Bennyho video

• Rakousko Benny's Video (více)

Bennymu je 14 let. Fláká se se spolužáky, natáčí si videa, kouká na akční filmy. Jednoho dne si k sobě do bytu pozve holku a natočí její popravu pistolí na zabíjení prasat. Kruté drama nejen o vyprahlosti rodinných vztahů a jejích následků. (oficiální text distributora)

HonzysKISS

Mám z toho takové smíšené pocity. První půlka výborná, ale pak je to taková prokecaná nuda. Dokonce jsem se do filmu i krásně vžil, ale jakmile se odehrála hlavní scénka se slečnou, tak po patnácti minutách jsem na to koukal bohužel jenom jedním okem. Nevím, proč jsou z toho všichni tak odvaření. I když ta „vražda“ byla celkem fakt geniální, to se musí nechat, na tu jen tak nezapomenu. A to i přesto, že mi herci přišli celkem mizerní. ()

Ondracius odpad!

LFŠ09: Tak nevím, jestli jsem opravdu viděl stejný film, jako ostatní. Film je zbytečně dlouhý a s nulovou atmosférou. Jakákoliv snaha o vytvoření psychologie postav selhává na prkenných hereckých výkonech herců. Film na mě bohužel působí amatérsky, což mne u Hanekeho překvapuje. Jestli tím chtěl přidat na autenticitě, tak se mi tu nepovedlo ()

Ixbalanke

Fakt fakt zajímavý kousek. Párkrát jsem fakt koukala se zvedlým obočím a otevřenou pusou, co bude dál. Líbilo se mi na začátku video porážky prasete - divák si mohl nejdřív sám vyzkoušet, jak to na něj působí a pak to porovnat s tím, jak to vnímali oba puberťáci. Herecké výkony opravdu skvělé. Navíc můj oblíbený realistický způsob kamery a celkově pojetí filmu. Protáhlé záběry na místa, kde už dávno pozorovaná osoba není. Velmi mnoho myšlenek mě napadalo během filmu. Opravdu film natáčený s hlubší myšlenkou. A hlavně ten konec nutí k zamyšlení. Když jsou rodiče dostatečně švihlí, tak to může zachránit už jen to dítě. A ještě se jim omluvil:))) Opravdu film nabízí mnoho nečekaných vrstev reality. ()

Garch

Bezstarostný čtrnáctiletý chlapec, který občas, jen tak, udělá něco, co postrádá empatii. Strašná síla i hrůza Bennyho videa nestojí na zobrazení utrpení, ve filmu nejsou násilné scény, ale přichází s obyčejností vyšinutého jednání vlastně normálních "slušných lidí". Michael Haneke nechá diváka téměř celé závěrečné dvě třetiny filmu vymáchat se v různých úvahách, třeba, jak by se zachoval, kdyby to bylo jeho dítě. ... P.S.: Haneke ukazuje na krutou a věčnou pravdu: Za určité konstelace se to může stát komukoli a ti zlí vypadají jako kdokoli jiný. ()

Perfo

Když Benny to ani nechtěl udělat. Ono samo. On to jenom dokončil, protože určitě nesnášel, když se něco udělá (třeba i náhodou) na půl. A když se tak kál, tak byl odměněm dovolenou v Egyptě, kde jeho matka s veškerou silou zadržovala emoce, otec si doma uhryzal nehty z toho kam s mrtvolkou a Benny se odvděčil, tak jak se odvděčil :D___ Z Celé Hanekeho triologie o smrti nejslabší, ale nejsrozumitelnější___Chladné oko kamery nepřítomně kouká, nezasáhne... ()

no2

8/10 - Hanekeho raná depka... Film, na němž není jediné světlé místo. Už od úvodních záběrů porážky prasete je jasné, že tohle "normální" film vůbec nebude (Který film tohoto režiséra je však normální, že?) Natočit ho o pět let dřív, možná by se promítal v tehdejší ČSSR "od 18 let" coby ukázka zvrhlé morálky v kapitalistické cizině... Příběh je jednoduchý - Benny si pozve domů kamarádku, kterou popraví jateční pistolí (ale jakým způsobem, z toho vážně běhá mráz po zádech a dělá se člověku špatně - ne že by byly ukázány nějaké detaily atd., spíše jde o to, jak chladnokrevně to Benny udělal a hlavně jak tu raněnou, bezmocnou dívku bezcitně "dorazil" ...). Vlastně už v polovině filmu jsem se divil, že film bude ještě trvat nějakých 50 minut, klidně nemusel být tak dlouhý a možná o nějaký ten záběr z Egypta kratší... Ovšem ten závěr tomu potom nasadil korunu. Fuj, hnus... :-( ()

KOZEL84

Haneke celkem přesně vyjádřil můj postoj k podobným filmům.Chci říct,že jeho jako vždy nehybná kamera a lhostejnost naprosto funguje (vymysli si už něco nového!).Tohle mi bylo těžce u prdele.Chlapec minutu čůrá,chlapec jí pět minut jogurt,chlapec utírá pět minut krev,chlapec se deset minut prochází...To může rovnou natočit film o tom jak se dívám na jeho film.Nuuudáááá.No a pak sem samozřejmě šokovaný z toho nečekaného činu.Mít den života za každou vraždu co sem viděl (samože ve filmu),tak přežiju slunce.Dennodenně ve zprávách,filmech,rádiu až si říkám jestli nejsem nějak opožděný a neměl bych to taky třeba zkusit.Vždyt' to už je dneska zábava.A podle některých (a že jich tu je),čím samoučelněji a brutálně,tím líp.Větší sranda asi nebo co.Takže nevím Míšo jestli si trochu nezaspal.Stejně jako ve Funny Games vůbec nezná míru a žene to do absurdního a extrémního nesmyslu.Zdejší bedny můžou Bennyho psychologicky pitvat, já řeknu,že to byl akorát znuděný debil (bodejt' s takovýma rodičema.To byli katastrofální kokoti.Kdyby odpálil atomovku,tak oni ho vezmou na zmrzku).Souhlas s Brygmim,protože toto byla fakt hovadina! ()

