Velká šestka

• slovenský

Veľká šestka

Animovaný / Akční / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 108 min

Velmi solidní, ale i velmi standardní - "Big Hero 6" je precizně vysoustružený produkt, kde nic není ponecháno náhodě. Akce, humor a emoce se střídají s mechanickou přesností, dramaturgie jede podle odškrtávacího seznamu a nápady se drží v mantinelech osvěžení, ale nikdy nepřekročí do roviny, kde už by to mohlo zavánět originalitou, nebo dokonce osobitostí. Prostě disneyácká podřízenost image značky, kterou výmluvně konstatuje interní direktiva FIFO, což u nich neznamená "first in, first out", nýbrž "fit in, or fuck off" (to není výmysl, ale očité svědectví). Na druhou stranu od výsledku spojení Marvelu a Disneyho se rozhodně kreativita očekávat nedala. Po bravurním "Frozen" je poslední produkce Walt Disney Animation Studios krokem stranou od nejistých vod ambicí do ozkoušených mantinelů komiksových adaptací. Nakonec můžeme být ještě rádi, že otravné podkuřování fandům se tentokrát omezilo především na potitulkovou sekvenci. "Big Hero 6" tak zavání předzvěstí standardizované produkce mediálního konglomerátu velkého myšáka, který si nastavil kurs na ovládnutí světa a po akvizicích Pixaru, Marvel Entertainment a Lucasarts mu už nic nestojí v cestě.(2.11.2015)

„Excuse me while I let out some air.“ Nebudu říkat, že ne. A přiznám se, že k Velké šestce mě přivedla oblíbená kapela Fall Out Boy a jejich Immortals. Ale jelikož mám animáky rád, tak jsem byl docela natěšený. Ale že mi Baymax s Hirem vytřou zrak, to jsem teda nečekal. Po velmi dobrých animácích bych řekl, že už jsem na ně náročný. Kupříkladu How to Train Your Dragon 2 (2014) na mě fungoval skvěle. Nejspíš právě proto, že to není klasická pohádka a najdou se v ní i emoce pro dospělé. A víte co? Big Hero 6 je má taky! Od začátku do konce jsem se skvěle bavil. Hiro jako hlavní postava je sympaťák a najdou se i další postavy co mi přišli svým charakterem a chováním příjemné. No a Baymax? Ten troufnul i roztomilého Bezzubku. Jeho vyjadřování a pohyby jsou tak skvěle roztomilé, že pouze koukat na něj je báječné. Proto veškerý situační humor spojený s ním je prostě naprosto fenomenální. Tohle se Disneymu fakt povedlo! Oscar je naprosto oprávněný. Animace je suprová, příběh a emoce jsou pro dospěláky a humor je dostačující na pobavení. A hudba je samozřejmě super. Aby taky ne, když jsem na to koukal kvůli ní. A dostal jsem naprosto božský animáček, který jsem si hned napoprvé oblíbil. (93 %)(28.7.2016)

Ve světě kde Japonsko vyhrálo druhou světovou válku (vážně mi to připomnělo Dickova Muže z vysokého zámku) se daří robotice, svět prosperuje a vůbec je všechno tak nějak fajn. Disneyovci děckám připravili parádní podívanou, ve stylu Úžasňákových střihlých Starkovou technologií a získali si i mě. Komiksovost je z toho cítit dost, ale tvůrci pracují spíše v mantinelech inteligentní dětské podívané. Baymax je samozřejmě boží a i když jsou ostatní postavy v podstatě zbytečné přívěsky, v průběhu si toho nestihne nikdo všimnout. Emocionální ždímák, který baví. Balalala.(13.1.2015)

Nápady v každém záběru, kterým vévodí postava bombového Baymaxe, kterého okamžitě chci! Ovšem oproti tomu je tu velký černý puntík v podobě jasně daných hranicí a velkého počtu použití klišé. Je jasné, že si tvůrci nemohli dovolit přešlápnout někam dle svého, ale bohužel díky tomu je tu z velké části to samé, co už jsme viděli, ať už u Jak vycvičit draka nebo Avengers. 70%(8.4.2015)

Lepší než Kapitán Amerika :)) Příběh Velké šestky není od toho, aby přicházel s novými motivy a novými způsoby, kterak zdevastovat New York, jeho poslání tkví v tom, aby staré motivy chytře zrecykloval, dodal jim vtip a popřípadě také přizpůsobil nejmladšímu publiku. Film je tak plný skrytých či očividných narážek, přímých či lehce upravených citací z hraných komiksových snímků a konečně sympatických postav, kterým se daří perfektně skloubit marvelovské charaktery s čistě disneyovskými ztřeštěnými postavičkami. Vyznění je sice jalové a druhá půlka celkově nedosahuje vtipu a překvapivosti té první, ale stejně se jedná o hodně cool záležitost, rozhodně kvalitnější než druhý Já, padouch.. 80%(1.3.2015)

• - Hudbu pre film skomponoval Henry Jackman. Použil pri tom 77-členný orchester a moderné prvky od známej kapely Fall Out Boy. Táto skupina sa postarala aj o titulnú pieseň "Immortals". (Lukido)

• - Pohyby a postoje Baymaxe byly modelovány podle pohybů dítěte s plnou plenou. (Zdroj: Bonusové materiály k filmu). (KidWithGun)

• - Meno hlavnej zápornej postavy, Yokai, v japončine znamená démon. (figliar)