Vzpomínky na budoucnost

• Západní Německo Erinnerungen an die Zukunft (více)
Dokumentární / Sci-Fi / Mysteriózní
Západní Německo, 1970, 92 min

Režie:

Harald Reinl

Předloha:

Erich von Däniken (kniha)

Kamera:

Ernst Wild

Hudba:

Peter Thomas

Filmový vědecko-fantastický dokument vznikl podle napsaného bestselleru od Ericha von Dänikena, který hledá důkazy o mimozemských bytostech na všech kontinentech a také se snaží hledat stopy jiných forem života. Opírá se především o různé tajemné a záhadné nálezy dávno zaniklých civilizací a božstev. Zkoumá staré architektury a srovnává texty z Bible či jiné starověké textové odkazy místních legend. Podle Dänikenovy teorie na naší planetě v minulosti přistáli vyslanci z cizích hvězdných soustav. Děj se prolíná křížem krážem celým světem a pátrá po dosud nevysvětlitelných jevech a záhadách lidstva. (tahit)

Ydrosten

Na tyto otázky a dohady se reaguje dost nesnadně. Napíšu to tak jak to vidím Já, což neznamená že je to správně. ¤¤¤¤¤¤ Existují mimozemšťané ? Podle mého ANO, protože už bylo několikrát dokázáno že jen v naší galaxii je několik set tisíc planet vhodných pro život ( bráno z našeho pohledu ) takže možnost že v těch milionech galaxií co jsme ještě ani neoběvily nic není, je opravdu nulová. """" Byly mimozemšťané na naší planetě ? Tomu moc nevěřím, už jen proto, že opravdu neexistují věrohodné důkazy. Je ovšem nezpochybnitelným faktem - na kterém se shoduje mnoho vědců - že tady zeje podivné období o kterém se toho moc neví a ve kterém vznikaly právě tyto veškeré kontroverzní stavby., jako jsou pyramidy, atd. Můj názor na to je rozpolcený, protože nějak se mi nechce věřit, že by to mněly na svědomí mimozemšťané, a nebyly o tom žádné věrohodné důkazy - přece jen když my v současnosti něco postavíme, tak chceme aby se vědělo kdo to postavil a proč. Mimozemšťané, musely vědět že se vyvyneme v inteligentnější a technologicky vyspělejší jedince, takže mi není jasné proč nám nezanechaly nějakou zprávu o své přítomnosti. Neberu v potaz nějaké vysekané obrazce v kamenech. My i když ještě neumíme lítat dál než na Měsíc, máme technologické postupy, které jsou schopné uchovat dokumenty po tisíce let, takže vyspělejší rasa, tu technologii musí mít ještě vymakanější. Na druhou stranu, co se týká oněch staveb, jako jsou pyramidy, je zajímavé, že ve většině případů se jedná o hrobky. Několik desítek let před tím se po hřbívalo do země a několik desítek let po těchto stavbách se opět pohřbívalo jen do země, takže vzniká otázka, CO přesně v období staveb pyramid a podobných monumentů, bylo tím impulzem tyto stavby vůbec stavět. Teorie o uctívání bohů