Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

FanKalEl

Celkom dobrá komorná dráma o amnézií, s nepredvídateľnou zápletkou ale v posledných 15 minútach so zle využitým potencionálom a celkovo to trochu skazilo dobrý dojem, plus ešte do toho musím započítať zopár chýb. No celkovo to nebolo až také sklamanie, viac než len priemer by som povedal. 3.5* (65%) ()

emdvojka

Nicole Kidman hraje 40-ročnú ženu v amnézii. Čo na tom, že samotná herečka má o poznanie viac. No a celý film sa točí o tom, ako nadobudnúť stratenú pamäť. Pomáha manžel Ben, pomáha doktor Nash. Nicole je vystrašená, potom uplakaná, keď to všetko začne chápať je i nahnevaná. A takto sa to ťahá deň za dňom v našom prípade minútu za munútou. No potom sa jej otvoria dvere pamäte a ona si začne mozaiku spomienok pomaly skladať. No a záver je nastavený tak, aby troška šokoval a prebudil, pretože tento film treba dopozerať "skôr než zaspím" lebo kto vie či si ho budem zajtra pamätať. ()

Primavera

Herecké výkony slušné, ale ako dej bežal, hviezdy padali... Záver bol veľmi predvídateľný a v tej chvíli naskočili aj predvídateľné otázky - keď majú chorú mamču radi aj fotrík, aj syn, tak nechápem, prečo ju celé roky nekontaktovali, nenavštevovali a nestarali sa o to, že chorý im najbližší človek je niekde napospas vydaný ... trebárs psychopatom a potenciálnym vrahom??? Ups, to je teda záver. Na platne bežal trápny happy end, mne bolo trápne aj za scenáristu, aj za režiséra. ()

D.Sleeper

Zdejší hodnocení o kvalitě přeci jen úplně nevypovídá... Thrillerek je tak dobrý a působivý, až z toho slabší jedinci zapomněli, kde se udělují tři a více hvězdy... Na nebi je vážně nehledejte... Zejména když vyjde Slunce. To už je totiž většina z nás obvykle vzhůru a s ohledem na název mi přijde nefér hodnotiti dílko právě v takovouhle denní dobu... ()

Di Tecka

Nevím, zda napsat díkybohu nebo bohužel, že patřím mezi ty, jenž četli jako první knihu a pak až viděli film. Pro mě je film celkem zklamáním, holt v něm nebylo pořádně vystihnuto, co se vlastně děje v hlavě člověka, který se musí každý den probouzet s tím, že si nic nepamatuje, ten opravdový strach z nevědomí a z možnosti, že je vše jinak než má být...Věřím, že kdyby to pořadí bylo obrácené, tak bych knihu hltala až do samého konce, ikdyž bych už věděla, o co jde.. Pro mě slabší trojka a to jsem se tak těšila. ()

Pavel82

Z podprůměrnosti tenhle potřetí vylouhovanej pytlík čaje vytahují jen Nicole a Colin. Doporučuji všem, kteří potřebují o stupínek zhoršit náladu, či jako já upadnout do lehčí deprese. Naštěstí se ale tenhle film z Vaší paměti rychle vymaže a Vy můžete, stejně jako hlavní hrdinka, s naprosto prázdnou hlavou směle vykročit vstříc lepším zítřkům. ()

Polnoch

Obrovský potenciál čo sa týka hercov a námetu, no žiaľ využitý v nepostačujúcej miere. Film tohto typu musí disponovať napätím, tu však okrem poslednej polhodiny nie je vonkoncom žiadne. Herci si svoje odohrali výborne v rámci možností scenára. Páčilo sa mi aj ako film miestami hral na emócie, niektoré scény boli pomerne silné. Ale ak chcem točiť thriller tak musím vedieť, že základ je aby bol napínavý, duplom keď si to námet pýta. V celku však celkom dobrý film, ktorý sa oplatí pozrieť, škoda ale nevyužitého potenciálu! ()

E lan

Celý film to vypadá na chytrou překvapivou podívanou, ale příběhu i hercům v druhé půli trochu dochází dech a tak zde máme lehce nadprůměrnou podívanou. Nevím jestli říct škoda, protože za vidění to rozhodně stojí a nic zas tak špatného tu není. ()

Acrobat

Film bez kostry. Pevnej, ktorá by ho udržala stáť na pevných nohách. Slabá forma rozprávania, kde sa strih príliš nemazná a aj tá malá stopáž tvorí večnosť. Jednoducho, aj by sme súcitili s amnéziou, ale logické lapsusy veľkých rozmerov, malá divadelná scéna, spôsobujú ku konci útrapné chvíle, kde čeresničkou je synak na konci, ktorý vyzerá ako dievča. Veľkí herci malý príbeh. Neskúsený štáb a o (ne)zábavu máš postarané. Vyfučanie tak trochu do prázdna možno v inej dobe pútavého príbehu. Kto nemá rád Nicole ako ja, tak toto je dôkaz. Hlavne tej výzorovej stránky. (videné 03.05.2018, Jojcinema archív) ()

gemi

Výborný námět. Ne moc originální, je to variace na Memento, ale rozhodně umí překvapit. Do poloviny se toho moc neděje (ale nuda to není), člověk se seznamuje s fungování resetujícího se mozku, ale v poslední třetině přijde twist jak čapa. Dost podhodnocený film! ()

JimDeNiro

Psychologický thriller, který ničím extra nepřekvapí a to je škoda. Rowan Joffe mě zklamal. Na film jsem čekal a těšil se, ale tohle bylo ve výsledku bohužel průměrné. Colin Firth je dobrej herec, Nicole Kidman mám rád, ale Joffe ať táhne. Jen tak přemýšlím, co by se stalo, kdyby to dostal do ruky talentovanější režisér... 60% Jako jednohubka na večer postačí.. Atmosféru nevědomí a hra kočky s myší je dobrá.. Za mne ale trochu zklamání.. ()

sWONDER

Takýto "manželský" thriller tu chýbal už dlhšiu dobu. Tento ma celkom držal v napätí, až do solídneho nerváku v závere. Je to síce povrchné, ale čo by som chcel za 90 minút. Kidman sa na seba v niektorých scénach nepodobá :) ()

neo250

Slabšia dráma s 30min napätím čo sa vlastne stalo a 10 až max 15min rozuzlením bez akéhokoľvek napätia s rýchlym koncom. Herecký výkon Nicole Kidman bol fajn. ()

papadoce

Znepokojujúce, s dobrými hereckými výkonmi Firtha a hlavne teda Nicole Kidman, avšak bez vygradovaného finále či prekvapujúceho konca. Slabší priemer. ()