Celovečerní dokument Stanley Kubrick: Život s filmem (2001) je zatím nejobsáhlejším portrétem proslulého režiséra. Jeho režisérem a producentem byl Kubrickův švagr Jan Harlan, který měl samozřejmě přístup k jeho rozsáhlému archivu a také vlastní zkušenost z dlouholeté spolupráce. Stanley Kubrick (1928-1999) patří k nejvýše ceněným filmovým režisérům a svým dílem si vydobyl takovou míru tvůrčí svobody, o nichž se většině jeho kolegů mohlo jen zdát. Nad svými filmy uplatňoval důslednou kontrolu, včetně jejich reklamní kampaně a distribučního nasazení. Jako filmař proslul až obsesivním perfekcionismem (při němž neváhal jít daleko za rámec běžně dostupných technických prostředků) a mimořádným vizuálním cítěním. Většina z jeho třinácti celovečerních filmů znamenala ve své době událost, s napětím očekávanou nejen diváckou obcí, ale celou filmařskou komunitou. Harlanův dokument podrobně mapuje jeho život i dílo. Zachycuje nejen jeho tvorbu, již tu reprezentují podstatné úryvky z jeho filmů, ale také jeho pečlivě chráněné soukromí i neúnavnou práci při shromažďování materiálů na další (často nerealizované) projekty. Ve filmu vystupuje Kubrickova manželka Christiane (Harlanova sestra) a řada jeho spolupracovníků, herců i obdivovatelů (mj. Woody Allen, Arthur C. Clarke, Paul Mazursky, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Sydney Pollack, Martin Scorsese, Steven Spielberg). Původní komentář namluvil hlavní představitel jeho posledního snímku Eyes Wide Shut (1999), slavný herec Tom Cruise. Tento dokument zahajuje přehlídku šesti Kubrickových filmů (2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Barry Lyndon, Osvícení, Olověná vesta, Eyes Wide Shut), jež ČT uvede v rámci pondělního Filmového klubu. (oficiální text distributora)

I.AM.NOT

Těžce nekritický pohled osobností na život génia, která spíše funguje jako zajímavá sonda na pohled jiných lidí z branže na Kubrickovo dílo. Ovšem informací o tajemném Kubrickovi je i tak dost. ()

Paity

Stanley Kubrick skutečně není normální člověk (v dobrém slova smyslu). Věděl jsem to už předtím, ale dokument mne v tom ještě utvrdil. ()

Arach.No

Tento génius je mým naprosto nejoblíbenějším režisérem, ale i kdyby nebyl tak tento film je opravdu zdařilá pocta tomuto jedinečnému, neopakovatelnému umělci. A musím říct, že při slovech Toma Cruise "Uvědomte si, že už nikdy nebude žádný další film Stanleyho Kubricka. Už nikdy." Mi bylo opravdu smutno a navždy budu litovat toho, že Pan Kubrick už není mezi námi a že už NIKDY nenatočí žádný další film. 5*, zcela po právu. Tento člověk si to zaslouží! ()

Ještěřák

Takže, brutální pravdu. Ze šesti Kubrickových filmů, co jsem viděl, potřebuju k životu tři: SHINING, DR. STRANGELOVE a EYES WIDE SHUT, zbytek (FULL METAL JACKET, BARRY LYNDON) je pro mě jenom taková šmouha a SPARTAKUS mě svou zastaralostí, rádoby vypilovaností a celkově mizernou kvalitou skoro uráží. Takže zase černá ovečka, uvidíme za 50 let, kdo měl recht. Zákonitě mě tedy až tak nebraly ani ódy typu "ó, ten Kurbick byl ale rodinný týpek" nebo "ááá, jak byl důsledný a puntičkářský!" Pro mě "jen" dobrej režisér, kterému se v dokumentu, což je vtipné, klanělo několik kolegů buďto podle mě lepších (Scorsese) nebo s údernějším #1 majstrštykem (Parker se svým THE WALL). Jo, Kubrick možná točil srdcem, ale málokdy je na plátně to srdce vidět (někdy to nevadí - ba naopak - viz DR. STRANGELOVE); záměrně či nezáměrně, technicky pokrokové filmy bez emocí mě nebaví. Takže tedy dvě a díky za jako vždy sexy lasičku Nicole. ()

hell_boy

Pěkný, řemeslně dobře zvládnutý dokument. Nic víc, nic míň. Nevidím jediný důvod, proč by se tento snímek měl nacházet v TOP 200. ()

Rilian

Je to super, užasnej dokument, ale nemužu dát plnou, pač mam pocit že dokumenty sou tak trochu jiná kategorie... ()

RadimFišer

Asi je to životem pana Kubricka, nebo tím vším úžasným co tento film nabízí. Prostě si nepamatuji lepší dokumentární film, který bych si přehrával v mysli jako tento. Nevěděl jsem tolik o něm, i když jsem viděl spoutu filmů. Až tedka jsem si uvědomil jak velkou moc a sílu může mít režisér ve filmu. Nechal je hrát scénu třeba celý týden a ještě to musel prodloužit. Tak tohle je dokumentární film, hodný svého jména pana Kubricka. Zařazuji si ho, mezi nejlepší filmy, které by měl shlédnout každý jako povinné kulturní vzdělání. Jméno Kubrick je pojem. Ať jím dál zůstane i díky tomuto filmu. ()

Aere

Nádherný dokument o jednom z nejlepších režisérů vůbec. Stanleyho Kubricka mám moc rád a tento dokument režírovaný jeho dlouholetým přítelem Janem Harlanem chytá za srdce. Pokud jste také viděli všechny filmy Kubricka, pravděpodobně se budete spokojeně usmívat během celé této „rekapitulace“ jeho tvorby. Fotky, videa i ukázky filmu jsou skvěle naporcovány spolu s hudbou a filmovými soundtracky. Úvod dokumentu si s chutí pouštím pořád dokola. :) Díky, Stanley, je škoda, že jsi toho nemohl natočit ještě víc. Bylo to krásné. :) ()

ASSBURGER

Rozhodne najlepší dokument ktorý som kedy videl o mojom naj. režisérovi Stanleymi Kubrickovi o jeho živote a filmoch ktoré kedy natočil a je ich celkom veľa. Dožil sa celkom krásneho veku 70 rokov je škoda že zomrel a nemohol natočiť ašte nejaké iné perfektné dielo aby sa mohlo zaradiť k jeho najlepším. Ako som už spomínal je škoda že zomrel,ale tento dokument nám ho pripomenul už od jeho detstva . ()

Radek.SCH

Hlavní síla je v tom, že (zatím jako jediný) zobrazuje filmovou legendu, kterou všichni (více méně) máme rádi. Jinak jako dokument průměrné, s přestřelenou stopáží a místy nezáživné. ()

Evander

Přesto, že nejsem zrovna Kubrickův fanda, dokument se mi velmi líbil, i když o jeho nezaujatosti lze dalekosáhle polemizovat ;-) ()

RedDuck

Fajn dokument o tomto jedinečnému režisérovi a především jeho dílu. Stopáže a formy jsem se hodně obával, ale odsýpalo to dobře. Možná trochu na úkor informací o soukromí, jeho přátelé a rodina nejdou příliš do hloubky. O jeho dvou raných manželství snad není ani zmínka, nedozvíte se co rád jedl, co rád pil atd :) ()

Biopler

Najlepší dokument čo som kedy videl o najlepšom režisérovi všetkých čias. Už výber úvodnej hudby, počas titulkov v novinách, je ohromujúci, komentáre hercov, režisérov a ostatných ma hrejú pri srdci. Stanley bol ťažká povaha, robil minimum chybičiek, ak vôbec nejaké. Skvelá pocta jedinečnému človeku. ()