Síla života

• Francie

The Homesman

Western / Drama

USA / Francie, 2014, 122 min

Úvodné zahájenie filmu úplne bez chyby v duchu som si pomyslel presne také filmy mám rád, skutočné a presné snímky kamery urobili na mňa naozaj dojem. Otvorenosť postavy Mary Bee vynikajuco okorenila drsnosť západu a to ako to zvládla H. Swank netreba ani komentovať. V druhej polovici filmu však nastal zlom, keď cesta dostavníka začla byť naťahovaná a nudnejšia. Výraznejší zvrat došiel takmer ku koncu, keď sa mladá Mary vykúpila smrťou, čo zároveň odporovalo jej sľubu o dopravení chorých žien na východ krajiny. Tiež som čakal nejaké vysvetlenie prečo sa tie ženy zbláznili a nejak mi nesadlo, že zo starého, egoistického chlapa sa zrazu stal samaritán. Film hodnotím na 70%.(16.9.2016)

Tommy Lee Jones za kamerou? Nemám s tím problém, zvykám si. I na to, že tíhne k westernu. A i jako scénárista má proklatě velký cit pro postavy. Hilary Swank táhne celou farmu sama. Když přijde dotaz na to, kdo se vydá na dalekou cestu s duševně nemocnými ženami, neváhá. Svérázný Jones se jí připlete do cesty a stává se jejím pomocníkem. Toť vše – žádné přestřelky dvacet chlapů proti dvěma, žádná explodující lokomotiva. Jednoduchý děj, postavy. Nic, na čem by si producenti chtěli namastit kapsy. Některé humorné chvíle mají nečekaně mrazivý dovětek, Tommy Lee Jones za kamerou občas překvapí (setkání s indiány, výtečná scéna zapáleného domu, flashbacky se šílenými ženami). Dojem zanechal, i když výsledek zdaleka nesedne každému.(28.11.2014)

Hilary je skvělá všude, ale musím říct, že tenhle rok byla mnohem lepší v You're Not You. Tady vlastně neměla příliš co hrát. Ona a Tommy jsou výborně vybraní hlavní herci, ale bohužel byl film na mě příliš dlouhý a nezajímavý. Moji pozornost si opět našel ke konci, kdy se bohužel na příliš krátkou dobu objevily Meryl Streep a Hailee Steinfeld.(17.10.2014)

,,VAŠE CESTA BUDE DLOUHÁ, OBTÍŽNÁ A NEBEZPEČNÁ. BŮH VÁM ŽEHNEJ, ŽENO…" /// Pragmatická, panovačná, po manželství toužící Mary Bee a zkurvysyn, co měl viset, jako eskorta nákladu, ze kterýho by jednomu hráblo. Vobčas se to táhne, dramatickejch situací málo (nebo jestli vono to není moc dlouhý…) a hodnou chvíli je to taková westernová road movie, ve který místo měst navštívěj místa páchnoucí po indiánech nebo prašivejch bílej tvářích. Standartní filmařina, vcelku zajímavej příběh a sympatický obsazení. Prostě utahanej western plnej smradlavejch osob… vobčas výstřel… samá prérie... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1988 napsal Glendon Swarthout, neznám. 2.) Na filmy koukám kvůli vodpudivímu sexu. (A taky, že starý hráblo.) 3.) Thx za titule ,,johnny.ka“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(1.11.2014)

Syrový a pomalu ubíhající western se standardně skvělým Tommy Lee Jonesem. Líbila se mi krajina a různé situace, do kterých se během cesty dostávali. Ke cti slouží, že děj není úplně předvídatelný a taková všeobecná zkrachovalost. Krutý západ se tam s nikým a s ničím nesere. Nejvíc mi bylo líto plešatýho skandinávce, kterej musel šukat svojí ošklivou, frigidní ženu v přítomnosti její matky. Divim se, že se z toho nezbláznil on.(26.10.2014)

• - Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)

• - Film se inspiroval stejnojmenným románem od Glendona Swarthouta z roku 1988. Práva na jeho zfilmování držel jistý čas Paul Newman, který chtěl adaptaci sám zrežírovat, kvůli častému přepisování scénáře ale nakonec od projektu upustil. (IlMagnifico)

• - Po filmu Dům duchů (1993) se jedná již o čtvrtý snímek, ve kterém si Meryl Streep zahrála se svou dcerou Grace Gummer. (Sadi)