Síla života

The Homesman

Sila života

Western / Drama

USA / Francie, 2014, 122 min

,,Spíte? Já nemohu usnout'' - ,,Já ano'' :-) ---- Amerika polovina devatenáctého století byla hodně drsným koutem země a to i tam kde již byla ,,civilizace'' v podobě velkých měst. A což teprve v těch odlehlých končinách západu i východu USA, kde jste mohli pojít na sto způsobů. Konec konců perfektně si z toho dělají srandu v komedii Všechny cesty vedou do hrobu. Stačila drobná infekce, kopnutí koněm, zkažený zub, pak tu byla samozřejmě sucha, hladomory, nemoci jako tyfus, bandité, divoké bandy i všehochtiví kočovníci, osadníci a v neposlední řadě původní obyvatelé Ameriky, kteří k nově příchozím neměli vždy jen náruč plnou pochopení a lásky jako to máme my dnes V Evropě pro připrchlíky ze zemí Alláha. A do tohoto prostředí nás zavádí tento příběh. On sám je vlastně roadmovie širokými pláněmi USA ...Hillary Swank na této cestě doprovází jako vždycky skvělý Tommy Lee a tady mu ta role zase perfektně sedla... Někdy vás taková dlouhá cesta plná sebeobětování a lásky k druhým může nenapravitelně změnit... Opravdu nechápu zdejší podhodnocení, protože tohle byl perfektní (pravda místy drsný) western moderního střihu. A řeknu vám jedno, ty kombojky s Waynem a Grantem atd... mne moc nebaví, ale tomuhletypu westernů začínám čím dál více holdovat. letošní víkend se mi filmově podařil. nejprve Kosti a skalp a nyní toto. Paráda, doporučuji. ! Dávám můlám za 4 hrsti kvalitní kukuřice. * * * *(26.4.2020)

,,VAŠE CESTA BUDE DLOUHÁ, OBTÍŽNÁ A NEBEZPEČNÁ. BŮH VÁM ŽEHNEJ, ŽENO…" /// Pragmatická, panovačná, po manželství toužící Mary Bee a zkurvysyn, co měl viset, jako eskorta nákladu, ze kterýho by jednomu hráblo. Vobčas se to táhne, dramatickejch situací málo (nebo jestli vono to není moc dlouhý…) a hodnou chvíli je to taková westernová road movie, ve který místo měst navštívěj místa páchnoucí po indiánech nebo prašivejch bílej tvářích. Standartní filmařina, vcelku zajímavej příběh a sympatický obsazení. Prostě utahanej western plnej smradlavejch osob… vobčas výstřel… samá prérie... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1988 napsal Glendon Swarthout, neznám. 2.) Na filmy koukám kvůli vodpudivímu sexu. (A taky, že starý hráblo.) 3.) Thx za titule ,,johnny.ka“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(1.11.2014)

Po vynikajících Třech pohřbech si patrně T.L.Jones nechal přeložit zdejší komentáře (McCarthy sem, McCarthy tam) a pro HBO natočil rovnou toho McCarthyho (Expres na západ). Bohužel, dialog dvou mužů v jednom pokoji působí všelijak, jen ne filmově, takže díky za to, že se žánrově, režijně a herecky vrátil k tomu, co fungovalo ve Třech pohřbech (western s duchovním přesahem, nádherná vizuální stránka, pomalé tempo a nejednoznačná postava málomluvného drsňáka).(11.7.2015)

Nejsyrovější western za posledních několik let. Pomalu plynoucí, soustředící se především na vývoj postav a na pečlivé a detailní budování psychologické drobnokresby jednotlivých pokřivených charakterů. Lee Jones tohle má neskutečně v ruce. I proto nechápu lapsusy ve střihu a zbytečné přeskakování jednotlivých scén, které mnohdy bylo kostrbaté a rušivé - i když zřejmě záměrně. Stejně tak je škoda až příliš rozvláčného tempa. Pozorovat 2 hodiny západy Slunce je fajn, ale nestačí to a může to mít inovativně pojatou hloubku/sílu s typicky westernovskou atmosférou nekompromisního divokého západu jakou chce a pořád to nebude ono. Swank jako vždy rozemocní svojí bezprostředností, zvrat ke konci filmu poměrně šokující v dobrém slova smyslu.(29.10.2015)

Jeden z tých westernov, v ktorých sa vlastne nič nedeje a človek sa len nudí, ale stále čaká, že sa niečo už musí stať. Bolo tomu tak aj tu a po hodine a štvrť nasledoval zaujímavý zvrat a všetko začalo byť zaujímavé a pútavé. Hovoril som si že tú bláznivú postavu, ktorú hral Tommy Lee Jones si nemôžem obľúbiť, ale práve po tých 75tich minútach sa tak začalo diať. Konečne tam neboli len suché prašné prérie bez jediného stromu a bol tam aj nejaký ten výstrel, ktorý do westernu patrí. Koniec som úplne na 100% nepochopil, no nechcem spoilerovať.(13.1.2015)

• - Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)

• - Po filmu Dům duchů (1993) se jedná již o čtvrtý snímek, ve kterém si Meryl Streep zahrála se svou dcerou Grace Gummer. (Sadi)

• - Jedná se vůbec o první western, ve kterém si Meryl Streep zahrála. (jezurka42)