Mikulášovy patálie na prázdninách

• slovenský

Mikulášove šibalstvá na prázdninách

Komedie / Rodinný

Francie, 2014, 95 min

Je to pořád dobré, nebojte se a na zdejší hodnocení nehleďte. Připravte se snad jen na to, že Mikulášovy patálie na prázdninách věnují větší pozornost Mikulášovým rodičům, ovšem to není vůbec na škodu, protože ať sledujeme děti nebo dospělé, stále jde o skvělou, výborně zahranou prosluněnou komedii s nesmírně krásně barevnou výpravou a dobrou náladou od začátku do konce. Kdyby se scenáristům zachtělo alespoň trochu uzavřít minipříběh s krásnou německou turistkou a kdyby do finále zbytečně nenaplácali kdeco (policejní rojnici, lovce, hrad plný munice), případně kdyby alespoň něco z toho dávalo smysl a neobjevilo se to jen tak, dal bych i pátou hvězdičku.(2.10.2016)

• honajz2

Díky bohu, přežil jsem to. Ke konci jsem to přeskakoval z minuty na minutu. Čekal jsem zpracování knihy, to však nepřišlo. Teda, základ to mělo stejný, ale... Kdyby to mělo být PŘESNĚ podle knihy, tak jenom nechápavě kroutím hlavou. Ale nic, když už tu máme tohle, tak to zhodnotíme jak to bylo udělané. A mě zde hodně věcí vadilo. A bohužel, nebylo to ani vtipné...(15.5.2015)

• Dzvandzi

Pokračování Mikuláše je o poznání slabší a méně zábávné,než první díl.Podle mně je to z toho důvodu,že se ten film už tolik netýká Mikuláše,ale spíše jeho rodičů,což podle mně trošku kazí žánr rodinný,protože jako dítě by mě celkem nudilo dívat se na to jak se dva starouši navzájem ,,podvádí,, a hledají k sobě lásku.Nezachránila to ani smyšlená historka dětí,protože to s části kopírovalo 1.díl a už to nebylo tak vtipné,ale spíše nezajímavé..Samozřejmě se nám to režisér snažil vynahradit scénami s ostatními dětmi,které byli v celku fajn a občas i vtipné,ale tento snímek nemůžu hodnotit jinak,než 2*,protože oproti 1. dílu je to o dost slabší.(27.9.2016)

Osobně ten film vnímám strašně ambivalentně. Na jednu stranu - především pro člověka, který viděl (a má rád) jedničku - je ten film velká zrada, protože všechny dětské role jsou obsazeny novými tvářemi (je to samozřejmě pochopitelné vzhledem ke skutečnosti, že oba filmy od sebe dělí 5 let - člověk má ale nutkání se ptát, proč tam byla tak dlouhá prodleva, během níž se zatím původní obsazení stalo "nepoužitelné"?), a navíc zde mají výrazně větší důležitost postavy Mikulášových rodičů, až téměř malého Mikuláše odsunuly na druhou kolej (Mikulášův tatínek je ale strašný sympaťák, nutno říct, což už tak úplně neplatí i o jeho matce). Na druhou stranu to natočil stejný režisér, obsazení dospělých postav zůstalo stejné, a stále je to strašně vtipné a bezstarostné a ty klukoviny Mikuláše a jeho kamarádů nemají chybu (byť z chlapce, který žral cokoli, mi bylo vyloženě na zvracení), takže se mi to vlastně líbilo skoro stejně jako jednička - ale kvůli tomu zklamání z jiných dětských herců - a taky kvůli nevalnému českému dabingu, v němž jsem to viděl (původní verzi se mi nepodařilo sehnat) - nakonec bohužel hodnotím jen rezervovaně. Mimochodem český distribuční název mi zde přijde vyloženě debilní - nechápu, proč se to u nás nemohlo prostě promítat pod názvem Mikulášovy prázdniny.(19.3.2020)

Po nesmierne úspešnom predchodcovi Le petit Nicolas spred 5 rokov tu máme už o čosi menej úspešný sequel, ktorý bol naozaj o dve triedy (2*) slabší ako prvý film zasadený do školského prostredia. Tentokrát sa Nicolasova rodinka vybrala na dovolenku k moru, a tak som dúfal podobne ladený prirodzený detský humor, no v tomto prípade už to bolo o čosi viac silené ako predtým a aj tie výbuchy smiechu sa zredukovali takmer na minimum. Navyše detskí herci v tomto pokračovaní boli o čosi slabší, a najmä postavu Nicolasa zahral určite lepšie Maxime Godart ako teraz Mathéo Boisselier. Čo však bolo plus oproti prvému filmu bol motív detskej Lásky, ktorý mi v tom predchádzajúcom príbehu dosť chýbal. Ale ani to nevynahradilo všetku tú predchádzajúcu komediálnu prirodzenosť.(20.12.2014)

• - Film se natáčel na ostrově Noimoutier v provinicii Vendée ve Francii. (Laslo)

• - Scéna s chrápáním v hotelu je podobná (nejspíš ovlivněná) té samé scénce z  filmu Velký flám (1966). (mar48)

• - V hotelovém pokoji sledoval Mikuláš (Mathéo Boisselier) film Sabrina (1954). (Laslo)