Celovečerní dokument Stanley Kubrick: Život s filmem (2001) je zatím nejobsáhlejším portrétem proslulého režiséra. Jeho režisérem a producentem byl Kubrickův švagr Jan Harlan, který měl samozřejmě přístup k jeho rozsáhlému archivu a také vlastní zkušenost z dlouholeté spolupráce. Stanley Kubrick (1928-1999) patří k nejvýše ceněným filmovým režisérům a svým dílem si vydobyl takovou míru tvůrčí svobody, o nichž se většině jeho kolegů mohlo jen zdát. Nad svými filmy uplatňoval důslednou kontrolu, včetně jejich reklamní kampaně a distribučního nasazení. Jako filmař proslul až obsesivním perfekcionismem (při němž neváhal jít daleko za rámec běžně dostupných technických prostředků) a mimořádným vizuálním cítěním. Většina z jeho třinácti celovečerních filmů znamenala ve své době událost, s napětím očekávanou nejen diváckou obcí, ale celou filmařskou komunitou. Harlanův dokument podrobně mapuje jeho život i dílo. Zachycuje nejen jeho tvorbu, již tu reprezentují podstatné úryvky z jeho filmů, ale také jeho pečlivě chráněné soukromí i neúnavnou práci při shromažďování materiálů na další (často nerealizované) projekty. Ve filmu vystupuje Kubrickova manželka Christiane (Harlanova sestra) a řada jeho spolupracovníků, herců i obdivovatelů (mj. Woody Allen, Arthur C. Clarke, Paul Mazursky, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Sydney Pollack, Martin Scorsese, Steven Spielberg). Původní komentář namluvil hlavní představitel jeho posledního snímku Eyes Wide Shut (1999), slavný herec Tom Cruise. Tento dokument zahajuje přehlídku šesti Kubrickových filmů (2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Barry Lyndon, Osvícení, Olověná vesta, Eyes Wide Shut), jež ČT uvede v rámci pondělního Filmového klubu. (oficiální text distributora)

GodComplex

Vyborny dokument o cca nejlepsim reziserovi vsech dob analyzujici chronologicky jeho karieru podle jednotlivych filmu se zajimavymi rozhovory s nekym, kdo byl relevantni pro danou eru, nebo pro dany film. Nevim, jestli tim nejpovolanejsim, kdo by mel pro cely film delat vypravece je skutecne Tom Cruise, ale nakonec proc ne. Kubrick byl genius, uz pro to se to vyplati videt, obzvlast pokud uz mate vsechny jeho kousky davno mnohokrat sjete. "Everyone pretty much acknowledges that he's the man, and I still feel that underrates him." 8/10 ()

gogos

Když jsem film viděl poprvé, měl jsem za sebou jen pár filmů od Kubricka. Teď, když mám nakoukanou celou tvorbu, jsem si teprve užil tento dokument naplno. Dokument rozebírá Kubrickuv profesni život, nahlizi do osobniho zivota, popisuje filmy. Je to proste vynikaji průvodce Kubrickovym dilem i zivotem. Pomerne obsahly, presto, kdyby jednotliva dila rozebiral este podrobněji, fanousek by byl jedine rad. Ted když uz clovek vse videl, schazi mu jen sehnat veškeré bonusove materialy a podrobne nahlížet na dila a na jejich vznik… ()

L_O_U_S

Sympatický dokument o jednom z největších géniů, kteří se kdy dostali k filmu. Je škoda jeho skonu v devětadevadesátém - ještě jeden film mohl natočit. Ještě jeden... (851., 17. XI. 2013) ()

Hamaradža

Obsahovo pomerne bohatý dokument, škaredí ho akurát tá priveľmi konzervatívna štruktúra jeho chronologicky zoradenej filmografie, rovnako ako prehnaná adorácia takmer úplne zbavená akejkoľvek osobnej kritiky (nie že by Kubrick nebol vizionár, ale stále to bol iba človek, či nie?). 3,5* ()

Skip

Nejsem zrovna odborník na dokumenty, buď mě zaujmou nebo ne. Tento mě zaujal a myslím, že jsem se o Kubrickovi docela dost dozvěděl. Určitě ne vše, ale stačí mi to. Rozhodně to stálo za pozornost. ()

fallangell

Pokud mate radi Stanelyho Kubricka a chcete si pripomenout veskere krasne okamziky stravene u jeho filmu. rozhodne se podivejte na tento dokument popisujici jeho zivotopis a celozivotni prinos kinematografii. ()

