Králova zahradnice

V kráľových záhradách

The King's Gardens

Drama / Komedie / Romantický

Velká Británie, 2014, 116 min

Len naozaj výborné herecké osadenstvo ťahá tento snímok do priemeru. Veľmi slabé a nevierohodné navodenie atmosféry 17. st. na dvore kráľa Ľudovíta XIV. Tento nemastný, neslaný príbeh sa skôr hodil na divadelné dosky ako do filmu, je vidno, že Alan Rickaman bol predovšetkým divadelník. V tomto smere jediná výraznejšia vec hodná zapamätania bol pekný dialóg v záhrade medzi kráľom v utajení a hlavnou hrdinkou. Inak len nuda zaodená do pekných kostýmov. 55/100(29.3.2016)

• argenson

Výprava ano, kostýmy ano. Všechno ostatní pokulhává. Přitom by stačilo vzít si jedinou knížku o době Ludvíka XIV., kde se člověk dočte, že život u dvora byl podřízen přísnému řádu a etiketě. Takže například scéna, kdy se zahradnice žoviálně zavěsí do rámě krále Slunce, je protokolární faux pas jako prase. Totéž se týká mluvy; ta v době baroka byla květnatá, nabubřelá a sebeprázdnější sdělení bylo zahrnuto do rozvitých souvětí (v tomto směru doporučuju starší kousky jako Vatel nebo Ať začne slavnost). Úplným pomýlením je pak tragický nesoulad ve věku postav, bavíme-li se o roku 1682 (Ludvík XIV. 44/Alan Rickman 67, André Le Nôtre 69/Matthias Schoenaerts 37). A i z těch občasných typicky anglicky červených cihel se dá poznat, že ve Francii se vůbec netočilo. Takže jako romance zasazená do pompézních kulis dejme tomu, ale nesmělo by se to tvářit tak strašně vážně, že to má jakýsi reálný základ. A nakonec, na Kate Winslet mě taky nikdo moc nenaláká. Dodávám ale, že například scéna slavnostního otevření Lasturového háje je na vizuální efekt slušná.(18.9.2017)

Dalo se na to dívat, ale čekal jsem daleko víc. Natočit film, který se odehrává ve Versailles a tyto tam vůbec neukázat, je v historickém kostýmním filmu hanba. Versailles mám rád a těšil jsem se na ně. Kromě záběrů reálných parků by film určitě oživily digitální pohledy na vývoj budování a staveniště celého areálu. Kate Winslet bych nehodnotil, že už byla pro film stará nebo starší. Naopak na mě působila v roli venkovské architektky velice přirozeně. Historických filmů moc není, ale rozhodně jsem viděl lepší.(19.5.2015)

• mat.ilda

Asi že Vatel... tak určitě, leda pro vegany, i ty filmové. Veškerá decentnost obrazu i hudby vane do prázdna i přes slušivé kostýmy a zajímavé herecké obsazení... možná, kdyby mělo co hrát, či přesněji - oč hrát, jistě ne o romantickou zápletku prostou jakékoliv vášně, o diletantskou intriku z nenávisti nebo jen o prosté divácké ztotožnění se s postavami, dobou, záměry... A k tomu již klasická sebemrskačská mantra, těžký individualismus a plky o hrdinčině nezávislosti... v době Ludvíka XIV.! Jako by nestačilo prostě říct, že se musí uživit. Takže se mi k hodnocení nabízí zdrchaná zahradnice, fešný, leč unylý zahradník, to celé přitažlivost nula, nepředvedly se dokonce ani trvalky a z grand finále mi rozhodně čelist nepoklesla. Ale vůbec nejhůře si vedl autor veganského Vatelu sám... jako by už na nás hovořil z onoho světa, ač měl ještě nějaký čas před sebou.(8.10.2017)

Na tenhle film se sesypalo velké množství kritiky, což mě hodně dlouho odrazovalo si ho pustit. Mám pocit, že se většina už předem rozhodla ho jaksi zazdít. Já jsem byla ovšem velmi mile překvapena. Nádherný jemný snímek s prvky melancholie, děj si plyne poklidně jako řeka a přitom se ani chvíli nenudíte. Chvílemi jsem si přála, aby příběh nebyl pouze smyšlený. Chápu, že tenhle typ filmů není pro každého, ale šanci si určitě zaslouží.(7.10.2015)

• - Kráľ (Alan Rickman) hovorí madam De Barra (Kate Winslet), že žena, ktorú si chce vziať, je veľmi zbožná, ale nie je aristokratka. To opisuje madam De Maintenon, kráľovu druhú ženu, s ktorou kráľ tajne uzavrel manželstvo (ako mu radila madam De Barra). (Laslo)

• - Napriek tomu, že sa dej filmu odohrával vo Francúzsku, pracovali filmári len na opačnej strane Lamanšského prielivu, a to vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)

• - Herecké duo Alan Rickman a Stanley Tucci si zopakovalo spoluprácu po tom, čo sa stretlo vo filme Gambit (2012). Rovnako aj Kate Winslet si už po boku Alana Rickmana zahrala vo filme Rozum a cit (1995). (MikaelSVK)