Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

Marllone

Chcete lepší film na podobné téma? Krátkometrážní Kara od Quantic Dream. První shlédnutí traileru ve mě vyvolalo odpudivý pocit, že móda autonomních robotů si začíná podmaňovat současnou filmovou vědeckou fantastiku. Robot zahloubaný do svých myšlenek je celkem nemoderní klišé, které se nikomu nedaří zajímavě podat už od Sní androidi o elektrických ovečkách? Ano, od knihy P.K.Dicka, ne od znásilněného akčňáku z osmdesátek, který se jí velmi volně inspiroval. Vždycky tu máme témátko, na které robotím mozečkem nahlížíme. U Dicka to bylo fetování a náboženství, u Scotta nauka o strachu ze tmy s Fordem, no a tady je to ženská vychcanost a mužská nadrženost. Vlastně celý film jsem byl napjatý, jaké téma si vymyslí, a zhruba ve třetině jsem zadoufal v originální pojetí citového vztahu nezaloženého na mrd... achjo, tak zase nic, naopak. Prsa, vagíny, masturbace ve sprše a nezvratně ztopořené chuje. Nakonec z toho dopadla nechtěná komedie paranoie a šokantních odhalení, o kterých nic netušíme od prvních okamžiků filmu. Ex Machina si z nás vystřelil, a z pomalejších diváků udělal v posledních pěti minutách pitomce. To bylo v podstatě na filmu složeném rádobychytrých dialogů celkem fajn, nicméně si nejsem tak úplně jist, jestli to náhodou, vzhledem ke své hipsterské uměleckosti v závěru, nemyslel jako docela i vážně? Spíš ano, protože kdyby jo, pohrál by si trošilinku s Asimovem. Bohužel ne. V každém případě je to odpočinkové... nechci říct scifi... radši jen drama, které poslouží jako zajímavá hádací hra na nudné večery, kdy se fakt už není na co nového podívat. Ačkoliv musím říct, že mě tyhle průměrnosti, lákající na přídomek "science fiction" začínají už docela kakat. ()

OndysH2O

Působivá reklama a design zřejmě není vše. Od velikého očekávání jsem se poměrně rychle dostal ke zklamání. Umělá inteligence jako jedno z nejčastějších témat je poměrně těžce vykreslitelná. Přesto myslím, že zde se to, až na jisté okolnosti, celkem povedlo. Když přehlídnu, že film nemá žádný spád a je celkem předvídatelný, tak si Ex Machina zajisté zaslouží 60%. Nebýt úchylnosti hlavního inženýra, mohla se Ex Machina setkat s větším úspěchem. Technická specifika si zaslouží obdiv, představivost rozhodně nechyběla... Závěrem bych snad jen dodal, že nejistý konec v mnoha ohledech dává zřetelně prostor k druhému dílu. Atˇ už se nějaká Ex2 chystá nebo ne, nemůžu se zbavit pocitu, že tohle prostě není vše....ačkoliv by snad bylo lepší, kdyby bylo. ()

Danny.cz

Fantastický zážitek. Zajímavá psychologická zápletka, která bohužel na konci dost ztrácí dech a je tak zbytečně zmatená. - 78% ()

Dataminer

Technicky zajímavé, vizuálně působivé, ale .... závěr bída. SPOILER - film pro mě zabila nedomyšlená věc s naprogramováním systému dveří. Nejprve se to autorům hodí do krámu, tak přeprogramování při výpadku funguje, když už se jim to nehodí, tak se systém dveří chová znovu jako před přeprogramováním. Protože jak jinak by uvěznili Caleba v domě. Navíc je to úsměvné, protože přetížení způsobovala Eva a ta už byla pryč. Dvě naprosté blbosti jen pro efekt. Škoda. ()

Nobunaga

Tak tohle SF mě docela dostalo. A.I. je myslím si vděčným tématem, z poslední doby není možné nevzpomenout Transcendenci. Závěr byl sice jeden z možných předpokládaných, ale u mě teda ten nejméně očekávaný :-))) Hezký. **** ()

(fun)tomas

Robotika a umelá inteligencia vždy fascinovali ľudského ducha. Ich interakcia so stvoriteľom - v tomto prípade človekom Nathanom – je bezpochyby zaujímavým subjektom na skúmanie. Za hodinu aj štyridsať minút si vystačíme s tromi, respektíve štyrmi postavami, ktoré medzi sebou rozohrávajú hru plnú diskusií, slovných experimentov a manipulácií. Je to sci-fi, kde na Vás zostáva rozhodnutie, kto konal správne z hľadiska etiky a morálky a či robot Ava je schopná myslenia a uvedomenia si samej seba. Ex Machina je jeden z moderných osviežujúcich science fiction pohľadov na budúcnosť ľudstva. ()

Wartord

Geniální mozek, který rozumí snad všemu, bydlí kdesi u vodopádu v zemjance, jedinou přístupovou cestou je helikoptéra, od které je dům vzdálen kilometr, takže tuto vzdálenost musíte překonat po svých. A tato geniální hlava vymyslí humanoidku (ano humanoidku, protože jinak by tam bylo moc chlapů), která je z toho tak otrávená, že chce z té zemjanky u vodopádu honem pryč. Člověk se jí ani nediví. Kdyby měl každý poslouchat tolik keců, kolik je v tomhle filmu, asi by se také z toho zjančil. Ale nic, tahle tragikomedie omýlá furt to stejné dokola a pořád to stále nestačí. Prostě žijeme ve světě, kde musí každý za každou cenu zkoušet vlastní inteligenci a na tyhle filmy podobného ražení chodit masově do kina, což dává tvůrcům záminku, aby v tomhle běsnění pokračovali... A jaké z toho plyne ponaučení, děti? Nedělejte umělou inteligenci. Uteče Vám. ()

