Sudá a lichá

• Itálie Pari e dispari (více)

Dva rozkmotření bratři se musí spojit v boji proti cinknutému světu hazardu. A možná i něco vyhrát... Floridské pobřeží hostí sportovní hry, kde změří síly ti nejlepší z nejlepších amerického námořnictva, pěchoty i letectva. Fair play ale ohrožuje mafie, která podvody a vyhrožováním ohýbá výsledky a vydělává na sázkách. K tajnému úkolu je tak povolán poručík Johnny Ferpo (Terence Hill), aby hazardní podsvětí odhalil. Ještě před tím ho však čeká náročnější mise: přesvědčit svého odcizeného bratra, s nímž ho pojí snad jen otcovo příjmení a láska k fazolím na cibulce, aby se k němu přidal. Charlie Ferpo (Bud Spencer) ale se světem hazardu nadobro skončil a úplně mu stačí jezdit se svým kamionem. Aby bratra přesvědčil, bude se Johnny muset uchýlit k tvrdšímu vyjednávání. Jako třeba prohrát Charlieho tirák v pokeru nebo mu nalhat, že jejich taťka oslepl a nutně potřebuje peníze na operaci. A to je teprve začátek jejich eskapád, při setkání s mafií budou navíc lítat pánve, tága i kulečníkové koule a samozřejmě také facky... Jednu z nejznámějších komedií Buda Spencera a Terence Hilla natočil Sergio Corbucci v italsko-americké koprodukci. Zatímco pro komediální duo šlo už o jedenáctou spolupráci v hlavních rolích, režisér s nimi točil vůbec poprvé. Všichni tři sice platili za výrazné postavy spaghetti westernu, Corbucci ale tehdy točil hlavně s Francem Nerem. Sudá a lichá (1978) se nakonec stala jedním z vrcholů spencerhillovské série a výrazným zástupcem žánrové vlny, kdy se italský film posunul od westernů k akčnímu policejnímu žánru – důraz na bombastickou akci, překombinované podfuky a groteskový humor ovšem zůstal. (Česká televize)

waltosin

Paráda!!!!!!! Bud a Terence tentokrát jako hazardní hráči, kde nechybí skvělá zábava a mlátičky!!! Jeden z jejich nejlepších filmů. Jsou to prostě borci, kteří mě budou rozesmávat ještě hooooooooodně dlouho!! :) ()

Stanmi

Charlie (Bud Spencer) a Johny (Terence Hill) spojí své síly, aby společně porazili (a obrali) bandu sázkařů...V sedmsedátých letech byla má oblíbená herecká dvojice na vrcholu sil, což dokládá také snímek Sudá a lichá. Jednou z největších předností snímku je samotný příběh, který se točí kolem sázek na všemožné sporty a hry, což zaručuje velkou rozmanitost děje, v průběhu filmu se tak podíváme na zápas amerického fotbalu, závody lodí a aut, koňské dostihy nebo také na zápas u nás nepříliš známého sportu jménem pelota, to vše se samozřejmě odehrává v prostředí slunné Floridy. Klasicky nesmí chybět rvačky, kterých se účastní osvědečný herecký tým, takže je tady třeba Sal Borgese, Ricardo Pizzutti nebo Claudio Ruffini. O hudbu se opět postarali bratři De Angelisové, kteří tentokrát zvolili pouze instrumentální úvodní melodii, což je možná trochu škoda, ale ke snímku se to hodí. Velký podíl na kvalitě snímku má také zkušená režie Sergia Corbucciho, který se podílel také ná scénáři. Přesto mi snímek nepřišel tak třeskutě vtipný jako jiné jejich filmy např. z dílny Enza Barboniho, i když třeba slavná zmrzlinová scéna je opravdu legendární, ale zase příběh a rvačky svoji kvalitu rozhodně mají, takže v konečném součtu je Sudá a lichá opět velice povedenou komedií slavného dua, zvlášť pokud máte rádi fazole s cibulkou. ()

PetraMishka

Viděla jsem to jako dítě mnohokrát, ale po letech na půlnoční projekci LFŠ 2023 mi došlo, jaká je to blbina, a že jsem asi nikdy neslyšela původní dabing. I tak jsem si to užila, je to prostě klasika, kde se vyskytuje většina známých atributů dvojice Spencer a Hill. ()

