Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

xion

Ještě stále se divím, jak mi takový film, tak dlouhou dobu, mohl unikat. Tenhle film má prostě všechno: je zábavný, je tragický, je skvěle zahraný, má úžasný scénář a hlavně, hlavně je krásný. Opravdu musím říct, že některé scény byli prostě úžasné. Nejvíc asi musím vyzdvihnout scénu s rozbalováním dárku, ta mě prostě bavila. Film opravdu skvěle fungoval, pět hvězd. ()

gizi

Viděno podruhé 8.6.11 a opět jsem se výborně bavil. Skvělí herci, hudba, kamera i režie - poctivých 80%. Pěkné jsou ty dokumentární záběry lidí v hospodě apod. ()

Rosie

Pavel Liška výborný výkon, ale film mě celkově nudil...myšlenka dobrá, i když převzatá, ale zakomponovat ji do děje se dle mého názoru moc nepovedlo...Celé to bylo jakési ucajdané a bez náboje. ()

wewrka

Vynikající příběh, tady jsem objevil Pavla Lišku. Jeden Českých filmů téhle doby který stojí za vidění. ()

zeromen odpad!

ach jo, další česká .ičovina, česká kinematografie je totálně v loji, neumí nic pořádného natočit a nechápu lidi co se na české filmy můžou dívat... ()

RexT

Zajímavé, že se ty žižkovské schody těm filmařům tak líbí. Bistro, kde se Liška potká s Vilhelmovou, totiž bývalo na křižovatce ulic Kafkova a Buzulucká na Praze 6 (dnes jsou tam Vietnamci) - jsou tam vidět i okna zadní části Generálního štábu. Ale Vilhelmová se do bistra ukryje, aby se schovala před Hadrbolcovou, která přichází po žižkovských schodech, které jsou na Praze 3 mezi ulicemi Táboritská a Chlečického (http://mapy.cz/#x=14.457760&y=50.083226&z=16&d=stre_122098_1&t=s&q=T%C3%A1boritsk%C3%A1%2C%20Praha%203&qp=14.386462_50.095669_14.401276_50.101773_15 ), střihem ve filmu nahradily zbytek Kafkovy ulice vedoucí k Banskobystrické a dále k parku u hotelu Diplomat. Byt, kde bydlí Langmajer je Buzulucká 4, ale jestli k tomu patří i ten dvůr, těžko říci. http://mapy.cz/#x=14.396490&y=50.098735&z=15&d=addr_8976554_1&t=s. Hledal jsem nějakou chybu, když už jsou ty dvě scény točené na různých místech, ale oblečení Hadrbolcové štáb uhlídal a tašku má také na stejné straně. Snad jen sněhu je na tom Žižkově znatelně méně, jak v Dejvicích ... Docela by mi zajímala i ta další místa, to kluziště (podobné by mohlo být třeba na Lukách), nádraží - těžko říci, možná i sestříhané Dejvice nebo Bubeneč, na Veleslavín je tam moc kolejí, stejně tak to místo, kde bydlí Vilhelmová s Gaislerovou ... Jinak ta úvodní cesta vlakem je na ČR příliš dlouhá :), nemáme ruské rozměry. Když jsem jel z Prahy do Humenného na vojnu, bylo to 13:07 čistá jízda i s přepřaháním v Košicích. Tady jede napřed v kupé a pak dalším vlakem ještě celou noc v lůžkovém voze ... Pravděpodobnost, že se dva původně cizí lidé takto několikrát sejdou, také není moc velká :). ()

chicotomas

Saša když psal tento scénář byl asi hodně pod vlivem. Nechápu, jak normální člověk může něco takovéhoto napsat. Dodnes mi to vrtá hlavou. Ale rozhodně jeden z originálnějších českých filmů. Supr herecký výkon Pavla Lišky, škoda, že nezískal Českého lva, zasloužil by si ho stejně jako Aňa. ()

miraporthos

Podle mě je jedinou slabinou filmu to, že se otevřeně hlásí k Dostojevskému. Asi tak jako pít pigi čaj v bistru a představovat si, že piju čaj z pravýho ruskýho samovaru :-). Jinak nemám námitek, i když teď s odstupem patnácti let se mi zdá poetika filmu poněkud zastaralá. Ale tehdy to bylo v módě. ()

shinlove

Kdyby tady nebyl Liška, filmu bych dal tak 2 hvězdy, ale za jeho herecký výkon a to, co ve filmu představoval dávám 4* ()

the_weaver

Návrat idiota disponuje niekoľkými dosť dobrými scénami, rozumnou pointou i slušnými hereckými výkonmi. No celé to kazí hŕbou nelogických úletov ako:↵  - naskakovanie a vyskakovanie z vlaku za jazdy s batožinou bez najmenších problémov↵  - ČD predajú lôžka v jednom kupé mužovi a žene, ktorí sa nepoznajú (to mal byť nejaký zoznamovací vagón?)↵  - Franta sám precestoval vlakmi pol republiky, a keď už je pred domom, tak ho nenapadne zazvoniť na zvonček, miesto toho ide kempiť do bistra↵  - keď sa zotmie, tak Franta nejde domov (kam cestoval cez pol republiky), ale (v mraze!) ide spať na lavičku na autobusovom nástupišti prípadne do nocľahárne↵  - Franta sa najprv tvári, že vidí ženu prvýkrát v živote a na druhý deň filozofuje a prehovára žene do duše; celkovo je jeho vystupovanie nekonzistentné↵  - čo to je za človeka, ktorý s bratom dobre vychádza a súčasne randí s jeho dievčaťom - to by nespravil ani idiot↵  Natočiť tak nekonzistentný príbeh, to chce riadneho lempla. A ešte tá iritujúca hudba. Vďaka Bohu za Hollywood, kde si logiku i muziku dokážu výrazne lepšie postrážiť. ()

Kivis

Jednoduchý příběh v hlubokém pojetí a s poetickou atmosférou, povedený výběr herců, tehdy ještě docela neokoukaných. Film, který působí neuvěřitelně civilně a přirozeně a přitom vyvolává mnohem silnější emoce než leckteré hollywoodské drama. ()

Jurcekk

Gedeon netočí. Tak si myslím, že rozdiel medzi zámerom,víziou a realizáciou je taký, že už viac netočí... ()

Vodomilec

Krásně smutný film nadějného režiséra. Možná nechce mlátit prázdnou slámu, ale i přesto mi tady skoro dvacet let chybí nový film Saši Gedeona. ()

babuška

Poprvé jsem to viděl v mlbol, a to v rámci klubu, já řval smíchy, dodnes vzomínám na nezapomenutelnou roli vydrostojky. ()

motyka52

Dějově sice zdánlivě velmi prosté, ale ve skutečnosti poměrně komplexní. Herecky i režisérsky brilantní. Nehybná atmosféra bezejmeného města (nebo jsem jméno přehlédl?) dokonalá. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny