Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (CinemArt)

kokofek

Po skončení jsem měla chuť se podívat co se krývá pod kůží mého předloktí.Včas mě ale zadržela myšlenka, která mi proběhla hlavou.TO BYS PŘEC MUSELA BÝT CHYTRÁ!!!!!! ()

Ondrew

Velmi pekny kusok. Ma to v sebe v podstate vsetko... sci-fi, ktore sa vsak neprijemne blizi realite, zvlastnu, vskutku kapanek mysterioznu atmosferu, kedy clovek skratka stale v podvedomi tusi a citi, ze nieco nie je rozhodne uplne v poriadku a rejzovi sa podarilo udrzat divaka vcelku dlho v dokonalej neistote. Celkova pointa, ktora je zaroven spojena s patricnym ponaucenim, je uz potom ceresnicka na torte. Za tento filmik ide odomna rozhodne palec hore! 78%. ()

Wourly

(Vyzrazení části konce)... Achjo... Až do konce jsem tomu chtěl dát pět hvězdiček, ale na to jak to celý bylo inteligentní, tak fakt, že nedořešili nabíjení Aviny baterie v civilu a na to, jak se Nathan nechal jednoduše skoro bezbranně propíchnout, tomu tu jednu hvězdičku prostě ubral. ()

tomashinka

Velké a milé překvapení. Jako promítač vidím spoustu filmů různých žánrů a tím pádem jsem určitě kritičtější (navíc za kino nemusím platit a dokonce peníze dostávám, takže si mohu dovolit být kritický a dokonce se naštvat a přestat se dívat). ExMachina mě od začátku bavila, udržela mě v sedadle celou dobu. Jednoduchý a rychlý začátek - žádné utahané scény s cestou, rozmýšlením, polemizováním. Prostě účast v soutěži, výhra, cesta - věděl jsem kdo, proč a kam. Film pokračuje v nádherném i zvláštně stísněném prostředí luxusního bunkru, kde se hlavní hrdina pomalu a záměrně setká s krásnou, ale umělou bytostí - dívkou. Lze předpokládat postupné seznámení, citovou vazbu a... průšvih. Všechen děj je logický, sice pomalu, ale smysluplně servírovaný, film má začátek, příběh, konec a divák vše pochopí, vše se dozví a přitom má spoustu času přemýšlet, jestli je dobré začínat si něco s robotem. Také má čas užívat si luxusní prostředí a krásnou přírodu. Herecké výkony jsou tak nějak normální - nikdo zbytečně nepřehrává, ale ani nezáří, bavily mě všechny dialogy, psychologická zápletka řešící právo umělé bytosti na život, stupňující se napětí a líbil se mi i konec - netvrdím, že nechat běhat po světě sexy holku s pécéčkem v hlavě je dobrý nápad, ale na druhou stranu jsem jí za to zacházení svobodu přál. Dal jsem s čistým svědomím pět hvězd - za originální nápad, za prostředí, za vzkaz pro společnost, za smysluplný děj a za krásně průhlednou Aliciu Vikander. ()

macek166

Nebýt logických a dějových chyb, určitě by to bylo za 4. Dobrý nápad, dobře zpracované, jako vždy skvělý Isaac. SPOILER: Bohužel nesmysly v podobě naprogramování robota mimo zákony robotiky Isaaca (náhoda jména?) Asimova a konečné rozuzlení s tím spojené je nesmyslné. Stejně jako konec, kdy ji vrtulník bez problému nabere (nediví se, že tam je ona a ne Caleb. A potom, že se o ni, přesněji o něj, nikdo nezajímá a může si chodit po světě. V tomto pojetí pravděpodobně umřel Caleb dehydratací, protože kdo by tam jezdil tak brzo a pátral po něm, když už jsou tam takové logické chyby. Kazí to celkový, povedený dojem a dobré myšlenky. ()

esmoke

Genialni majitel megakorporace chlastá první ligu, případně v posilovně vysportovává kocovinu. V pauze mezi pařením si v lesním sídle spíchne umělou inteligenci a obdaří ji na vybraných částech křivkami Alicie Vikander. Pak si "náhodně" ve své firmě vylosuje "geniálního" programátora, aby se Alici kouknul na ... mozek. Co se děje dál je klasické po stopadesáte ohrané schéma, které je "okořeněné" tím, že naprostou většinu filmu sledujeme, jak si dva lidé a jedna A.I. povídají v místnosti bez oken. Konec je předem jasný a děj bohužel neskýtá dost překvapení a zvratů na to, aby film zůstal v komorní podobě zajímavý. Raději si přečíst něco od Stanisława Lema nebo Isaaca Asimova. (2D dabing) Rozpočet: $ 15 miliónů, Tržby: $ 36,869 miliónů. ()

