Mikulášovy patálie na prázdninách

Mikulášove šibalstvá na prázdninách

Komedie / Rodinný

Francie, 2014, 95 min

• chrispe

Má to jen 95 minut, ale mně to připadalo strašně dlouhééééééééééé. Moc si nedokážu představit, jak u toho udrží pozornost děti, tady totiž ani tak nešlo o Milukáše, jako o jeho rodiče (což byla ta "dospělácká" linka a bylo jí tam strašně moc). Bylo tam strašně moc věcí, některé linky nedotažené, jiné nesmyslně protažené. Taky mi celou dobu šrotovalo hlavou, jak to vlastně bylo s Mikulášovými prázdninami v knížkách, protože mi nebyla povědomá jediná scéna - ale to by mi bylo fuk, kdybych se bavila. Opravdu spíš nic, než moc, znovu to vidět nemusím. Dala bych tři hvězdičky, ale strašně mě štve ten zahozený potenciál.(22.5.2017)

Osobně ten film vnímám strašně ambivalentně. Na jednu stranu - především pro člověka, který viděl (a má rád) jedničku - je ten film velká zrada, protože všechny dětské role jsou obsazeny novými tvářemi (je to samozřejmě pochopitelné vzhledem ke skutečnosti, že oba filmy od sebe dělí 5 let - člověk má ale nutkání se ptát, proč tam byla tak dlouhá prodleva, během níž se zatím původní obsazení stalo "nepoužitelné"?), a navíc zde mají výrazně větší důležitost postavy Mikulášových rodičů, až téměř malého Mikuláše odsunuly na druhou kolej (Mikulášův tatínek je ale strašný sympaťák, nutno říct, což už tak úplně neplatí i o jeho matce). Na druhou stranu to natočil stejný režisér, obsazení dospělých postav zůstalo stejné, a stále je to strašně vtipné a bezstarostné a ty klukoviny Mikuláše a jeho kamarádů nemají chybu (byť z chlapce, který žral cokoli, mi bylo vyloženě na zvracení), takže se mi to vlastně líbilo skoro stejně jako jednička - ale kvůli tomu zklamání z jiných dětských herců - a taky kvůli nevalnému českému dabingu, v němž jsem to viděl (původní verzi se mi nepodařilo sehnat) - nakonec bohužel hodnotím jen rezervovaně. Mimochodem český distribuční název mi zde přijde vyloženě debilní - nechápu, proč se to u nás nemohlo prostě promítat pod názvem Mikulášovy prázdniny.(19.3.2020)

Koukám, že to tady zrovna dvakrát nešetříte. Já si jedničku pamatuju asi jako manželku školníka ze základky, takže vůbec nevím, o kolik lepší nebo horší je dvojka. A je mně to taky po zásluze jedno. Milá francouzská oddechovka, která je sice spíš o pantátoj než o Mikulášovi, ale na zadělání pěkného večera ve dvou to stačilo bohatě.(2.1.2017)

Film je to maximálně na čtyři, ale vzhledem k místnímu neduživému hodnocení mu musím hvězdičku přidat. Pohodová letní komedie o krásně barevném světě, v němž se sice občas objevují mráčky a někdy i inverze, ale náhrdelník z mušliček má vždy větší cenu. (Viděno během Challenge Tour Speciál 2015: Filmový lov.)(22.6.2015)

Příjemná letní komedie ideální do současného zimního mrazíku. Vhodná úplně pro celou rodinu. Od pejska až po babičku. Předlohu jsem pochopitelně nečetl, protože čtu málo a převážně knihy, které nějak obohatí mého ducha. Příběh se mi zamlouval. Mapuje v podstatě vše podstatné, co se rodinných vztahů týče. Od drobných rodičovských problémů a neřestí až k tomu, kterak se z Mikuláše stal pěkný kurevník. Souhlasím s názorem, že se tento díl opravdu více soustředí na rodiče než děti, ale nemyslím si, že by to bylo až tolik na škodu. Párkrát jsem se od srdce zasmál. Co ovšem oceňuji hlavně, je obrovská pohoda, která z každého záběru vyzařuje. Myslím si, že úplně každému film pozvedne náladu. Minimálně trošičku. Za sebe dávám pěkné 4 *.(14.12.2014)

• - Scéna s chrápáním v hotelu je podobná (nejspíš ovlivněná) té samé scénce z  filmu Velký flám (1966). (mar48)

• - V hotelovém pokoji sledoval Mikuláš (Mathéo Boisselier) film Sabrina (1954). (Laslo)

• - Film se natáčel na ostrově Noimoutier v provinicii Vendée ve Francii. (Laslo)