Český žurnál - Série 3 (2015) (série)

Matrix AB (S03E02)

(epizoda)

Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Dokument představuje Andreje Babiše především jako veřejného činitele, který i v politické praxi používá metody, jimž se naučil při své podnikatelské činnosti. Kamera jej zachycuje v neustálém pohybu, na nejrůznějších akcích, mítincích, při osobním setkávání s občany. Je schopen mluvit s bezdomovci a vzápětí jej vidíme, jak anglicky nebo francouzsky konverzuje se zahraničními diplomaty. Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Nikdo však není dokonalý – Babišovu odvrácenou tvář ve filmu charakterizují jeho bývalí spolustraníci a odpůrci. (Česká televize)

Bachy

Za Klusáka, jeho odvahu a jeho tvorbu jsem ohromně rád a možná ještě raději jsem, že si vzal takové téma. Problém je, že výsledek těm, kteří chápou základní principy moc neřekne a ty ostatní zřejmě nepřesvědčí. Nedivím se, že s takhle odtažitým objektem nešlo jít více na dřeň, ale výsledek to bohužel trošku zkopne. Přesto rozhodně - je třeba vidět. 3,5* ()

Marze

Ve filmu zazní hodně silná obvinění, třeba od bývalého dodavatele Babišova koncernu, ale chybí přímá konfrontace protivníků, jenom se krouží kolem. Babiše charakterizují jiní, leckdy osobitě – Donald Trump, jehož jsme si zvolili, muž zvyklý rozhodovat není demokrat. Ale jaký skutečně je, zase nevíme, respektive na konci víme totéž co na začátku. Kamera zachycuje více méně zábavný, leč známý povrchní folklor: že rozdává koblihy domácím voličům a bonmoty v angličtině i francouzštině, že za výraz dobra považuje večírky pro zaměstnance i diplomaty, že je netrpělivý a nesnáší čekání: „Nechápu, proč to tak trvá, jste pomalí, nevykládejte mi o tom, udělejte to!“ Ovšem právě tohle Babišovi v zemi, která nenávidí komise, schůze, projevy a prostoje všeho druhu, body spíše přidá. Naopak i jeho voliče mohou zaskočit vulgarity z Babišových úst, přičemž telefonát: „Co zas píše ten blbeček, nechte mě mluvit, ku..a“ ještě nepatří k nejostřejším. Filmařský mikrofon nicméně přijal, věděl, do čeho jde, tady Babiš nemůže žehrat na nikoho jiného než na sebe. Vyrovnáno, 1:1. Z předvolebních momentek vytěžil režisér Vít Klusák pár kouzelně bizarních detailů od užaslého žebráka obdarovaného pětitisícovkou po reklamní masáž dětí výrobky politikova impéria, která paradoxně nikomu nevadí. Zato mechanismus kampaní a vnitřních bojůvek nudí napříč stranami; Babiš nebude jediným divákem, který tu zívá. Opravdu zajímavý, ba napínavý začne film být až při závěrečné přestřelce, kdy Babiš hněvivě reaguje na to, co v něm viděl – jenže to mělo být obsahem Matrixu AB, ne pouhou efektní tečkou, v níž je zaděláno na několik žalob. A Babišovo konečné: „Ale klidně si to pusťte, mně je to šumák!“ může nahrávat dojmu, že velkorysý gentleman porazil malicherné rýpaly. ()

sharky

70 % Příliš mnoho Babiše a příliš málo Krndy:) Objektivita nulová, ale jak jinak než neobjektivně natočit dokument o muži, který si pravdu kupuje, nebo ji tak dlouho a vytrvale popírá, až mu všichni uvěří... Očekávám brzké zrušení České televize na základě vyhlášky ministerstva financí... ()

SLOTH

Natočit dokument o někom, o kom si nemyslíte nic hezkého je jednoduché. Bohužel pan Klusák podlehl pokušení. Oproti jeho předchozím snímkům je tenhle jasně nejslabší. PS: Pokud je všechno co v dokumentu zazní pravda, tak je mi národa líto. Babiš nás zničí ()

Morholt

Upřímně řečeno k Babišovi jsem měl od začátku jeho politického působení silnou averzi, která přerostla v nenávist a absolutní zaujatost. A Klusák mi můj postoj do jisté míry potvrdil. Dokument neukazuje nic, s čím by jsme se během babišovské éry nesetkali. Jen to všechno vtěsnal do hodiny a čtvrt a podle mého názoru dokázal celkem trefně vystihnout, co je Babiš za člověka. Objektivita je samozřejmě nulová, ale lidi jako Babiš si jí stejně nezasloužej. 80% ()

Coleator

Režisér Klusák natočil odpornost nejvyššího kalibru, ze které se vám permanentně zvedá kufr - tohle se jen tak nevidí... Zajímalo by mě, co by na to řekli všichni ti koblihožrouti a lezdoprdeláči - podle mě by to zhnuseně vypnuli - co si to ten zmetek Klusák na Andrejka dovolil, vždyť on to s námi myslí tak dobře... ()

adamo_znk

Zklamalo mě to. Klusák podle mě měl fakt málo kvalitního a kontroverzního materiálu, tak sestříhal to málo co měl a výsledek neřekne v podstatě nic. Kdo se aspoň trochu zajímá o politické dění, tomu to nedá nic nového. Maximálně to, že Monika je pořád docela kobra ! ()