Kalda69

Luxusni vizualni i zvukova stranka. Dokonce i dejova linka by mohla drzet film na krasnych 5* ale proc tak nicnevysvetlujici konec srazejici to do sedeho prumeru? Njn proste nechapu, proc nam skoro cely film neco tvrdi ale ve vysledku, se to cely zamota a bez vysvetleni nebo alespon nejakeho naznaku to dopadne uplne jinak. Miluju nejednoznacny filmy, ktery potrebujou ale nemaji jasny vysvetleni a plynou tak celou svoji stopaz, toto neni tim pripadem, pac nam postavy rikaji jednu vec a obcas se to v prubehu deje tak nejak vyvrati (ani s timto nemam problem) ale na konci se to cely zvrtne a bez jakehokoliv voditka ktere by tento zvrat vysvetlovalo naskoci zaverecne titulky. Achjo, proc? Pro me je urcite lepsi varianta ohledne umele inteligence a citu film Ona nebo klasika od Spielberga - Artificial Intelligence. ()

karnifex

Ano, prostředí a dům a byly nádherné, příběh měl zajímavé téma - ale výsledek byl povrchní, bez hloubky, bez myšlenky.. Jsou filmy, které motiv zpracovaly mnohem lépe. ()

LencaN

Komorní, minimalistické, úderné a velmi k zamyšlení. Příklad toho, že když máte kvalitní scénář, nepotřebujete už davy komparzistů. Dialogy se hodně povedly. Vlastně celá ta linie objevování a poznávání se s Avou byl moc hezky vystavěná. Člověka to nutí přemýšlet, kam ten pokrok až dovedeme. Že to asi bude jako s ohněm - dobrý sluha, ale zlý pán. ()

linger

Sofistikovana uspavanka. Velmi efektivna, "Ava sessions" budem pouzivat ako liek proti nespavosti. Ja tymto romantickym zapletkam medzi clovekom a robotom skratka neverim, nedojimaju ma. Dalej logicke chyby, nesympaticke hlavne postavy... Dve hviezdy davam asi za tu luxusnu chalupu v lese a prirodu. ()

StrixCZ

Solidní sci-fi, jehož výsledný dojem trochu sráží nedomyšlený závěr. Přesto film, který stojí za to vidět. Výjimečně se přidám k aktuálnímu průměrnému hodnocení: 75 % ()

Wolftalon

Trochu zklamání.. čekal jsem nějakej hustej plottwist, ale tajemný vědec nebyl zas tak tajemný a robot zase vůbec ničím nepřekvapil.Ve výsledku jsem měl tak pocit, že mě film trochu podvedl a jemnými mysteriózními narážkami mě donutil ho dokoukat až dokonce. Plusem jsou ale dialogy, které nepůsobí hloupě a ani se mi u nich nezdálo, že by je psal někdo, jehož vrcholnými computer skillz je psaní funkcí v Excelu. ()

Willynka

Minimalistický soubor Garlandovy kanonády je objektivně spíš za tři, ale v rámci neobjevných a trapných záverečných rozuzlení u filmů mladších Vyvoleného mě překvapivě nemilostný konec posadil na prdel. Tudíž čtverka. ()

kolly13

Prvoplánově pěkná robotka, naivní intelektuál a překombinovaný vědec soutěží o své naplnění. Konec je návod na pokračování a nijak nevybočuje z nudného aranžmá. ()

Brenda.Ch

Nádherná, křehká, andělská a charizmatická změť drátů, o které ti dva frajeři ví kulové a na rozdíl od nich ona je pochopila v jediném okamžiku, s lehkostí, grácií, klidem a ženskou něhou vychází z bunkru, aby se potěšila venkovním prostředím a odletěla na rušnou křižovatku, kde bude mít na zkoumání bilion krát více podnětů než v podzemí, a její bílé šatičky jemně vanou ve větru...no a pak by se po nějakém odpovídajícím čase dalo navázat na jiný film...a Neo se jednou leknutím probudí a obrazovka PC mu sdělí, že má následovat bílého králíčka. :-) Pěkný film. ()

Marauder

Tu je pekne ukázané aké sú ľudia svine a to nie len k sebe ale aj k umelej inteligencii. A je tu pekne ukázané že svet speje do záhuby. Inak v celku dobrý a pútavý film s peknými efektami a aj celkom sympatickými hercami a podľa mňa aj s dosť dobrým príbehom. ()

Kozlowski8

Mladík Caleb vyhraje ve firemní loterii pobyt v luxusním sídle odlehlém v horách. Teprve na místě zjišťuje, že byl svým šéfem vybrán k testování přelomového vynálezu...Je třeba ocenit originalitu příběhu. Příběhu, který vyloženě nenudí, ale je vcelku pomalý, utahaný a jednotvárný. 60%. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora