Síla života

• Francie

The Homesman

Western / Drama

USA / Francie, 2014, 122 min

Kto od toho ocakava western plny prestreliek bude sklamany. Je to skôr dobovy film a zanrovo najviac pripomina road movie. Vysledok je velmi kvalitny. Herci podavaju chirurgicky presne vykony aj v tych najmensich ulohách. Tommy Lee Jones a Hilary Swank predstavuju skvelu dvojicu a ta zvlastna chemia medzi nimi funguje na 100%. Technicka stranka je tiez spickova. Tak preco davam tak nizke hodnotenie? Pretoze ma sklamalo vyustenie pribehu. A to je este slabe slovo. Doslova ma to nasralo a znechutilo. Dufal som, ze to dopadne nejak inak a zmysluplnejsie. 7/10.(23.12.2014)

Nejsyrovější western za posledních několik let. Pomalu plynoucí, soustředící se především na vývoj postav a na pečlivé a detailní budování psychologické drobnokresby jednotlivých pokřivených charakterů. Lee Jones tohle má neskutečně v ruce. I proto nechápu lapsusy ve střihu a zbytečné přeskakování jednotlivých scén, které mnohdy bylo kostrbaté a rušivé - i když zřejmě záměrně. Stejně tak je škoda až příliš rozvláčného tempa. Pozorovat 2 hodiny západy Slunce je fajn, ale nestačí to a může to mít inovativně pojatou hloubku/sílu s typicky westernovskou atmosférou nekompromisního divokého západu jakou chce a pořád to nebude ono. Swank jako vždy rozemocní svojí bezprostředností, zvrat ke konci filmu poměrně šokující v dobrém slova smyslu.(29.10.2015)

• Johnny.ARN

Skoro som si vyšklbal kotlety a chcel sa obesiť na prvom strome, hoc aj bez koňa. TLJ je všetko, len nie režisér. Utrpenie to dopozerať do konca, námet som mal v piči už od začiatku, cesta prériou tiež oničom a ešte aj tí krvilační Indiáni im dali pokoj. Akej skupine divákov bol tento trest určený neviem, ale povinne by som to púšťal vo väzniciach násilníkom a vrahom. Len tak, z princípu. 1 z 5 a nikdy viac(30.12.2016)

Tommy Lee Jones vytvoril skromný western s nezvyčajnými postavami. The Homesman dobre pozná svoje limity a pred divákom sa nestavia do pozície niečoho výnimočného. Práve táto sympatická úprimnosť sa mi pozdávala najviac. Okrem toho ma upútal aj netradičný príbeh Mary Bee Cuddy a Georgea Briggsa odohrávajúci sa na (veľmi drsne vyobrazenom) Divokom západe.(28.10.2014)

Syrový a pomalu ubíhající western se standardně skvělým Tommy Lee Jonesem. Líbila se mi krajina a různé situace, do kterých se během cesty dostávali. Ke cti slouží, že děj není úplně předvídatelný a taková všeobecná zkrachovalost. Krutý západ se tam s nikým a s ničím nesere. Nejvíc mi bylo líto plešatýho skandinávce, kterej musel šukat svojí ošklivou, frigidní ženu v přítomnosti její matky. Divim se, že se z toho nezbláznil on.(26.10.2014)

• - Film se inspiroval stejnojmenným románem od Glendona Swarthouta z roku 1988. Práva na jeho zfilmování držel jistý čas Paul Newman, který chtěl adaptaci sám zrežírovat, kvůli častému přepisování scénáře ale nakonec od projektu upustil. (IlMagnifico)

• - Po filmu Dům duchů (1993) se jedná již o čtvrtý snímek, ve kterém si Meryl Streep zahrála se svou dcerou Grace Gummer. (Sadi)

• - Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)