Dobrodružství je dobrodružství

• italský

L'avventura è l'avventura

Dobrodružný / Komedie

Francie / Itálie, 1972, 113 min

Výborná komédia, ktorá napriek námetu vôbec nie je "crazy", v závere si dokonca dovolí preladiť na (večne aktuálnu) politickú tému a urobí to tak vkusne, až si myslíte, že k tomu celý predošlý dej smeroval... nesmeroval, iba tam vyústil, žiadne posolstvá tu nie sú potrebné, stačí, že sa zápletka nevytratila do prázdna, ako to už v podobných prípadoch býva zvykom. Ďaleko najoslovujúcejšie je beztak to, že keby som ja so svojimi parťákmi takto "podnikal", vyzeralo by to (hlavne vo chvíľach voľna) veľmi podobne... také je to v tejto rovine uveriteľné a práve preto natoľko zábavné, vybavené toľkými čarovnými momentami, až mi bolo ľúto, keď zrazu nabehli záverečné titulky. Mám rád humor postavený na silných charakteroch, briskných dialógoch a vzájomnej chémii a tu to funguje na plných sto percent!(24.3.2008)

Pozoruhodné je hlavně to, že permanentně nasraný výraz Lino Ventury, jak jej známe z řady kriminálek, výborně pasuje i do komedie. Celkově nadšenej jsem ale nebyl; má to dost zdlouhavých nudných scén a roztříštěný děj (co taky čekat od Leloucha, že). Zároveň ale několik super replik vyžadujících ovšem znalost historických souvislostí (třeba hláška o generálovi je skvostná). Rozhodně ale zaměřím svou pozornost na Charlese Dennera, ten mě začíná bavit čím dál víc.(7.7.2016)

Není nad to, když se vám při natáčení sejde partička podobně naladěných lidí. To potom režisérovi stačí pouhé „akce“ a o zbytek se postará střihač. Nutno podotknout, že v tomto případě měl hodně nevděčnou roli. Improvizace zdejší herecké sestavy, skutečně neznala (geografických) hranic. Ne vše se povedlo ke spokojenosti, to však patří mezi rizika improvizace. Důležitá je bezprostřednost, správné načasování a rázný prvotní krok. Tak jako v případě zdejšího zaručeného plážového rychlokursu na balení holek. Stačí potřebná odvaha, rázný prvotní krok resp. správná kroková variace se zapojením celého těla a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Jen je potřeba takové maličkosti. Dávat si dobrý pozor na revolucionáře, prahnoucího po zasloužené odvetě. Nebo mít po ruce tuhle sympaticky výřečnou partičku, která se z každé situace vykecá a obrátí ji ku prospěchu svému. Závěrem už pouze jedna rada. Mít neustále sbaleno popř. ani nevybalovat. Tušíte správně. Na jednom místě, se s nima, moc neohřejete. L´Aventure, c'est l'aventure, je správně ztřeštěná dobrodružná komedie, s potřebnými ingrediencemi jakými jsou snílkovství, rebélie, navíc s jasně čitelným politicko-satirickým kontextem a větším než malým množstvím absurdna. Převládá však jedno. Všudypřítomná touha po dobrodružství, neboť není nic horšího než nuda. Ptáte se, co že je to dobrodružství? Dovolím si vypůjčit slova textu zdejší písně. „Dobrodružství je dobrodružství. Někde na vás čeká, nikdy není pozdě. Podobá se lásce a stále ho nosíte v sobě. Je sluncem v temnotě a přítelem uprostřed noci. Je báječné. Je fantastické. Erotické. Politické. Může být dobrem i zlem. Znamená odvahu, vydírání, zradu, divokost. Dobrodružství je stále tady a čeká na vás... „ Tak na co ještě čekáte?! 70%(11.4.2014)

Povedená bláznivá dobrodružná komedie s přídechem politické satiry. Banda gangsterů se dala na politiku a unáší velvyslance i marxistické povstalce, jak se dá. 120 minut plných absurdních i vyloženě komických scén - příklad: pět kumpánů unseslo hledaného vůdce guerilly. Byl prodán svým stoupencům, vládě i americké tajné službě. Ti se pro něj nyní jedou. Naši hrdinové to sledují a sázejí se, kdo bude úspěšnější. Mezinárodní skvostné herecké obsazení - Lino Ventura, Jacques Brel, Charles Gérard, Aldo Maccione a režie i scénář upomínající na Allena nebo Tatiho. Paráda.(16.6.2006)

No ty krávo, to bylo fámozní. Takový flákance humoru jsem nezažil už nějakej ten rok. Vtip v dialozích, jednotlivých scénkách i celkovém vyznění filmu je tak monstrózní, že mě smíchy sroloval z křesla na zem. Tahle banda gangsterů je taková kombinace Dannyho partťáků a mě . To snad ani není možný že tenhle film moje bránice přežila. Na důkaz toho, že je tohle luxusní, co luxusní, to je přímo nejluxusnější filmová prdel na světě sem nebudu psát jednotlivé scény, protože bych měl komentář dlouhej jak Argentinu, ale napíši sem herce a jejich jména ve filmu : Lino Ventura - Lino ; Jacques Brel - Jacques;, Johnny Hallyday - Johnny Hallyday / vynikajcí titulní píseň :) / ; Aldo Maccione - Aldo; Nicole Courcel - Nicole. Mě ten film připoměl dlouhej nákladní vlak , který má každej vagon naloženej až po okraj super kvalitním humorem. 8.4. 2008 - Musím snížit své hodnocení o jednu hvězdičku a ještě je to nahraně, asi jsem minule vykouřil moc trávy. 21.4.2015 - Musím zvýšit své hodnocení o jednu hvězdičku a ještě je to na hraně, asi jsem při minulém snižování hvězdiček vypil moc alkoholu.(17.12.2007)

• - Během natáčení vzniklo mezi Linem Venturou a Jacquesem Brelem přátelství, které přetrvalo až do Brelovy smrti v roce 1978, která Venturu velmi těžce zasáhla. (vesper001)

• - Při natáčení se Jacques Brel seznámil s mladou herečkou Maddly Bamy, která ve filmu hrála epizodní roli. Jejich vztah vydržel až do Brelovy smrti v roce 1978. (vesper001)