Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizoda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový název)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiální text distributora)

bari68

Škoda len toho, že dokument mohol ísť ešte viac do hĺbky a rozšíril dianie. Inak zaujímavý, zábavný a nápadný. A to aj pre mňa, nečitateľa a odporcu bulváru. ()

Tessie

Snímek by se měl jmenovat spíše Dělník bulváru, protože divák je veden pouze Novotným, který zcela bez obalu i bez kalhot ukazuje veřejnosti, jaké je hovado. Jen totiž hovado zaprodá vlastního otce a už dopředu domluví jeho pohřeb a prodá na něj už někomu práva. V podstatě má pravdu ale v tom hlavním. Píše to, co lidi čtou a co lidi chtějí a všechno je pouze a jen o penězích. A ta sebranka, kterou máme možnost vidět v Novotného redakci, co tam pracuje za spodinu je až neuvěřitelné. To je mi opravdový výkvět společnosti! Z dokumentu se člověk bohužel ale nedozví nic, coby ještě nevěděl. Více by sedělo Promo video Novotného než Dokument. ()

Ledkodlaq

Těžko hodnotit, je mi z toho zle, takže asi dokument vydařený. Vyznívá otázka kdo je tupější hovado, distributor nebo spotřebitel? Kdo je větší hyena, skrupulíprostý novinář nebo zakaždoucenusenzacechtivý konzument? Bulváru se vyhýbat na sto honů, to je jediná cesta k osvícení. ()

jakeer

Dokument, ktorý mal obrovský ohlas (navyše teraz, pár dní po smrti Ivety Bartošovej dostal nový rozmer). A pritom všetok ten humbuk je zbytočný. Téma síce je divácky atraktívna, avšak po obsahovej stránke sa z dokumentu prakticky nič nedozvieme. Ešte horšia je forma - spracovanie na úrovni 90-tych rokov. Autor dokrútky sa počas celej doby nevie zbaviť moralizujúceho pátosu, pritom sám uchopil svoju prácu povrchne. ()

F.W.Colqhoun

ČESKÝ ŽURNÁL S2E1 /// COCAINE Kde jsou buchty.... Vepředu. Dělníky, Sladký život po česku, považuji za úspěšný pokus Pavla Novotného ukrást dokument ČT, unést ho přímo z placu i s režisérem 'Vítečkem' Klusákem. Prodat to/se lidem, které bulvár nezajímá nebo jím opovrhují. Cvičením v manipulaci s publikem, které nežere hvězdičky, nekliká na pejsky a chápe, že anticiganismus není cool. Rozšířit cílové publikum tím, že bulvár od-prezentuji realisticky jako žumpu, kterou se nicméně brodí docela zajímaví lidé. Klusák udělal svému dokumentu tím, že únos vědomě či nevědomě dopustil, dobrou službu. Kdo by si pomyslel, že majitel Extra.cz považuje za celebritu Noama Chomskyho. ()

ClimbVibe

Dokument je natočený ok, tak jak jsem zvyklý u Klusáka (zábavný, svižný, mírně tendenční). Jsem rád, že jsem viděl v akci Pavla Novotného i hvězdu českých rautů Olgu Path Štiplovou a vůbec lidi co bulvár dělají. Vlastně jsem si je takhle vždycky představoval. Vrcholná scéna je rozhodně vyfocení VIP páru na balkoně, to je dialog, který by se snad nedal vymyslet. Narozdíl např. od Českého snu se na Dělníky bulváru ale už nikdy nepodívám. ()

Drirr

Prostě takovej mlčenlivej (pár spíš banálních otázek Klusáka nepočítám) vhled do světa pár poměrně bizarních postaviček s různými komplexy (arogance a zbavování se zodpovědnosti u hlavního hrdiny, pokroucené hledání "krásy" u tý divný černovlasý novinářky, samotný celebrity, který jsou k jejich smůle podstatně hloupější než ti bulvární novináři). Je vidět, jak je tenhle svět takovou alegorií na svět politický - sebezahleděnost, odtrženost o podstatného, přenášení zodpovědnosti (ty lidi to chtěj). Celkově ale jako dokument slabý - pár dramatických záběrů, pár oduševnělých záběrů (rodina, lavička s otcem), pár výplňových záběru. Do hloubky se opět nejde, to Klusák neumí. Ale prostředí je dostatečně zajímavý, takže mu to prochází... Nejzajímavější byl pro mě asi vhled do jeho rodiny, který hezky rozpouští Novotného masku "mám všechno pod kontrolou"... 60 % ()

SHit4U

U mě dobrý. Pavla Dělníka Novotného znám osobně, takže můžu s jistotou říct, že si v tom dokumentu na nic nehraje. on prostě takovej je a lidi kolem něj taky ( třeba u Štiplový to zabolí). Zavádějící název sliboval nahlédnutí do každodenní práce bulvárního redaktora, či-li těch pravých dělníků. Což mě mrzí, protože ten film je jenom o Pavlovi a o jeho názorech. Na dokument o bulváru překvapivě málo "skandálních odhalení". Jediné, co stálo za to, byla Kristelová a její kurvící se dialog s Pavlem. Jako nahlédnutí do soukromý Pavla Novotného- super! Jako dokument o dělnících bulváru- nic moc. Ale těch 56 minut uteče rychle, pobavíte se, při pohledu na Olgu naserete, něco malinko se možná i dozvíte...prostě takový normální tři hvězdy. ()

iampatrik

Nečtu bulvár, nedívám se na bulvár a přesto jsem se podíval na Novotného (o kterém je celý dokument, nebo přesněji o jeho bulvárním online plátku, protože zde vystupují také někteří "novináři" - zvlášť O. P. Štiplová, kterou jsem do té doby neznal, mi snad navždy utkvěje v paměti - buď svou vesmírnou tupostí nebo vychytralostí). Těžko hodnotit. Zde záleží na každém, jaký postoj zaujme, zdali se dá hovořit o otevřenosti Novotného nebo jen o jeho vypočítavosti jak správně hovořit. Tak jako tak bych tohle doporučil každému, i když je bulvár pro vás sprostým slovem. Něco málo se člověk dozví o tom, co je asi charakteristické pro určitý okruh společnosti. ()

Kuzzie

Ale proč se teda Pavlík nechal takhle shodit v dokumentu, na kterej se celkem podívá jen málo lidí a nic moc z toho nekápne? Že by nějaká očistná katarze? Vždycky když sebe vážným hlasem označí za bulvární svini a naznačí, že mu je všechno jedno, vidim na něm, že ho to ve skutečnosti štve. Že se nechal vtáhnout do kolotoče, kterej sice teď už sám řídí, ale kterej mu jde proti srsti. Že má sice dostatečný sebevědomí na to, aby udržel kamennou tvář, ale že možná v hloubi duše touží být hloupější, aby si neuvědomoval věci, které si bohužel uvědomuje.Kdo může bejt taky šťastnej z toho, že přechytračil milion "debilů". A já, ač se taky nemůžu považovat za osobu překypující štěstím, jsem vděčná za to, že jsem člověk vesměs anonymní, o kterého média nemají nejmenší zájem, a že mám tu výsadu jít nakoupit do sámošky přes ulici, aniž by na mě kdokoliv sprostě pokřikoval nebo na mě jinak útočil, ať už nožem nebo foťákem(pokud je v tom rozdíl). PS: wau ta redaktorka mě naprosto rozsekala tou rtěnkou-aneb, maluj si rtěnku na rty, ne vedle- mejkapovou policii na tebe! ()

Mikino00

Nevím co bylo účelem dokumentu, reklama na ego a názory Novotného, by měl vyznít jinak než jako, že on je jak o sobě říká: "inteligent chytřejší než všichni debilové kolem". Je k pláči, že takoví omezenci jako on a jeho spolupracovnice s IQ šumící trávy mají ve společnosti vliv. Dokument kromě toho po většinu doby silně nudí, nic nenabízí, žádné názor druhé strany. ()

NJD

Po nepřekonatelném Českém snu druhý nejlepší snímek z dílny Klusák, Remunda. Rozhodně nejsem čtenářem, natož fanouškem bulváru a je mi upřímně u pr*ele, co zrovna dělá Bartošová. Ale nemůžu popřít, že Pavel Novotný je strašně zajímavá osobnost. Dokonce mám natolik radikální názory, že bych se ho nebál prohlásit za inteligentního člověka. To že dělá to co dělá z něj přece ještě nečiní hlupáka. Vypočítavýho a cynickýho vychcánka? To možná, ale určitě ne blbce. Novotný se prostě jednoho dne zamyslel a zeptat se sám sebe, jestli chce "za pár korun" vytvářet hodnoty ve stylu Víta Klusáka, nebo jestli se na vytváření hodnot vys*re a bude radši vytvářet sr*čky, který mu pak vydělají statisíce měsíčně. A teď upřímně ruku na srdce: kdybyste měli talent a povahu jako on, kterou ze dvou cest byste si vybrali? P.S.: Zase bych nerad házel všechny bulvární novináře do jednoho koše. Popravdě si myslím, že většina z nich má v hlavě ho*no a Novotnýmu, co se týče inteligence, nesahaj ani po paty, viz Olga Štiplová. ()

KM Phoenix

Poněkud nedotažený dokument, jemuž trochu schází širší záběr. Dává neúměrný prostor P. Novotnému (o němž jsem doteď nevěděl, že vůbec existuje), který se úplně třese na to aby mohl něco vyzvracet ať už o sobě nebo o jiných. Hvězdu navíc za velmi trefné použití skladby Time Lapse od Michaela Nymana, známé z filmu Petera Greenawaye "A Zed & Two Noughts" (Zet a dvě nuly). ()

Bukk

Za to, jaký je to prase ani tak ne, protože to už byl dávno předtím, potenciál nepotenciál, ale jak si v tomhle "dokumentu" dělá ze všech pěknou pr***, to je prosím už moc. Věřím, že si po tomhle najde další skupinu fandů, co mu to žerou i s navijákem. ()

Lou_DLy

za mě senza. filmově. viděla jsem to dvakrát, z prvního zhlídnutí to byl hlavně šok z rozměru tý amorálnosti, napodruhý už jsem si dovolila se bavit, některý scény jsou fakt neuvěřitelně vtipný! nečekaně tragická i olga štiplová. ()