Půlnoční dítě

• Řecko

Ο εκλεκτός της νύχτας

Drama / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Řecko, 2016, 111 min

Euforická opening scene (nejlepší silniční tenze od Drive), moc dobrá první hodina, pár solidních scén po ní, bohužel zbytek patří k tomu nejhoršímu, co Nichols kdy napsal/natočil. Závěr už čistě full retard... teda full late Shyamalan. Strašná škoda... jako pocta sedmdesátkové sci-fi ok, jako dramatický celek s celkem subtilní psychologickou linkou hodně rozsypané. [Berlinále 2016](25.2.2016)

Najlepší Nicholsov film ... to sa mi chcelo hlásať dobrú hodinu sledovania Midnight Special. Počas nej totiž Nichols dokazuje aký je skvelý režisér a pritom k tomu ani nepotrebuje žiadnu veľkolepú výpravu, ale s užitím minimalistických prvkov dokáže budovať veľmi solídny thriller/drámu s jemnými prvkami sci-fi. Dobrú hodinu tak Nichols buduje pútavú atmosféru o úteku dvoch mužov s jedným podivným chlapcom, dobrú hodinu diváka drží v napätí, dobrú hodinu mu servíruje otázky, na ktoré chce poznať odpoveď a dobrú hodinu buduje inteligentnú sci-fi, pri ktorej k tomu, aby bola dostatočne efektná a zaujímavá nepotrebuje žiadne veľkolepé efekty, ani akciu, ale stačí jeden nápad, šikovne napísaný scenár a solídna atmosféra podporená skvelou hudbou a charizmatickými hercami. Nuž a po prvej cca hodine nič z toho neplatí! Následne sa z Midnight Special stáva naivná kópia Tomorrowlandu (áno, ešte naivnejšia a detinskejšia než samotný Tomorrowland) a inteligentná sci-fi sa veľmi rýchlo mení na ... no ako na niečo od neskoršieho Shyalamana. S vyústením tak nešikovne podaným, nedomysleným a celkovo zle napísaným, že sa až čudujem, že si scenár celý napísal sám Nichols a nemá v tom prsty napríklad taký Lindelof. Inteligentná sci-fi, napínavý thriller a zaujímavé postavy sú tak nenávratne zničené, aby ich nahradilo niečo tak jednoduché a naivné až beda. Škoda, keby Nichols ostal po celý čas v rovine náznakov, točil malú nezávislú drámu/thriller iba s občasnými jemnými sci-fi prvkami a nepokúšal sa o niečo „veľkolepejšie“ pokojne by to v prípade Midnight Special stačilo, ale on nie. CELKOVO: 3* (6/10)(15.6.2016)

Velmi lákavá premisa na začátku vtáhne a rozjede se zajímavým způsobem, jenže následně se několikrát vydá nepříliš vhodným směrem a několik dějových linek zůstane na závěr nedokončených, což zanechá jistou pachuť v ústech, ale i přes příběhové výtky nelze Mindight Specialu upřít chytlavou atmosféru a solidní budování napětí, které vás i ve slabších momentech drží na kraji sedadla ve zvědavosti, co se stane dál. Jde o chybami protkaný, nicméně velmi zajímavý a sympatický projekt, který si zaslouží vaší pozornost, neboť Jeff Nichols v trošku slabší formě je pořád lepší, než spousta jiných režisérů na vrcholu.(21.3.2018)

Čakal som podstatne viac. Mám rád takéto príbehy v mysterióznom obale. Avšak snímok v tomto smere splnil moje očakávania tak na polovicu. Príbeh miestami bavil aj nebavil, atmosféra miestami krásne potemnela a miestami zas opadla a ku koncu mi to už začalo pripomínať E.T. volá domov, len bez Spielbergovej jedinečnosti a puncu originality. Chcelo to dejovú linku trocha viac prepracovanejšiu, výraznejšiu hudbu a lepšie narábať s atmosférou, hercov by som nechal, tí boli výborní, opätovne ma potešil najmä M. Shannon. Priemer. 60/100(21.7.2016)

Vůbec jsem nevěděl, co od filmu očekávat, byť na první pohled je herecký ansábl vynikající. Vše se točí kolem výjimečného chlapce, jako například ve filmu Mercury. Hrstka lidí se jej snaží chránit všemi dostupnými prostředky, mnohdy za hranou a doprovází ho na cestě k neznámému cíli. Hraničí to ze začátku až s fanatizmem, kdy se nebojí udělat cokoli. Film se rozjíždí velmi pomalu, včetně seznamovaní hrdinů a zápletka se posouvá asi od půlky filmu. První hodina je docela nuda, ale nabírá správný směr a vyústění a pointa celého příběhu je působivá jako v těch nejlepších sci-fi. Chtělo to jen zručněji uchopit, nepřepálit délku filmu a mohlo se to přiblížit těm nejlepším žánrovkám.....6/10(30.11.2016)

• Joel Edgerton