• Nizozemsko

• Belgie

• Dánsko

Thriller / Drama / Komedie / Mysteriózní

Nizozemsko / Belgie / Dánsko, 2013, 113 min

Co tohle mělo být :):)? Nevěřícně (leckdy jsem se přistihla i s vyvalenýma očima) jsem se téměř 2 hodiny dívala na něco, co ve mně evokovalo velmi různorodé pocity, především jakousi vzteklost. Bylo mi velmi nepříjemné nevědět, proč se právě děje to, co se děje. Myslím, že slova OPRAVDU VELMI DIVNÉ by mohly nejvíce vystihnout moje pocity z tohoto filmu, 43%.(5.10.2016)

Tohle je jeden z nejpodivnějších filmů, co jsem kdy viděl a celou stopáž snímku jsem si říkal WTF? Ale nemohl jsem odtrhnout pozornost, film je tak bizarně ulítlej a zahranej absolutně parádně! Těžko říct, co se tam vůbec odehrává, ale rozhodně tato prapodivná haluzová ujetost nenudí a pokládá člověku neustálé otazky, oč vůbec jde. Doporučit mohu každému, kdo si rád v takových snímcích hledá to svoje.(2.2.2015)

ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Nejprve by bylo dobré si ujasnit, co Borgman a jeho kumpáni rozhodně nejsou: lidé. Od toho je třeba se odrazit, protože jak je později patrno, tak z prvnotního dojmu vágluse (který ovšem disponuje mobilem) se dostáváme k postavě, která manipuluje s okolím, umí komunikovat se psi (kteří ho poslouchají) a má kolem sebe společníky, co neváhají pro něj i zabít. Co jsou tedy zač? Na první shlédnutí si těžko u těchto typů filmů dáte hned všechno do souvislostí, ale je třeba se podívat na úvodní citát. "en zij daalden neer op aarde om hun gelederen te versterken" z holandského překladu doslova "a padli na zem, aby posílily své pozice". U anglických titulků je to zase "and they descended upon the earth to strengthen their ranks" čili "a sestoupili na zem, aby posílily své pozice". Údajně se prý jeví jako citát z Bible, ale není to tak, možná má tak jen působit. Po citátu film otevírá scéna ukazujíce kněze a jeho dva společníky jako lovce, kteří chtějí Borgmana spolu s dalšími ukrývajícími dostat. Jsou tedy "vyhnáni" a s oním citátem se nabízí vysvětlení, že se patrně jedná o jakési zlé duchy, démony nebo spíš padlé anděly a že "padli nebo sestoupili na zem". Borgman s největší pravděpodobností hodně vychází z náboženské tématiky, zvláště z křesťanského pojetí, ale působí jako celek nejednoznačně a zvláštně. Jakoby odrážel kritiku buržoazní společnosti žijící v přepychu, která v tomto případě zrcadlí pokřivené rodinné vztahy a vazby. Ovšem také bych řekl, že je film metaforickým vyjádřením biblického Prvotního hříchu ve zcela neobvyklém a osobitém pojetí Alexe van Warmedama. Richard je jako Adam, Marina jako Eva a Borgman jako Had, který svádí Evu. Zahrada Eden by tak mohla představovat jejich "skvostný život", "dům s pozemkem" a "nadstandardní životní poměry". Jejich závěrečná smrt by symbolizovala samotný akt "vyhnání", takže se nabízí otázka. Odehrává se příběh vůbec na zemi? Úvodní citát možná tady naráží na paradox, ale třeba jen vysvětluje roli Borgmana a jeho bandy jakožto "padlé anděly". Filmy nemusí nikdy zobrazovat přímou realitu, proto je spousta lidí zmatena ve výkladu - stačí se jen podívat na Lynchovi snímky, které jsou jak z "jiného světa". Dále, co je zajímavé, je několik scén v ložnici, kde Borgman sedí během spánku na hrudi Marině. Evokovalo mi to obraz, který znázorňuje "noční můru", jehož autorem je Nikolaj A. Abildgaard. Všimněte si, že Marina na něj nereaguje, stále spí a během sezení se ji zdají velmi zlé sny. A co ti dva černí psi? Dali by se snad přirovnat z negativního úhlu pohledu k pekelným psům (jedna z podob ďábla), protože třeba ve Faustově příběhu se poprvé Mefistofeles zjevil v podobě psa. Řekl bych, že se jedná o ty dva mužské Borgmanovi služebníky. Jak si vůbec vysvětlit ta znaménka? Nejspíš systém značkování obětí od těch zlých entit. Co vůbec má znamenat závěr s odvedením dětí z domova? Že by snad Borgman a spol. "posílily své pozice" (jak zmiňuje úvodní citace)? Každopádně, Borgman těch otázek ale pokládá mnohem více a zodpovědět si na ně můžete každý po svém.(3.8.2014)

• genetique

Technicky je Borgman naozaj veľmi umne zvládnutý, film má zaujímavý koncept, nemôžem mu vytknúť znepokojivú atmosféru a kvalitných hercov. Zaujímavý však neznamená automaticky originálny, či kvalitný. Pokiaľ začiatok ma strhol a zaujal ma netradičný "in medias res", tak zvyšok filmu bol ešte netradičnejší, nekonvenčnejší a podivnejší. Bizarnosť snímku ma ale začala ubíjať, pretože tvorcovia akoby diváka stále ťahali za nos a okrem desivej atmosféry mi nebehalo po rozume nič iné ako jedno veľké WTF?! Nevedel som kam to celé smeruje, čo sa deje, prečo sa to deje, a čo tým chceli tvorcovia povedať. Záver akoby ani nebol a okrem totálne desivého záveru vo mne nezanechal absolútne nič. 40%.(20.4.2015)

,,UŽ TO ZAČALO!“… /// Fajnšmekři přes ,,home invasion“ dostali docela netradiční dáreček. Podivnost, plnou jinýho druhu teroru, kterej ale sere stejně. Nebo možná i víc, páč důvody jsou nejasný. Nepříjemnej příběh, ve kterým se lidi chovaj divně pod vlivem čehosi, pár věcem nerozumím a tak rozčileně mávám otevřeným vreckovým nožíkem, abych nakonec zjistil, že vlastně nevím, koho všeho bych měl říznout. V hlavě mi to šrotuje (co když to není jen takovej vobyčejnej sráč… co když…) spousta podivnejch myšlenek, třeba proč zrovna farář bral tu brokovnici. To jsou pozitiva. Jinak mě sere, že nechápu, myslím, že to mohlo bejt dějově hutnější a vůbec, já vlastně vůbec tyhle filmy, kde se ubližuje hodnejm lidem (a je tam vlastně někdo hodnej? … kecám…) nemusím. 2* nebo 3*? Když von vrahem zahradník nebejvá tak často! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že dát hlavu do kýble s maltou, je solidní nápad. 2.) Zničehonic se mi na zádech vobjevil křížek. (žádnej křižák…neser!) 3.) Thx za titule ,,sizok“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(28.2.2014)

• - Zástupcovia Holandska zvolili film Borgman ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2014. (MikaelSVK)

• - Film se natáčel ve městě Bloemendaal. (willy1)

• - Hoci to nikde vo filme nie je uvedené, Borgmanovo (Jan Bijvoet) správanie sa nápadne podobá mýtickej bytosti menom "alp", čo je démonická nočná mora z nemeckého folklóru.
    (misterz)