In Fear

• Slovensko Labyrint strachu (festivalový název)

Tom a Lucy sa spoločne vydajú autom na cesty. Po niekoľkých hodinách sa však stratia niekde na vidieckej ceste v lese. Prichádza noc a s ňou aj niečo temné, čo ich začne terorizovať. Ich jedinou obranou je ich auto, v ktorom sa schovávajú spolu so strachom z tmy, obavami z temnoty a postupne aj podozrením voči sebe navzájom. (kubqo)

maddy

Po tých recenzentských hláškach z traileru („Watch It .. Just do not watch it alone!“) by som teda čakal viac. In Fear je ultra-lacný, minimalistický britský hororový prírastok odohrávajúci sa doslovne v jednom aute na jednej lesnej cestičke s 2 postavami, ale to mu nijako nebráni v budovaní stiesnenej atmosféry. Práve naopak, z minima vyťažuje maximum. Napriek minimalistického podaniu nepôsobí amatérsky, a prvá polovica je vyslovene príjemne tajomná, s neistou atmosférou, efektnými ľakačkami a skutočne fungujúcim strachom. Zároveň je to jeden z tých „malých“ hororov, ktoré výborne fungujú v noci, v tme, úplne osamote. Pri akejkoľvek inej situácii sa efekt vytráca. Požičiava si síce z mnohých iných snímkoch, ale vôbec to nie je na škodu – atmosférou lesa pripomenie kultový Blair Watch, tajomný dej a udalosti zasadené v okolí auta zase nedajú nespomenúť na Dead End. Svojmu názvu - In Fear - tak hanbu vôbec nerobí. Bohužiaľ, po slušnej prvej polovici sa na povrch dostáva pomerne nešikovne napísaný a samoúčelný scenár, ktorý z pútavo rozohranej mysterióznej zápletky robí len obyčajnú variáciu na kultového Stopára (skutočne som mal pred sebou tisíc iných point ako tú ktorú ponúkol film). Záverečnému dianiu tak chýba akékoľvek zdôvodnenie, vykreslenie motivácie a čo je najhoršie z postáv, resp. z ich predošlého konania, robí blbcov (POZOR MEGASPOILER: alebo to mám vážne veriť, že keď im jeden stopár poprehadzoval značky na ceste, tak si dve dospelé postavy, navyše ešte aj s GPSkom v aute nevedia zapamätať jednu cestu a namiesto toho dlhé hodiny v noci blúdia v lesíku?! Veď to nie je križovatka v centru New Yorku! KONIEC SPOILERU). S príchodom „stopára“ tak film v druhej polovici rapídne stráca na intenzite, strachu, začne sa aj napriek veľmi skromnej - 70 minút čistého času - stopáži vliecť a končí len ako taký nemastný-neslaný produkt, ktorý nedokázal využiť skvelo vybudované napätie/atmosféru/tajomno z prvej polovice a vyšumí úplne do prázdna. To čo prvotne vyzeralo na mysterióznu zápletku sa tak stáva len úderom pod pás. Škoda, tieto záverečné negatívne dojmy mi dosť pokazili zážitok z inak príjemne atmosférickej prvej polovice. V režisérovi bdejú určité kvality, takže na jeho ďalší pokus som rozhodne zvedavý, tu ich však zabil v jednoduchom scenári, ktorý sa úplne zbytočne hral na niečo čím nie je. Prisľúbil mysteriózny horor, ale končí len ako rutinný ničím zaujímavý thriller. CELKOVO: chcel som tri, ale nie! Snaha sa síce cení, no ten odbitý záver mi pokazil aj slušný zážtok z inak príjemne strávenej prvej polovice, takže nakoniec len 2* ()

raimi

U tohohle filmu jsem rád, že jsem počkal až opadne hype, nechal ho pěkně uležet, nic nečetl, po ničem nepátral a pak si ho kurevsky užil, aniž bych tušil do čeho právě jdu. Perfektní. Ještě teď mám husinu. Pohrávám si s myšlenkou, že dám plnou palbu. ()

Desperado

Fajn jednohubka z írských pastvín. A taktiež dobrý príklad, ako sa dá z minima vyťažiť maximum, ktoré môže inšpirovať aj našich zanietených a talentovaných filmárov, kade vedie efektívna cesta natočiť lacný a efektívný zážitok. Mal som celkom príjemné mrazenie väčšinu stopáže a okrem solídnych výkonov neznámych hercov musím pochváliť aj jednoduché a atraktívne prostredie , v ktorom sa to odohráva. Viac však prezrádzať nechcem, lebo rozpisovať sa o tomto filmíku bez čo i len mierneho spoilerovania je veľmi ťažké a tak jedinou výtkou je len mierne prepálený záver, ktorý postráda motiváciu (samozrejme nevysvetlenú) kľúčovej postavy. ()

