Mikulášovy patálie na prázdninách

• slovenský

Mikulášove šibalstvá na prázdninách

Komedie / Rodinný

Francie, 2014, 95 min

Koukám, že to tady zrovna dvakrát nešetříte. Já si jedničku pamatuju asi jako manželku školníka ze základky, takže vůbec nevím, o kolik lepší nebo horší je dvojka. A je mně to taky po zásluze jedno. Milá francouzská oddechovka, která je sice spíš o pantátoj než o Mikulášovi, ale na zadělání pěkného večera ve dvou to stačilo bohatě.(2.1.2017)

Druhé filmové zpracování Mikuláše se již skoro vůbec nedrží knižní předlohy, nesoustředí se tolik na Mikulášovy lumpárny a dává větší prostor jeho výborně obsazeným rodičům. Pamatuji si že před dvěma, kdy jsem byl na filmu v kině jsem se velmi pobavil a považoval jsem ho za ještě lepší než jeho předchúdce. Před pár dny jsem Mikuláše na prázdninách zhlédl znovu a mé nadšeni krapet upadlo. Představitelé Mikulášových rodičů jsou naprosto senzační. Tvoří dokonalý manželský pár, ale zároveň dokonalou komickou dvojku. Jenomže závěrečná zápletka s producentem jinak moc milý film kazí. Ta mi do rodinného filmu vůbec nesedla, navíc byla zcela mimo Goscinnův styl a můj celkový dojem trochu zkazila. Jinak zbytek filmu je v některých mezích velmi vtipný. Ale proč doprčic nakonec museli zkazit tou nevhodnou zápletkou, která jednoduše do rodinného filmu nepatřila? Nechápu a mrzí mě to a proto asi budu dávat přednost prvnímu dílu, který jsem viděl snad dvacekrát a ve kterém tvůrci onen krásný svět Mikuláše a jeho rodičů ničím nezkazili.(18.8.2016)

Samozřejmě na Mikulášovy patálie z roku 2009 to nemá. Už jen proto, že tu jsou jiní dětští herci a pro to, že je to pokračování, ale stále se nasmějete nad myšlením a výtržností těchto malých ničemů. Z Mikuláše se nám vyklubal malý Casanova aneb nestačí mu, že v minulém díle sbalil jednu slečnu, on si tady s ní celé léto dopisuje a při tom si tam začne s další slečnou... se kterou zdrhne do hradu plného výbušnin, bomb a zbraní... Který se úplně komplet zřítí do moře, těsně potom, co přejdou most... oba se na sebe jen podívají, pokrčí rameny a jdou dál.. ach ta dětská lhostejnost. Následně se vrátí domů a je nucen první slečnou rozejít se s druhou, s níž si začal dopisovat. Překvapil mě ten klučina jakože z Anglie... mluvil vážně dobře francouzsky (logicky, když je Francouz) s naprosto skvělým britským přízvukem... zírala jsem... musí mít prostě oba tyto jazyky jako rodné, jinak nechápu, jak by v takovém útlém věku, dokázal takhle dobře jazykově zvládnout svou roli. No co na to říct, všechno to bylo takové plné barviček, aspoň jednou jsem se díky tomu podívala letos v létě na pláž a Mikulášova nová parta byla stejně nezbedná jako ta předešlá a opět stejně charakterově rozličná.(31.7.2015)

Byl jsem překvapený, jak tu tenhle film při jeho premiéře dostával od místních všeználků tak hrozně na prdel. Mám takový pocit, že dokonce chybělo málo, aby film skončil u černých čísel, což si podle mě vůbec nezaslouží. Mikulášovy patálie na prázdninách totiž nejsou špatným filmem. To vůbec ne. Jenom už není první a taky už není tolik o Mikulášovi jako o jeho rodičích, což už taková legrace není. Ono totiž vnímat život dětskýma a dospělýma očima je sakra rozdíl a skloubit to dohromady jen tak nejde. A právě to je podle mě problém tohoto filmu. Jinak byl fajn a příjemně jsem si u něj odpočinul.(19.12.2014)

V předvánočním čase příjemná a milá připomínka léta. To za prvé. Film pro děti (i dospělé), který má hlavu a patu. To za druhé. Knihy o Mikulášovi mám ráda. To za třetí. A líbilo se mi to téměř bez výhrad a je mi líto nízkého hodnocení některých, takže to za čtvrté. Tím pádem čtyři hvězdy. Zaslouženě.(6.12.2015)

• - V hotelovém pokoji sledoval Mikuláš (Mathéo Boisselier) film Sabrina (1954). (Laslo)

• - Film se natáčel na ostrově Noimoutier v provinicii Vendée ve Francii. (Laslo)