dostává trhliny, protože před tímto obdobím - stejně jako po něm - už nikdo nemněl potřebu takto bohy uctívat. Je tu prostě nevyřešená otázka několika desítek let o kterých se nic neví a v celkovém pohledu na vývoj člověka a jeho schopnosti objevovat a učit se , je tak toto období výkyvem v rovnoběžném chodu přirozenosti. Nechci nikoho skálopevně přesvědčovat o tom, že to mimozemšťané být nemohly, ale prostě se mi tomu moc věřit nechce, i přes to, že Daniken podává zajímavé a uvěřitelné důkazy. Bohužel jen vytesané do kamene. Vezmněme si situaci, kdy za 2 000 let ( tedy nějak kolem letopočtu 4 000 - pokud se nebude čas a roky počítat jinak ) někdo najde zbírku komiksů. Bude věřit tomu že v dobách dávno minulých ( z jeho pohledu ) existovaly na zemi lidé z mimořádnými schopnostmi ? Jak to vysvětlí vědecká obec ? ¤¤ Takže vytesané výtvory, které mnozí vědci považují za výsledek přímého dění a snahy o jeho zachycení, může klidně představovat jen jakýsi druh fantasie mistra kameníka. V jeho době ( před 5 000 lety ) to třeba byl takový předchůdce komixů - co my můžeme vědět. Mám podobné dokumenty rád, a stejně rád poslouchám různé názory a vědecké tvrzení, ale v tomto konkrétním případě jsem prostě nevěřící tomáš. Pokud existují mimozemské bytosti, které jsou někde v naší galaxii, tak budou - opět jen podle mého názoru - zhruba na stejné úrovni vývoje jako my. Prostě nejsou na vyšším stupni a nebo na nižšším. Budeme na tom zhruba stejně. Bude jen otázkou pár desítek let, kdo koho oběví dřív. Jestli ONI nás, nebo MY je. >< Je myslím zbytečné polemizovat nad tím že oni mimozemšťané, kteří postavily pyramidy přece nemusely být z naší galaxie. Mohly být z jiné části našeho známého vesmíru, kde se život mohl vyvíjet rychleji a efektivněji. Pak se ovšem zase nabízí otázka, proč se trmácely tak daleko ( zřejmně několik stovek let ) jen aby tady postavily pyramidy a zase odletěly aniž by zde zanechaly nějaké vědecké pozorovatele nebo důkazy o své existenci. V dnešní době umíme spočítat oběžné dráhy planet vzdálených několik tisích světelných let daleko, takže mimozemská rasa od nás vzdálená vývojem o 5 - 6 000 let musela mít prostředky k tomu aby jejich vědci dokázaly uchovat záznamy o své existenci. ** To co před několika tisíci lety mnohým připadalo jako zázrak a boží ukázku moci, v podobě prolétající komety, dnes dokáže věda vysvětlit a bereme to všichni jako normální jev. Co bude dalším generacím připadat jako běžné jevy, které my dnes považujeme za zázraky a nevysvětlitelné věci ? /// --- /// Uděluji tomuto dokumentu 4 hvězdy, protože mně tato tématika zajímá už asi 20 let. () (méně) (více)

