Reklama

Reklama

Pyramida boha slunce

  • Západní Německo Die Pyramide des Sonnengottes (více)

Obsahy(1)

Doktor Sternau je po předchozí konfrontaci s proradným bývalým kapitánem Verdojou v bezvědomí, takže ani neví, že se díky svým zachráncům ocitl na chvíli v blízkosti bájného aztéckého pokladu. Verdoja mezitím uzavřel pakt s Čičimoky a spolčil se s mazanou Josefou, s níž ho spojuje nenávist ke Sternauovi a touha po zlatě. Proradný Alfonso přemluvil ke sňatku indiánskou princeznu Karaju a má nyní poklad na dosah. Doktor Sternau se mezitím za pomoci přátel navrátil na Arballezovu haciendu, kde se zotavuje. O jeho záchraně se dozví Veroja a plánuje na haciendu útok... Pyramida boha slunce představuje druhou část vyprávění, které započalo ve snímku Poklad Aztéků. Dvoudílný projekt iniciovaný producentem Arturem Braunerem vychází z cyklu Mayových kolportážních románů Waldröschen (naposledy vyšel česky pod názvem "Tajemství starého rodu"). Nicméně podobně jako v jiných mayovkách se film předlohy drží velmi volně, spíše na jejím základě skládá nové vyprávění s totožnými motivy. Na druhou stranu v tomto případě tvůrce omlouvá fakt, že předloha čítá přes dva tisíce stran a naopak v porovnání s jinými mayovkami zůstávají Poklad Aztéků a Pyramida boha slunce své předloze v mnohém věrné. Oba filmy vznikaly najednou během jednoho natáčení, jež probíhalo v tradiční destinaci štábů točících mayovky, v Jugoslávii. S ohledem na tento fakt zůstává štáb i herecké obsazení totožné jako v případě Pokladu Aztéků. Diváci tedy opět uvidí Lexe Barkera coby udatného doktora Sternaua a Ralfa Woltera jako naivního obchodníka s kukačkovými hodinami Andrease Hasenpfeffera. O život jim opakovaně usiluje trojice zloduchů ztvárněných Rikem Battagliou, Gérardem Barraym a Michele Girardonovou. (Česká televize)

(více)

Recenze (77)

ProfesorLotr 

všechny recenze uživatele

Je to i na svou dobu kýč, chvílemi dost lacině působící (jak po technické, herecké, režijní, tak i příběhové stránce). Jenomže to je pořád o třídu lepší jako Vinnetou a Mayovky v Arábii. Hudba mluví za své (asi stokrát originálnější, ikoničtější a s tolika zábavnými motivy). Pokud si chci pustit filmového Maye, tak Poklad Aztéků nebo Pyramidu boha slunce. 73% ()

mr.kliky 

všechny recenze uživatele

tenhle dvojfilm mám ze všech filmových mayovek nejradši, protože hrabě alfonso, kapitán verdoja, josefa a černý jelen vs. doktor sternau, hasenpfeffer, poručík potoka a frank, to je panečku fight zla s dobrem jak se patří. nostalgie pochopitelně funguje taky + rosita a karja jako dvě ozdoby.. velká oblíbenost. ()

Reklama

rublik05 

všechny recenze uživatele

Přímé pokračování Pokladu Aztéků nejen že začíná přesně tam, kde Poklad skončil, ono je ve své podstatě kvalitativně prakticky totožné. Opět je zde výborný Rik Battaglia, vtipný Ralf Wolter, neurážející Lex Barker, průměrný scénář, průměrná akce, průměrné zpracování, zkrátka i Pyramida boha slunce si udržuje jistou kvalitativní úroveň, jakou mají skoro všechny sólovky Lexe Barkera. Nic víc, nic míň. Čistý, neurážející průměr. 5/10. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Lex Barker tu má takové větší cameo, v celém filmu je tak čtvrt hodiny, povětšinou sleduje s bezvýrazným obličejem všechen ten shon okolo sebe a do děje skoro nezasahuje. Skoro... On je vlasně dr. Sternau největší zločinec ve filmu, protože díky jeho sluníčkovému pseudohumanismu jedna ctnostná dívka příjde o otce a je vyvražděna celá usedlost. Zločinec si zasluhuje řádný soud, jak vznešené, ale kolik mexických chudáků kvůli tomu přijde o život, to už je vedlejší. Já vím, je to pohled dospělého, ale nějak si už dnes nemyslím, že Karl May je vhodný jako výchovná pomůcka. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Rozhodně podařená Mayovka a určitě tak o stupeň vydařenější než předchozí Poklad Aztéků, tam se všechno jenom rozjíždělo tady to postupně graduje. máme tu téměř klasickej příběh o honbě za bájným pokladem. Pochopitelně, že ho všichni chtějí a někteří nebudou váhat ani zabíjet. Vedle Lexe Barkera kterej je prostě už tradiční držák tu opět vyniká schopnost tvůrců (aspoň teda ve většině Mayovek) obsadit skutečně kvalitního záporáka za kterýho jde respekt. Tady jich je víc, ale samozřejmě, že exceluje především Rik Battaglia kterýho ještě geniálně slizce nadaboval Přeučil. Jako, že v třetím díle Vinnetoua sejme sice samotnýho náčelníka Apačů, ale tenhle záporák je prostě podle mě v jeho podání nejlepší. Jinak konec je pak samozřejmě takovej klasickej Mayovskej. Padouši najdou zlato a začnou se vraždit kvůli podílům načež všechno utne Aztécký velekněz který je pohřbí zaživa. Takže stylovka. U mě rozhodně spokojenost a udílím 75% ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Spolu s Pokladem Aztéků jde o nejdéle natáčenou Mayovku (celkem 152 dní). (hippyman)
  • Natáčelo se, stejně jako tomu bylo u prvního dílu, v Jugoslávii (Zupci u Trebinje, Popovo Polje u Trebinje, Stubica u Titogradu, Tuzi u Titogradu, řeka Cijevna u Titogradu), Španělsku (okolí Barcelony, Montserrat) a Německu (zámek Charlottenburg v Berlíně). (hippyman)

Reklama

Reklama