Děti nosí Santa Claus

• Česko Děti nosí vánoční skřítek (festivalový název) (více)

Sara oznámí svému novému partnerovi Jannemu, že letos pojme Vánoce trochu jinak. Aby se všichni lépe poznali, pozve své bývalé muže i s novými rodinami na vánoční oslavu. Děti tak mohou prožít radost z dárků v přítomnosti obou pravých rodičů. Navíc Sára objeví, že je s Jannem těhotná. Ten jí však přizná, že on nemůže mít děti, protože podstoupil lékařský zákrok. Karty jsou rozdány a zábavný večírek může začít... Snímek, který lze zařadit do žánru tragikomedie, pravdivě popisuje nejen složitost ženského světa, ale i propletenost mezilidských vztahů, rozchodů a odpouštění, kdy jedněmi z hlavních aktérů jsou i společné děti. (oficiální text distributora)

Helmutek

Ona už ta myšlenka, že si ženská na Vánoce k sobě domů pozve všechny svoje bejvalý s jejich novejma rodinama (a že oni na Štědrej večer nemaj nic lepšího na práci, než opravdu přijet), je stejně vystřelená jako děsivá. Ale že z toho pak vznikla směs, ve který každej přítomnej chlap někdy předtim vojel dvě až tři další partnerky teď už někoho po levici nebo po pravici, a že se o tomhle vzájemnym prosouložování všichni vesele bavěj před svejma dětma, to už je další level - rád bych věřil, že film o takovejchhle hovádkách opravdu bude komedie, ale ono to nakonec je vtipný asi tak jako pomalý prořezávání si zápěstí: Občas jsem se samozřejmě zasmál, ale nakonec mě spíš mrazilo z toho, jak moc je v tomhle filmu všechno špatně - nemyšleno zpracováním nebo herecky, ale všim ostatnim. Nejenže jsou (skoro) všechni naprosto necharismatický typy, oni se ale ještě k tomu jako debilové i chovaj, jednaj se sobeckejma motivama, vyjebávaj se svejma dětma a spousta dalších hřejivě rodinnejch věcí. To by všechno mohlo bejt i docela vtipný, kdyby to ale bylo vtipný - Tomten je spíš ten seversky vlídnej humor typu "hahaha a vystřelení si mozku z hlavy" - přestože to zábava vlastně je a ten film se mi celkem líbil, tak hezkýho na něm neni vlastně vůbec nic (třešničkou na dortu a důkazem tohodle budiž ta sousední rodinka s adoptovanou Vietnamkou, která nakonec, ač ve všem vlastně nevinně, se z toho všeho štěstí a lásky nakonec odstěhovala pryč). Nakonec tak morálně i charakterně nejzdravější postavy jsou ty, co ve filmu dostaly prostor nejmenší, jen na pár replik - všechno a všechny hejtující adoslescentka t.č. natruc chodící s Arabem, a ta kozatá personalistka, která ve filmu jako jediná byla schopná prezentovat nezvrácený hodnoty: Jak se můžete takhle bavit? Buď se dětem posmíváte, nebo je přezíráte. -A kolikpak dětí máš ty? -Žádný! Ale taky jsem byla jednou dítě! Jako dospělí myslíte jen na sebe a vyměňujete si partnery jak spodní prádlo." Jako tip na netradiční Vánoční konverzačku je to ale rozhodně super. ()

zdenny

Velice příjemná vztahová konverzační nejen komedie. Hodně mi připomíná práce W. Allena. Postavy se zde chovají naprosto přirozeně a uvěřitelně. Jejich reakce jsou naprosto adekvátní. Tento film vřele doporučuji těm, kteří tento typ filmů preferují. A přestože jsem se na film díval poslední červnový den, vánoční atmosféru jsem cítil velice silně. ()

evuline

...aneb tak trochu jiné Vánoce a tak trochu jiná rodinná komedie. Milé osvěžení v přívalu každoročně omýlané vánoční nabídky našich televizních stanic. 75% ()