bull!nka

Tato problematika mě hodně zajímá, ráda bych věděla, jak je to ve skutečnosti...byla jsem i na pár přednáškách Ericha von Dänikena, moc zajímavý zážitek ()

Slimakovec

Zajímavý. Nejlepší "důkazy" jsou uvedený až úplně na konci, ale celej dokument jsem si říkal, proč jsou všechny ty stavby z kamene (high-end super truper civilizace přilítne na zem a postaví si přistávací rampy z kamene? Žijou tady nějakou dobu a jediný, co po nich zbyde, jsou šutry? Lidi je chtějí uctívat, tak jim dají techniku na stavbu chrámů z balvanů?). No a jako druhá věc - uvedli "důkazy" působnosti mimozemšťanů od doby, kdy se lidi uměli tak akorát dloubat klackem v nose, přes římany až skoro po Ježíše Krista, tak jsem si říkal, že když tu s náma vydrželi tak dlouho, proč by se 2000 let zpátky zdekovali a už se tu neukázali. Každopádně je to ale zajímavej dokument, kterej vyvolá spoustu otázek typu "jak" a "proč". ()

Lasombra

Vzpomínky na budoucnost je má velice oblíbená kniha, proto jsem byla zvědavá na dokument. Určitě má co nabídnout pro představu a přiblížení některých archeologických útvarů a starobylých měst. I když je to starší zpracování, přesto měla kopie hodně špatnou kvalitu, takže zážitek nebyl maximální. ()

danny_21

Působivý dokument konspirátora Danikena který přednáší spoustu zajímavých teorií o působení mimozenských civilizací na naší planetě v dávných dobách. Aź jen čas ukáže, jak velkou měl pravdu nebo jak moc se mýlil. Skeptik smete ze stolu, fantasta přijme bez váhání. Sám za sebe si myslím, že některé věci jsou trochu překroucené a upravené, ale na druhou se něco rozhodně nedá přehlédnout - 80 %. ()

lakart

Snímek plný nezodpovězených otázek nabízejících se snad na každé starověké památce ze všech kontinentů světa. Jedna záhada za druhou a žádné odpovědi. Velmi podařený dokument plný informací, ale taky otravných a zbytečných záběrů a neskutečně deprimující hudby. 80% ()

LuiCJ

Švajčiarsky spisovateľ Erich von Däniken sa začal svojím bestsellerom s názvom Spomienky na budúcnosť pozerať na svet úplne iným pohľadom. Snažil sa ešte raz dôsledne preskúmať fakty a veci, ktorým sme doteraz verili. A podarilo sa mu to. Vypracoval úžasnú a veľmi pravdepodobnú teóriu o mimozemských návštevách v minulosti. Na jej potvrdenie pridáva aj argumenty, ktoré sčasti vyvracajú "doterajšie" fakty. Kniha vyšla v roku 1968 a film v 1970. V dnešnej dobe (2018) je mnoho faktov dosť neaktuálnych. To však napravuje televízny seriál Ancient Aliens, ktorý začala v roku 2009 vysielať stanica History. Ten teóriu pána Dänikena ďalej rozvíja a hľadá nové dôkazy a podklady pre jej úplné potvrdenie. Myslím, že by sa ľudstvo malo začať viac zamýšľať nad tým kto sme, odkiaľ sme a ako sme sa sem dostali. Ľudia zo všetkých vedných odborov by mali ešte raz zapochybovať nad všetkým čo si doteraz všetci myslíme. Teda nie všetci. Na tejto planéte je aj skupina ľudí, ktorí ostatní považujú za hlúpych, smiešnych, nepravdivých a to len preto, že prišli s niečim čo sa prieči doterajšiemu výskumu. Ani Johannes Kepler si nechcel prepustiť, že sa planéty točia po elypse - prišlo mu to nedokonalé. Väčšine ľudí príde teória o mimozemských bytostiach absurdná a to len preto, že "nemajú dôkazy". Alebo si skôr zakrývajú pred dôkazmi oči a uši a nechcú si pripustiť, že to tak bolo. Rovnako ako kedysi Kepler. Mali by sme sa spamätať a dať si preč klapky z očí. Musíme ísť ďalej a vo výskume nezastavovať. Všetko musíme pravidelne updateovať. Všetky fakty, informácie, tvrdenia. Pozerať sa na nich vždy novými očami. Tento film tento proces viac-menej odštartoval. Nakopol ma k tomu, aby som znova začal pochybovať o všetkom čo som si doteraz myslel. A to je správne. Mali by sme všetci. Ináč tento snímok má úžasný soundtrack, ktorý dokonale vyjadruje každú jednú scénu. Nomináciu na Oscara si v roku 1971 celovečerný dokument určite zaslúžil. ()

Pulper

Na gymplu jsem von Dänikena strašně žral. Dávalo to smysl. Po letech mám k tomu pánovi a jeho důkazům spoustu výtek. To nic nemění na tom, že dokument má pořád svoje kouzlo. A ten název knihy a filmu je geniální. ()

Safir

Samozřejmě neukazuje tolik detailů jakosamotná kniha, ale i tak je zde mnoho otázek a ukázek které velmi zaujmou. Protože patřím ke skupině lidí kterou tato tématika velmi zajímá :) dokument byl pro mne jako stvořený. Rozhodně doporučuji všem vyznavačům tajemna a fanouškům UFO. ()

haffen odpad!

