Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

DonBraso

U tohohle filmu si člověk musí položit otázku.Proč až teď?Osobně mě filmy o prvoplánovosti života moc nevadí,ale tady vcelku tuhle otázku si kladu vícekrát.Prostě jednoho dne se tak stalo,kdy jsem holka začala více vnímat,ale proč najednou až někdo vzal kameru,aby z toho mohl být film,to je ostatním putna.Když půjdeme k filmu,tak tu největší plus,a tím jsou herci. Nicole se na tyhle filmy vážně hodí a Firth jenom drží laťku vysoko.Všechno je moc super od samého začátku,jede se pomalé tempíčko a je tu slušný základ thrillerového nebe.Divák prostě kouká a půlhodinu ho to zajímá,kdo je tím Benem.Pak padne kosa na kámen a začnete jít trochu napřed než filmaři a je to celý špatně.Jakmile použijete mozek,zjistíte,že je pod slupkou béčko jako hrom,který logiku postrádá mírně vrchovatou.Do toho se nebojí ukázat příšerný konec,který volá po lízátku a jste na dně víc ne Christina.Slušný průměr s dobrým hereckým obsazení,něco málo atmosféry a první půl hodina diváka od záhady nutí přemýšlet. ()

maniacxl

Začalo to velmi slušně,Nicole Kidman hrála chudinku docela obstojně a oba dva pánové jí taky sekundovali velice obstojně.Tak proč jen dvě hvězdičky??Říkám,začalo to velmi slušně.....Skončilo to velmi blbě.Ách ten scénář.....kdyby tenhle film vznikl někdy koncem 90 let,tak bych možná ocenil tu klišovitou hru s divákem plnou bezvýznamných lekaček a tajemné cool hudby.Škoda,že se zde logika opět někam ztratila(nebudu to rozebírat,byly by to spoilery),škoda za zmařený nápad,škoda,škoda,škoda....Dříve než půjdu spát,tak na tenhle film zcela jistě zapomenu,takže druhý den si ho vlastně můžu pustit znovu........ty vole,strašná představa!40%. ()

elanista1

Rozmýšľal som nad treťou hviezdou, ale záver je tak trochu tuctový. Chvíľu to aj vyzeralo, že sa to bude hýbať možno iným smerom ako podobné filmy tejto tematiky, a mal som chvíľu isté pochybnosti o postavách, ale nič prekvapivého sa nakoniec nedialo a vznikla len priemerná psychologická dráma, ktorá neponúka veľmi veľa zaujímavých momentov. Thriller je trocha silné slovo. ()

kacir

Bavia ma filmy kde musím problém, alebo záhadu riešiť spolu s hlavným hrdinom, hrdinkou..aj keď toto až také ťažké nebolo. Taká stráviteľná jednohubka. ()

maxcold

50x a stále poprvé a Na hraně zítřka, ale drobátko nudnější. Polovina filmu velká nuda. Milé překvapení čeká ke konci. Nevidím ale jediný důvod na to pustit si to znovu. ()

Garros

Mírně nadprůměrný psychologický thriller. Určitě si to nezaslouží tak špatné hodnocení, viděli jsme a uvidíme mnohem horší filmy. Tento má sice pomalý rozjezd, na druhou stranu to ale kompenzuje provedení a herecké výkony, které jsou u Nicole a Colina zaručené a dávájí tomuto trošku opakovanému námětu nový nádech. Mě se to líbilo, takže 4*. ()

Bilky

Toľkokrát omletá téma o strate pamäti, ktoré MEMENTO alebo podobné filmy zvariovalo lepšie. Aj keď osobne NICOLL nemusím uznávam, že je to pani herečka -no bohužial iba jediný slušný herecký výkon pri priemernej réžií a priemernom scénari na ovácie nepostačuje. Sklamal inak charizmatický Mark STRONG a postava násilnika FIRTHovi absolútne nesadla. Možno pri skúsenejšom réžijnom vedení by to mohlo byť lepšie ale obaja páni sú predsa veľkí chlapci čo na hajzlík už vedia ísť aj sami :) Lebo tentoraz ich prečúrala ženská! A čo ma vyslovene iritovalo pri už aj tak chabom scénari bol pre mňa nelogický strih. 45% za tú veľkú nudu so samoúčelnými lakačkami je až príliš... ()

