, zdatně mu seKundovala chvílemi i hezká Dalila a celé to zamotané klubko se nakonec rozvinulo v parádně jednoduchý a napínavý sled událostí, z nichž mi svou brutalitou utkvěly v hlavě hlavně ty hlavně v hlavě. Oddechovka jak má být a pro mě i s nostalgickým nádechem dětství, protože ta finální hlaveň mi utkvěla v hlavě už jako chlapci s mlékem na bradě, před mnoha a mnoha léty.(1.9.2014)

Ten, kdo mohl sledovat Delonovy projekty posledních dekád, pomalu nechápe, kde se v minulosti vzal jeho kult a proč byl považován za velký talent francouzkého filmu... Tenhle snímek je datován do roku 1980 a jde o labutí píseň Delona coby ostrého drsňáka ve špičkových kriminálních thrillerech. Poté už následovaly filmy klesající kvality a návštěvnosti. Zároveň jde o poslední velký film Jacquese Deraye. Tři muži na zabití nepatří sice k nejlepším kouskům svého žánru ve Francii, nicméně s odstupem času a hlavně poté, co jsem je po delší přestávce znovu zhlédl, mám chuť jim nadělit nejvyšší rating. Poctivá kriminálka, kde nic neschází a nepřebývá, o tom, že jedno náhodné střetnutí vám může ze života udělat peklo. A rada na závěr - nepřipalujte kuřákům na ulici, nevíte co se z nich vyklube. Celkový dojem 85 %.(24.11.2006)

"Když řeknu: Pojď - tak půjdeš. Když ti řeknu: Můžeš jít - tak zmizíš." Když se muž, který pro nikoho nepracuje, objeví v nesprávný čas na nesprávném místě, tak je o napětí postaráno. V americkém filmu by takový hrdina samozřejmě všechny mocné padouchy stylově postřílel až do posledního kreténa, ale tady jsme ve Francii a ta umí dát čichnout k realitě. I tady to karbaník Gerfaut hrál dobře a uhrál to asi tak, jak to jen šlo. Já jsem mu fandil, kryl jsem mu záda, hlídal jsem mu přítelkyni - prostě jsem si to užil. Navíc scény s kukátkem a s připálením doutníku byly ve své době natolik drsné, že si je budu pamatovat tak dlouho, dokud mi to strejda Alzheimer dovolí.(24.1.2019)

• - Film je volnou adaptací románu "Le Petit Bleu de la côte Ouest" spisovatele Jeana-Patricka Manchettea. (Komiks)

• - Auto hlavní postavy filmu Michela Gerfauta (Alain Delon) je bleděmodrá „Lancia Gamma“ vyráběna v letech 1976-1984. Auto je ve scénách od samého začátku filmu až do automobilové honičky (od 44. minuty) poněkud pomačkané, konkrétně má promáčknuté pravé přední dveře (pod kličkou) a zadní levý blatník (nad kolem). Není jisté, zda tvůrci filmu chtěli ušetřit na autě, které ve filmu stejně zdemolují anebo se auto neplánovaně poškodilo při natáčení. (Monna.CZ)

• - Snímek se stal ve Francii s počtem 2 milionů návštěvníků po filmech Borsalino (1970) a Osudový kruh (1970) třetím nejúspěšnějším snímkem Alaina Delona. (Komiks)