Policajt drábem

• Kanada

Fistful of Hell, A

The Knock Out Cop

Krimi / Akční / Drama / Komedie

Itálie / Západní Německo, 1973, 110 min (Director's cut: 99 min)

Stará dobrá škola dobré detektivky s Budem Spencerem v hlavní roli komisaře Rizza, alias Chlupáč. Ve městě se objevili drogy, a začínají být mrtví. Rizzo má nového šéfa, který mu nijak zvlášť nepomáhá, ba naopak. A tak jde sám tvrdě na věc a jeho pěsti budou mít co dělat. Vyprávění příběhu nikam nespěchá, udržuje si své přirozené tempo a nechává všemu plynulý vývoj. Tento příběh je brán vážně, takže humoru tu moc není, ale jisté odlehčení se tu najde. Nic nepadá do klišé, a vše má své pevné místo. Snímek nijak nestárne, a rozhodně má co říct i dnes.(30.10.2013)

Někdy si říkám, že je škoda, že tenhle film (a stejně tak dvojka v Hongkongu) tady nešel už za komunistů a nemá tak stejně dobrý dabing jako ty pozdější. Ale když se na něj podívám, ani se nedivím. Byť není nouze ani o komediální stránku, na Spencera je to až moc vážný. A nejenom v rámci jeho tvroby celkově, v porovnání s Policajtem v Africe a zejména Miliónovým broukem je to jako dva úplně různé příběhy. Ani náhodou nejde o špatný film, a nikdo neříká, že Spencer nemohl zkusit i něco vážnějšího, ale prostě to není úplně ono.(5.11.2018)

Vážný policajtský film s Budem Spencerem v hlavní roli bych opravdu nečekal. Komisař Rizzo je klasický drsný polda 70-80. let ve stylu Schimanskiho, nebo Beldmondových vážných kriminálek. Nenosí pistoli, pro ránu nejde daleko, má neortodoxní vyšetřovací metody a zná a tiše toleruje každého menšího kriminálníka v Neapoli. Když se do města dostanou drogy z Marseille (že by odkaz na Francouzskou spojku?), jdou ohledy stranou a Rizzo alias Chlupáč se pouští do boje za bezpečí dětí i nevlastního syna a je schopen spojit se i s mafií nebo postavit byrokratickému nadřízenému. Zní to jako soubor klišé, jenže tady to zkrátka funguje na výbornou. Spencer je drsňák každým coulem a díky chytrému scénáři Vám ani nepřijde, že by měl nosit zbraň a měly by tu být nějaké přestřelky. A při scéně s klukem, který krade peníze na drogy jsem si uvědomil, že Spencer je i docela slušný herec. Skvělý první díl série a těším se na další.(5.10.2014)

První natočený film s mým oblíbeným dětským hrdinou komisařem Ritzzem, který jsem viděl až nyní po mnoha letech. Tomu tlustýmu silnýmu pánovi, o kterym jsem se později dozvěděl, že se jmenuje Bud Spencer, jsem v dětství vždy fandil. Zážitek z filmu POLICAJT DRÁBEM už nebyl takový, jako při před mnoha lety na VHS dokola hraných MILIÓNOVÝ BROUK A KOMISAŘ V AFICE, ale i tak to pro mě byla těžká nostalgie. Všechny hudební motivy od dvojice Angelis, které jsou v dalších dílech rozvíjeny, se ve své kostře objevují již zde, stejně jako všechny povahové rysy pana komisaře. Zajímavostí filmu je, že postava Buda Spencera poprvé mluví vlastním hlasem. V minulosti byl vždy dabován Glaucem Onoratem. Zároveň Spencerův neapolský původ dodává jeho postavě větší autenticitu. Pro fanoušky Buda Spencera naprostá povinnost. 65%(4.10.2011)

Vážné kriminální role předváděl Belmondo a teď už musím dodat že i Bud Spencer touhle výbavou disponuje také. Pro mě velice nečekané. Policajt drábem je naprosto nefalšovaná detektivka, kde teče i krev, sou zde k vidění dvě mrtvoly a Bud není přece jen tak suveréní v bitkách jako v komediích s Terencem. Tentokráte přezdívku Velká noha vyměnilo oslovení Chlupáč.(19.7.2009)

• - "Pamatuji si, jak jsme natáčeli jednu scénu s Budem Spencerem a čekali jsme, až nám dá režisér Steno pokyn. Byli jsme poblíž jedné banky a okolo jeli policajti. Jeden na nás namířil pistoli, protože si myslel, že tam stojíme a chystáme se banku vyloupit. Já jsem měl uniformu strážmistra a muselo to vypadat podezřele. Asi bylo zábavné vidět všechny s rukama nahoře, včetně velkého a statného Buda Spencera. Potom jsme všechno vysvětlili skutečné policii a pokračovalo se v natáčení," vzpomíná Enzo Cannavale. (GilEstel)

• - V baru, kde se okolo 89. minuty sejde Rizzo (Bud Spencer) a Manomozza (Mario Pilar), lze vidět plakát Jimiho Hendrixe. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Itálii ve městě Neapol. (Terva)