Velká šestka

Veľká šestka

Big Hero 6

Animovaný / Akční / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 108 min

Animace prudkých nájezdů a propadů města plného výškových budov oslní, stejně jako rozpohybování inteligentní hmoty milionů mikrorobotů, které může jejich uživatel v mžiku přimět k vytvoření jakéhokoliv tvaru. ___ Jenomže příběh o ztrátě a nečekaném přátelství jsme viděli už stokrát. Charaktery hrdinů jsou rovněž neobjevné a někdy i otravné (mladá cool drsňačka, přihlouplý puberťák, který si s ničím nedělá hlavu) . Létací scény tak moc připomínaly film Jak vycvičit draka, že už se ani nedá říct, že se jím inspirovaly, ale spíš, že ho rovnou vykradly. ____ Není to špatný animák, jen postrádá nějakou zásadní inovaci, která by ho odlišila od tuctů a tuctů podobných. /17. 5. 15./(17.5.2015)

Pubertální vědátor a nafukovací robotická lékárnička nikterak originálně surfují na vlně superhrdinství. Jediná přidaná hodnota je propojení architektonických kultur ve fiktivním městě, jinak se jedná o další animák, co se utápí v hi-tech námětech či sci-fi zápletkách a přitom zapomíná na sílu obyčejnosti. Všiml jsem si v poslední době paradoxu, že čím víckrát padne ve filmu slovo „hustý“, tím řidší výjev je mi nabídnut..(28.7.2015)

Pokud animák o tvořivosti, tak raději nekoncepční LEGO příběh, než tenhle vývěr všech superhrdinských a rodinných klišé podaných v nenásilném (a o to více sterilním) disneyovském podání. Velká šestka není špatný film, je ale dokonalým naplněním škatulky „animovaný film pro celou rodinu“, že ztrácí jakoukoliv jinou hodnotu než tu užitnou. Snaha nešlápnout vedle je až tak velká, že výsledek připomene skoro doslovné variace na dva nedávné filmy včetně totožných scén - Jak vycvičit draka (sbližování malého chlapce a nelidského přítele, kterého by chtěl každý lidský, včetně scény „proleťme se poprvé na robotovi“) a Avengers (koncept týmové superhrdinské podívané, včetně generického akčního finále, v němž figuruje portál do jiné dimenze). Zatímco první rovina relativně funguje (a výborně se s ní pracuje v první třetině filmu, a to hlavně díky skvěle napsané postavě Baymaxe), ta druhá s bojem proti superpadouchovi ani náhodou nepřipomíná týmovou vyváženost Avengers a navzdory názvu se zaměřuje pouze na ústřední dvojici, přičemž zbytek týmu připomíná spíše druhořadé křoví do počtu. 6-7/10(10.1.2015)

Mrkněte se nejprv na ty tagy. "vynálezce", "zlo", "chlapec". Super. Tohle všechno tam opravdu je! A ještě tam je taky auto, teta, kočka a most. Takových věcí je tam a stejně to nestačilo. První půlka vyvažuje scénáristickou bolest roztomilostí hlavního nafouknutce a schovává ji pod zajímavé scenérie a opravdu vcelku dojímavé povídání. Nicméně sem tam přes všechny drobnosti probleskne ven, aby ve druhé polovině vybuchla naplno. S každou další minutou se po scéně rozlévá obrovský černý flek předvídatelnosti a klišovitosti, kteří se všichni okolo snaží rychle vizuálně zabarvit. Výsledkem je tak monstrózní finále, které nádherně vypadá, ale větu po větě může jej může divák odříkat s předstihem sám. Pořád to bylo poměrně fajn, jenže druhá půlka je jako spořič.(31.5.2015)

Big Hero 6 je asi co se týče detailů nejpropracovanější animák, co jsem viděl... Od skvěle zpracovaného San Fransokya, japonskou verzi kalifornského města, až po vyčuhující výztuž z trosek Kreiova centra, tvůrci si dali opravdu na všem záležet ... Co se týče základní dějové linky, žádná revoluce se nekoná, tohle už jsme viděli mnohokrát, přesto Baymax zanechá na animovaném chodníku slávy určitě velkou stopu... Ostatní nominované animáky jsem neviděl, ale jestli si nakonec zlatou sošku odnese právě tento snímek, rozhodně se zlobit nebudu...(6.2.2015)