Marsik

ČT2 HD - Na rovinu přiznávám, že AB nemám rád. Myslím si o jeho nástupu do politiky své a tento dokument mě v mých názorech ještě více utvrdil. Formou zpracování je tento dokument velmi zdařilý. 80% (with J.) ()

ledzepfan

Je krásné, jak si v tomhle dokumentu každý najde co chce a jak ho každý vnímá jinak. Jedni se smějou Klusákovi, že navzdory svým trapným snahám natočil Babišovi vlastně parádní PR, a druzí se smějou Babišovi jak ho ten Klusák krásně vydrtil. Velká manipulační partie bez vítěze čí poraženého.. Sem tam je to průhledné, sem tam je to poučné, sem tam je to zábavné, sem tam je to mrazivé.... Jak říkám, každý si v tom najde co chce.. ()

PP66

Palec nahoru pro režiséra, statečný to kluk, jak nám to pozadí zase někdo trochu poodhalil;o) Nezapomeňte Andreje volit, on vás klidně spolkne:o) anebo někdo jiný?:o)) ()

easaque

5* nevím co si Babiš stěžuje na podraz, když všechno na sebe vykecal vlastně sám. Když se to tak vezme, tak to Klusák měl hodně jednoduchý a nemusel tam mít ani Radu. Jako každý politik má v něčem pravdu a v něčem ne. Přesto však je AB ukrutně arogantní a sebestředný prosťáček, který politiku dělá hlavně kvůli vlastním zájmům a vůbec ne, že by chtěl pomoct lidem. Bohužel většina národa k němu vzhlíží, protože sami by chtěli být na jeho místě, takže mu všechno projde než se to dotkne jejich peněženky ... a to bude brzo! Investigativní žurnalistika je potřeba, ale jen málo komu otevře oči..... bohužel. Doporučuji všemi pěti tomu kdo to ještě neviděl. [ PŘÍBĚH: X/// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: X /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Pamatujete si na poslední scénu z Nekonečného příběhu 2? Bastian má jedno přání a směrem k mocné Xaidě si místo návratu domů přeje, "aby měla srdce." Někdy v totální asocialitě, absenci nesobeckých hodnot a sebevědomí a zároveň ubrečenosti se skrývá klíč k Andreji Babišovi. Ono se to dalo tak trochu čekat, ale zklamaly mě ostatní postavy. Příkladem za vše budiž ta reportérka z Novy (Michaela něco), která svým naprosto trapným podbízením se dokázala odhalit vlastní malost v několika málo sekundách. Škoda, že se více neřešila Babišova motivace ke koupi médií a personální obsazenost českého mediálního mainstreamu, vytváření obrazu politiků a vztahy mezi politiky a novináři. Protože slova objektivita a nestrannost by nevyzněla zrovna optimálně. A to na obě strany. ()

BarryLyndon odpad!

Dokument nedokument, kroutící skutečnost až jí to zlomí páteř. Strašné zlo tyhle neobjektivní rádoby investigativní dokumenty a ČT profackovat, že se takhle snaží angažovat v politice. 0/10 ()

Martrix

Neochota, nebo neschopnost jít až na dřeň a aspoň na jednom příkladu doložit, jestli lže Babiš, Rada, Kalousek, nebo zástupy dalších jeho oponentů, dělají z tohoto dokumentu jenom další mozaiku, která je poskládaná pouze z vybraných kamínků a výsledným obrazem je tím pádem jen to, co se hodí autorovi do krámu. Přitom jeden takový prokázaný případ lži, by mohl Klusákovu dokumentu dodat váhu. Ano, vidíme, že Babiš je prevít...ale je to větší mizera, než ostatní politici? Proč se Sedlák nepustil do něčeho, co před ním nikdo neudělal? Vždyť dát dohromady prohlášení Babiše a jeho nohsledů a postavit proti nim zcela protichůdná tvrzení lidí, jejichž slova nelze brát na lehkou váhu, k tomu vysloveně vyzívají. Takže teď vím, že p. Rada tvrdí, že ho p. Babiš okradl a poškodil a současně vím že p. Babiš tvrdí, že mu p. Rada dluží 300 mil. K čemu mi to je?! Mám si to zjistit sám, který je lhář? Vypovídající hodnota tohoto dokumentu, je velmi nízká a nepomohla mi v tom, abych si ujasnil, jestli je Babiš opravdu takové Evil, jak se říká, nebo jestli je to "jen" podnikatel, který tady chce udělat trochu pořádek a současně si přihřívá polívčičku a pomáhá si kde to jde. Pokud je to druhé, tak zhnuseně prohlašuji, že takových hajzlů jsou v politice stovky a jsem rád, že aspoň jeden z nich se pokouší dělat taky něco pro stát. Oni totiž ti ostatní hajzlové, to většinou nedělají a je jedno, jestli jsou modří, zelení, nebo červení. Na takový dokument se jednou podíváte a za pár dní nebudete vědět o čem byl. Přitom kdyby byl konfrontační a plný podložených informací, mohlo se po jeho vypuštění do světa, objevit pár trestních oznámení a třeba by se ten zatuchlý odér kolem naší politiky, aspoń trochu pohnul. ()

campix

Kdo má alespoň špetku rozumu, tak si o Andreji Babišovi udělal obrázek sám již dávno. To, jak se populisticky dokázal vetřít do obliby velké části národa a přitom jim postupně odkrajovat z talíře, je počin hodný uznání. Klusákův dokument je pouze lehkým odvarem toho, čeho mohl být. Ale i tak je co říct, že Andrej něco podobného dopustil. Zajímavých je pak pouze posledních 5 minut, kde se Andrej Babiš opravdu ukáže. Populistický demagog, kterého jsme nechali zajít příliš daleko. ()