Síla života

• Francie

The Homesman

Western / Drama

USA / Francie, 2014, 122 min

Komorní melancholický western s velmi lidským poselstvím, který umí překvapit, napnout i dojmout. Zkrátka jeden z těch filmů, při jejichž sledování se sami nad sebou zamyslíte a nepřestáváte s tím ani když skončí a je dávno po titulcích. Tommy Lee Jones opět výborný za kamerou i před ní, Hillary Swank mu nezůstává nic dlužná... No a perfektně jsou obsazeny také všechny ostatní role. Člověk by si řekl, jestli to není "plýtvání hereckým materiálem", angažovat Johna Lithgowa, Jamese Spadera, Williama Fichtnera, Meryl Streep a další jen kvůli několika minutám. No, není.(11.12.2016)

Nebol to ten klasický western plný banditov, kovbojov a indiánov - a práve to bol skvelý základ na to, aby ma to dokázalo dostatočne zaujať. A to aj napriek tomu, že westerny patria medzi tie žánre, ktorým sa väčšinou vyhýbam. Ale v tomto prípade sa mi už samotný popis pozdával, a Hilary Swank v hlavnej úlohe bola taktiež dobrým lákadlom. Napokon som vcelku spokojný s týmto dobrodružným filmom, hoci zápletka nebola nijako extra dobrodružná, ale veľmi sa mi páčila tá atmosféra a aj samotný koncept trojice "padlých žien". Škoda, že tej retrospektívy ohľadom traumy troch žien nebolo viac. Najviac mi však bolo ľúto Mary, ktorá sa musela takto ponižujúco doprosovať, aby si ju vôbec niekto všimol :( A pritom mala toľko toho ponúknuť - tým nemám namysli len potenciálne majetky, ale predovšetkým jej ušľachtilý charakter a empatiu.(11.1.2015)

• verbal

Hilárie Labuťk trpí na Západě nepřekonatelným svrběním a zoufale shání drbátko. Je sice hnusná, ale zato piča, a tak jí pohrdne i ten nejsmradlavější kovboj. Zoufalá farmářka se tedy rozhodne tu touhu trochu vyjezdit, a proto se uvolí pohnat tři šílené krávy z náručí manželů do baptistického blázince tety Strýpové. Na cestu si sbalí kromě urputného odhodlání, pramenícího z té sexuální frustrace, i nějakého senilního dědka, aby měl kdo ty krávy krotit. Výlet je to dlouhý, Nebraska nehostinná, a tak naše hrdiny potká neuvěřitelné množství ukrutně strhujících patálií, jako například zima, horko, optimální teplota, prach, vítr, sníh a skoro jasno. A jednou dokonce, a teď se podržte, kolem nich normálně i rychle projedou Indiáni!!!! Ty z vás, kterým jde z takových bestiálně akčních dobrodružství mráz po zádech, a utrpěli by předčasným prozrazováním ještě větší psychickou újmu, upozorňuji, že následující text obsahuje bojler! Jízda nejízda, asi tak ve třech čtvrtinách Hilárie opět začne hárat, zoufale nastaví i dědkovi a traumatizována tímto romantickým zážitkem si hodí mašli, pročež ji má do krajnosti otrávený přihlížející sto chutí následovat. Tomáši Li Jonáši na stará kolena už dočista jeblo a začal patlat existenciální westerny se spoustou mrtvých. Diváků! Co u toho tutově pojdou nudou.(23.10.2014)

,,VAŠE CESTA BUDE DLOUHÁ, OBTÍŽNÁ A NEBEZPEČNÁ. BŮH VÁM ŽEHNEJ, ŽENO…" /// Pragmatická, panovačná, po manželství toužící Mary Bee a zkurvysyn, co měl viset, jako eskorta nákladu, ze kterýho by jednomu hráblo. Vobčas se to táhne, dramatickejch situací málo (nebo jestli vono to není moc dlouhý…) a hodnou chvíli je to taková westernová road movie, ve který místo měst navštívěj místa páchnoucí po indiánech nebo prašivejch bílej tvářích. Standartní filmařina, vcelku zajímavej příběh a sympatický obsazení. Prostě utahanej western plnej smradlavejch osob… vobčas výstřel… samá prérie... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1988 napsal Glendon Swarthout, neznám. 2.) Na filmy koukám kvůli vodpudivímu sexu. (A taky, že starý hráblo.) 3.) Thx za titule ,,johnny.ka“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(1.11.2014)

Druhý western v podání Tommyho Lee Jonese a opět je to netradiční podivnost. Ale narozdíl od Třií pohřbů se mi Homesman líbil. A nevím čím to, protože se ve filmu vlastně celou dobu, až na občasné záblesky, nic moc nedělo, ačkoliv třeba u scény s kadibudkou jsem nadskočil až to hezké nebylo. Ale jinak, když to ohlodám na kost, to byla jen utahaná western road movie, která se nemohla pyšnit nějakými oslňujícími exteriéry a už vůbec ne nějakými adrenalinovými střílečkami. Jenomže jsou tu Hillary Swank a Tommy Lee Jones, sestava tří šílených divoženek byla také ucházející, plus tu byla další řada osvědčených jmen v překvapivě malých rolích. No ale hlavně tu byla ta nepojmenovaná přidaná hodnota, kterou se Jonesovi podařilo přikovat mě na dvě hodiny k obrazovce a ani nedutat. 75%(17.10.2014)

• - Film se inspiroval stejnojmenným románem od Glendona Swarthouta z roku 1988. Práva na jeho zfilmování držel jistý čas Paul Newman, který chtěl adaptaci sám zrežírovat, kvůli častému přepisování scénáře ale nakonec od projektu upustil. (IlMagnifico)

• - Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)

• - Po filmu Dům duchů (1993) se jedná již o čtvrtý snímek, ve kterém si Meryl Streep zahrála se svou dcerou Grace Gummer. (Sadi)