Jestřábí věž (TV film)

Drama / Dobrodružný

Československo, 1984, 81 min

Ivan Hubač

Ivan Kurz

Po prvních 45 minutách jsem to chtěl vypnout a dát jednu hvězdu. Ale poslední třetina má pěkné záběry lezení na skálu. Dalším kladem je vážné téma - psychické drama mladého muže, kterému zemřel bratr a obviňuje ze smrti jeho spolulezce. P. Brzobohatý a p. Čenský hrají krásné mužné role. Stylizace p. Vaculíka jako mladého krasavce dle mého zubu času zdaleka tolik neodolala. Pí. Šafránkovou film zastihl velice krásnou.(29.11.2012)

Jeden z mnoha televizních filmů o minulým režimem snad nejvíce protěžovaném sportovním odvětví na obrazovce televize, totiž horolezectví. Hereckým zhmotněním horolezce je opět Radek Brzobohatý (což lze při jeho fyziognomii pochopit), méně už u ústřední postavy Jana Čenského, kterému se ten drsný horal nedá věřit, jeho herecký rejstřík je věru omezený a jeho tři grimasy těžko postihnou nějaký psychologický vývoj postavy. Munzar odvádí svůj (slušný) standard. Moskalykovi se nedá upřít opravdu povedená mizanscéna, prostředí Vysokých Tater je nádhera sama. Proto oku lahodí kamerové celky, které mizí až ve finální scéně výstupu na Jestřábí horu, kde kamera zabírá jen polodetaily a detaily dvou našich filmových horolezců, respektive částí jejich těl (ruce, boty, tváře...), trochu moc je tu vidět televizní přístup...(25.11.2012)

Krásně nasnímané prostředí Vysokých Tater. Hory jsou to opravdu majestátní. Ta horská chata, kde se skoro všechno odehrávalo mi přišla strašně známá. Měla jsem pocit, že jsem ji někde už viděla. Jestli to náhodou nebyla ta samá, kde točila Poledňáková svoje "Krokodýly". Radek Brzobohatý byl hodně uvěřitelný. Stačilo se mu podívat do tváře. Jeho rysy prostě patřily horolezci. Jan Čenský mohl být ještě bláznivější. Očekávala jsem, že se na té Jestřábí věži stane něco víc, něco, při čem budu mít nervy napnuté jako struny u kytary.(26.11.2012)

Ano, afektované a ukřičené herectví Jana Čenského by se snad dalo omluvit tím, že ztvárňuje psychicky labilního člověka, jenže mám pocit, že by to byl akorát alibismus, protože i takové role se lze zhostit bez toho, aby nám bylo při každém dalším hysterickém výlevu trapně. Nadprůměrné hodnocení, jež Jestřábí věži dávám, je tedy zásluhou všech ostatních. Obzvlášť Luděk Munzar a Radoslav Brzobohatý předvádí nejen na televizní poměry pěkné věci, scénář, který Ivan Hubač napsal pod jménem Hejna, zase přirozeně plyne a takřka nezáleží na tom, že všichni vědí, jak to celé dopadne. Antonín Moskalyk totiž za pomoci Ivana Kurze natočil závěr nesmírně napínavě, takže divák předvídatelnost rád promine. Dobré.(15.11.2015)

Nechápu jednu věc, jak tu mohl někdo v půlce filmu hlasovat jako "odpad" a ostatní snad ještě dřív hodnotili třemi hvězdicemi. Jasný, mrku jedním okem na kousek filmu a pak ho pošlu do kopru, v lepším případě do průměru. Ale to si tenhle snímek, ač hodně neznámý, opravdu nezaslouží. Myslím si, že tohle je hodně sympatický a věrohodný a dobře natočený film. Skvělé obsazení a celkově skoro dokonale využité. S trochou nadhedu bych si troufla tvrdit, že i docela slušně věrohodné. Atmostéra je působivá, hudba ve svých místech působivá... Nejsem naivní divák, ale při lezení na "Jestřábí věž" jsem skoro ani nedýchala čekajíc nějakou katastrofu a hlavně vyvrcholení. A k tomu došlo. Já jsem tedy velice spokojený nedělně odpolední divák.(26.11.2012)

• - Film sa natáčal vo Vysokých Tatrách na Lomnickom sedle a na chate pri Zelenom plese. (dyfur)