Bella a Sebastián

Belle and Sebastian

Bella a Sebastián

Dobrodružný / Rodinný

Francie, 2013, 95 min

Z celkom nenápadného filmu vzišlo zaujímavé prekvapenie. Príbeh chlapca a psa tu už bol mnohokrát, ale francúzom sa podarilo namiešať ideálny pomer všetkých zložiek, vrátane tej najdôležitejšej - nádherného psa. Absolútne som netušil, že sa dej odohráva vo vojnovom období, o to viac som však bol potešený. K filmu som si sadol hlavne kvôli deťom a tie boli max. spokojné a my dospelí rovnako. Najväčšie pozitíva snímku sú krásne hory, výborné obsadenie, poteší hlavne T. Karyo a nádherný soundrack s tak dojímavou skladbou, že som si ju musel okamžite po filme vyhľadať. Či už spievaná detským či ženským hlasom, nádhera. V rámci žánru detský či rodinný spĺňa tie najprísnejšie požiadavky, mne trochu chýbala nedokončená linka s nemeckými vojakmi, ale inak veľká spokojnosť. Pre deti skvelá voľba. Na diaľku posielam pochvalu STV1, ktorá odvysielala film pomerne skoro po premiére v kinách. Na záver pridávam nádhernú skladbu z koncertného pódia. 90%.(10.1.2015)

Původně jsem nechtěla srovnávat se seriálem z roku 1965 Cécila Aubryho, protože by toto nové zpracování v žádné kategorii neobstálo: děj, herecké obsazení, hudba. Film pro mne postrádá ono kouzlo, kterým seriál oplývá a není to jen tím, že jsem jiná a že i svět je jiný. Zde oceňuji krásnou kameru a kouzelné záběry horské přírody, ale myslím, že změny v ději filmu neprospěly. Z Césara, zastánce tradičních hodnot a čestnosti, se stal notorik, postavu pašeráka ("moderního" člověka) nahradil nacistický důstojník, který se jakoby zázrakem obrátí a nasadí život pro Angelinu a dokonce se přimlouvá za záchranu židovské rodiny (!). Nakonec jsem neodolala a pustila si starší seriál... Já to tušila... snižuju na 3*.(6.1.2015)

Knihou, seriálom aj spomienkami v tomto prípade úplne nedotknutý, čo ale nič nemení na radosti z toľkej čistoty a priezračnosti, ktorá nesmie prestať byť nasledovaniahodným ideálom, a už vôbec nie preto, že by mal niekto pocit, že dúfať v to, oceňovať to alebo sa o to snažiť je detské, detinské, nemoderné či prekonané. Ja neviem, podobne ako ZLODEJKA KNÍH je to pre mńa príbeh z vojnových časov, od vojny stranou, no jej hrozivým tieňom predsa len ťažko zasiahnuté, o čo menej viditeľné, o to závažnejšie, svojim spôsobom nekonečne smutné, ale pritom vypovedajúce o tých vôbec najdôležitejších veciach v živote, čo jediné majú naozajstný zmysel a robia ho skutočne krásnym.(23.2.2014)

Veľmi pekné. Nečakal som, že to bude mať normálny záver. Francúzi prekvapili a to nie len výpravou ( I love Alpy ) ale aj dejom. Príjemné, miestami nezáživné ale s peknou gradáciou a normálnym záverom, čo cením. A samozrejme netreba zabúdať na prudko jebateľnú Margaux Châtelier a moju obľúbenú divíziu. 4 z 5(18.11.2014)

Ak by som mal brať film ako celok, jedná sa rozhodne o priemerné dielo. Z detského pohľadu si určite zaslúži ešte jednu hviezdičku. Príbeh je to síce pekný, čistý a pre detského diváka atraktívny nielen kvoli nádhernej prírode, ale niektoré motívy protagonistov sú veľmi nejasné a nedopovedané. Taký je aj samotný záver, ktorý mi pripadal akoby bolo natočené aj pokračovanie... Navzdory všetkému negatívnemu má film slušné tempo, dobrý výber hercov ( malý Sebastian bola trefa ), peknú prírodu, ktorú umocnila kamera a hlavne myšlienku lásky chlapca a psa.(8.4.2014)

• - Jedná se o třetí film Nicolase Vaniera, zároveň stejně jako jeho dva předchozí filmy i tento má v sobě téma přátelství člověka s psovitou šelmou. (Dracconnis)

• - O roli Sebastiána se ucházelo 2 400 chlapců. Ke kamerovým zkouškám bylo vybráno 200 adeptů a posléze vyšel hlavní představitel z dvanácti nejúspěšnějších. (Terva)

• - Představitelem Belly je plemeno pyrenejský horský pes. Úlohu ztvárnili tři jedinci, z nichž největší hvězdou filmu je pes jménem Garfield. Všichni byli vybráni na několik týdnů trvajícím castingu z více než 200 adeptů z celé Francie. (greeneye)