manonfire

Cynické, Dojemné, Vynikající, Švédské. Katarině Ewerlof tu scénu vyznání lásky ke svým dětem naprosto věříte. Bizarnost chvíle, kdy dostane falešný Santa nefalšovanou nakládačku si zase parádně užijete. Vůbec je to takovej scénáristickej výkvět všech filmů o "rodinných" sešlostech, kde si všichni tak vzájemně naserou na čelo, až to snad není pro slabší povahy. Oni se zkrátka navzájem opravdu milují i nenávidí, pomlouvají se i utěšují. Ani v jednom případě se však nepřetvařují, jelikož vždy obě protipólné a zdánlivě neslučitelné polohy myslí vážně a upřímně. Ten nejtvrdší sarkasmus se prostě volně a nenásilně přemění v srdečnost, z úst jednoho člověka a během jednoho jediného večera. Hostitelku Saru, kterou vlastně všichni považují za kurvu (přes spodek, nikoliv vršek) ve skutečnosti svým způsobem všichni dodnes milují a berou tak trochu jako panenku Marii, která holt měla píču lumpa. Fakt je to tak dobré, až mě děsí, že tomu spíchla scénář ženská, jejichž opusy já zpravidla těžce nesnáším. Před Monicou Rolfner musím naopak smeknout klobouk. Sakra, jak to, že tak šikovnej scénárista nedostal další džob? Jak je to možné, když spousta naprostejch dementů typu Magnuska a vlastně většiny všech "tvůrců" hází na trh minimálně jednu sračku ročně. Co na tom, že borec udá filmařům pět filmů, z nichž ani jeden není v červenejch číslech, když se halt uměl vprcat do tý správný mezery na trhu. Tohle je ale jinej případ. Vyjímečnej filmovej projekt, který určitě není jen další povedenou vánoční komedií, nýbrž opravdovou poctou vtipného dialogu, smutné veselosti, sexuální shovívavosti i frustrace a spousty dalších podnětů k zamyšlení, z nichž se dá s trochou snahy přehlédnout i ten jedinej opravdu trapnej (pochopitelně ten o multi-kulti) 90% ()

Wally

Nelíbilo se mi to....do komedie jak je uvedeno v hlavičce to má hoooodně daleko, moc jsem se tedy nenasmál a herci si moje sympatie rozhodně nezískali.... ()

Lou_DLy

chacha. nejdřív mi ani nedošlo, jak ujetý je samotný spojení vánočního filmu, atmosferickýho žánru plnýho nezločinně idealizovanejch příběhů, a tý podivně temný a syrový severský kinematografie. takže tu máme už slušně početnou partu lidí, který jsou skrz naskrz propletený společným rodičovstvím, současným i minulým manželstvím a zážitkama všeho druhu. na děti (stejně nastrojený a roztomilý jak to známe z ameriky) se ale v určitejch dospěláckejch záležitostech nebere zrovna zvláštní ohled. modernost týhle rodinky tím ale nekončí, ještě přijde homosexualita, adopce, přistěhovalci, ženská emancipace a tak dál. je to fakt vtipný a celkem napínavý. i když chvílema prostě netradiční. ale rozhodně nic proti vánoční sauně! "A tomu Jannemu to nevadí?" "On je psycholog." 75% ()

HanaM.

Když jsem kamarádku milující pohádky vzala na vánočně znějící film - Děti nosí vánoční skřítek, čekala jsem něco hodně slibného. Slibné to tedy rozhodně bylo. Nikdy nezapomenu na kamarádčin pohled, když se ve filmu začalo ozývat: "ošukala jsi vánočního skřítka?" Krom toho, že to rozhodně není rodinná komedie, to však byl jeden z nejvtipnějších filmů poslední doby. Umění balancovat na hranici černého humoru a jemných vztahových postřehů obdivuji už dlouho, ale přidat k tomu ještě takové trhlé pojetí rodinných oslav a Vánoc -kouzelné! ()

ddf76

Povedena vanocni koverzacni komedie :). Tohle se opravdu povedlo. Pokud chcete videt vanocni komedii s cernym humorem, tak doporucuji. ()

Viperine

Velká "rodinná" konverzačka, která si celou dobu udržuje šťávu, tempo, vtip a spád. Civilní vtipné "drama" o společenství, kde sice "kámen š*kal cihlu", ale nepostavilo to mezi ně zeď. ()

Saur.us

Tomu říkám vánoční komedie po seversku! Neustálý příval černého, cynického nebo situačního humoru. Intriky, hádky, omyly, tajemství, Santa a xenofobie. Zábava od začátku do konce. Na Vánoce možná trochu tvrdší ale co bysme od Švédů taky mohli čekat. ()

catt

Už dlouho jsem se tak nepobavil, i když to byl trochu černý humor. Taková komedie rozhodně patří na vánoční stůl hned vedle Bad Santa. ()

Margarettka

Úžasná, nonšalantní severská komedie o jedné mamince a mnoha tatíncích okořeněná špetkou (nebo dvěma:)) černého humoru. Vtipná od začátku až do konce a dokonale ze života. Pro mě jednoznačně nejlepší vánoční komedie vůbec! ()

Chip89

Opravdu dobře jsem se bavila. Takový trošku neobvyklá rodina a neobvyklý příběh. Nasmála jsem se, jen jsem měla ze začátku problém se srovnat ve jménech a kdo s kým, i když si myslím, že to byl záměr filmu. Tak trošku jiný vánoční film :-) ()

rivah

Křupanská komedie ze soužití Švédů, kde to dělá každý s každým. Nakonec je tu po roce malý černoušek... ()

MaxForValue

Zaujímavý odraz jedného z najzaujímavejších diel z konca 20. storočia Rodinná oslava (Festen) od T. Vinterberga. Švédski filmári pristupujú k látke životných odhalení podstatne miernejšie než cynický Vinterberg a servírujú dielo, ktoré strieda úsmevné scény s tými emočne vyhrotenými. Jedna zo suverénne najlepších "vzťahoviek" s inteligentným scenárom, vyzretými hereckými výkonmi, ktorá v konečnom dôsledku neprináša nič prevratné, ale o to vlastne nejde - film by mal ukazovať realitu takú aká je a Švédi sa s tým vyrovnali skutočne dobre. Slovom "komédia" sa nenechajte zmýliť, je to skôr tragikomédia s väčším príklonom k dráme. ()

Pokryvac

Výborná severská konverzačka. Nesentimentálny a vtipný pohľad na vianočné sviatky a na to, čo všetko sa môže stať, ak majú medzi sebou manželia tajnosti. Napriek tomu, že film obsahuje veľa postáv, každá z nich je niečím zaujímavá. Treba teda pochváliť prepracovaný scenár a dialógy. Povedal by som, že je to niečo ako minimalistická verzia National Lampoon's Christmas Vacation pre európskeho diváka, čo značí - inteligentnejšie a menej bláznivé (Leif Andrée mi trocha pripomínal Randyho Quaida). ()

l.enik.c

Jsem zvyklá na to, že tam kdesi na severu se většinou ve filmech s ničím příliš nepářou, "sexuální záležitosti" bývají bez okolků vyřčeny i ukázany... ale toto už na mě bylo příliš silné kafe a postavy i děj mě víc než cokoliv jiného iritovali. Prostě film o tom jak každej s každým a omílá se to hodinu a půl. Jako ano, podívám-li se na to tak, že je to opravdu hodně přitažené za vlasy, tak to vlastně i bylo vtipné a podívat se na to určitě dalo, ale vyhladala jsem si to jako film s vánoční tématikou, ale vánoční atmosféru jsem z toho teda až na závěrečné titulky necítila. ()

seba

Vánoční komedie podle švédského receptu a přesně podle mého gusta. Schází se jedna velká rodina. Byválí partneři, současní partneři, vlastní i nevlastní sourozenci, přicházejí první krize, šíří se polopravdy,drby i fámy a nakonec dorazí i Santa (ale jenom proto aby dostal přes držku). Skvěle obsazení, nám naprosto neznámí herci, režisér drží tempo pevně v rukou a scénarista odvedl výbornou práci. TAK MÁ VYPADAT NENÁSILNÁ ZÁBAVA. ()

FrankieSS

Jak tady pisete není to rodinný film .... ty asi vypadají trochu jinak .... ale je to výborná komedie, trochu černá, ale výtečná, za poslední dobu sem nevidel lepší. Výborné postavy a jejich příběhy .... hezký ze není z USA :-) ()