Půlnoční dítě

• Řecko

Ο εκλεκτός της νύχτας

Drama / Sci-Fi / Mysteriózní

USA / Řecko, 2016, 111 min

Snaha projít se ve „sci-fi government chase“ šlépějích Starmana či blízkých setkání s E.T. byla očividná, ovšem jejich kouzla se tato reflexe otcovství dotkne jen letmo. Chápu, že tohle nemělo být tak úplně cílem, nicméně zvolená chůze přibývajících otazníků nepůsobí tajemně, ale spíše chatrně a je až s podivem, kam se od Take Shelter ztratila plastičnost autorových postav. Když se jeho dvorní herec Michael Shannon (jaká ironie, že generál Zod hraje otce Clarka Kenta) zahledí na konci do nebe, vypadá to, že se nedívá na syna, ale že s potěšením zjišťuje, že po dlouhé době zase sprchne. Mám pocit, že kvůli tomuhle případu osmileté zkoušečky LED žárovek by Bubák Mulder ani nevstal od stolu své washingtonské kanceláře..(29.9.2016)

Vůbec jsem nevěděl, co od filmu očekávat, byť na první pohled je herecký ansábl vynikající. Vše se točí kolem výjimečného chlapce, jako například ve filmu Mercury. Hrstka lidí se jej snaží chránit všemi dostupnými prostředky, mnohdy za hranou a doprovází ho na cestě k neznámému cíli. Hraničí to ze začátku až s fanatizmem, kdy se nebojí udělat cokoli. Film se rozjíždí velmi pomalu, včetně seznamovaní hrdinů a zápletka se posouvá asi od půlky filmu. První hodina je docela nuda, ale nabírá správný směr a vyústění a pointa celého příběhu je působivá jako v těch nejlepších sci-fi. Chtělo to jen zručněji uchopit, nepřepálit délku filmu a mohlo se to přiblížit těm nejlepším žánrovkám.....6/10(30.11.2016)

• B!shop

Priste si musim poradne precist jmeno rezisera, nejak jsem nabyl dojmu, ze je autorem Mike Nichols a docela jsem se tesil, namet vypadal zajimave, jenze tady reziroval pro me neznamy Jeff Nichols a podle toho to taky vypada. Cely to pusobi silene lacine, film ma skoro dve hodiny, ale silne se tahne a vetsinu casu se nic moc nedeje. Herci v podstate nemaj co hrat, fakt nechapu, ze sem nalakal tolik velkejch jmen. A aniz by se neco moc resilo/vysvetlovalo, porad proste nekam jedou a aby to nebylo tak stereotypni, obcas se tu mihne nejaka jina postava, ktera je pronasleduje. Konec je pak precejen drobet zajimavej, ale uz to vyslednej dojem moc nezlepsi. Bejt tu schopnejsi reziser, verim tomu, ze by to utah, ale tohle pusobi, ze vsichni byly naprosto bezradny a nevedeli, co ze to vlastne toci. Takze takhle fakt ne, tahle variace na E.T. se moc nepovedla.(10.9.2018)

Keby si chcem pozrieť film o náboženských fanatikoch, tak si pozriem tvorbu majstra Sona. O putách lásky poznáme tých filmov mrte, ale sci-fi ide úplne mimo mňa, čiže akýkoľvek vedecko fantastický prvok je pre mňa nepreskúmanou záležitosťou. Od filmu ma odrádzalo to, že Je to Nicholsovo dielo, ktoré je "modré". Ale aj skrz to bola zachovaná spolupráca so Shannonom, ktorú si nesmierne cením, a film sám o sebe nebol až tak zlý. Nehovorím, vzhľadom k režisérovi to bolo mierne sklamanie, to je odpustiteľné a teším sa na ďalšiu tvorbu. Ešte by ma zaujímalo, kde Dunst zobrala toľko vrások.(28.7.2016)

Podle zdejších hodnocení bych čekal nudnou věc. Nikoli. Jde jen o dost zvláštní a obvyklým vzorcům se protivící příběh. Věci, které čekáme, že se stanou, se prostě nestanou. Nestane se prakticky nic, i cesta může být cíl. Je to road movie, potkáváme lidi a situace. Je tu spousta zajímavých postav, o kterých si něco můžeme myslet, ale víme taky v jádru prdlajs. Nevíme proč a kam jedeme, je to taky vlastně jedno. Důležitá je oddanost celé věci, malému klukovi, snaha splnit úkol navzdory FBI, médiím atd. Kluk má nadpřirozené schopnosti, nevíme proč, ani nevíme zda kope za ty dobré, nebo za ty zlé. Jak říkám, zvláštní film. 80%(9.7.2016)

• Joel Edgerton