V hodině rysa

(festivalový název)
  • Česko Hodina rysa (festivalový název) (více)

Zasněženou krajinou se vleče postava zkřehlého kluka. Nalezne útočiště v chatě u postaršího páru – ale toto setkání končí nesmyslnou a brutální tragédií. Uplynou dva roky a mladá psycholožka Lisbeth osloví farářku Helen, aby se s ní vydala na cestu do temnoty jedné traumatizované mysli – než bude příliš pozdě. Lisbeth totiž odstartovala experiment, ve kterém duševně nemocní násilní vězni dostanou domácí zvíře, o nějž pečují a které jim má pomoct navázat kontakt. V tomto případě ale spustila něco, s čím si neví rady. Adaptace minimalistické divadelní hry dává vyniknout hereckým výkonům ústředního trojúhelníku a realistickému obrazu prostředí. (Febiofest)

DavidWebb

Hodina rysa sa mi javila ako filmová balada, v ktorej je príbeh pre samotných tvorcov vedľajší a viac im záleží na jeho podaní. Keď hovorím vedľajší, nemyslím tým nezaujímavý ale príliš povrchný. To hlavné totiž divákovi vlastne nevysvetlí a ani mu nenechá možnosť vysvetliť si to po svojom. Záverečné objasnenie chlapcovho vzťahu so starým otcom nedáva žiadnu odpoveď nato, že sa stal z neho pako, ktorý zavraždil dvoch nevinných ľudí a musí byť zatvorený v psychiatrickej liečebni. Čo z neho urobilo blázna? Alebo skôr vraha? Ak nedokázal ďalej žiť bez svojho detstva so starým otcom tak by sa jednoducho zabil. Možno som necitlivý a neviem si to predstaviť, alebo mi to potom filmári zle vyrozprávali. Audiovizuálne spracovanie je seversky precízne, podmanivé a ako vždy riadne depresívne. Opäť sa tu stretávajú Sofie Gråbøl a Søren Malling (normálne som mal z nich pocit že niečo spolu majú) obaja o niečo starší a hlavne Malling aj herecky vyzretejší a presvedčivejší než bol vo Forbrydelsen. Takže I lossens time je pre mňa krásne natočený ale blbo napísaný snímok pre prívržencov severskej kinematografie a príjemnej depky. PS: Keď som videl ako si Sofie dáva dole šál a strká ho do vrecka, okamžite ma napadlo "áále, no táák..." ()

srolyma

Když vám za mrazivé noci zaklepe na dveře u vašeho domečku na samotě uprostřed švédských lesů lehce oblečený kluk, který se tváří jako psychopat, běhá vám po domě a něco nesrozumitelně drmolí, tak to asi opravdu psychopat bude, ne? Takže nebude úplně nejmoudřejší si ho pustit do domu vzápětí ještě jednou. S motyčkou v ruce. Za dva roky je náš psychopat v přísně střežené léčebně, kde jsou na něm prováděny pokusy. Žádné elektrošoky, drogy, operace mozku, nic podobného. Dostane kočičku. Jakože roztomilá a přítulná kočička = roztomilý a přítulný psychopat. No, moc se to nepovede... Tak je povolána slečna farářka, aby s psychopatem rozmlouvala o tom, proč si zrovna psychopatství vybral za své povolání. A kdyby to bylo jen o těch rozhovorech, tak by se z toho zřejmě stala pěkná nuda. Naštěstí jsou tam časté retrospektivní prostřihy do minulosti, takže film bez jakéhokoliv zadrhnutí plyne na vlně deprese ke svému brzkému a nikoliv překvapivému konci. ()

chamonix

Náboženství nejprve zlomilo dědu, ten pokřivil svoji dceru, ti oba pak zničili malého kluka. Vše vyvrcholilo dvojnásobnou vraždou.  Jestli je někdo vinen, pak faráři!   A bude hůř. S pomocí Boží, ve jménu Alláha všemohoucího, Višny ve všech jeho inkarmacích i Budhy. ()

Von Kempelen

Komornější napínavý drama s opět výbornou Sofie Gråbøl. Zajímavej vhled do pohnutek chorýho vraha a snad i trýznivá možnost pochopení(?). ()

Jarmila68

hodina rysa:jedná se o snímek,který zacloumá s někým kdo má silné mateřské pudyjako já,empatii pro dětskou duši...a možná vzkazuje lidem,aby nesoudii hned druhé ať udělají pro nás strašné činy..Chlapec který se jeví jako totální kretén,co bůhví proč jde kus cesty v zimě,aby zabil dva staroušky,má ve skutečnosti jen potřebu vrátit se tam kde mu bylo dáno alespoň na krátko trochu pozornosti,trochu lásky a pocitu jaký má mít každé dítě.Tzv.psychiatrička která dělá projekt se zvířaty(který se opravdu zkoušel)je opravdu velmi empatická osoba ha..ha musím se smát jak kruté,dá jim zvíře oni se zlepší prokazují city a ona jim je vezme sakra to jim pomohla.Úplně tím chlapce i ostatní zničí.Kdežto paní v" rouše božím"se chlapec sveřuje a ona tak zjišťuje co se odehrálo.Chválím Frederika Christiana Johansena zahrál to opravdu úžasně!U tohoto filmu jsem ronila slzy....a opět tu čtu názory jak je to trapné a jak by bylo nejlepší to natočit tak si opět jen s údivem říkám proč na to koukáte,když se Vám to nelíbí a hledáte jen chyby.Natočte něco sami pak můžete machrovat! ()