Síla života

• USA The Homesman (více)
Trailer

Svérázná statkářka, zbabělý zlodějíček a tři narušené ženy musejí zdolat stovky kilometrů pustiny v jednom dostavníku. Dobývání Divokého západu vždy stálo na osadnících, kteří se vydali ještě o kus dál do divočiny, aby tam založili vlastní statek nebo celou osadu. Až po nich přicházeli kovbojové, psanci a další postavy známé z westernů. Život za hranicí známých Spojených států ovšem vyžadoval nepředstavitelnou dřinu i oběti a tři těžce zkoušené ženy z nebraské pustiny se tu už vzdaly všeho, včetně zdravého rozumu. Je na svérázné statkářce Mary Bee Cuddyové (Hilary Swanková), aby trojici žen dopravila přes řeku Missouri zpět na východ, kde by se o ně mohly postarat jejich rodiny. Společnost jí dělá starší poberta George Briggs (Tommy Lee Jones), kterého zachránila z oprátky za slib, že ji doprovodí. Nesourodá pětice se cestou postupně semkne a společně čelí nepřízni počasí, indiánům i kočovníkům... Adaptace románu Glendona Swarthouta z roku 1988 čekala na zfilmování mnoho let, původně o jejím natočení uvažoval Paul Newman. Nakonec se ale režie ujal Tommy Lee Jones, který se podílel i na scénáři a produkci. Pro amerického herce a rodáka z Texasu má western zvláštní postavení, ve stejném žánru natočil i svůj debut Sympaťáci (1995) a následující film Tři pohřby (2005). Ve všech třech snímcích si také zahrál hlavní roli a v případě Síly života se navíc mohl spolehnout na spolupráci s dalšími hollywoodskými herci jako Hilary Swanková, Miranda Ottová, John Lithgow, James Spader nebo Meryl Streepová. (Česká televize)

Trailer

verbal

Hilárie Labuťk trpí na Západě nepřekonatelným svrběním a zoufale shání drbátko. Je sice hnusná, ale zato piča, a tak jí pohrdne i ten nejsmradlavější kovboj. Zoufalá farmářka se tedy rozhodne tu touhu trochu vyjezdit, a proto se uvolí pohnat tři šílené krávy z náručí manželů do baptistického blázince tety Strýpové. Na cestu si sbalí kromě urputného odhodlání, pramenícího z té sexuální frustrace, i nějakého senilního dědka, aby měl kdo ty krávy krotit. Výlet je to dlouhý, Nebraska nehostinná, a tak naše hrdiny potká neuvěřitelné množství ukrutně strhujících patálií, jako například zima, horko, optimální teplota, prach, vítr, sníh a skoro jasno. A jednou dokonce, a teď se podržte, kolem nich normálně i rychle projedou Indiáni!!!! Ty z vás, kterým jde z takových bestiálně akčních dobrodružství mráz po zádech, a utrpěli by předčasným prozrazováním ještě větší psychickou újmu, upozorňuji, že následující text obsahuje bojler! Jízda nejízda, asi tak ve třech čtvrtinách Hilárie opět začne hárat, zoufale nastaví i dědkovi a traumatizována tímto romantickým zážitkem si hodí mašli, pročež ji má do krajnosti otrávený přihlížející sto chutí následovat. Tomáši Li Jonáši na stará kolena už dočista jeblo a začal patlat existenciální westerny se spoustou mrtvých. Diváků! Co u toho tutově pojdou nudou. ()

Superpero

Syrový a pomalu ubíhající western se standardně skvělým Tommy Lee Jonesem. Líbila se mi krajina a různé situace, do kterých se během cesty dostávali. Ke cti slouží, že děj není úplně předvídatelný a taková všeobecná zkrachovalost. Krutý západ se tam s nikým a s ničím nesere. Nejvíc mi bylo líto plešatýho skandinávce, kterej musel šukat svojí ošklivou, frigidní ženu v přítomnosti její matky. Divim se, že se z toho nezbláznil on. ()

Rob Roy

Tommy Lee Jones je pořád machr a díky mu za tenhle počin. The Homesman je neakční western ze staré školy a současným postmoderním flákům nemůže a naštěstí ani nechce konkurovat. Skromný, s velkým citem pro postavy a pomalým tempem, ale zároveň vás schopný v pravou chvíli chytit za koule a nemilosrdně zmáčknout. ()

Cervenak

Komorný western s jedinou krátkou akčnou scénou, ale rozhodne žiadna prechádzka kvitnúcou prériou. Práve naopak, Západ je tu zobrazený s až mccarthyovskou krutosťou a nemilosrdnosťou, ako miesto, ktoré je na prvý pohľad malebné, ale vzápätí vás zabije a zožerie, prípadne hodí do latríny, v najlepšom prípade pripraví o rozum. Výborní herci, skvelá kamera a réžia. Ten zvrat na konci druhej tretiny je asi najdrsnejšia vec, čo som tento rok vo filmovom svete videl. ()

T2

Rozpočet $16miliónovTržby USA $2,429,989Tržby Celosvetovo $3,800,000▐ Ďalší čudesní western s ponurou atmosférou. Herecky je to doslova nabité lákavým obsadením, lenže dejovo to je nehybné povrchné, samozrejme herci hrajú to čo sa týka ich úloh ale pre diváka úplne nepútavá téma, kde sa moc toho neudeje a celkovo to vyznie skôr do prázdna, chladne bez prínosu, šoku, či zhnusenia, proste čohokoľvek čo mohla táto snímka vyvolať. /40%/ ()

• Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)