Malý Vašek Straka (T. Holý) neduživé pražské dítě, přijíždí na zotavenou ke svému dědečkovi, hajnému (G. Valach) na Šumavu. Začátek společného soužití není snadný, děda Vaškovi vyčítá, že je rozmazlený slaboch a nemotora. Chlapce si však zcela podmaní nové prostředí zvířátek, stromů a krásné přírody. Jakýmsi prostředníkem mezi dědečkem a vnukem je jezevčík Brok. Děda si s radostí začne všímat, že Vašek nezapře to, že pochází z lesácké rodiny a že má o vše v lese zájem. V lese žije jezevec „zabiják“, který již zahubil nejednoho psa. Také Brok má namále. Přesto se podaří psa společným úsilím zachránit a přátelství mezi mladým a starým Strakou je tím definitivně zpečetěno. (Česká televize)

Lukoboss

Toto jsem nikdy nemusel, nevidím na tom nic extra, ale tak proti gustu... Spíš, když toto vidím, vzpomenu si na Tele Tele a jejich parodii. No a to asi není úplně v pořádku, že parodie předčí originál a nechá za sebou větší brázdy než samotnej film. ()

eagle-eye

Myslivec = pitomec. Taky nesnáším jezevčíky, jsou to agresivní mrchy... Takže ani nevim, jestli film je pojemnovanej po jezevci nebo po jezevčíkovi... Díky Tomášovi Holému se to dalo bezproblému dokoukat... ()

Paity

Tomáš Holý byl skutečně mimořádný talent. Cvrček, který se nebál kamery, což je v tomto věku obdivuhodné. Pod Jezevčí skálou sice není žádný extra film, ale připomene zcela beztarostné časy v beztarostné krajině. ()

Wishkah

Myslivecká klasika s Tomášem Holým, stejně jako oba dva další díly. Tohle ani nejde hodnotit. To buď máte rádi nebo ne ()

Paldiny

Úprimná pocta Šumavským lesom. Tam sa odohráva malý príbeh nevrlého hajného a vnúčika Vaška, ktorého tam odloží zrejme rozhádaná rodina. Do vnútra konfliktu sa moc nehrnieme, zato sa vydáme na potulky krásnou prírodou a nakoniec i po stopách líšky, čo vyvrcholí v nečakanú drámu. Pekný film. ()

Zeek

Dětská klasika s tím nejlepším, s Tomášem Holým, který jako obvykle dělá z obyčejného filmu neobyčejný, ale tentokráte v nekomediální roli. Film mého mládí, na který se kdykoliv rád podívám znovu. Moje hodnocení: 80% ()

zdeny99

První díl příjemné oddychové trilogie pro děti i dospělé ze Šumavy. Většina filmu je o seznamování se starého bručouna Gustáva Valacha v roli opuštěného myslivce se svým neposlušným vnukem Tomášem Holým. Vrcholem celého filmu je ovšem nezapomenutelné zachraňování jezevčíka. [11519. hodnocení, 134. komentář, 65%] ()

bangee

Ale asi teda jo. Trochu. Má to svojí jakous takous poetiku... K tomu nádherná příroda...Nicméně ten příběh, to moc neklaplo... ()

Ham.and.eggs

Všechny tři díly mi splývaj, takže budu hodnotit dohromady. Nejradši bych dal 2 rudý hvězdy, ale na druhou stranu to má alespoň trochu poetiky. A nostalgie je svině. Takže za 3 ... ()

Ben Nevis

Hlavní roli v celé trilogii hraje příroda. Dlouhé záběry na divoká zvířata mají navrch nad naivní zápletkou, která není ani pro děti kvůli nedostatku dětí ani pro dospělé kvůli nedostatku napětí. Své kouzlo má díky roztomilému Tomáši Holému, podle mě neprávem adorovanému dětskému herci, jehož všechny role jsou úplně stejné. ()

chrispe

Těžko říct, jestli se ještě někdy před kamerou objeví tak přirozený kluk, jako jím byl Tomáš Holý. Tato trilogie je součást mého dětství, kterou si vždycky moc ráda připomenu. A právě tento první díl jsem měla (a doposud mám) snad nejradši, kvůli jezevci samozřejmě :) ()

tranquill

Dobrodružná podívaná s výborným Tomášem Holým, která dokáže odpoutat od kdovíjaké současnosti a vrátit zpět do přírody do doby, kdy neexistovaly mobily a domácí pc... ()

Razzor_82

"Ty můj pitomečku, pitomej, malej." Dětská hvězdy Tomáše Holého naplno září. Krásný kus Šumavské přírody. Dětská nostalgie a povinná četba na základní škole. 6/10 ()

Armin82

Netřeba nic psát,každý ho zná...legendární Tomáš Holý ve své nejslavnější roli a ukázka krásné šumavské přírody...Dědooo,máš špek? --->80% ()

Parm1

Film hlavně pro děti, dneska bych se už na to asi nedíval, ale jako malý jsem měl celou trilogii opravdu rád. A myslím si, že každý měl nějakého toho dědu, se kterým se někdy nesnesl, ale někdy ho děda vzal ven, hrál si s ním, nebo houpal na houpačce. ()

Likan7

Podle mého okolí skvělý film, podle mě těžký průměr bez absolutně žádného, byť jen minimálního příběhu. 75 minut o tom, že vnuk přijede na Šumavu za dědou aby se seznámili, zachrání přitom psa a zastřelí jelena. Konec, hotovo. Třetí hvězdu za příjemného Gustáva Valacha. ()

Lupes

Tohle je prostě podmanivá věc. Holého a Valachův herecký koncert, silný hudební motiv, režijní vedení, minimum střihu a panoramatická kamera... Navíc i "ukryté" vztahové drama mezi postavami, ze kterých se jedna na plátně vůbec neobjeví! :) S dětmi i bez dětí se na to dá koukat i dnes, byť se ta doba nikdy nevrátí. A na místě hájovny je už určitě vyvoněná chalupa, kde už se nežije, ale machruje. ()