Králova zahradnice

V kráľových záhradách

Drama / Komedie / Romantický

Velká Británie, 2014, 116 min

• Lacike

Ajajaj, tak toto ma velmi sklamalo. Aj vdaka hereckemu obsadeniu som cakal historicku romancu v style filmu Rozum a cit, ale dockal som sa stavbarskeho filmu o tom ako sa postavila jedna vonkajsia kralovska tanecna sála. Keby sa popritom stavani odohral nejaky putavý pribeh, tak by z toho stale mohol vzniknut skvely film. Ale nic take sa nedeje. Cely cas sa stavia a az na konci sa konecne odohra aj nejaky osobny pribeh. Ale to je len par minut a je to rovnaka nuda ako to nekonecne stavanie. Az som od zlosti chcel dat odpad, lebo ma sralo, ze tak hviezdne herecke obsadenie tu nema absolutne ziadnu sancu cokolvek predviest. Ale nakoniec tu jedinu ubohu hviezdicku dam za herecky prejav Alana Rickmana, ktory aj ked recituje rovnako nudne dialogy ako ostatni, tak vdaka jeho charizmatickemu hlasu to znie pôsobivo. Ale ako scenarista a hlavne reziser totalne sklamal, takze snad sa bude nadalej venovat uz iba herectvu. 1/10.(30.7.2015)

Bezvadná věc, nenucená, výpravná, herecky zvládnutá bez výčitek, snad jen ty v závěru provalené emoce mohly zůstat skryty. 85%(21.5.2015)

Rickmanův druhý režijní počin, A Little Chaos (Králova zahradnice), není zdaleka tak pozoruhodný jako jeho debut, vynikající The Winter Guest (Zimní host). Vlastně je to průměr, nepřináší nic nového, co by člověk neviděl už v řadě jiných filmů (tragédie, která poznamenala hrdinku apod,). Někdy toho chce film říct asi víc (linie manželského páru ztvárněného McCrory a Schoenaertsem), ale ve zkratce tak úplně nefunguje. Herecky to klape dostatečně, obsazení je silné, některé scény a sofistikované dialogy rozhodně stojí za vidění. Naproti tomu jsou tu i rušivé momenty, které snímek spíš devalvují (předvídatelné zvraty). Dojde i na trochu duchařiny, na druhou stranu příliš zahradničení nečekejte.(20.3.2015)

• Sofia

Těšila jsem se na romantický kostýmní film, ale v tomhle filmu bylo všechno špatně snad až na poslední čtvrthodinu. Nudné dialogy a všechno bylo takové nějaké šedivé a ošklivé, včetně hereckého obsazení. U takového tématu dávám prostě přednost Tudorovcům a HBO produkci, kde jsou všichni mladí, krásní a kostýmy hýří barvami.(11.5.2015)

Nemá urozený původ, nemá známosti u dvora, navíc je žena, ale se svými návrhy přináší do zahradničení docela vítr. Její práce zaujme, získá tak příležitost stvořit část versailleských zahrad pro Ludvíka XIV. Výsledek není ani historickým dramatem, ani příběhem emancipované ženy, ani romancí, kvůli které bychom měli vytahovat kapesníky. A bohužel ani nijak zvlášť hereckým filmem, ač skvělé představitele posbíral. Zvratů je málo, dramatických momentů snad ještě méně (žárlivá manželka), atmosféra nestrhne, takže toho potěší vlastně docela málo (zahradnice s králem v sadu). Výprava, kostýmy a Alan Rickman, který se ujal role krále, režiséra i spoluautora scénáře, tentokrát nestačily. Má oblíbená, zde vzpurně hrdá Kate Winslet působila lehce unaveně, dobře známe její mnohem silnější a zajímavější role. Mdlý Matthias Schoenaerts mě solidně vytáčel už u posledního Vinterberga. Bohužel tady nebyl sám.(30.10.2015)

• - Film bol natočený behom 40 dní. (Laslo)

• - Belgičana Matthiasa Schoenaertsa prehovoril Alan Rickman k účasti vo svojom pripravovanom filme počas natáčania snímky A Promise (2013), v belgickej metropole Brusel. (MikaelSVK)

• - Natáčanie filmu prebiehalo vo Veľkej Británii, konkrétne v Pinewood Studios, Blenheim Palace vo Woodstocku a Cliveden House v Buckinghamshire. (Hudakfilms)