Mikulášovy patálie na prázdninách

• slovenský

Mikulášove šibalstvá na prázdninách

Komedie / Rodinný

Francie, 2014, 95 min

První filmový Mikuláš dopadl výborně, pokračování na něj zpočátku velmi zdařile navazuje, ale zhruba po třetině mu tak trochu dojde dech. Předně Mikuláš ustoupil do pozadí, sledujeme hlavně Mikulášovy rodiče (stejné obsazení, spolu s Polívkou, jako v předchozím filmu). To by nemuselo úplně vadit, kdybych se cítil přítomen v Mikulášově světě. To se ale děje jen napůl. Mám Mikuláše pročtěného skrz naskrz, ale většinu navržených dějových linek si scénárista přidal ze své vlastní hlavy. Dále, spousta dějových linek je jen nahozeno a nedotaženo, jediná rozpracovaná linka (s producentem a Mikulášovou maminkou) si to dvakrát nezasloužila. No a nakonec, tlačí se dost na pilu, takže humor je někdy trochu přihlouplý. A ten závěr s hradem, no, prominte, ten nebavil ani mou nejmladší dcerku.(26.11.2018)

Je to pořád dobré, nebojte se a na zdejší hodnocení nehleďte. Připravte se snad jen na to, že Mikulášovy patálie na prázdninách věnují větší pozornost Mikulášovým rodičům, ovšem to není vůbec na škodu, protože ať sledujeme děti nebo dospělé, stále jde o skvělou, výborně zahranou prosluněnou komedii s nesmírně krásně barevnou výpravou a dobrou náladou od začátku do konce. Kdyby se scenáristům zachtělo alespoň trochu uzavřít minipříběh s krásnou německou turistkou a kdyby do finále zbytečně nenaplácali kdeco (policejní rojnici, lovce, hrad plný munice), případně kdyby alespoň něco z toho dávalo smysl a neobjevilo se to jen tak, dal bych i pátou hvězdičku.(2.10.2016)

Sympatická letní vyprávěnka, ze které čiší francouzská lehkost i problesky skvělé literární předlohy. Doplácí ale na to, že první díl se víc opíral o titulního hrdinu, zatímco pokračování soustředí polovinu času svou pozornost na jeho rodiče. Ti si sice díky famózní dvojce Valérie Lemercier - Kad Merad znovu bez problémů razí cestu do diváckých srdcí, ale ono neodolatelné mikulášovské kouzlo se pomalu vytrácí.(16.7.2014)

Neumím to vysvětlit, ale zdá se mi to slabší než první film, Ne že by to nebyla legrace, ale prostě mi tam něco vadilo. Možná to, že se to nedrží předlohy?? To by mi vadit nemělo, přece jen nové příhody jsou nové. Nevím, zcela jistě se na filmík ještě podívám a přijdu na to. V každém případě mohu snímek každému doporučit a ani nemusí být panem Goscinym odkojen, jako já. 201503019257/9706+++++Nevím, odud zde vzali jméne dětských hrdinů, jsou jiné jak v knize, tak na mé filmové kopii+++(2.3.2015)

• MikeCool

Ovšem to je hnus velebnosti! Mikulášovy patálie z roku 2009 podle Goscinny-ho předlohy jsem si velice oblíbil a tak jsem se moc těšil na tento, mnou tak očekávaný sequel Mikulášových dobrodružství. Navíc jsem se mylně domníval, že v rukou francouzských, filmových producentů se nedá nic zkazit. Bohužel, opak byl pravdou. Zpočátku se děj plynule a krásně odvíjel (když přehlídnu strašný dabing hlavní postavy, Mikuláše), ale postupem času to začínalo být doslova o ničem, přičemž tématika prázdnin by se dala v tomto případě zpracovat fantasticky. Připadalo mi jako kdyby Laurent Tirard (režisér), který mě mimochodem velice zklamal nevěděl co všechno má do devedesáti minut vtěsnat a tudíž začal do této pasáže cpát agregátní humor, při kterém mi šly oči v sloup a modlil se ať už je konec. Byla to jedná velká komerční šaškárna, která v jistých ohledech nedávala ani hlavu ani patu. Po skončení filmu mi hlavou probíhala jediná otázka: To je vše...?(10.7.2014)

• - Film se natáčel na ostrově Noimoutier v provinicii Vendée ve Francii. (Laslo)

• - Scéna s chrápáním v hotelu je podobná (nejspíš ovlivněná) té samé scénce z  filmu Velký flám (1966). (mar48)

• - V hotelovém pokoji sledoval Mikuláš (Mathéo Boisselier) film Sabrina (1954). (Laslo)