Sorry, ale dokumenty a báchorky tohoto pavedca nemôžem ohodnotiť inak ako odpadom. Pre mňa Ivo "Aštar" Benda 70 a 80 rokov... Keby sa vo svojej ére venoval zmysluplnejším veciam ako napríklad škrabaniu zemiakov, tak by urobil lepšie. Iba čo bol normálnym triezvym vedcom na smiech a všetky jeho výmysly boli spochybnené a vyvrátené pomerne jednoduchým a názorným spôsobom (kto čítal knihu "Sme deťmi mimozemšťanov?" vie o čom hovorím). Inými slovami, vedeckofantastický bájkar... ()

WolfIssen

Vyjímečný a vynikající dokument, který doufám jednou přispěje k přepsání učebnic dějepisu, doplněný o skvělou hudbu. ()

hepi_

Nevieme ako je to možné? Tak to asi najpravdepodobnejšie spravili mimozemštania! Dielko načrtáva teórie o návštevníkoch, ktorý nás celé tisícročia formujú a vzdelávajú. Je to celkom zábavné, ale to je asi tak všetko. Spracovanie tohto "dokumentu" odpovedá dobe vzniku_30 % ()

Kazisvet III.

Jsem fanouškem a zastáncem teorií, které tvrdí, že pozemšťané byli v minulosti ovlivněny mimozemskou civilizací. Tento dokument je vodou na mlýn všem zastancům "zelených mužíčků", kteří sem čas od času zavítají. ()

Kennedy_R

Pro zastánce konspiračních teorií i příznivce Ericha von Dänikena povinnost mít ve sbírce. V době natočení jde o přelomové, odvážné a revoluční dílo, stejně jako postava samotného autora. ()

lisma

Däniken je člověk, který zřejmě zasvětil svůj život jedinému. Dokazovat velmi zarputile prostřednictvím všamožných teorií, výkladem historických událostí nebo zkoumáním fyzických pozůstatků dávných civilizací, existenci návštevníků z jiných světů. Na kažném šprochu je pravdy trochu. Tyto otázky bez odpovědí stojí leckdy za úvahu a dávájí divákovi množství podnětů k přemýšlení. Nicméně tento film raději hodnotit nebudu. Co na něm ale žeru úplně nejvíc, to je hudební stránka. Ta je naprosto geniální (míněno sarkasticky) a je za plný počet. ()

Desmi

Vzheledem k tomu, že již nějaký ten pátek sleduji dokumenty týkající se Inků, Mayů, Pyramid, UFO apod. musím konstatovat, že na rok 1970 je tenhle dokument pozoruhodně obsáhlý a je pořád na stejné úrovni dokumentů z dnešní doby. Je stejně aktuální jako jeho o 40 let mladší kolegové. Nejlepší jeho vlastností je, že se drží faktů. Vyvolává otázky, ale neodpovídá na ně, a to je důležité. Správný dokument by se měl vyhnout spekulacím a to se zde podařilo ! =) ()

Horác

Knížku Vzpomínky na budoucnost jsme měli doma. Už jako kluk jsme jí byl uvlečen. A pamatuji si, že když jsem viděl poprvé tento dokument, čuměl jsem jak puk. Vzpomínky jsou zcela jistě zásadním dílem svého žánru. Proto, i když je film už poznamenán stářím a zvukový doprovod je vskutku k nevydržení, dávám plný kotel. ()

DAJAAAA

Sice děsně staré,ale pořad aktualní,vyborně natočené.Dokresluje to až strašidelná hudba a člověk jen kouká,jak to do sebe všechno zapadá. ()

Lukas0801

Výborný dokument, kniha je sice lepší, ale tak už to holt bývá. Ano...všechna náboženství..všechno je spojováno pomocí bohů na ohnivých lodích....bohužel skepticismus z mimozemského života mezi lidmi bují. Já se řídím heslem, "nepřehlížej viditelné". ()

Mr.Sock

Aj ked vyše 40 rokov staré, stále má čo povedať. Je to taký základný kameň a vstup do celej problematiky "ancient aliens" určite stojí za to si to pozrieť. Fascinujúci dokument. Dokonca aj tá niektorými zavrhovaná hudba sa mi páčila ()