Tuty

Pro mě s trochou nostalgie asi nejlepší film, kde spolu vystupují Terence Hill a Bud Spencer, a to nejen díky úžasnému a na ústřední dvojku i celkem neortodoxnímu českému dabingu, je tu několik kultovních hlášek a prostředí sázek je podle mne dostatečně zajímavé samo o sobě. ()

childe666

Jeden z nejlepších jestli vůbec ne nějlepší film dvojice Bud Spencer a Trence Hill. Plno kultovních hlášek a naprosto úchvatných dialogů. Co scéna nějaký gag či vtip. O tomto filmu nemá cenu cokoliv psát to se prostě musí vidět. A myslím že ani český dabing v tomto případě není překážkou k tomu jak si skvělou zábavu užít (myslím dabing, který je na DVD a byl i v původní televizní verzi, ten co byl nyní na nově kazí celý film). ()

Riker

I přes to, že mám komedie s Terrencem Hillem a Budem Spencerem moc rád a pouštím si je k odreagování stále dokola, tento snímek se mi nelíbil. Chybí mi v něm lehkost a nadhled, který je pro filmy s touto dvojicí typický. ()

superzurda

Mí oblíbení bitkaři tentokrát v prostředí hazardu. Pro mě určitě výborná kombinace. Svým osobitým stylem vyhrávají a ničí černé bookmakery na Floridě. Pokrová scéna v motorestu či sázka podávaná B. Spencer na koně nemá chybu. Konečná bitka, kde jednotliví komparzisti buď plivou zuby nebo přetahuji Spencera zezadu ruletou patří k tomu nejlepšímu z jejich kariéry. ()

p.a.douch

Bomba!! Zlatý časy Maria Girottiho, Carla Pedersoliho a Sergia Corbucciho (jen doufám, že jsem ty italský jména správně vyskloňoval). Fakt paráda!! 95 %. ()

Delfador

Když se řeklo Spencer a Hill, okamžitě se mi vybavilo Sudá a lichá. Perfektní rvačky, které jsou typické pro filmy těchto dvou pánů. Navíc jsem tu konečně viděl Buda bez vousů, než mu je Terence dokreslil a tu fotku jsem nemohl sehnat snad nikde na celém internetu. Nejvíc jsem se asi nasmál u Buda v dětské postýlce, s bryndáčkem "KISS ME" a reakcí vrahů "Něco se mi na tom dítěti nezdá". ()

bmx6

Nejlepší komedie s Budem a Terencem.Příjemná hudba.Zkrátka je tu všechno super,ale každému se to také líbit nemusí.Stejnak nejlepší byla PISTÁCIOVÁ ZMRZLINA :-) ()

pan_ponozka

Hej, ty přece nejseš Sam Stallion, Ale to víš, že jsem Stallion, cožpak mě nepoznáváš? Nejsem padlej na hlavu, ty nejseš Sam. Tak na mě zavolej, schválně, jestli se ti ozvu. Hej Same? Ahoooj! No tak vidíš... ()

zigy

Bud - Větrovec.... a Hill - Novotný.....je třeba něco dodávat? Pošušňání zvukové, nikoli již obrazové, kdy nastává ve druhé půlce někdy nuda. V první se to je ještě dá, když se do sebe vtipně naváží ústřední duo. ()

PeteBuck

Rozjazd to má slušný, kadenciu hlášok, bitky, dej, zápletka, všetko. Potom pred polovicou filmu sa to akosi spomalí a poserie. Škoda. Hill a Spencer si povedali, že budú hrať Američanov a zasa si to rozdajú s mafiánmi. Žiaľ tu Hill so Spencerom máva až príliš a tú krádež ťahača som fakt nechápal. Ak by so mnou niekto hral takúto manipulatívnu hru, tak mu dolámem všetky kosti. Ešte že nie som Bud Spencer. To by Hill šiel na invalidný dôchodok veľmi rýchlo. Škoda. Mohol to byť podarený film, takto zbytočne natiahnutý priemer. ()

PTuranyi

Absolútna klasika dvojice Terence Hill a Bud Spencer. Bud spencer ako pohodový vodič kamiónu so slabosťou na mníšky. Terence Hill ako policajt v utajení vyriešia stávkových podvodníkov. Archetypické bitky s podliakmi a zľudovelé hlášky: pistáciovú, Charlie ja ťa vidím, Já jsem se s tím rackem dohodl. ()

pavont

Asi najlepsi film dvojice S+H. Sice neprinasa nic originalne cez to su gegy svieze a zabava plynie celym filmom. Aj po rokoch sa na to stale dobre pozera. ()

Zemřel Bud Spencer

Zemřel Bud Spencer