AlistairMir

Seznamte se s Tomem. Blbem na entou, který si chce užít sex s mladou jelikož s ní slaví celé dva týdny vztahu. Tak jí překecá aby se jelo na fesťák a za zády jí zamluví pokoj v hotelu na samotě u lesa jako překvápko. Hotel nedokáže najít a tak s mladou bloudí v autě, věčně něco remcá, je nechápavej a celý film se chová tak, že mu prostě tu smrt přejete. Samotný film je pro mě mix filmů Stopař a Smrt přichází v bílém. První z těch filmů mám fakt rád a druhý nemohu ani cítit. Tady to ale funguje o poznání lépe a chválím fajn atmosféru i herecké výkony. Herec co hraje Toma je fakt na ránu a roli tedy zvládá bravurně a herečka co hraje Lucy je sympatická a člověk jí fandí. Pak tu máme Maxe a ten mě fakt bavil. Celkově povedený film který dokazuje že i s malým rozpočtem jde natočit kvalitní snímek, který člověka dokáže napnout. ()

zdenotvor

Atmosféra super, párik čo blúdi lesnými cestami bol znesiteľný až na občasné nelogické chovanie, záver troška sklamanie, no celkovo to hodnotím pozitívne za tú skvelú atmosféru, ktorú dokáže les,dážď a tma navodiť. ()

peiton

Moje srdce zase a opäť raz zaplesalo.Dvaja kamaráti uväznení v lesnom labyrinte cestičiek prenasledovaní človekom,ktorý to nemá v hlave tak troška v poriadku.A naháňačka na mačku a myš v hlbke polnočného lesa sa môže začať.Po celom tele ma sprevádzala husina.Brrr.Tažký psychothriller nám ponúka dusnú atmosféru,ktorá sa ma drží až do samotného záveru.Tu síce nepotečú litre krvi,ale zato Vám potečú nervy.A to býva koľkokrát vdačnejšie ako nejaká nezmyselná vyvraždovačka.Týmto druhom hororov som fanúšikom,pretože idú tak trocha realite v ústrety.Tak teda ,,Let's go!" ()

Martin741

Takze si to zhrnme, o co ide v tomto "horore". Dva nesympaticke dementaly sa vydaju na cestu z A do B a stratia sa na akejsi vidieckej ceste. Pride noc a ich zacne terorizovat nejaka sila. Hovno! Ani omylom, len co sa im zachcelo, to sa im aj prisnilo a k tomu este presvedcili akehosi nesympatickeho ludoopa /teda pardon, "rezisera"/ aby im to natocil. Ducha niet, evidentne sa mu do takej koniny nechcelo a ak sa ukazala nasrana militantna ektoplazma, tak zrejme len preto, aby sa sama presvedcila, co za vymletu dementnu luzu ju to zas vyrusuje. Takze zas dalsi zevraj "horor", u ktoreho sa niet dohromady coho bat. 5 % ()

Havaj8

Ten strach z neznáma to dokáže vzbudit vždycky, ale je třeba to postupně ještě něčím podpořit a přiostřit. A to se v tomhle případě nestalo, jelo se to podle stejnejch not celej film. Kéžby aspoň k tomu hotelu dojeli a snad by se to mohlo i jinak odvíjet. Očekával bych i větší skupinku nahánějících, tenhle jeden, i když na nervy občas zabrnkal, bohužel nestačil. Ani herecký výkony se ocenit nedaj, Iain by měl zůstat věrnej jenom Marvelu. Jednoduchý, obyčejný, bez jakýhokoli vlastního nápadu. ()

Rodriguez odpad!

Musel bych si dát přes hubu, že sem si to stáhl a pustil! Co bych taky čekal od Britů a dvojici bukvičáků co jezdí autem kolem dokola a nechá se šikanovat od jednoho vyjebanýho pošuka, co to v hlavě nemá v pořádku. 0% ()

dubinak

Tohle bylo zbytečně moc hloupoučké. Dalo se vymáčknout mnohem víc, avšak chyběla snaha. Atmosféra velice dobrá, dokud se mi nezačalo chtít spát, docela mě mrazilo. Postavy byly šíleně odfláknuté a herci mě nepotěšili, takže ani já je nepotěším. Ono je asi těžké pracovat s tímto námětem uprostřed lesa v jednom autě, nehnout se z místa. Konec mohl dát mnohem víc, trochu nasvětlit pointu, ale zavládnul nevýrazný závěr, kterým si In Fear nezajistil zrovna zapamatovatelnou nálepku. ()