MartinNDL

Stanley Kubrick je pro mě jedna z nejváženějších postav kolem filmu vůbec, proto jsem k tomuto dokumentu přistupoval velice opatrně a se strachem či nedůvěrou. Jednoduše jsem se bál, že jeho život, jeho díla, cokoliv jeho nebo on sám, popřípadě dokument nevyzní dobře a že budu zklamaný. Naštěstí se tak ani v nejmenším nestalo. Dokument je nacpaný fakty, výpověďmi Kubrickových spolupracovníů, přátel i členů rodiny, obsahuje svižné, trefné a zajímavé komentáře k jeho dílům i k jeho osobě. A ačkoliv je to trochu divné u biografických dokumentů, tak tento kousek dokáže diváka zcela pohltit a dokonce vyvolává silné emoce. Myslíte si, že u dokumentu nelze brečet? Asi toho dost nevíte.... ()

shyster

Jako snad každý dokument o velké osobnosti i tento má několik klasických nedostatků. Jeden z těch největších je nekritičnost k dané osobě. Proto se v téměř každém obraze dozvíme, jak byl Kubrick geniálním režisérem (o tom není pochyb), ale pokud jde o jeho tyranie při natáčení a jeho perfekcionalismus, která dováděla ostatní lidi k šílenství, tak zde najdeme jen pár odkazů, které toho moc nenabídnou. Škoda. I tak je to hodnotný dokument. ()

LTeez

Velmi pěkně a zároveň poutavě zpracovaná dokument..... ! Líbí se mi obvzláště komentáře hvězd, s kterými spolupracoval + komplexní rozbor jeho snímků.... ()

MrPierc

Kubrick měl vždy výjimečné filmy. V dokumentu ale glorifikují úplně všechny a to si myslím neprávem. Nejlepší je dle mého 2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč a Stezky slávy. Životopis promíchaný se záběry z jeho života. Nic víc, nic míň. Jedna důležitou věc jsem ale zjistil - Martin Scorsese mluví rychle jako kulomet. ()

C0r0ner

Kubrick je možná jeden z nejuznávanějších režisérů všech, a asi jím i zůstane, ale mně nikdy k srdci nepřirostl. Viděl jsem většinu jeho filmů a líbí se mi tři, přičemž zbytek považuji za podprůměr. Dokument to však byl zajímavý a poučný a chtěl bych, aby se někdy něco podobného natočilo třeba o Spielbergovi, Lucasovi a podobně. 60% ()

tomtomtoma

Stanley Kubrick bezesporu patřil mezi největší světové filmaře a jeho dílo je jedním slovem úchvatné. Vizuální pečlivost, hlubokomyslné opěrné body a strhující provedení činí z jeho filmové tvorby ojedinělé zážitky, které se neomrzí. Dokázal skloubit atraktivitu s kvalitou a nebojácně jednotlivé složky propojit v komplexně fungující mechanismus napínavé a přemýšlivé podívané. Jan Harlan stvořil oslavný hymnus, seznamuje se zákulisím příprav a výroby, přihazuje několik potřebných pikantérií a v každém okamžiku sálá obdiv. Stanley Kubrick byl výjimečnou osobností, Harlanův film je spíše oslavnou básní, než nekritickým dokumentem. Kubricka více pozná divák jeho filmových výtvorů, než tohoto dokumentu. ()

zette

Velmi vydatny dokument o filmove tvorbe Stanleyho Kubricka. Film predstavuje chronologicky vsechna dila a kazdemu snimku venuje nekolik minut, vcetne zasvecenych monologu hercu, kameramanu, kritiku, reziseru... Ohledne Kubrickovy tvorby vyborny dokument, takovy bych uvital i pro Billyho Wildera. ()

Pajky3

Zajímavý a výživný dokument o životě a tvorbě jedno z nejuznávanějších režisérů všech dob. Dokument, který mě možná ovlivnil v tom, abych si udělal jiný obrázek na samotnou postavu Kubricka, ale rozhodně mě nijak nepřesvědčil ohledně jeho filmů. Větší polovinu z nich jsem viděl a nikdy mě nebavily a upoutaly, snad jen Osvícení mě nadchlo. Ale tenhle dokument stojí za to a bavil mě více než jeho filmy. ()

EstéCaňa

Stanley Kubrick, byl to právě on který mi jako první ukázal krásu filmu, osobitou perspektivu a profesionální perfekcionismus, který vyžadoval po celém štábu. Byl to právě on který mě nechal zařezaného v židli s ochrnutým výrazem na tváři. Byl to právě on který mě nutil hodinu se trápit nad absolventskou prací v devátém ročníku. Byl to právě on který udělal revoluci ve filmu ! Svými proslulými záběry dokáže udělat z bezcitnosti odysseu na lásku, z vážné hrozby mezinárodního konfliktu satiru, z retrospektivy skok do pokročilé budoucnosti....Je to prostě on, STANLEY KUBRICK 10/10 ()

Flyer

Vynikající pocta jedné z největších osobností světa filmu. Během sledování tohoto dokumentu jsem se cítil jak v sedmém nebi, protože tolik vyčerpávajících informací a zajímavých postřehů jsem zatím neviděl v žádném jiném dokumentu o životě nějaké významné osoby. A jelikož jsem navíc i velikým obdivovatelem S. Kubricka, hodnotil bych tento dokument nejraději 6*. ()