fisikk

Už jsem přišla na to, že Haneke vytváří filmy s příšernou nudou v pozadí a človek musí být hodně odpočatý, aby se zvládl dodívat na celý film najednou, ale když se povznesete nad tu nudu, podaří se vám objevit něco zvláštního. Velice zajímavá myšlenka. Lidské osudy ale hlavně jejich povahy. Budete přemýšlet, proč to tito lidé udělali. Co je k tomu vedlo? Může se to stát i nám? Takhle to přece normálně chodí, každý den prožíváme spoustu takovýchto nudných scén, jenže když si pustíme film, tak už nechceme vidět to samé. Bennyho video se mi moc líbilo, protože mě nutilo ještě dlouho přemýšlet o chování tohoto chlapce. Může se zdát, že to s ním vůbec neotřáslo, ale proč se tedy nechal ostříhat do hola? V tomto vidím jakýsi pocit viny, ale tímto to bohužel končí… Rozhodnutí jeho rodičů chápu, chtěli uchránit syna před špatnou budoucností, i když ze strany otce byl jeden z hlavních důvodů možné poškození kariéry. Vyústění konce jsem nečekala, ale když se zpětně ohlédnu, jisté náznaky se daly najít. Rozhodně se měli rodiče alespoň podivit nad tím, že mohl klidně spát a neměl žádné výčitky. ()

Kejt

No,určitě to nebyl špatný film,ale ty 4* dát prostě nemůžu...Zbožňuju Hanekeho Funny games, a tak jsem asi čekala, že tohle bude stejně skvělé. Kruté,mrazivé a pravdvé, ale bohužel jsem se i nudila, 70% ()

neimed

Tazko by sme cakali ze sa rozbehne nejake patranie po mladej dievcine, ktoru Benny chladnokrvne zavrazdil. Ani zmienka v novinach. Pretoze to ani zdaleka nebolo o nej, a u Hanekeho uz vobec. Mna to zaujimalo, hoci len na aku skolu chodila, ale nemohla som to cakat. Pre niekoho zdlhavy tyzden oddychu v Egypte, ja som medzitym mala cas premyslat, co asi robi Bennyho otec s telom. Ako si s nim poradi a kolko dni mu trvalo rozdrobit ju na prach. Ale to nebol ten typ pribehu. Kym si niekto mozno dookola pustal popravu svinky na zaciatku, ja na jeho konci som si x krat pozrela vyraz v ociach jeho rodicov, ked pochopili, co ich milovany syn prave urobil. Neverim, ze tento pohlad sa dal natocit hned na prvy sup. To muselo trvat zopar zaberov. Ale stalo to za to sa na nich divat. ()

Ravenus

Neuvěřitelné zklamání, po neuvěřitelné radosti z první půlky. Tak dokonalý, naturalistický, psychologický a depresevině undergroundový začátek, respektive celá první polovina. Jen pak se ten drive ztratí a stane se z filmu poměrně předvídatelné drama. Rozuměj, že nepříjde nic šokující, co by korespondovalo s první polovinou. Závěr slušný, ale ku poměru lehce nadbytečných záběrů druhé půlky zbytečně odfláklý, krátký. Což by nevadilo, kdyby jeho údernost ukončila napětí, jaké panovalo v první polovině. ()

movemat

Hanekeho typický statický, komorný štýl mi celkom imponuje a trochu pripomína Yorgosa Lanthimosa. Čo sa týka samotného filmu, tak takisto ako aj vo Funny Games, má Haneke ten problém, že síce dostane zaujímavý nápad na film, ale veľmi nezaujímavo ho rozvedie. Dialógy postrádajú razanciu a dlhé zábery na zdanlivo nepodstatné veci, ktorých zmysel je predpokladám nejako hypnoticky vtiahnuť diváka do deja (a všeobecne tento zámer oceňujem), nemajú v jeho prevedení extra silný účinok. ()

Hank

Pod nepříliš složitým příběhem se skrývají chladné emoce, kalkul, fascinace násilím a odcizení se od společnosti. Jeden z nejlepších Hanekeho filmů ()

Lurtz37

Ten Haneke mě ale bere. O jeho filmech ještě dlouho po zhlédnutí neustále přemýšlím. Co se tohoto konkrétního týče, má neuvěřitelný rozjezd a táhlý konec. Na první dobrou jsem byl druhou půlkou snímku trochu zklamaný, ale postupem času se mi do myšlenek vkrádá naopak nadšení. Haneke nám vždycky předkládá těžká sousta, ale když je člověk přežvýká, smysly plesají radostí! ()

wick

Skvělé...Haneke tentokrát v celkem stylisticky přehledném vyprávění nezletilého vraha. Možná jen ta naznačená souvislost akčních filmů a heavy metalu se zločinem a emočním vyprázdněním není tak uplně košer. Mrazivý závěr. ()

Bernard Black

Mé šesté"sezení" s panem filozofem a psychiatrem Hanekem...tentokrát na téma"Would You Love A Monsterman?"Michaeli díky za další"až na kost,odhalují setkání",ale ta předešlá,mě sejmula víc(každopádně to byl,jako vždycky,silný zážitek k přemýšlení) Oblíbenci:Pokerface Benny 16.10.14-Das filmfest Lucerna ()