Zlo nikdy nespí

• Austrálie

Before I Wake

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

Mladí rodičia sa chcú vyrovnať so smrťou svojho syna tým spôsobom, že si adoptujú nové dieťa. Vyberú si Codyho, ktorý je velmi pokojný a poslušný. Po niekolkých dňoch v novom dome a zoznámením sa s Codym však rodičia zistia, že Cody má problémy so spánkom. Bojí sa zaspať, pretože ho v spánku straší démon, ktorý požiera ludí. Cody tak namiesto nového pokojného života nechcene prináša nové problémy, ktoré musí ohrozená rodina riešiť. - Mike Flanagan opäť zaúradoval a Somnia je ďalším krokom k tomu, aby sa dostal na úplný vrchol moderného hororu. Ešte stále to však nie je horor, ktorý by mal potenciál stať sa legendárnym, aj keď verím, že o pár rokov sa takéhoto hororu od tohto režiséra dočkáme. Predsalen oslávil 38. narodeniny len pred dvoma týždňami a to, že sa narodil v Saleme, ho robí predurčeným pre tento žáner. Somnia začína pozvolna a rodina si hneď adoptuje chlapca, čo je pre mňa ten najlepší scenár, keďže Orphan s týmto námetom je pre mňa the GOAT medzi horormi. Herci pôsobia neuveritelne dobre. Thomas Jane sa po nie velmi impresívnom výkone z The Veil pozbieral a ako hlava rodiny tu pôsobí velmi dobre. Krásna Kate Bosworth, ktorej úloha sa oproti minuloročnému hororu Amnesiac, v ktorom hrala zákernú matku, obrátila úplne naopak a v Somnii hrá milujúcu matku, ktorá prišla o svoje dieťa, hrá tiež perfektne. V neposlednom rade ma naozaj zaujal aj herecký výkon malého chlapca, ktorý pôsobil velmi prirodzene a pri natáčaní sa s ním muselo pracovať naozaj velmi dobre. Dej sa vyvíja prekvapivo pomalšie, ale som rád, že sa tvorcovia rozhodli držať žánru horor, pretože Somnia by perfektne fungovala ako nejaká mysteriózna rodinná dráma. Duchovia a motýle vyzerali celkom dobre, aj keď démon mohol dostať ovela viac priestoru a mohol úradovať trochu viac. Rovnováha medzi snami a realitou bola vyobrazená velmi dobre a bola prehladná, takže dávala vždy zmysel a pôsobila zaujímavo. Musím uznať, že mi trochu chýbalo nejaké prepojenie s paranormálnym svetom, na ktoré som si už u týchto moderných hororov s duchárskou tématikou akosi zvykol a príde mi prirodzené. To sa však objavuje väčšinou v záveroch a u Somnie bol neočakávaný koniec zvládnutý dobre a presvedčivo, spolu s niekolkými zaujímavými myšlienkami. Kamera bola po celý čas skvelá, ale keďže ide o ostrielaných hororových tvorcov, nie je sa čomu diviť. Rovnako bola perfektná aj hudba, ktorá sa mi velmi páčila a spokojný som najmä s parádnym záverečným soundtrackom, ktorý som už niekde počul, ale nemôžem si spomenúť kde. Po Somnii sa môj rešpekt voči tomuto pánovi opäť zvyšuje a nemôžem sa dočkať jeho ďalších projektov. A keď si uvedomím, že je režisér velmi mladý a keď zvážim všetky dostupné moderné techniky, musím skonštatovať, že tento chlap má pred sebou v oblasti hororu ešte velké veci. Teda pokial sa nenechá zlákať nejakým úbohým žánrom. Podla jeho filmografie to však zatial tak nevyzerá, pretože Ouija 2, sequel k Halloweenu, adaptácia knihy Stephena Kinga a indická verzia jeho vlastného Oculusu sú znakom toho, že je k žánru horor lojálny. + herec z Extraterrestrial + herec z Endangered a The Veil + herečka z Amnesiac + herec z Mirrors 2, 13 Sins, The Town That Dreaded Sundown, June a Navy Seals vs. Zombies(3.6.2016)

Potenciál by tam byl, ale nevyužitý, schovaný na papíře v tom ústředním námětu. Bohužel alespoň na mě film téměř vůbec nefungoval. Emočně Flanagan střelil úplně mimo terč (za vydatné "podpory" herců), hororově se trefil tak každou třetí střelou. Hlavní bubáčisko úplně vtipně neděsivý pajdulák s osobní historií, která je odhalena v iritujícím způsobem doslovném rozuzlení, kterému předchází zhruba pětiminutové finále, které snad "finálem" ani nelze nazvat. Po výborném, znepokojivém Oculusu je Before I Wake bolestivé vystřízlivění, takovouto víceméně bezpečnou pohádku, kde po pravé hrůze a děsu není ani vidu, ani slechu, jsem nečekal. Navíc mě to dokázalo otrávit ještě dřív, než se děj pořádně rozběhnul - strašně mě vytáčí, když se ve filmu, jenž se jako třeba v tomto případě týká snů, spánku atd., stáčejí k tomuto tématu i úplně nesouvisející dialogy. Takže postavy jen tak pro nic za nic "významně" žvatlají o snech, říkají, že se cítí "awake" ... protože to scénáristovi asi dává pocit, že je pak film sevřenější? Ani hovno, působí to strašlivě nuceně a neupřímně. Mám pak nutně dojem, že postavy předříkávají jen napsané fráze a vyvolává to ve mně od nich odstup. Nelze pak fandit, nelze se bát. Tři hvězdy, a to jsem na ten film možná až moc hodnej.(12.4.2016)

