Bella a Sebastián

Bella a Sebastián

Belle and Sebastian

Dobrodružný / Rodinný

Francie, 2013, 95 min

Nicolas Vanier opět nezklamal! Filmy odehrávající se v krásné přírodě on prostě umí točit. Bella a Sebastián je poutavý příběh o vztahu člověka a zvířete, soužití s přírodou, lásce a odvaze. Snímek je zasazen do nádherného prostředí savojských Alp, které si kamera patřičně vychutnává a mnohé záběry jsou vskutku dechberoucí, čemuž vydatně napomáhá i příjemná hudba. Díky tomu, že se děj odehrává na pozadí druhé světové války, je o to více poutavější a napínavější. Režisér a scénárista v jedné osobě měl šťastnou ruku také při volbě herců, neboť malý Félix hraje opravdu brilantně, podobně jako jeho dědeček. Potěší také menší role pro původního Sebastiána (ze seriálu) Mehdi El Glaoui. Vzhledem k výše uvedeným kladům a celkovému zpracování (opět bych rád pochválil kameru a příjemný soundtrack), emocím, které dovede film v některých pasážích vyvolat, neváhám s plným počtem hvězd! [v kině; 23.2.2014; 15:00](23.2.2014)

Jako dítě jsem, pokud se pamatuji dobře, měl rád hodně knížek. Ale víc než ostatní jsem miloval tři. Heidi děvčátko z hor, Děti z Bullerbynu, a do třetice právě knihu, jejíž adaptace právě dorazila na stříbrné plátno. A...stará láska prej nerezaví. Knížku už si moc nepamatuju, ale jako film bylo tohle absolutní pohlazení po duši, a to nejen té dětské. Užasné přírodní scenérie, záběry Alp, a do toho krásné přátelství dítěte a psa. A jakého psa! Kdyby Bellu viděl Komisař Rex, sklonil by poníženě hlavu a šel hledat housku se salámem, protože Bella byla chápavější než leckterý člověk.:) To samé, dětský hrdina je na svůj věk příliš rozumný atd. Ale jeho herec byl vybrán skvěle a stejně tak ostatní. Některé dějové nelogičnosti filmu asi stejně jako já, a rádi, odpustíte. Mnohem lepší je se posadit, a vychutnávat ty emoce za doprovodu šansonů. Skoro se to stydím sem napsat, ale...většinu filmu jsem byl dost naměkko..:)(21.2.2014)

Velmi neočekávané překvapení. Samozřejmě je to dětský film, obsahuje tak pochopitelně řadu klišé, desítky kýčovitých záběrů sněhově bílé Belly, kterak dovádí se Sebastiánem, nechybí dokonale šablonovité postavy německých okupantů. Na základě toho je snadné film odsoudit, jenže bez toho by to pro děti bylo těžko stravitelné. I tak příběh nese několik poselství a ne všechny asi budou menší děti schopné pochopit a docenit. Jistě ale ocení přehledně a svižně odvyprávěnou dobrodružnou pohádku s věrným psím kamarádem zasazenou do nádherných exteriérů. Ve svém žánru nadprůměrný snímek, proto za čtyři.(4.6.2014)

Pekná rozprávka, aj keď až trochu príliš idealizovaná a naivná. Príbeh ako taký nebol vôbec zlý, práveže som bol rád, že sa to celý čas netočilo len okolo nejakého psa, ale celý film mal aj nejakú inšiu dejovú líniu. Aj keď všetci tí SSáci mi prišli až príliš milí a priateľskí. Najlepšia scéna bolo, keď ten šedivý pes vkročil do jazera a zrazu bol belší ako čerstvo napadnutý sneh. Ako celok to síce nebolo nič prevratné, no tie scenérie savojských Alp tomu pridali poriadne veľký kus majestátnosti. Naozaj krásne zábery, vlastne celkovo chválim kameru, ktorá svojou kvalitou vysoko prevýšila aj samotný scenár.(19.5.2014)

Tak tohle tedy můžu. Kombinace ALP (sníh už tak často nevídám ani v realitě), dojáku, celkem sympatických postav a hlavně Pyrenejský horský pes - bez něho by ten film neměl své charisma, čím upoutat. Bohužel mám slabost pro dlouhosrsté Bernardýny, Briardy a také Pyrenejské horské ach to je krása. Už se těším na pokračování s tímhle krásným pejskem.(6.1.2017)

• - Celý film sa natáčal chronologicky počas troch ročných období, od leta do zimy. (MikaelSVK)

• - Představitelem Belly je plemeno pyrenejský horský pes. Úlohu ztvárnili tři jedinci, z nichž největší hvězdou filmu je pes jménem Garfield. Všichni byli vybráni na několik týdnů trvajícím castingu z více než 200 adeptů z celé Francie. (greeneye)

• - Jedna z verzí ústřední písně "Belle", konkrétně ta, která zazní ve 35. minutě, je nazpívaná přímo hlavním dětským představitelem Félixem Bossuetem. (jirkahorn)