Celovečerní dokument Stanley Kubrick: Život s filmem (2001) je zatím nejobsáhlejším portrétem proslulého režiséra. Jeho režisérem a producentem byl Kubrickův švagr Jan Harlan, který měl samozřejmě přístup k jeho rozsáhlému archivu a také vlastní zkušenost z dlouholeté spolupráce. Stanley Kubrick (1928-1999) patří k nejvýše ceněným filmovým režisérům a svým dílem si vydobyl takovou míru tvůrčí svobody, o nichž se většině jeho kolegů mohlo jen zdát. Nad svými filmy uplatňoval důslednou kontrolu, včetně jejich reklamní kampaně a distribučního nasazení. Jako filmař proslul až obsesivním perfekcionismem (při němž neváhal jít daleko za rámec běžně dostupných technických prostředků) a mimořádným vizuálním cítěním. Většina z jeho třinácti celovečerních filmů znamenala ve své době událost, s napětím očekávanou nejen diváckou obcí, ale celou filmařskou komunitou. Harlanův dokument podrobně mapuje jeho život i dílo. Zachycuje nejen jeho tvorbu, již tu reprezentují podstatné úryvky z jeho filmů, ale také jeho pečlivě chráněné soukromí i neúnavnou práci při shromažďování materiálů na další (často nerealizované) projekty. Ve filmu vystupuje Kubrickova manželka Christiane (Harlanova sestra) a řada jeho spolupracovníků, herců i obdivovatelů (mj. Woody Allen, Arthur C. Clarke, Paul Mazursky, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Sydney Pollack, Martin Scorsese, Steven Spielberg). Původní komentář namluvil hlavní představitel jeho posledního snímku Eyes Wide Shut (1999), slavný herec Tom Cruise. Tento dokument zahajuje přehlídku šesti Kubrickových filmů (2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Barry Lyndon, Osvícení, Olověná vesta, Eyes Wide Shut), jež ČT uvede v rámci pondělního Filmového klubu. (oficiální text distributora)

Scrytcher

Geniální dokument o perfektním režisérovi, který se umístil v srdcích snad každého z nás. Dokument zachycující Kubrickův život, jeho zájmy, filmy, nálady....je nutno uznat, že to byl velice neobvyklý člověk a tento dokument mu vzdává holt... ()

Mgb21

Pokud jste se kdy chtěli něco dozvědět o tomto vynikajícím režisérovi, tak tenhle dokument je ten pravý. Přes dvě hodiny vyčerpávajících materiálů a zajímavých rozhovorů s herci a tvůrci, kteří měli tu možnost a štěstí s mistrem detailu spolupracovat. Mohu jen vřele doporučit. ()

ScarPoul

Pohľad na filmovú legendu, ktorá si zaslúžila tak prepracovaný a tak komplexný dokument aký natočil Jan Harlan o svojom dlhoročnom spolupracovníkovi a priateľovi stanley kubrikovi. Od detstva, cez kariéru fotografa k prvému filmu first day of fight, po noirové klasiky the killing, a protivojnové paths of glory, po spektakulárneho spartacusa a sériu kontroverzných filmov, počnúc lolitou a končiac filmom eyes wide shut, až po skonanie vo veku 70 rokoch. to všetko a ešte viac ukazuje tento dokument. O ľudoch ktorý ho nenávideli a o ľudoch ktorý ho zbožňovali. Najväčší umelec filmového sveta dvatsiateho storočia Stanley Kubrick a jeho život v pocte akú si málo kto zaslúži. ()

rawen

Těch 142 minut jenom tak proletí - dokonalý dokument shrnující život a dílo dokonalého režiséra... 9/10 ()

HateBreeder

Bylo velice zvláštní poslouchat přední světové režíséry (Scorsese, Allen, Spielberg, Pollack...) a také herce (Nicholson, Kidman, Cruise, McDowell..) s jakým respektem a obdivem vzpomínají na Stanleyho Kubricka. Každý na něj měl vlastní osobitou vzpomínku, ale jedním si byli jisti úplně všichni. Kubrick byl pravý perfekcionista, který filmu obětoval celý svůj život. Byl to typ člověka, který si nenechal zasahovat do práce a vždy měl poslední slovo on. Zasloužil se o řadu filmových prvků, které byly přelomové a nejen díky nim jsou Kubrickovy filmy nesmrtelné. Jeho svérázný filmařský styl byl příčinou mnoha sporů s veřejností a snad žádný jeho film se neobešel bez problémů. Kubrick ale všechno překonal, a nyní, po jeho smrti si uvědomujeme, že byl jedinečný a že odešla jedna z největších filmových osobností. ()