Dobstaf10

Čapkova Helena z R.U.R. je zrezlá ve šroťáku..zatímco si nákej stív vytváří kurvicky podle svého vkusu. No tak dneska si dam třeba Japonku, zítra nakou africkou Makumbu. Proc ne..bejt to Já tak mam ve skříni Angelinu hned vedle Anistonky.. nic méně je jasný že ženský by neměli myslet..Dáš jim jen trochu prostoru a máš po "vagine" ()

Jardatekk

Ono s roboty není radno si zahrávat. Takové poučení plyne z tohoto příběhu. I když začátek byl pro mě až neskutečně utahaný ,tak naopak konec byl příjemným zpestřením. Líbila se mi uzamčenost příběhu a postav kterých je filmu asi tolik jako prstů jedné ruky. Berme to jako velké poučení do budoucna a myslím si, že se u tohodle filmu pár robotů v budoucnu určitě pobaví. ()

Ariella

Mám nevýhodu, že jsem pointu prokoukla hned po prvním setkání Caleba s Avou. Proto se mi nechce dát vyšší hodnocení, rozhodně to nebyl příliš thriller, možná kdyby se to sehrálo jako divadelní hra, tak by to bylo zajímavější. Z celého filmu je nejhezčí ta příroda. ()

Habansz

Působivá podívaná na téma umělá inteligence. Někdy od druhé poloviny filmu jsem přemýšlel, jak svými slovy shrnout Ex Machina. No není to pro mne úplně jednoduchý. UI ještě nikdy nebyla tak půvabná a zároveň tak děsivá (ne, není to horor, nebudte se jí bát). Teda možná budete, ale úplně jiným způsobem. Caleb je programátor, který má za úkol zkoušet robota (umělou inteligenci), "dívku" jménem Ava, v asi nejskvostnějším domě uprostřed lesa v horách, jaký ste kdy viděli. V něm přebývá geniální a bohatý vědec Nathan. První přibližně hodinku času se jen kocháte interiéry již výše zmíněného domu a exteriéry, které ho oblehají. Tím neříkám, že má film pomalé tempo. Naopak skvěle kousíček po kousíčku nám postupně servíruje více a více a tím se mu moc dobře daří udržet si divákovu pozornost. Vlastně jen relaxujete, protože film na vás nechrlí 10 000 vědeckých faktu za minutu, jen aby byl scifi. Pak se aleseznámíte s Avou, budete hltat každé její slovo a všechny její dialogy s Calebem a to hlavní může začít. Je to napětí. Nevím jak to ve stručnosti napsat tak, abych vystihl to, proč je Ex Machina úplně jiná, než všechny snímky s touto tématikou, aniž bych vydal nějaký spoiler, takže se musíte spokojit s tím (to snad můžu prozradit), že zkošuená tu není Ava, ale jak se postupem času sami přesvědčíte, je to právě Caleb. Jak a kým se dozvíte a musím říct, že pro mě tohle bylo nejlepší vygradovaní děje EVER !!! Asi si nevzpomenu, kdy naposledy jsem u televize zavolal "Pane bože, no to snad ne" Emotikona grin Sečteno a podtrženo: Neskutečne sympatická Ava v podání ještě neokoukané Alicie Vikander, skvělý prostředí s fjůčr scifi feelingem, který dokonale podkresluje hudební doprovod. Ten je spolu se soundtrackem z Drive jedním z nejoriginálnějších (kdo viděl oba filmy dá mi nejspíš za pravdu). A vyústění, které mě posadilo ... omluvte ten výraz ... na prdel. Ve filmu s tímto tématem se samozřejme nevyhnete některým klišé, jako třeba morální rozhodnutí typu když myslí je to stroj nebo člověk? Ale i tak je v lesčem originální, velice inteligentní a další podobný budete jen těžko hledat. ()

zbynek.poliv

Androidi - mé oblíbené téma na další a chutný způsob. Vezmu to spíše od druhého konce, kdy mě konečná scéna naplnila pocitem, že je to konec naroubovaný a napsaný v chvatu. /SPOILER/ Nebýt toho, že "výtvor zabije stvořitele" a tím se vlastně celý příběh posune do trochu jiné, akčnější, sféry /SPOILER_END/, byla komorní nálada, která převládala od začátku filmu, naprosto skvělá a přesně sedla spolu s interiéry, exteriéry i herci dohromady. Škoda, mít film citlivější konec, dal bych asi i 5*, takhle jsou to jen 4*. ()

Andy.222

Tento film by nebyl tak špatný, po většinu času mě zajímal, přemýšlel jsem nad ním i si ho svým způsobem užíval. Ale zároveň se pro mě stal příkladem toho jak jinak slibný film dokáže úplně podělat závěr po kterém jsem z celého filmu byl víc než cokoliv jiného znechucený. ()

zeromen

I sexy robotické ženské jsou mrchy. Až na slušné efekty a vizi zániku lidstva. To byla slabo ta a docela nuda, čekal jsem mnohém víc. 3* za snahu a to je i moc. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora