Hořčice mi stoupá do nosu

• Francie

La moutarde me monte au nez

• Československo

Horčica mi stúpa do nosa

I'm Losing My Temper

I'm Losing My Temper

Komedie

Francie, 1974, 92 min

Nebojím se plného hodnocení, protože takhle jsem se u filmu nezasmál už dlouho. Asi nejlepší Richardův film s krásnou Jane Birkin a skvělým scénářem. Nejvíc mě pobavila scéna při operaci, kterou prováděl Richardův otec, když se dozvěděl o avantýrách svého syna. Proudy krve a pak... DNESKA NEJSEM VE FORMĚ.:-)(28.7.2009)

Nikdy nezapomenu na ten pohled z okna, kdy dole leží sádrový krunýř a od něj vedou bílé ťápoty. Trochu ztřeštěný a na Richarda místy i dost černý humor (operace) se tu doplňuje s docela inteligentním pohledem na moc médií. BTW ti co pořád tepou dabing, by se někdy měli podívat na některý ze starších filmů jako tenhle s původním dabingem z Filmového studia Barrandov dabing (nikoli TV Barrandov, aby bylo jasno).(10.12.2009)

Pri starších komédiách, najmä zo 70. rokov mám rád, keď sa niečo deje a nie je nuda a to mi táto komédia spolu s napríklad približne o rok mladším filmom Muž z Acapulca spĺňa. Je sa na čom zasmiať, aj keď niektoré momenty môžu pripadať bláznivo ako rýchla lámavosť dreva, či nepevnosť stien, občas som mal tiež pocit, že rýchlo uschol alebo už na ňom nebolo to, čo predtým, no odhliadnuc od toho som sa dosť bavil. Film mi gradoval a myslím, že veľmi neublížili ani politikom, novinárom, či šoubiznisu.(20.3.2015)

Francouzská situační komedie ve své vrcholné formě. Pierre Richard si střihl svou typickou roli tak nešikovného zmatkáře, že před ním bledne i inspektor Clouseau. Scénárista přidal nějaký ten sociální apel, a děj by tak dost možná fungoval i jako vážné drama. Věčně polorozhalená Jane Birkin sama přidává alespoň jednu hvězdičku.(28.5.2013)

Pierre Richard jako nesmělý učitel (určitou dobu s nádherně růžovými kudrnatými vlasy) v půjčeném žlutém autíčku jedoucím za útočícími indiány, jeho otec starosta před volbami, do toho snoubenka tělocvikářka a mladá herečka - hvězda právě natáčeného westernu - se svým leopardem. To všechno by nemuselo vůbec fungovat, kdyby se režie nechopil legendární Claude Zidi (režisér takových pecek jako Zvíře, Křidýlko nebo stehýnko, Velký bazar...). Takhle je Hořčice mi stoupá do nosu skvělá komedie s pitomým českým názvem, zato plná dobrého humoru ostrého jako křen:)) Ukázka (klikni): http://www.youtube.com/watch?v=iNuYfA5puM0(21.7.2009)

• - Českým ekvivalentem fráze „hořčice mi stoupá do nosu“ je "mám toho plné zuby". (sator)

• - Ve filmu je možné zpozorovat mnoho odkazuů na snímek Modrý anděl (1930). (Komiks)

• - V průběhu jedné hodiny matematiky vyvolá Pierre Durois (Pierre Richard) k tabuli slečnu Fechnerovou. Jedná se o poklonu producentovi filmu Christianu Fechnerovi, který ma na svém kontě například i filmy Zvíře (1977) nebo Jeden hot a druhý čehý (1978). (Komiks)