TinoArts

Nadpriemerná dráma s celkom slušnými mystery prvkami, ale chýbajú tam nejaké serióznejšie zvraty, ktoré by mi zhodili sánku, pretože tie, čo tam boli, na mňa nejako nezafungovali. Námet bol výborný, aj hlavné osadenstvo, ale vývoj príbehu už bol niekoľkonásobne zrecyklovaný, a finále strašne umelé a predvídateľné. Škoda, lebo potenciál to malo 10 krát väčší. 60% ()

blondboss

Jeden z mnohých thrillerov, ktoré ponúkajú podobnú tému, podobný scenár a podobné klišé. Tento film je trošku iný v temnejšej a zimomriavkovejšej atmosfére a bolo tu cítiť "pero" Ridleyho Scotta, čo by producenta. Viac ako jedenkrát je zbytočné si to púšťať, ako thrillerová jednohubka super. A navyše veľmi potešil herecký výkon Colina Firtha. 65 % ()

Kytarka

Slabý, třikrát převařený čaj na téma "50x a stále poprvé", ale unyleji, tišeji a nudněji, než by se mohlo zdát. Dějová linka je nestálá, vzpomínkové útržky nedávají smysl, natož reálné pojetí. Vlastně on celý film tak nějak nedává smysl. Nemám tedy, co bych dodala, snad jen díkybohu, že tento film je tak krátký. ()

megajalec

Námet presne podľa môjho gusta. Film má drží v napätí, núti podozrievať všetkých a za všetko a hádam, ako to vlastne je. Aj keď je pravda, že sa to dalo ešte o niečo viac zamotať a vygradovať. Ako to už býva, bál som sa záveru, ale nesklamal. I keď by možno mohol končiť film o desať minút skôr a záverečnú trochu nasilu dojemnú pasáž vynechať. ()

Aniki

Takovéto typy snímků rozhodně můžu. Uz tu máme v podobné roli třetí představitelku s amnézií. Stejným problémem trpěly Sandra Bullock a Julianne Moore. ()

IZFNP

Priemer. Film nie je ničím prekvapivý, divák presne podľa očakávaní celý film háda, je zlý manžel? Je zlý doktor? Je tam vôbec niekto zlý? Jedna hviezda dole za to, že to rozuzlenie malo podstatné medzery. ()

BrckoGOS

Namet je zajimavy, ale na zadek jsem si z toho nesedl. Zaporak Firthovi sedl a protoze to určitě neni ani spatny film, tak to nechame na prumeru... Pro xxmartinxx: film i reziser jsou predevsim britske... co s tim ma společného fadnost americana? ()

koza3

Ta její prdel je i v padesáti luxusní (pokud teda neměla dablérku). Tímhle bych komentář mohl ukončit, ale to bych filmu křivdil. Má zajímavé zvraty (ano více než jeden) a dost dlouho se neví, kdo je vlastně klaďas a kdo ta svině co jí mlaštila bohemkou přes kebuli. Příjemná stopáž, dobré herecké výkony, jedině ten "pravý" Ben na konci...toho bych si představoval jinak, ale tak dle gusta... :-) ()

johnnie78

Mě to bavilo. Řádně paranoidní old school thriller, kdy ke konci jsem už měl pochybnosti i o tom, jestli se vůbec jmenuju tak, jak se jmenuju. Film se sice poněkud hodně zamotá, ale SPOILER skončí to přesně tak, jak si na začátku myslíte, že to skončí. SPOILER END. Škoda několika málo nelogičností a taky konce ve stylu béčkového happyendu. ()

veverysiak

Celkom remeselne natočená sprostosť, ani nejde o to, že je to vykrádačka starších kúskov, celé to úplne degraduje absencia logiky pri stavbe príbehu, nechce sa mi tu rozpisovať o jednotlivých nezmysloch, komu sa chce, nech si to premietne od začiatku a zaiste narazí na nejeden z nich, nasúkať takú hereckú gardu do tohto projektu bol povšimnutiahodný výkon, takže 35%. ()

halberdier

Thrillerová jednohubka s hvězdným obsazením, která ničím nenadchne, ale také ničím neurazí. Hlavním plusem je určitě nápad s využitím amnézie hlavní hrdinky a jejím pátráním, co se vlastně stalo. Potěší i Colin Firth v trochu netradiční roli. ()