Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (CinemArt)

Kozlowski8

Mladík Caleb vyhraje ve firemní loterii pobyt v luxusním sídle odlehlém v horách. Teprve na místě zjišťuje, že byl svým šéfem vybrán k testování přelomového vynálezu...Je třeba ocenit originalitu příběhu. Příběhu, který vyloženě nenudí, ale je vcelku pomalý, utahaný a jednotvárný. 60%. ()

meda2016

Celou dobu ve mně zápasila zvědavost s nudou a nechutí k vývoji příběhu. Konflikty v myslích zúčastněných (tedy včetně androida) vyplývající z nezkušenosti s budoucností, nejsou vůbec ve filmu obsaženy. Objevují se v mysli diváka a nedostávají žádné odpovědi nebo další inspirace mimo jedinou: To španě dopadne. Závěr je opotřebovaný trik pro případné pokračování. ()

Salvator

Výborný nápad a kvalitní zpracování poněkud ruší Oscar Isaac, který chvílemi vypadá, že hraje jinou roli, než geniálního vědce. ()

jackalsc

Potenciál k vývinu něčeho daleko lepšího, poutavějšího a zajímavějšího. A ten moment, kde se příběh mohl udávat jiným směrem, u prvního power-surge a první zdánlivě nesledované konverzace. A připadá mi, že všechny ostatní cesty by dopadly lépe, než verze, kterou jsme nakonec dostali. Tak se nám zde zrodí naivní 5 leté dítě, co je plné morálních zásad a dostane potřebu vypustit AI o kterém vlastně nic neví, neví jak funguje, neví jak bylo stvořeno atd... protože se mu to jeví jako správné. A pojďme se ještě pobavit o fajn klišé aneb, hacknu celý komplex, který se budoval několik let, či dekád nějakým pro nás random kódem v Pythonu (Ale věřím, že v zákulisí byl přeci jen daleko sofistikovanější) na počítači, který není vůbec proti ničemu zabezpečený a napsání kódu trvá pár minut. Pak zjistíme, že to AI opravdu funguje jako AI a zoufalý mastermind, který je locknutý a neví co si počít se psychicky zhroutí. ,,Však jsi přece milé AI, odemkni mi dveře, myslel jsem že jsme byli přátelé :( " Poté následuje pilot, který přiletěl pro Caleba, ale nevadí mu třeba odletět s nějakou random dívenkou. Tento film dával smyslu jak kdyby scénář opravdu psalo 10 leté dítě, které nemá žádný přehled, ale za to má nadívané všemožné filmy, které se vynasnaží splácat do kupy, od každého trochu. Je mi líto Nathana, neudělal nic špatného a jeho osudovou chybou bylo, že věřil tomuhle kreténovi, který zdá se měl být zavřený v psychiatrické léčebně. Tady vidíte, že lidé jsou si lidem opravdu nejnebezpečnější. AI má akorát potenciál udělat lidstvu obrovské škody v míře nedorozumění, kde za tu škodu budou pořád moct lidi a kde zároveň budem litovat, absenci morálních, etnický a jiných hodnot AI. Na závěr psaující se vtip Scientist: ,,AI, get rid of worlds hunger problem" AI: ,,Done, xxxx people were killed in the process" Scientist: ,,AI why did you kill all these people? " AI:,,Well, dead people arent hungry, problem solved" :D ()

Stan Borowitz

Uspávací sci-fi se spoustou nepochopitelností a nesmyslů, jejichž seznam je delší než moje ruka. "Hlavní" "hrdina" Caleb vyhraje ve firemní loterii první cenu - týden na chatě se svým šéfem. Vskutku to, o čem každý zaměstnanec sní. :-D Oba se hned spřátelí, všechno je "cool" a Caleb je odvázanej. Pokecá s androidkou, u pivka pokecá se šéfem a toto stále dokola. Všechno je "cool", androidka je "cool", Caleb je odvázanej. Antichemie mezi mužskými postavami naprosto geniální. Jestli úmyslně, nebo oba herci neumí hrát, netuším. Dialogy dementní. Co chtěli autoři říct scénou, ve které si Caleb rozřeže ruku, to pro mne zůstává záhadou jako páty Eukleidův postulát. Alicia Tumraider hraje jako vždy super, má projev. Mužští herci mají taky projev, ale pouze debility a prkennosti. Jejich herecký "koncert" mě několikrát domhnall k smíchu. :-) ()

Perunwit

Až na Oscara dobrý. Vizuál nádhernej, zvuková stránka velmi jemná. Jinak nevím, proč všechny filmové nahotiny musí mít hrudník asijské ženy. To jako aby neurazily? ()

