Sudá a lichá

• Itálie Pari e dispari (více)

Dva rozkmotření bratři se musí spojit v boji proti cinknutému světu hazardu. A možná i něco vyhrát... Floridské pobřeží hostí sportovní hry, kde změří síly ti nejlepší z nejlepších amerického námořnictva, pěchoty i letectva. Fair play ale ohrožuje mafie, která podvody a vyhrožováním ohýbá výsledky a vydělává na sázkách. K tajnému úkolu je tak povolán poručík Johnny Ferpo (Terence Hill), aby hazardní podsvětí odhalil. Ještě před tím ho však čeká náročnější mise: přesvědčit svého odcizeného bratra, s nímž ho pojí snad jen otcovo příjmení a láska k fazolím na cibulce, aby se k němu přidal. Charlie Ferpo (Bud Spencer) ale se světem hazardu nadobro skončil a úplně mu stačí jezdit se svým kamionem. Aby bratra přesvědčil, bude se Johnny muset uchýlit k tvrdšímu vyjednávání. Jako třeba prohrát Charlieho tirák v pokeru nebo mu nalhat, že jejich taťka oslepl a nutně potřebuje peníze na operaci. A to je teprve začátek jejich eskapád, při setkání s mafií budou navíc lítat pánve, tága i kulečníkové koule a samozřejmě také facky... Jednu z nejznámějších komedií Buda Spencera a Terence Hilla natočil Sergio Corbucci v italsko-americké koprodukci. Zatímco pro komediální duo šlo už o jedenáctou spolupráci v hlavních rolích, režisér s nimi točil vůbec poprvé. Všichni tři sice platili za výrazné postavy spaghetti westernu, Corbucci ale tehdy točil hlavně s Francem Nerem. Sudá a lichá (1978) se nakonec stala jedním z vrcholů spencerhillovské série a výrazným zástupcem žánrové vlny, kdy se italský film posunul od westernů k akčnímu policejnímu žánru – důraz na bombastickou akci, překombinované podfuky a groteskový humor ovšem zůstal. (Česká televize)

shakeXL

Jeden z nejlepších filmů - Spencer-Hill. Legendární hlášky (pistáciová není) apod. Nechápu proč ale tyhle filmy nikdy neomrzí. Teda aspoň mě. ()

Job29

Jelikož mám tuhle dvojci rád a toto je jeden z jejich podle mě nejlepších filmů musím hodnotit takto. Jejich mě vždy položí. Nereálné bitky různých kombinací trvající i 10 minut jsou okouzlující :D Nedávno jsem se koukal na jejich životopisy a Terrence hill se narodil naprosto stejně jako já, akorád o nějaký ten rok dřív. Palec nahoru ()

topol999

Druhý nejlepší kousek z dílny BS a TH. Film Sudá a Lichá je jedna hláška za druhou. Bitek je tu ohromné množství, tentokrát by se zde dalo mluvit i o smysluplném příběhu, což u těchto filmíků moc zvykem nebývá. Některé scény jsou prostě nesmrtelné- např. "Pistáciová došla". Hlavně u tohoto filmu se potvrdilo, že dabing dělá mnoho!! Na DVD mám pův. dabing, který je bombastický. Josef Větrovec na Buda byl skvělý. Dost charisma dokázal vydat i Paragulis v podání L. Catenacciho (Josef Langmiler). A opět zde hrál geniální Pípa v podání Cladia Ruffiniho. 99% ()

Maza2222

Super film. Herci mi byli sympatičtí, příběh byl super a dost jsem se nasmál. Scéna se zmrzlinou mě pobavila nejvíc. Filmy Spencera a Hilla sice znám už od dětství, ale moc si je nepamatuji. A ta závěrečná bitka nemá chybu. Akorát si myslím, že to mohli o pár minutek zkrátit. 90% ()

SNCIS

"Já když spím, a někdo mě tak naráz probudí, vždycky pláču. Dále, když pláču, tak se naštvu, když se naštvu, tak vstanu, a když vstanu, tak se naštvu. A když se naštvu, tak se musím nějak odreagovat." Spencer a Hill znovu na scéně. Je to trošku slabší komedie tohoto dua, ovšem i tak pobavila. "Perete se mezi sebou nebo s námi?" Doporučuji sledovat s pistáciovou zmrzlinou. - 75%. ()

Bradley

Jednoznačně nejlepší film dvojice S+H. A pokud je s prvním kinodabingem (Větrovec, Novotný), je zážitek takřka bez chyby. Ostatní filmy se Spencerem a Hillem jsou samozřejmě taky dobrý, jako kluk jsem "žral" všechny, ale z dnešního pohledu mi něco přijde už trochu naivní. Tohle je výjimka. Tenhle film si vychutnávám téměř se stejným nadšením jako v dětství. ()

Jirkacek

Snímek Sudá a lichá z roku 1978 jsem viděl poprvé, podruhé, potřetí, počtvrté a taky popáté v poměrně krátkém časovém období, když jsem sloužil nedobrovolně naší vlasti v řadách armády. Tenkrát jsme mnoho filmů na výběr neměli, v TV se vysílaly už tři programy a odpoledne bývala docela nuda, takže zejména v zimě byl člověk v zeleném rád, že se nějak zabavil. A tak jsem si vytvořil osobní rekord, protože pokud mne moje paměť neklame, tak jsem jiný film zatím neviděl častěji. K oněm pěti shlédnutím musím totiž připočítat ještě šesté v devadesátých letech a nejčerstvější sedmé, když jsem si tuto úžasnou italskou komedii pustil doma na DVD. Disk jsem si koupil někdy okolo roku 2008, ale vzápětí jsem je uložil do šuplíku a od té doby uplynulo dalších více než 10 let, než se roztočil v našem blu ray přehrávači. Komedie s legendární dvojicí Terence Hill a Bud Spencer jsem měl vždy rád a tak jsem se na jednu z nejproslulejších komedií mé oblíbené dvojice s poměrně dlouhou stopáží 109 minut docela těšil. Tentokrát museli oba kumpáni spojit síly, aby společně zlikvidovali sázkařskou bandu, která chtěla zabránit loďstvu Spojených států ve vítězství v soutěži námořních sil. Vše začalo závodem motorových lodí, v němž měl zvítězit poručík námořní armády USA Johny Ferpo (Terence Hill) , ale díky bandě sazkařských podvodníků pod vedením Řeka Parapolise (Luciano Catenacci), bylo jeho vítěství zmařeno. To naštvalo zase vedení armády a rozhodla se bandu zničit. Pověřila neustále se usmívajícího poručíka, aby se zločincům v Miami podíval na zoubek a na pomoc si vzal svého nevlastního bratra Charlieho (Bud Spencer), který byl jeho pravým opakem. Neustále nevrlý, naštvaný muž silnější postavy však měl s Parapolisem již své zkušenosti a tak se jeho pomoc hodila. Johnymu však dalo velkou práci, než bratra, který se už rozhodně nechtěl s nikým a o nic sázet, přesvědčil. Podařilo se mu to díky své vlezlosti a hlavně krádeží Charlieho kamionu, který mu Johny prohrál v pokeru a pak sám ukradl. Stalo se tak po úžasně úsměvné bitce mezi bandou pokerových podvodníků z řad Řekovy bandy a mimořádně naštvaným Charliem, který všechny tak vtipně zpacifikoval. Zazněla zde také jedna z mnoha hlášek : Charlie Firpo: Já když spím, a někdo mě tak naráz probudí, vždycky pláču. Dále, když pláču, tak se naštvu, když se naštvu, tak vstanu, a když vstanu, tak se naštvu. A když se naštvu, tak se musím nějak odreagovat. Když mu jeden z členů bandy Mancino odpověděl Kdybys neplakal, měl bys to snadnější, bitka začala. Velmi se mi líbila také akce na začátku filmu při závodu člunů, kde si Charlie vařil fazole a Johny si o ně chtěl zahrát a sníst je - tehdy zaznělo od silnějšího bratra toto : Zásadně nehraju a taky nesnáším chlapy, který mi chtějí sníst mý fazole. Brzy následovala scéna v motorestu, kde se oba bratři podruhé setkali a blíže seznámili a kde poté proběhla další úžasná bitka. Johny zde předtím využil svého důvtipu a obral majitele restaurace o pár pomerančů následujícím způsobem : Šťáva z jednoho pomeranče stojí 10 centů. Mám ale jen 5 centů. Co udělám? Vsadím se s majitelem o 5 centů, že vypiju více než on stihne vymačkat. Po krádeži kamionu si Charlie chtěl vydělat na nový kamion prodejem zmrzliny, kde s bratrem sehráli další úsměvnou scénu : hele, dej mi kornoutek zmrzliny - jakou chceš - jak máš - Vanilka , Tutti frutti , kávová , karmelová - Dej mi pistáciovou - Pistáciová došla - a provokace Johnyho pokračovala, dokud mu nesdělil, že jsou bratři a že jejich tatínek je slepý. Na operaci očí potřeboval 500.000 dolarů, které se oba bráchové rozhodli vydělat na Řekovi pomocí sázek a drobných podvodů. Od té chvíle proběhlo mnoho akcí, při nichž se bratři projevili jako skvělý sportovci, zvládajcíí závodit v autech, kočírovat klusáky, nebo hrát brilantně baskickou pelotu a samozřejmě hrát poker. Jak vše dopadlo prozrazovat nebudu, ale výsledek sázek jsem čekal tak trochu napůl. Každopádně jsem se při každém sledování této komedie náramně pobavil, ať už se psala léta devadesátá či ta v novém miléniu. Proto nemohu jinak, než filmu Sudá a lichá udělit pět sudých hvězdiček *****. () (méně) (více)

Markusak

Rozhodně můj nejoblíbenější film této dvojice. Všichni si chválí Jestli se rozzlobíme budeme zlý, ale vždycky jsem tolik nenasmál, jako u Sudé a liché. Poker a kasína jsou moje nejoblíbenější náměty a možná i to se trochu projevilo na mém hodnocení. Skvělý hlášek je tu hafo a nudit se rozhodně nebudete! ()

pankito

Pro milovníky této dvojice snímek "Sudá a lichá" určitě stojí za ten čas. Úsměvný děj, přehršel interiérů, občas dokonce brilantní gagy, jen mám pocit, že těch rvaček bylo moc a "chvaty" byly až trapné. Bud vůbec nebyl ve formě...na druhou stranu: "Úsměv na rtu, dobrou kartu." :-) ()

Amberjack

Rozhodně zábavnější než Jestli se rozzlobíme, budeme zlí. Ale je taky možné, že jsem na premisu "dvojice povahově kontrastních týpků se handrkuje navzájem nebo mlátí padouchy po hlavě ve více či méně navazujících scénkách a situacích" - což je zřejmě jediná, zato zásadní myšlenka filmů se Budem Spencerem a Terencem Hillem - byl tentokrát lépe naladěný a nechal se unášet prostoduchou zábavou. V každém případě jsou to stejně jen slabší tři hvězdičky. ()

gggggg

Za mňa priemerná Spencerovka. Rozhodne to nie je zlý film, humor tu ako vždy má svoje miesto, takisto aj bitky, avšak si myslím, že táto dvojka má dosť filmov, ktoré sú lepšie ako tento. ()

Zemřel Bud Spencer

Zemřel Bud Spencer