Policajt drábem

• Kanada

Fistful of Hell, A

The Knock Out Cop

Krimi / Akční / Drama / Komedie

Itálie / Západní Německo, 1973, 110 min (Director's cut: 99 min)

Vážný policajtský film s Budem Spencerem v hlavní roli bych opravdu nečekal. Komisař Rizzo je klasický drsný polda 70-80. let ve stylu Schimanskiho, nebo Beldmondových vážných kriminálek. Nenosí pistoli, pro ránu nejde daleko, má neortodoxní vyšetřovací metody a zná a tiše toleruje každého menšího kriminálníka v Neapoli. Když se do města dostanou drogy z Marseille (že by odkaz na Francouzskou spojku?), jdou ohledy stranou a Rizzo alias Chlupáč se pouští do boje za bezpečí dětí i nevlastního syna a je schopen spojit se i s mafií nebo postavit byrokratickému nadřízenému. Zní to jako soubor klišé, jenže tady to zkrátka funguje na výbornou. Spencer je drsňák každým coulem a díky chytrému scénáři Vám ani nepřijde, že by měl nosit zbraň a měly by tu být nějaké přestřelky. A při scéně s klukem, který krade peníze na drogy jsem si uvědomil, že Spencer je i docela slušný herec. Skvělý první díl série a těším se na další.(5.10.2014)

Konečně jsem byl opravdu spokojený s filmem, kde hrál „jen“ Bud Spencer. Hillova absence se tak ukázala býti bezpředmětná (přestože nejlepší kousky jsou hlavně ty, kde hrají oba dva). Kriminální drama s humorným podtextem se mi líbilo od první minuty a samotný příběh/scénář byl na hodně slušné úrovni. Stejně tak i akční scény (honičky/souboje). Dokonce se tu objevilo i několik vražd, což nebývalo zvykem. Postava Rizza (Chlupáče) patří mezi vůbec ty nejlepší, které ve svém „singlu“ Bud Spencer ztvárnil. Takže každopádně můžu doporučit.70%(11.11.2015)

Stará dobrá škola dobré detektivky s Budem Spencerem v hlavní roli komisaře Rizza, alias Chlupáč. Ve městě se objevili drogy, a začínají být mrtví. Rizzo má nového šéfa, který mu nijak zvlášť nepomáhá, ba naopak. A tak jde sám tvrdě na věc a jeho pěsti budou mít co dělat. Vyprávění příběhu nikam nespěchá, udržuje si své přirozené tempo a nechává všemu plynulý vývoj. Tento příběh je brán vážně, takže humoru tu moc není, ale jisté odlehčení se tu najde. Nic nepadá do klišé, a vše má své pevné místo. Snímek nijak nestárne, a rozhodně má co říct i dnes.(30.10.2013)

První setkání s inspektorem Rizzim není nijak veselé. Tento snímek, který otevírá quatrologii s "Velkou nohou" nebo chcete-li "Chlupáčem", je spíše slušnou krimi. Inspektor dostává nového nadřízeného, díky kterému je suspendován kvůli svým neortodoxním metodám, což mu ale nebrání dále pátrat po drogách a jejích hlavních dodavatelích v do té doby "čisté" Neapoli. Akčních, lépe řečeno fackovacích scén není velké množství, choreografie není nijak vymakaná, celkem se není čemu smát. Na rozdíl od především dvou závěrečných dílů (Milionový brouk, Policajt v Africe) je film prezentován hodně vážně a chybí mu klasická odlehčenost, která odjakživa patřila do tohoto typu filmu.(8.8.2007)

Asi nejlepší a každopádně nejzábavnější a nejlépe natočená samostatná spencerovka,což dokazuje i fakt,že se z toho nakonec vyloupla série.Každopádně kdo zná italskou kinematografii jen jako změť intelektuálů typu Fellini,Bertollucci či Pasolini,měl by se pomocí tohoto filmu přesvědčit,že Italové umí i skvěle bavit.(30.10.2012)

• - "Pamatuji si, jak jsme natáčeli jednu scénu s Budem Spencerem a čekali jsme, až nám dá režisér Steno pokyn. Byli jsme poblíž jedné banky a okolo jeli policajti. Jeden na nás namířil pistoli, protože si myslel, že tam stojíme a chystáme se banku vyloupit. Já jsem měl uniformu strážmistra a muselo to vypadat podezřele. Asi bylo zábavné vidět všechny s rukama nahoře, včetně velkého a statného Buda Spencera. Potom jsme všechno vysvětlili skutečné policii a pokračovalo se v natáčení," vzpomíná Enzo Cannavale. (GilEstel)

• - V baru, kde se okolo 89. minuty sejde Rizzo (Bud Spencer) a Manomozza (Mario Pilar), lze vidět plakát Jimiho Hendrixe. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Itálii ve městě Neapol. (Terva)