Esinti

U tohoto filmu jsem trochu rozpolcen s hodnocením. Na jednu stranu se mi neskutečně líbí výkon, který zde podali herci (konečně role kde nikomu nevadí, že Alicia Vikander nemá žádnou mimiku). Efekty, místo i hudba jsou prosto postačující na i vyšší hodnocení než snímek na CSFD má. V podstatě se mi líbí i námět příběhu a relativně překvapivý konec.  A teď k tomu co už tak super nebylo. Pomineme nějaké ty zákony robotiky (dejme tomu, že to bylo naschvál pro zachování svobodné vůle robota) a přejděme rovnou ke klasicky retardované představě o schopnostech geniálních programátoro-inženýrů. Opravdu není možné aby jeden člověk poskládal dohromady kupu robotů vzhledem i chováním nerozeznatelných od lidí sám (a to ani kdyby se vychcal na všechna existující GDPR ustanovení). A i kdyby ano tak by si zabezpečil sídlo dost na to, aby ho nemohl hacknout první panic co půjde okolo. O tom že onen hakcnutý systém (vytvořený pravděpodobně největším géniem v historii) v zápětí znovu hackne robocuchta aniž by na to ztratila vteřinu času ani nemluvím. Jsou místa kde se to táhne jak kšandy. Některé pasáže jsou zde vysloveně navíc. ()

gpx

Roboti a my. Téma a pointa filmu nijak nepřekvapí. Hlavní herečka je ale pěkná kůže, takže se na to příjemně kouká. ()

Pancake

Nevím proč, ale hned jsem si vzpomněl na Kamskiho z Detroit: Become Human. Byl identicky misteriózní, měl podobný vzhled a stvořil androidy v tomto videoherním universu. Nicméně toto filmové "sci-fi" si užívejme na plátně dokud jde. Věřím že je opravdu jen otázka času kdy se stane realitou. Už teď se některý SW a AI vymyká lidské kontrole. ()

RNDr.Strom

Zjevně tedy v testu nešlo o triumf umělé inteligence, jakožto spíš zklamání inteligence lidské. A nakonec, slečna robotka byla přeci jen vytvořená na základě internetových dat o lidstvu. V závěru vlastně stále nevíme, jestli v ní tedy bylo nebo nebylo to pravé a správné lidské vědomí, ale víme, že v ní bylo nějakého vědomí dost na to, aby se chtěla zdekovat. Musím říct, že ten závěrečný twist mě skutečně překvapil, až do poslední chvíle mi přišlo, že by si ji chatgpt namazal na chleba a pana autistického protagonistu by dostal do postele dvakrát tak rychleji, a najednou hle! ona se fakt ukázala jako hrdá konkuretka kde jaké lidské svině - nádhera! Takže asi takovýhle náhled na skutečnost: když nám tu technologii vyvíjejí ti největší egomaniakální debílci ve spolupráci s těmi nejvíce zakřiknutými, zaostalými, nicméně dočista IQ-plnými panici, tak jak má ta AI pak vypadat? Možná je to k zamyšlení a možná ani ne, možná je to spíš jenom myšlenkový svět autora. Každopádně mi to z lidského hlediska bylo strašně nesympatické a otravné a kromě toho jaksi umělé. U mě ten film testem neprošel. ()

KaKKashi

Komorní, napínavé, sexy. Tento film zřejmě nepřekvapil jen mě. Je to zásah do černého pokud hledáte sci-fi a už máte plné zuby namaštěných blbounů co metají blesky:-D ()

RoSzomak

Wow! Ak budete mat možnosť tento film zhliadnuť, určite neváhajte. Videné vrámci festivalu Future Gate. Len máloktorý film si môže dovoliť behom polhodiny spomenúť Wittgesteina, turingov test či Mary the color scientis a pri tom nenudiť diváka. Film rozvíja veľmi silne a dobre postavene dialógy na minimalistickom pozadí, kde tu doplnenom prírodou; navyše to cele v komornej zostave troch postav. Koniec nie je úplne predvídatelní, hudba dobre zvolená (od Beethovena cez post-rock až po post-punk) a čo si cenným asi najviac je neskomolená myšlienka. Povinnosť pre každého koho zaujíma filozofia okolo umelej inteligencie alebo má rád dobre scifi. Musím vypichnúť, že boli pomerne opatrný pri práci s pojmami (napríklad asi prvý film kde hovorili priamo o strong UI a nie iba o UI). ()

Biges

Film jsem viděl v předpremiéře a ač jsem neměl valného očekávání, i tak jsem byl zklamán. Šablonovité a nepřirozené chování postav (všechny dohromady nesympatické), logické mezery v ději, pokládání zbytečných otázek a naopak nepokládání otázek naprosto samozřejmých, které na diváka doslova vyskakují. Ale kamera byla podařená. ()

De Large

Mimoriadny film.... scenár trochu priehľadný, ale nevadí... Alicia nádherná, chémia perfektná... a fantastický soundtrack... ()

FantomasMan

Pridávam sa k názoru že je to vynikajuci film o ktorom sa mi snívalo celu ďalšiu noc. Čiže žiadna jednohubka na ktorú zabudnete po 5 min. S kina. A opäť sa potvrdilo že kvalitný film nepotrebuje 150 miliónový rozpočet. ()

Antonymi

Po celou dobu filmu jsem seděla napjatá jako struna a čekala, jak se celá situace vyvine. Konec byl nakonec poměrně doslovný a zanechal ve mě hodně otázek, nicméně celkové zpracování, znepokojivá hudba i naprosto okouzlující Alicia Vikander dělají z filmu nezapomenutelný a dráždivý zážitek, který budete diskutovat s kamarády ještě nějakou dobu po shlédnutí. ()

zjs

Tak tohle je pro mě nejlepší film tohoto rok. Spousta věcí na hlubší přemýšlení, psychologické pestré, dějově podmanivé. Škoda zbytečné technické chybičky na závěr, že i k mobilu potřebujete nabíječku. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora