Pole v Anglii (festivalový název)

A Field in England

Laurie Rose

Jim Williams

Kostýmy:

Emma Fryer

Po uplynutí třetiny filmu jsem tomu začal rozumět, což je zajímavý doklad divácké tuposti: Jistá postava odhalí svůj záměr, který dává implementovaný smysl předešlému dění a rozoumek je rázem spokojen. Pak vidím: civilizační podobenství. Po uplynutí druhé třetiny jsem tomu rozumět přestal. "Ha, mohl by mi najít těch pokladů víc!" Pak říkám: alchymie. Alchymie! Narozdíl od Marigolda jsem naštěstí nedotčen vědomostmi, o autorech nevím nic, takže nemusím Pole v Anglii vnímat jako něčí produkt, nýbrž vycházet při jeho sledování z čirého faktu jeho existence - a věřit mu. Ba právě. Existuje tak, jako se bezvýznamný příběh pěti "přátel" odehrává na pozadí světodějných bitev posledního století tradičního kosmu. Tři nebo čtyři hvězdičky? Pět. A přidám si do topky každého, kdo mi v diskusi nebo v poště podá přesvědčivé poučené zdůvodnění jména Whitehead.(7.2.2014)

• *CARNIFEX*

Keď zhruba po 20 minútach jedna z postáv začala vzpriamenom postoji školáka spievať ako z čias socialistických súťaží ZŠ, Hviezdoslavov Kubín, myslel som si, že už to horšie byť nemôže. Keď začala jedna z postáv srať do pŕhľavy, pochopil som o čo vlastne režisérovi Wheatley-mu ide. Chcel nám z blízka ukázať kvalitu snímku, ktorá je právom zaradená do žánru horor. Film je totiž vraždou v priamom prenose. Po 90 rokoch je tu znovuzrodenie čiernobieleho snímku. Ako nejakých nad-členkových "Havloviek". A to, že nemali "kameru s farebným tonerom" by nebol až taký problém. Či je tento "horor" o upíroch, zombie, brutálnych vrahoch, diablovi, či psychicky narušených ľudoch, ozaj neviem. A ani to nechcem vedieť - 10%.(23.8.2013)

Pole v Anglii bych zařadila do kategorie "What a strange, weird movie." Myslím, že jako celek se snad tento podivuhodný snímek ani vysvětlit nedá. Nebo dá...? Buď se tam toho dělo tolik, ale vypadalo to, že vlastně o nic nejde, nebo se vlastně nic nedělo, ale vypadalo to, že se děje všechno. Počkat... co? To přece ale nedává smysl, že? Ale to ani tento film. O čem že to vlastně mělo být? Pánové se přežrali lysohlávek a pak jim z toho začalo hrabat. To je nejpravděpodobnější vysvětlení toho, co se tam, na Poli v Anglii událo. Rozhodně se jedná o zajímavý filmový experiment, u něhož však nemusí každý vydržet až do konce.(12.12.2015)

Pochopení filmu jsem dalek (a troufám si tvrdit, že jako já na tom bude většina diváků) a není divu, když absentuje nejen ucelený příběh, ale i tradiční forma vyprávění. To však nemusí být nutně na škodu - odpálit celý snímek jako zmatenou a nesmyslnou taškařici jako mnozí jiní se mi nechce ani zdaleka. Ona ta halucinogenní směsice různých scén a záběrů měla něco do sebe, kamera jako taková je skvělá, hudba a zvuk výborný, střih pozoruhodný. Celkový můj dojem z tohohle anglického pole úplně přesně vystihují tři poctivé *.(23.5.2015)

Wheatley se vydal do pekla, aby tam podepsal smlouvu s ďáblem, pak se vrátil zpátky na povrch zemský a o svých zážitcích natočil tenhle film. Svůj zatím nejpropracovanější, nejosobitější a nejzábavnější. A s houbičkami. // Pokud nějaký film vidíte desetkrát během jednoho roku a pořád se ho nemůžete nabažit, pak to znamená jediné - že se jedná o zatraceně kvalitní a působivou podívanou. Ano, ano. Titulky naleznete zde. 90%(11.7.2013)

• - Natáčení trvalo 12 dní. (Rob Roy)

• - Rozpočet filmu byl pouhých 300 tisíc liber. (Rob Roy)