Isabel

Mysteriózní / Fantasy / Horor / Thriller / Drama

Česko, 2013, 90 min

Fanoušci českého studentského filmu se mohli seznámit se záměry obou režisérů v jednom z dílů pořadu Průvan, kde nedávno poskytli delší rozhovor. Tento projekt připravovali delší dobu. Nyní se s ním prostřednictvím CS filmu seznámila i širší divácká obec. Film lze rozdělit na tři části. První představuje ideální bezproblémový svět, druhá je ponurá a temná a ve třetí celý příběh graduje. Na začátku jsem se trošku nudil, uprostřed ušklíbal a mírně kroutil hlavou, třetí mne ale velmi zaujala, takže jsem si celkový dojem výrazně poopravil. Pokud divák vydrží do konce, možná bude překvapen a také vezme film na milost. Kromě dobrého výkonu představitelky hlavní role Petry Lorenccové potěší i samotný spolurežisér-herec Lukáš Melník. Své drobné roličky si odehrají Ruda z Ostravy, Norbert Lichý a Jaromír Nohavica. Na filmu oceňuji výbornou hudbu a kameru se zajímavými záběry na Ostravu. Místy ale úroveň zvuku kolísala a dialogům nebylo rozumět. Samotné dialogy ovšem mohly být napsány mnohem lépe. Důležité je, že celkově do sebe jednotlivé pasáže filmu logicky zapadají a skládají se v celek. Jako příznivec studentského filmu hodnotím tento nízkorozpočtový snímek poněkud jinou optikou než plnohodnotné filmy. Dávám 60 % a věřím, že se realizační tým bude dále zlepšovat.(5.10.2014)

• Jermann

Hezké podmanivé obrázky Ostravy a jejího okolí i podsvětí, poněkud chaotický střih s milými pokusy o cool, vcelku obstojná, i když zbytečně dramatizující hudba a v neposlední řadě krásný plakát .. to vše respektuju. Veškerá technická snaha je ovšem marná, protože tak nehorázný scénář by neuspěl ani na besídce střední školy. Dialogy nemají hlavu a patu a jsou navíc odehrány velmi pochybně a toporně - tak blbě mezi sebou lidi (nebo upíři) nemluví ani ve snech. Jediný pořádný výkon hodný filmu podala Sylvie Krupanská coby nemrtvá Ewa .. ostatní hybaj zpátky na jeviště, kam patříte a kde vám to jde.(31.5.2013)

Vypadá to lehce. Sebereme se a natočíme si film. Koho z nás - milovníků filmů - to už někdy nenapadlo? Kdo ale byl takový magor, že se fakt sebral a vážně to udělal? A neskončil navíc u toho, že si to sestříhá a pustí na soukromé párty na domácím projektoru, ale procpal to do kin, sehnal alespoň nějaké prostředky a nadchnul pro svou věc lidi, kteří se normálně pohybují úplně v jiné lize? Jasně, Isabel není film který Vás připoutá na 90 minut do sedačky a sebere na jaře Oskara novému trháku Christopera Nolana. Některé scény dokonce místy vyznívají až úsměvně a zoufale volají po střihu. Na druhou stranu ale v rámci svého žánru dává smysl a dokonce se pokouuší o nějaký menší závěrečný mindblow. Což je mimochodem u českého filmu poslední desetiletí příznak častý jako zatmění slunce. Nebo jste za poslední dobu viděli český hororový thriller, který šel dokoukat? Každopádně jestli ale za něco hvězdičkuju, tak je to samotný fakt toho, že se tvůrci nebáli a šli do toho naplno. Nejen že se jim to nerozpadlo pod rukama, ale přidali navíc ucházející technické zpracování s vážně hodně povedenou hudbou. Dokážu si tak představit jak režiséři s dobrým scénářem (hledejte ho ale v Česku...) a vyšším rozpočtem natočí svůj další film, který se dostane na úplně jiná čísla než má v současnosti Isabel. A vůbec, podporujte české žánrové filmy. Mohlo by se totiž stát, že nás všechny sežerou miloučké párkové komedie s přívlastkem a "hvězdy" z Ulice opravu ovládnou český film. Nikdy jsem tomu nevěřila, ale žijí mezi námi (22.7.2013)

• slunicko2

Inu, do hospody, kde čepuje 49letý Norbert Lichý bych zašel na pokec se štamgasty - 60letým Jarkem Nohavicou či 38letým Michalem Kavalčíkem (Ruda z Ostravy). 1) 32letý Šumperčan Lukáš Melník napsal se svým nejlepším kamarádem ze studií JAMU 34letým Žilinčanem Marcelem Škrhoněm scénář, snímek produkoval, režíroval a zahrál si jednu z hlavních rolí (Morel, léčí Azaela). 2) Velmi zajímavou hudbu napsal 30letý zvukař Ondřej Konvička, zatímco jeho bratr, 32letý Tomáš Konvička se postaral o střih a obrazovou postprodukci (to už bylo horší). 3) Ještě je tu pěkný 27letý Robert Urban (partner hlavní hrdinky Adam). 4) Kostrbatý poloamatérský film s herci "téměř zadarmo" natočený za tři týdny není až tak strašný, jak ze začátku působí. Těžko říci, jak dopadnou další počiny agilních tvůrců, však uvidíme.(1.4.2015)

• mchnk

Horlivá reportérka z redakce ztracených zvířátek, versus velmi, ale opravdu velmi tajemná hospoda. Není na co čekat. Děj, ano i když Ti to tak na konci nemusí připadat, film má skutečně děj, se rozjede tak rychle, že divák stačí jen nechápavě pozvednout obočí. Více jak přepínání mezi ruční a filmovou kamerou, mně maximálně iritovaly americky laděné dialogy, přeložené do češtiny. Film tak vypadá, jako by byl celý předabován. Primitivní scénář, psaný dvěma lidmi, nutí k smíchu. Ať už se jedná o nahánění hrůzy, či snaha o vážnost. Prazvláštní splácanina Záhady Blair Witch a Twilight ságy na ostravský způsob bez ostravského dialektu. Proč to proboha režisér nepojal jako komedii ?? Na druhou stranu, sebevědomí tvůrců bych chtěl mít. Počítat s tím, že toto někdo bude brát vážně, už chce hodně odvahy. Celkovou naivitu lehce přebila slušná hudba, která ovšem někdy přehlušuje protagonisty (nechci psát herce, i když se fakt snažili) a také povedený závěr, který se ovšem nevyhýbá tomu největšímu klišé ze všech. Tak byl to sen, nebo ne ?? Pět vteřin s mlčícím Jarkem to fakt nezachrání. Podle mne celkově uspěchané.(4.10.2014)

• - K natočení filmu stačily režijní dvojici jen tři týdny. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Malé cameo barmana si ve filmu zahrál oblíbený ostravský herec Norbert Lichý. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Ostravě a okolí. (Terva)