maseer2

tento portrét možná vůbec největšího génia kinematografie je jednoznačně povinností pro každého filmového fanouška, který to myslí vážně.. a pro mě je to především pobídka k tomu, abych v nejbližší době dohnal zbývající mistrovy kousky, ke kterým jsem se zatím nedostal.. ()

bouncer

Nádherný dokument o jednom z nejlepších režisérů (a jedním z mých oblíbenců). Životním příběhem Stanleyho Kubricka jsem byl dojat a smekám mu tímto velikánskou poklonu. A tento dokument bych doporučil každému, stejně jako Stanleyho filmy... ()

erl

Výborný obsáhlý dokument ktérý mi prozradil hodně věcí které jsem do té doby o mistrovy nevěděl. ()

fishki

Nikdy som z réžie Stanleyho Kubricka neodpadával, ani som v nej nehľadal niečo magické. Dokonca ho ani nepovažujem za jedného z najlepších režisérov histórie. Stanleyho beriem ako solídneho režiséra - experimentátora, ktorý mal veľký talent. Jeho filmy mám rád pre ich tématickosť a špecifickosť. Ten film je vždy o niečom. Niektoré m mám radšej, iné menej. Niektoré ma zasiahli, iné len tak prešumeli. Ale každý jeden z nich vždy rád odporúčim. A čo sa týka dokumentu, tak tvorcom gratulujem. Podarilo sa im zmapovať filmovú aj životnú cestu tak, aby nenudila a pobavila. Bodajby mal každý režisér po svojej smrti takýto pekný tribute. ()

Marek1991

Tak toto bola skutočná pocta kariére a tak trocha aj životu jedného veľkého umelca. Kubrick bol originálny, mal svoj štýl a jeho diela neboli braky, aspoň teda väčšina najmä z pohľadu väčšiny ľudí dodnes. Dal si záležať na každom jednom diele a takpovediac mu vdýchol niečo zaujímavé, osobité, no často pritom šokoval, išiel si svoje slobodne, no premyslene a nakoniec sa stávali prelomovými a kinematografiu niekam nasmerovali. Jeho dielo Osvietenie patrí podľa mňa medzi najlepšie horory v histórii, Olovená vesta je celkom dobrý protivojnový film, ktorý je významný kvôli zobrazeniu tvrdého výcviku aj keď trochu inak ako vo filme Na západe nič nové. Jeho diela Mechanický pomaranč a Lolita sú zas kontroverzné diela z hľadiska násilia a sexuality a z môjho pohľadu boli tak trocha nepochopené z hľadiska posolstva, aj keď je pravda že preháňal, no mňa troška aj nudil, ale neboli to zlé filmy, akurát nie sú pre mňa zásadné. Cesty slávy zas vnímam ako film s nevyužítým potenciálom. Horšie však vnímam film 2001: Vesmírna odysea, ktorý asi ako jeden z mála ozaj považujem za zlý film. Možno som na tom ako Woody Allen, že mu prídem na chuť až po čase, no pre mňa nič zásadné nepriniesol. Možno to je dobou, že vtedy ľuďom priniesol iný pohľad na čas a vesmír, obraz a hudbu zaujímavo dotvoril a že dnes už tieto veci chápeme, aspoň si to myslím, no keby som miloval všetko od neho a všetko od takzvaných výnimočných a dobrých režisérov, tak by som asi nebol originálny ja, ale neviem, ja proste niektoré významné diela nemusím, niektoré sú pre mňa balast, iné zlý pohľad na vec, iné prepoetizované, každý máme to svoje a možno potom dokopy to robí zaujímavú mozaiku. Viac sa mi páčil film Gravitácia, aj keď u neho myslím zohrala väčšiu úlohu technika než režisér si myslím, aspoň v porovnaní s tým Kubrickovým dielom. Záver mi však dal k zamysleniu, či robiť precízne na nejakých dielach dlhú dobu aj keď potom rýchlo zmiznú z povedomia, aj keď svet nedotvoria veľmi významne, niekedy vôbec, no zostanú v pamäti a zbierke, že sa k nim bude dať vrátiť, no možno už nebudú aktuálne alebo sa venovať inej činnosti. Niekedy je ťažké si vybrať, no myslím, že Kubrick aspoň vedel čo chce a v niečom mi bol aj blízky, takže myslím, že ho môžem hodnotiť skôr kladne. Pekne chronologický dokument o ňom, zvládnutá práca, som spokojný. ()