Nivenx

Velice dobrá první půle filmu a dobře stupňující se atmosféra, která lekala a dávala ten správný směr pro výtvor bud' nadpřirozena nebo duchařinky. Pak ale přišel zlom, kde se to odvinulo špatným směrem. Konec a pointa tomu nakonec totálně podráží nohy a výsledek je velice špatný. Proto jsou scény co byly ve filmu nepřesvědčivé a totálně nezapadají do celku. 55% ()

Khumbac

Levně a jednoduše... to vždycky skončí slabšími třemi body, k tomu ještě s přivřenými lokty a odřenými víčky. ()

ecceHOMMO

Rozhodne to nebolo zlé, i keď to bolo celé postavené iba na psychotickej atmosfére. Osobne by som prijal aspoň viac ľakačiek. ()

elanius

(36/2014) / Mne sa veľmi páčil samotný nápad a úvod filmu. Natočiť totižto jazdenie dvoch ľuďí na obyčanej polnej ceste s takou dobrou, mystery atmosférou neni len tak. A stratiť sa na cestičkách, ktoré vás vždy dovedú na to isté miesto je riadne psycho. Postupne sa k tejto základnej kostre nabaluje viac elementov, napätie sa drží stále na dobrej úrovni. Nakoniec sa dočkáme aj hlavného psychouša, ktorý je na slušnej úrovni. Záver uspokojivý. Za mňa palec hore. (7/10) ()

Mishqo

Prvé trištvrtiny filmu boli napínavé jak legíny, o tom niet pochýb. No ku koncu som sa už nevedel dočkať kedy to skončí, pretože to prerastalo do priemernej hovadiny. Postavy sa správali miestami dosť tupo a neviem si predstaviť, že by som sa aj tak tupo správal v podobnej situácii a to mi prekážalo. Hudba však bola mrazivá a atmosféra dusná. 60% ()

zolo23

Jednoduchá línia príbehu, ale natočená s takou atmosférou a napätím, že by sa krvi nedorezal. Na kvalitku postačia aj traja herci, čo mám docela rád, pretože režisér musí o to viac sústrediť svoju prácu na budovanie napätia a strachu. Tých horrorov o psychopatických magorov je akosi pomenej, takže vďaka aj za tento kúsok. P.S. "Najväčší horrorový expert" LIVINGDEAD opäť raz svojim bodovaním potvrdil aký fanúšik tohto žánru je. ()

zsn

Málokdy se u filmu bojím - a ještě ve dne, ale tohle byla bomba! Tohle je ten správnej strašák, ve kterém se může najít každej z nás. Opětně nechápu zdejší hodnocení, zase vám tady není dostatku krve a oživlých mrtvol, tak je to pro věkový průměr uživatelů csfd.cz na ho*no film, co? Tvůrci z vás dostanou všechny emoce naprosto obyčejným filmem, ke kterému stačí les, kamera a auto s benzínem. A o tom to je. O stmívání se a halucinacích z obrysů stromů, o hraní si s lidskou bystrostí v orientaci, o tmě, o zvuku, o neustálé myšlence, že nádrž na benzín není bezedná. Postavte přede mne rozkládající se mrtvolu a řeknu "ukaž, vyfotím si ji", ale pusťte mne k večeru na výběh do lesa a z prvního zvuku se pose*u. ()

manonfire

První půlka výborná, film natočený bez nadsázky za pár tisíc liber, měl díky chytrému výběru prostředí a hlavně minimalistickému budování atmosféry své kouzlo, a to i přesto, že hlavní hrdina byl sráč a jeho milá nemastná-neslaná jak polívka v koncentráku. Ovšem jako už milionkát, jakmile se zlo vyprofiluje v nějakou konkrétní formu, ihned mystérie opadá. Tady se ještě ke všemu ta profilace příliš nepovedla. Vím, že psychopat nepotřebuje bůhvíjaký motiv pro svou psychopatii, ale tohle bylo nepřesvědčivé. 60% ()

Forsberg11

Dajte mi aspoň 10 000 oiro a takýchto "hororov" natočím do rána 5. Angličáky sa nám opäť predviedli a nebyť slušne atmosferickej prvej pol hodiny a celkom sympatickej hlavnej hrdinky, bola by to veru poriadna hanba... Tento Survival Road Trip teda u mňa 40 %! ()