Celovečerní dokument Stanley Kubrick: Život s filmem (2001) je zatím nejobsáhlejším portrétem proslulého režiséra. Jeho režisérem a producentem byl Kubrickův švagr Jan Harlan, který měl samozřejmě přístup k jeho rozsáhlému archivu a také vlastní zkušenost z dlouholeté spolupráce. Stanley Kubrick (1928-1999) patří k nejvýše ceněným filmovým režisérům a svým dílem si vydobyl takovou míru tvůrčí svobody, o nichž se většině jeho kolegů mohlo jen zdát. Nad svými filmy uplatňoval důslednou kontrolu, včetně jejich reklamní kampaně a distribučního nasazení. Jako filmař proslul až obsesivním perfekcionismem (při němž neváhal jít daleko za rámec běžně dostupných technických prostředků) a mimořádným vizuálním cítěním. Většina z jeho třinácti celovečerních filmů znamenala ve své době událost, s napětím očekávanou nejen diváckou obcí, ale celou filmařskou komunitou. Harlanův dokument podrobně mapuje jeho život i dílo. Zachycuje nejen jeho tvorbu, již tu reprezentují podstatné úryvky z jeho filmů, ale také jeho pečlivě chráněné soukromí i neúnavnou práci při shromažďování materiálů na další (často nerealizované) projekty. Ve filmu vystupuje Kubrickova manželka Christiane (Harlanova sestra) a řada jeho spolupracovníků, herců i obdivovatelů (mj. Woody Allen, Arthur C. Clarke, Paul Mazursky, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Sydney Pollack, Martin Scorsese, Steven Spielberg). Původní komentář namluvil hlavní představitel jeho posledního snímku Eyes Wide Shut (1999), slavný herec Tom Cruise. Tento dokument zahajuje přehlídku šesti Kubrickových filmů (2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Barry Lyndon, Osvícení, Olověná vesta, Eyes Wide Shut), jež ČT uvede v rámci pondělního Filmového klubu. (oficiální text distributora)

Radiq

Čo ďoďať? Geňiálňí tvůrče ťo byľ, geňiálňí fiľmy ťočiľ. Můžeme ši ňa ňěho žavžpomíňať v ťomhle ďokumeňťu, kďe uviďíme ukážky že všečkejch jeho filmú a řožhovořy š jeho kámošama a žňámejma a špoĺúpřačovňíkama a řodiňou a ťak... ()

Noviik

Velmi zajímavý, poutavý a silný dokument, který mě donutil zamyslet se nad filmy mistra Kubricka. Až se stydím, že jsem je neviděl všechny. Snad se mi to podaří co nejdříve napravit! ()

Wallas

Pět hvězdiček je na dokument možná trošku moc, ale tenhle si je zaslouží, už jen kvůli své vyčerpávající sondě do Kubrickova života, kde se zvídavý divák o svém oblíbeném režisérovi dozví takové množství informací, že nezůstane pouze u jednoho shlédnutí. ()

Gumi.30

Krásný dokument o mistrovi. Dokument je sestaven přehledně chronologicky a sází na dosud nezvěřejněné materiály, fotky a záběry, nechybí však také výpovědi spolupracovníků, herců nebo jeho ženy. Informací, které by pro mne byli nové bylo sice minimum, ale i přesto jsem si tento dokument užil. Důstojný pomník filmového velikána! ()

Kaferano

Za tenhle dokument jsem ráda, Stanlyho Kubricka mám v desítce a viděla jsem všechny filmy od Zabíjeni. O jeho životě a způsobu práce jsem ale znala jen nějaké útržky a spíš jsem měla pocit, že Kubrick byl nepříjemný a despotický člověk. Z tohoto dokumentu už mám ucelenější a pozitivnější dojmy. Hlavně je zde vyobrazen celý sled filmů, jak šly po sobě a s důležitými informacemi celkového ovzduší, které je provázelo. Jan Harlan skvěle zakomponoval do dokumentu hudbu (kterou Kubrick použil ve svých filmech) do rytmizujících střihů nebo jen volně dojímal u rodinných obrazů. O režisérovi promluvila celá škála známých osobností. Mě nejvíce zaujala Kubrickova manželka, Malcolm McDowell ( ani se nezmínil, že se při natáčení málem utopil v nádrži a poničil si oko) Sydney Pollack a hudební skladatel György Ligeti... Dokument evokuje pocity, které jsem měla při sledování filmů a chci je vidět co nejdříve znova. ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] Tento dokument jsem viděl ve svých raných filmových teenage letech, dříve než jsem se seznámil se Stanley Kubrickem a dříve než jsem viděl jakýkoliv jeho film. Od té doby jsem stihl velmi dospět a prozřít (rozuměj: mimo Fear and Desire jsem viděl celou jeho filmografii a silně si pozměnil svoji "topku"). Stanley Kubrick: Život v obrazech je JISTĚ nejlepším (a zábavným, poučným i vyčerpávajícím) dokumentem zabývající se výjimečnou filmovou osobnost. 90 % ()

anli

Celovečerní dokument velkého režiséra pohledem jeho věrného spolupracovníka.Dokument je velmi precizní(stejně jako Kubrick sám) a mapuje celý Kubrickův život,jeho tvorbu a přístup k tvorbě samotné.Dokument o tvůrci,který svými filmy dokázal oslovit davy diváků a přímo se jim dostat pod kůži.Sám se ale zbytečně neukazoval a nebudil žádný rozruch.Přesto měla jeho osobnost neuvěřitelnou sílu a obdiv spousta celebrit(Steven Spielberg,Martin Scorsese,Alan Parker atd.).Ve filmu je také spousta archivních ukázek a hostů,kteří se ke Kubrickově tvorbě vyjadřují.A jsou to skuteční filmoví velikáni a celebrity.Dokument sám je velmi poutavý,zajímavý a je skvělým doplněním filmů,které nám po sobě mistr zanechal.Sám za sebe mohu říct,že ne všechny Kubrickovy filmy nekriticky obdivuji a dávám jim plné hodnocení.To rozhodně ne.Ale několik jeho filmů považuji za filmařské mistrovství a triumf filmařiny vůbec("Osvícení","Lolita"","Olověná vesta","2001:Vesmírná odysea),I tenhle dokument by mohl mít o trochu méně nekritický pohled,který je braný více ze široka a na můj vkus je také trochu dlouhý.To jsou ale drobné výtky,protože jde opravdu o jeden z nejlepších portrétových filmů,jaké jsem viděl,takže to u mě má za dokumentárních 85%. ()

Madadajo

Natočit dokument o takovém velikánovi jakým je Stanley Kubrick není vůbec snadné, proto lze tento pokus hodnotit jedině kladně. Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že snímek svým až mechanickým rytmem pouze klouže po tom obecně známém, ale jen málokdy zabrousí trochu hlouběji. S přístupem k osobním materiálům si myslím, že by se dalo o takové osobnosti, jakou Stanley byl, načrtnout mnohem více. Celkově se jeho psychika řešila poměrně málo, manželka, která mohla vypovídat daleko více, spíše mlžila, než odkrývala. 4* jen za to o kom to je, protože na druhou stranu, co o géniovi řekne víc, než jeho geniální dílo. ()

Brain-D

Naprosto dokonalý dokument o jednom z největší režisérů všech dob. Ta díla co vytvořil jsou dnes největší díla filmografie vůbec !!! ()

Houda666

Obyčajný dokument o neobyčajnom človeku. Možno mám prehnané požiadavky, no mne v tomto dokumente chýbali zábery s Kubrickom v hlavnej úlohe (Stanley sa určite počas života objavil aj na druhej strane objektívu). Snímok sa totiž skladá "len" zo sekvencií Kubrickových filmov, rozhovorov s jeho spolupracovníkmi / rodinou a z fotografií z jeho života. Pred zhliadnutím tohto dokumentu som navyše dúfal, že sa dostanem pod kožu tomuto pozoruhodnému človeku ... nestalo sa. Moje hodnotenie: 70% ()

Maynard.

Začnu asi tím, že Stanley Kubrick není zrovna rejža, kterýho bych žral a kdovíjak vychvaloval do nebes. Je to bezesporu režisér, který si právem zaslouží obdiv ostatních a to díky svému absolutnímu puntíčkářství, které podle mnohých hraničilo až s šílenstvím... Z jeho filmů sem měl tu čest vidět 7 kousků a z nich mě nadchly "pouze" Shining, 2001 a Spartakus. Ostatní kousky mi toho příliš neřekly, asi sem k němu ještě nedospěl. Ale mám pocit, že Kubrick nikdy nebude pro mě tím pravým ořechovým, jeho tvorba je na mě až příliš "umělecká". Jeho filmy mě prostě nikdy nemůžou bavit tak jako kousky od rejžů tipu : Nolan, Lynch, Cameron, Leone, Burton. Co se týče dokumentu samotného, tak se ničím neodlišuje od ostatních. Kubrick je pro mě něco jako jazz - příliš složitý a mnohdy nepochopený. PS : Moje velice oblíbený motto je " Žádný velký umění, lidi se chtěj bavit" a nebo ještě prostší " V jednoduchosti je síla ". Ale koho to zajímá, že? :o) ()

bari68

Nemusíte byť žiadnymi odborníkmi na dokumenty ,čo sa týka ich kritičnosti, pohľadu na opisovaného, detaily života a pod. Mne išlo predovšetkým o obsah a ducha Stanleyho Kubricka .Povinné čítanie pre každého Kubrickovho fanúšika. ()

wosho

Kubrick by určitě Harlana pochválil jak se mu jeho dokument povedl. Na druhou stranu by mu asi pěkně nandal za to, že se takhle vykecává o něm :-) ()