Síla života

The Homesman

Síla života

Western / Drama

USA / Francie, 2014, 122 min

Syrový a pomalu ubíhající western se standardně skvělým Tommy Lee Jonesem. Líbila se mi krajina a různé situace, do kterých se během cesty dostávali. Ke cti slouží, že děj není úplně předvídatelný a taková všeobecná zkrachovalost. Krutý západ se tam s nikým a s ničím nesere. Nejvíc mi bylo líto plešatýho skandinávce, kterej musel šukat svojí ošklivou, frigidní ženu v přítomnosti její matky. Divim se, že se z toho nezbláznil on.(26.10.2014)

Úvodné zahájenie filmu úplne bez chyby v duchu som si pomyslel presne také filmy mám rád, skutočné a presné snímky kamery urobili na mňa naozaj dojem. Otvorenosť postavy Mary Bee vynikajuco okorenila drsnosť západu a to ako to zvládla H. Swank netreba ani komentovať. V druhej polovici filmu však nastal zlom, keď cesta dostavníka začla byť naťahovaná a nudnejšia. Výraznejší zvrat došiel takmer ku koncu, keď sa mladá Mary vykúpila smrťou, čo zároveň odporovalo jej sľubu o dopravení chorých žien na východ krajiny. Tiež som čakal nejaké vysvetlenie prečo sa tie ženy zbláznili a nejak mi nesadlo, že zo starého, egoistického chlapa sa zrazu stal samaritán. Film hodnotím na 70%.(16.9.2016)

Ukážka a dôkaz toho, že nehostinný divoký západ nebol nutne a kategoricky len o indiánskych dobrodružstvách, či hrdinských prestrelkách na eastwoodovský spôsob. Sentimentálny, trpký príbeh z nehostinnej krajiny, plný nepredvídateľnosti, nezmyselnej krutosti a útrap života. Hrdinovia príbehu sú všetko zúfalé duše, každú sprevádza iný osud, iná minulosť, a či už ide o bezočivého, sebeckého dezertéra alebo o osamelú, odvážnu a panovačnú starú dievku, či o tri bezútešné stratené duše, ktorých spoločná cesta nastoľuje priam kafkovsky existencionalistické myšlienky plné absurdity a podprahového čierneho humoru. Priam melancholický plynutie ma miestami hypnotizovalo, ale súčasne nie je núdza o silné scény, plné napätia, či dokonca bolestnej tragédie. Ak teda zrovna máte chuť a nápadu na niečo podobné, určite si doprajte tento atypický western, rozhodne vás odmení minimálne "iným" príbehom, poctivými hereckými výkonmi a sústredenou réžiou. 65%.(14.12.2014)

Nechci říct, že až Tommy Lee Jones zemře, zemře s ním i „mrtvý“ žánr western, ale rozhodně přijdeme o zajímavý úhel pohledu na něj. Ne že by snad byl The Homesman výplodem jeho fantazie, vždyť vychází ze stejnojmenné knihy Glendona Swarthouta, ale Jones jako by se stavěl do pozice jakéhosi vyděděnce, který se snaží přistupovat k žánru jinak, než je obvyklé. Už samotné prostředí Nebrasky potažmo Iowy, kam je příběh zasazen, není pro filmový western úplně obvyklé. To samé platí pro ženu v podání Hilary Swank, která tu zastává funkci hlavní postavy, kdežto jindy bývají zástupkyně něžného pohlaví přinejlepším barovou tanečnicí či prostitutkou, tedy pokud se jim do „chlapáckého“ žánru vůbec podaří probojovat. Tady je naopak ženská hrdinka sebevědomá, víceméně plně soběstačná a nezkreslená optikou stereotypního vyobrazení divokého západu - prostě běžná ženská, jakou dneska potkáte na ulici, a neexistuje důvod se domnívat, že tehdy tomu bylo jinak. Oproti předchozímu tvrzení mi ale The Homesman něčím připomínal (snad atmosférou případně samotnou cestou, na kterou se postavy vydávají a která je čas od času protkána sněhem a někdy zase utrpením, ovšem určitě ne přístupem k postavám) silně zidealizovanou povídku The Outcasts of Poker Flat od Breta Harta, a bůhvíproč i práci Jacka Londona (asi kvůli místy dobrodružnému elementu nebo nevím, proč můj mozek dělá takové nepochopitelné asociace, když tohle je v podstatě takové road movie ve westernových kulisách). 75%(28.9.2014)

• Johnny.ARN

Skoro som si vyšklbal kotlety a chcel sa obesiť na prvom strome, hoc aj bez koňa. TLJ je všetko, len nie režisér. Utrpenie to dopozerať do konca, námet som mal v piči už od začiatku, cesta prériou tiež oničom a ešte aj tí krvilační Indiáni im dali pokoj. Akej skupine divákov bol tento trest určený neviem, ale povinne by som to púšťal vo väzniciach násilníkom a vrahom. Len tak, z princípu. 1 z 5 a nikdy viac(30.12.2016)

• - Film se inspiroval stejnojmenným románem od Glendona Swarthouta z roku 1988. Práva na jeho zfilmování držel jistý čas Paul Newman, který chtěl adaptaci sám zrežírovat, kvůli častému přepisování scénáře ale nakonec od projektu upustil. (IlMagnifico)

• - Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)

• - Po filmu Dům duchů (1993) se jedná již o čtvrtý snímek, ve kterém si Meryl Streep zahrála se svou dcerou Grace Gummer. (Sadi)