• Nizozemsko

• Belgie

• Dánsko

Thriller / Drama / Komedie / Mysteriózní

Nizozemsko / Belgie / Dánsko, 2013, 113 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $57,474Tržby Celosvetovo $1,044,000║ Nečakane prekvapil Holandský thriller Borgman(2013), ktorý je miestami tak desivo krutý až je v danom sugestívnom prezentujúcom sa podtóne rovnako zábavný. Príbeh dokáže stále niečim prekvapovať, divák je danou prezentáciu silno vtiahnutý do deja a nedočkavo čaká čo nevyspitateľné sa zas a zas stane, čo vlastne spraví ten tajomný muž, ktorý sa dokáže bez problémov votrieť do zámožnej rodiny, podmanujúci si každého kto mu spadne do jeho spárov. Jedine čo na príbehu zamrzí je taký nevyjasnení záver, nevysvetlené činy zoskupenia takpovediac čarodejníkov duší. Tento voľný záver nechá na divákovi aby si domyslel o čo presne v tomto diele išlo, čo je troška na škodu. /videl v kine: 65%/ (videl na festivale Art Film Fest 2013)(24.6.2013)

• 666teen

Já to viděl! Dva dny to rozdejchávám, což se mi naposledy stalo po tripu v roce 94. Přepočítal jsem si chlupy v nose, zkontroloval jsem si počet končetin. Dvě a dvě a dvě, takže dobrý. Hodnotit to nebudu, neb vrahem zahradníka je překvapivě zahradník a děti s jizvou na zádech budou uklízet lidi do rybníka a pak se v něm cachtat. Smečka chrtů ve vile už nepřekvapí ani Kubišovou, natož mě. Boboboborgman.(22.9.2015)

Psychedelická čiernohumorne ladená avantgardná viacvrstvová mysteriózna záležitosť, ktorá je tak prázdnym mlátením slamy ako filozoficko - sociálno - transcendentálnou sondou do...všetkého a ničoho, vyberte si:) Takto by mohol točiť Lynch, keby to ešte vedel. Mne sa na celej veci páčila tá nejednoznačnosť, ktorá však (mne) dávala jednotiaci koncept a myšlienku (ale tu si skrátka každý nájde to svoje a že je tých narážok neúrekom). Už dlho som od žiadneho iného filmu nemohol odtrhnúť oči ako od Borgmana...Výborné!(23.5.2014)

Borgman si přišel hrát. A vymyslel přitom velmi pěkné způsoby odklízení mrtvol. Rozhodně film doporučuji všem, kteří pokukují po profesi nájemného zabijáka. Toto instruktážní video se může stát slušným studijním materiálem. Budete-li Borgmana brát jako thriller, budete zřejmě zklamáni, budete-li ho brát jako mystery a budete se snažit rozluštit záhadu, budete také zklamáni její jednoduchostí. Ale budete-li Borgmana brát jako od každého něco, mohl by vás hodně bavit.(6.4.2014)

Film si nezaslúži priemerné ohodnotenie, ale vzhľadom k trestuhodnému nevysvetleniu pointy, nemožem inak. Všetko je správne rozbehnuté, bizarné scény striedajú ešte bizarnejšie, častokrát som krútil hlavou nad drsnou priamočiarosťou, s akou sa režisér a scenárista v jednej osobe vyrovnáva vo svojom filme. V každom prípade ide o veľmi podivný snímok okorenený zvláštnym humorom.(17.2.2014)

• - Film se natáčel ve městě Bloemendaal. (willy1)

• - Zástupcovia Holandska zvolili film Borgman ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2014. (MikaelSVK)

• - Hoci to nikde vo filme nie je uvedené, Borgmanovo (Jan Bijvoet) správanie sa nápadne podobá mýtickej bytosti menom "alp", čo je démonická nočná mora z nemeckého folklóru.
    (misterz)