Cesta za Vánoční hvězdou

Journey to the Christmas Star

Cesta za Vianočnou hviezdou

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Norsko, 2012, 80 min

Pěkná pohádka, kterou táhnou dolů absolutně nejapné a natvrdlé mužské postavy, realtivně nijaké vztahy mezi postavami a navíc překlad po cestě přes angličtinu, kde z Vánočního starce / Vánočního ducha udělali Santu Clause a další nepřístojnosti. Vzhůru jej táhne krásné prostředí českého Pernštejna se severskou přírodou a několik milých okamžiků. Za mou menší polovičku 4*, za mě 3*(28.6.2015)

Severania to proste s vianočnými filmami vedia. Po fínskej rozprávke Joulutarina (Legenda o Vianociach) ďalší príjemný film s vianočnou tématikou. Pekný dôkaz, že aj hrané rozprávky môžu stále oplývať klasickými ideálmi. Občas síce chýbala logika a niektoré scény boli trošku podivné, ale ako celok naozaj veľmi príjemná rozprávka, ktorej nechýbala dramatickosť a klasické posolstvo s tradičnou rozprávkovou atmosférou kráľovstva a stratenej princeznej. Milé, určite hodné viac ako len 63%,(5.12.2014)

Důkaz, že se pohádky vážně dají točit filmově, nestrojeně a s hlavní postavou, s níž je možno sympatizovat. Stala se jí obyčejná malá holka, trpící popelkovským údělem a oplývající laskavostí a dobrotou. Mladá Vilde Zeiner je jako Sonja na výpravě za Vánoční hvězdou příjemným hereckým nováčkem. Krkolomně se tváří jenom záporné postavy, ale v rámci pohádkové (nenásilné a neagresivní) stylizace jsou přijatelní. Naopak potěší, že v Norsku nepropadli úplné digitální mánii. V Česku bychom třeba toho medvěda nebo skřítky udělali průměrnou digitální animací a ještě bychom se vytahovali, Nils Gaup v tomto nechává rezonovat staromilského ducha rukodělného a optického přístupu. Počítače přichází na scénu v nezbytných momentech, jako je létání. Důležité je, že jako pohádka zachovává významné atributy dobra, které už jen svou čistotou vzdoruje zlu, a film samotný nabízí vedle povedené úvodní animované pasáže, z níž by byl skvělý komiks, několik kouzelně poetických momentů.(8.11.2013)

Velmi milé překvapení od norských tvůrců. Dobrý důkaz toho, že i v zahraničí se umí točit pohádky, které za to stojí. Nicméně i na této se ale podíleli čeští tvůrci. Takhle si představuju, že má vypadat dobrodružná pohádka pro děti. Příběhy zasazené do předvánočního času mají vždycky zvláštní kouzlo. Tady je to samozřejmě taky tak. Tahle pohádka přinesla čerstvý svěží vítr, protože opět bude všude přesantaclausováno. Otec Vánoc se zde vyskytující je úplně jiný rozměr. Malá holčička v hlavní roli byla sympaťanda.(8.12.2016)

Tohle byla prostě paráda. Vizuálně nádherné, vánoční náladou krásně protkané, na pohádkové poměry velmi dobře zahrané a zdaleka ne tak přehnaně infantilně zpracované jako většina tuzemské produkce. Příběh sice nijak extra nevybočuje z pohádkových schémat a všechno je celkem průhledné, ale vůbec ničemu to nevadí. Dva roky jsem se kochal trailerem a schovával si to na ten pravý čas. To čekání až do letošních Vánoc se rozhodně vyplatilo. Pět hvězd nedávám jen proto, že mi 80 minut přijde zbytečně málo na tak pěkný materiál. Jinak ale rozhodně podoručuji všem, kdo chtějí něco krásného vánočního!(26.12.2014)

• - Barrandovský fundus se podílel na rekvizitní a kostýmní výpravě. Vybíraly se dostupné věcí ze skladových zásob a šily se i nové kostými a doplňky. (blackrain)

• - Králův pes Brutus je ve skutečnosti fenka Barča. (blackrain)

• - Všechna zvířata byla z Čech. Dohlížel na ně český koordinátor Ota Bareš. (blackrain)