• chelseaman22

Evidentně jsem dosti natvrdlý, když mne nepřekvapilo, že o projekci je asi takový zájem, jako o live stream prvomájové přehlídky na náměstí v Pchjongjangu promítané v Biooku. Úděsné, producenti zcela určitě scénář nečetli, a pokud ano, tak jsou to odvážní gambleři. Děj je ale úplně o ničem, šťastný závěr je k zblití a motýly nechci nějakou dobu vůbec vidět. odpad!(12.5.2016)

Priemerný snímok, režiséra Mikea Flanagana, ktorý sa voči divákovi správa, ako nejaký F-A-G-A-N !!! Nezaznamenal som síce väčšiu nudu počas sledovania, lebo ma jednak zamestnávala, extrémne krásna a šarmantná - Kate Bosworth, na ktorú je božský pohľad, a práve vďaka nej stojí film za pozretie. Akýsi, Thomas Jane, môže byť vôbec rád, že ho niekto obsadil, do lepšieho, ako béčkového snímku, lebo v takých sa objavuje často. A na koniec tu máme malého spratka, Jacoba Tremblayho, ktorý sa prednedávnom preslávil s Brie Larson v snímku ROOM, ale nevšimol som si, že by sa viac snažil, lebo ani nemá extra možnosť dostať zo seba strhujúcejší výkon ! Samotná téma, je viac - menej zaujímavá. Bosworth s Janeom stelesnili manželský pár, ktorý prišiel o dieťa, takým nešťastným spôsobom, že sa malý chlapec Sean, utopil vo vani !!! Na základe tejto skutočnosti, sú pomerne obaja dosť zdrvení, ďalšie dieťa už mať nemôžu, preto sa rozhodnú si adoptovať Codyho, ktorý im spočiatku vyžiari úsmev na tvárach z jednej jeho nadmernej a vzácnej vlastnosti, DARU. Dokáže pomocou svojich S-N-O-V sprístupniť pred rodičov svoje vízie, a to tak, že postaví pred nich - živý PROJEKTOR, ktorý tým pádom privoláva mŕtveho Seana. Najprv je to všetko pekne pozitívne, k tomu nad miestnosťou lietajú pestrofarebné motýľe, môžu sa objať so Seanom a podobne. Nevlastná matka Jessie začne tento dar zneužívať proti Codymu, a chce, aby to tak bolo každú noc. Cody prežíva veľký STRES, nechce spať, pije tajné kávu, len aby nezaspal, keď zaspí, prichádza taktiež tajná a strašidelná bytosť, ktorá dokáže uniesť človeka tak, aby sa už nikdy nevrátil. Jessie dosiahne toho, že Codyho nadopuje liekmi, aby tvrdo spal, pričom príde polícia, aby ho zakrátko na to odviedla sociálka do nemocnice, kde príde dlho očakávané a predvídateľné finále, ktoré mi v podstate nič nedalo, a taký je vlastne, celý film, nemastný, neslaný, s peknou vizuálnou stránkou, kamerou, zvukom, niekoľkými výbornými lakačkami, ale aj tak si myslím, že Flanagan urobil zo seba fagana, skrátka, čakal som viac, ako v predchádzajúcom - OCULUS ! Je to výborný film, ktorý nenudí, rýchlo plynie, nádherná Kate, primitívne finále, ale nakoniec si poviete, že vás niekto poriadne ODRBAL !!!!!!(16.8.2016)

Ústřední postavou filmu je malý Cody, který to v životě nemá lehké. Už poněkolikáté se stěhuje k novým pěstounům, což trkne i nezkušeného fandu hororů. Je jasné, že s roztomilým capartem není všechno v pořádku. To zjistí i jeho noví opatrovníci, když v noci začnou v domě létat kouzelní motýlci, o kterých Cody sní. Pojem "živé sny" u něj totiž nabývá zcela nových rozměrů. A jelikož se díváme na horor, není asi třeba dodávat, že vystresovaný prcek často nesní jen o motýlcích. Už od traileru jsem se na tento film moc těšila a vůbec mě nezklamal. Opravdu nechápu tak nízké hodnocení. Jsou zde rozhodně horší horory, které mají značně vyšší hodnocení. Tohle byl naopak naprosto originální snímek a to dost dobře provedený. Závěr se jim opravdu povedl. Většinou horor skončí s otevřeným koncem a člověka nechá na vážkách, ale tady si opravdu s koncem vyhráli a divákovi dali opravdu všechny odpovědi, který už od začátku vyžadoval. Jacob Tremblay, který hraje malého chlapce, je prostě roztomilost sama o sobě. Na tuto roli se prostě hodil nejvíc.(20.7.2017)

• - Tento film byl zpřístupněn do 25. září 2016, dokud společnost Relativity Media (domácí distributor filmu) nevyhlásila bankrot, takže osud filmu nebyl jistý. Film byl později získán společností Netflix a navrácen na plátna. (Tet.Ew)

• - Žádný z motýlů, který se objeví na začátku filmu, nemá tykadla. Poté, co spolužačka dokreslí tykadla na Codyově fotografii motýla, všechny motýly a můry ve filmu již tykadla mají. Malý detail, který ukazuje, že Codyovy sny nejsou jen dětinské, ale snadno ovlivněny ostatními. (Tet.Ew)

• - Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)