Zeebonk

Každý osmiletý postiž ví, v čem tkvěla Kubrickova genialita. Každý rovněž ví, jaký to byl kus makabrózního perfekcionisty a že to s kamerou uměl lépe než Warren Beatty se svým klackem. Teď v tom máme jasno a já můžu se zářivě bílým svědomím prohlásit, že mi tento dokument dal, co by se do ánusu zmraženého mývala vešlo. Slyšet z bžiliónu slavných držek, jaký to byl Standa pašák, mě skutečně nerajcuje. Vlastně jediná objektivní výpověď přišla z úst jeho nejbližších, tedy ženy a dětí, kteří jako jediní přiznaly, že ta dokonalá novorozenecká prdelka nakonec měla nějaký ten rudý hnisající vředík, z čehož usuzuji, že se mu nikdo z jeho spolupracovníků nedostal pod předkožku, a nebo lžou, až jim tečou sračky ušima. Kdyby mi dokument pověděl něco víc o výrobě filmů a Standovo stinných stránkách, tak by to byla jiná, ale z více než dvouhodinového nekritického oslavování si nanejvýš nasraně zapnu poklopec. ()

liquido26

Myslím si, že o Stanley Kubrickovi, jeho skvělých filmech i tomto úžasném dokumentu bylo nejenom tady na csfd napsáno a vyřčeno tolik, že asi nemá cenu něco víc přidávat, neboť by to bylo jen nošení dříví do lesa. Tak snad jen něco málo: Takhle nějak si představuju, že by měl vypadat dokument - dlouhý, nenudící a co do informací zcela i když ne zdaleka vyčerpávající. Zcela souhlasím s tím, co v dokumentu řekl Martin Scorsese (kterej mimochodem mluví neuvěřitelně rychle): škoda, že Stanley nenatočil víc filmů, ale aspoň díky bohu za ty co natočil. ()

corpsy

Dokument, ktorý pomerne komplexne vystihuje Kubrickovu tvorbu. Predpokladám však, že pre laikov bude dosť zdĺhavý. ()

curunir

V podstate dokument ako každý iný, len sa líši snáď svojou dĺžkou v ktorej dôkladne predstaví všetky filmy tohoto významného režiséra. Stopáž však pomerne rýchlo ubehne, nakoľko je tu množstvo zaujímavých výpovedí Kubrickových spolupracovníkov a hercov, ktorí účinkovali v jeho filmoch. Ako inak, vychvalujú ho do neba, čo si však rozhodne Kubrick aj zaslúži. Škoda, že za celý život nakrútil iba 13 filmov (i keď ako Scorsese povedal, každý jeden je za desať!). Zvažoval som, že by som dal 5*, avšak nakoniec my to až tak výnimočné neprišlo. Umiestnenie v top 200, chápem skôr pre kultovosť režiséra. Ja by som si veľmi rád pozrel niečo takéto o Ridley Scottovi. ()

F.man

Dokument se vším co má dokument mít. Skvělé téma, zpracování... Bez velkých keců 5* - i kdyby nic tak ze subjektivity, neb jsem se o svém oblíbeném režisérovi dozvěděl zase něco víc. ()

Cimr

Po celou dobu trvání dokumentu se na mysl vkrádá jedno slovo, které je stále výstižnější a výstižnější, až nakonec zasáhne se zdrcující razancí. Tohle slovo je vcelku jednoduché (akorát skloňování občas dělá problémy) a zní: GÉNIUS. Toto slovo se zvlášť v poslední době hodně nadužívá - geniální je všechno od filmů studia Pixar, přes švédské utěrky, až k univerzálním dalkovým ovládačům. Ale skutečných genialit bylo ve 20. století málo a o lidech to platí také. Přesto se našel jeden, o jehož genialitě a stopocentním perfekcionismu nepochybuje snad nikdo, kdo viděl byť jediný jeho film. Člověk, který přetáčel složité scény jenom proto, že v místnosti kolísala teplota. Člověk, který terorizoval herce natolik, že někteří skončili u psychologa. Člověk, co budil svoje spolupracovníky ve dvě v noci a ptal se jich na podivné otázky typu: ,,Věříš v Boha?" Člověk, který natočil tříhodinový historický epos, promýšlel v něm každý bezvýznamný detail, každé sebemenší gesto a přes to se nezbláznil a dál pokračoval v tvorbě. Člověk, jenž natočil sice málo filmů, ale úplně všechny (!) patří k největší klasice, což je věc, která se nepovedla ani Shakespearovi. Člověk, který byl (s úctou k Pixaru, švédským utěrkám i dálkovým ovládačů) SKUTEČNĚ geniální. Člověk, který se jmenoval Stanley Kubrick. ()

Pan Filuta

9/10 Kubrick mě hodně ovlivnil a obrátil můj filmový vkus vzhůru nohama. Člověka to zahřeje na duši, když poznává každou scénu....... ()

Terter

Neobyčejně obsažný dokument o neobyčejné postavě filmové historie. Mnohé významné osobnosti zde vypovídají o své spolupráci s Kubrickem a o jeho životě. Naprostá povinnost pro všechny, kdo obdivují Stanleyho dílo a oceňují jeho přínos světové kinematografii. ()