Zlo nikdy nespí

Zlo nikdy nespí

SOMNIA: Zlo nikdy nespí

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

Jacob Tremblay se nám profiluje v dětskou hvězdu první třídy. Už v Roomu byl excelentní a tady je snad ještě lepší, až bych řekl, že by mu horory mohly docela dobře sedět. Before I Wake je úplně jiný typ hororu, má dlouhý rozjezd a zajímavou motýlí linku, která působí zvláštním pohádkovým dojmem. Pak se přejde na trošičku vážnější notu a i tady tvůrci nezklamali. Děsuplné výjevy fungují, lekačky také. Trošku zamrzí odfláknutý konec, ale jinak je to docela fajn podívaná. » 65% «(19.9.2016)

Film má skutečně několik povedenejch hutnejch scén,při kterejch sem se nepříjemně ošíval.K tomu pak docela strach vyvolávající postavičku,ta měla ,což je v poslední době docela móda, obří potenciál.Jenže uvnitř filmu na nás taky čeká spousta šeptevejch,láskoupřekypujících scén,který sem nemohl vystát,to byla skutečná brzda filmu.A navrch debilní pointa,odbytá,dětinská.Škoda.50%.(5.11.2016)

|54%| Shlédnuto v kině díky CSFD projekci. Konečně mi zas po nějaké té šíleně dlouhé době vyšla projekce. Bud mi to zhatí noční nebo se mi nakonec vůbec nechce či mám něco jiného v plánu. Na Zlo nikdy nespí bych se býval jít i zvolna do kina, ale účast s CSFD uživateli mi vyšla, tak super. Tyhle novodobé duchařské horůrky mám rád, ikdyž v poslední době už začínají být dost ohrané. Doufám, že druhý V zajetí démonů se od Wana vyvede. No, nyní k tomuhle. Hororových prvků tu moc není. Pár lekaček tu je, aspon tak. Technicky zpracované a k tomu pár nápadů tu také je, takže to musím režiséra pochválit. Jeho film Oculus mě ale nadchnul mnohem víc (plný počet hvězd). Příběh je primitivní, ve finále tu máme pointu, ale je taková divná a ne moc dořešená dle mě. K tomu až na postavu malého chlapce s nadpřir.schopnostmi mi tu herci nepřišli nějak dobří. Hudba celkem ušla. Ze začátku to jde, ale nikam se to výrazněji neposune. Jen 1 scéna mi tu přijde zajímavá a trochu děsivá. Ve výsledku obyčejný průměr a jednohubka, která se dá vydržet a neurazí, ale víckrát bych si to nepouštěl.(16.4.2016)

Na Before I Wake som sa tešil. Flanagana totiž po Wanovi považujem za jedného z najzaujímavejších súčasných hororových režisérov. No zatiaľ čo Wan už dávno presedlal do čistokrvného mainstreamu, Flanagan sa zatiaľ stále drzí v tej „indie“ rovine. Po zaujímavej Absentii, výbornom Oculus a nedávnym skvelým minimalistickým thrillerom Hush sľuboval Before I Wake rovnako intenzívny zážitok. Námet o zhmotňovaní snov je totiž pre horor priam vynikajúci. Bohužiaľ ostalo prevažne pri tých sľuboch a potenciál je nakoniec využitý oveľa menej než by sa žiadalo. To, že Flanagan netočí v prvom rade horor, ktorý by staval na ľakačkách a predvedení čo najviac strašidelných scén, ale stavia skôr na pomalšom tempe, pozvoľnom plynutí scén a atmosfére, platí aj tentoraz. Taký bol Oculus a taký je aj Before I Wake. Akurát v tomto prípade tu chýba šikovne uchopený príbeh. Zo začiatku si svojím námetom film drží pozornosť tým ako sa ďalej vyvinie, no opäť ostane iba pri tom prísľube. Hororových momentov je pramálo, teda pokiaľ za vrchol strašenia niekto nepovažuje tri takmer totožné scény s trblietajúcimi sa motýľmi, dusnú atmosféru sa nedarí budovať a postupom času začne byť chovanie postáv až priveľmi podivné, respektíve až príliš podriadené dianiu vo filme až celý film pôsobí dosť nedôveryhodne. Postavy na prvý pohľad veria všetkému, nemajú najmenšie pochybnosti, všetko ich konanie aj debaty sú podriadené snom až film stráca kontakt s „realitou“ (menší spoiler, hlavne Kate Bosworth po smrti manžela koná akoby sa snáď ani nič nestalo). Vysvetľujúci záver je v rámci možností fajn a som rád, že sa nejedná iba o samoúčelné strašenie ako to v prípade ducharín býva prevažne zvykom, ale výjavy vo filme majú aké také zdôvodnenie, no samotné finále aj keď vizuálne oproti predošlému dianiu o niečo pôsobivejšie nie je dostatočne úderné. Zaujímavý námet síce dokáže udržať pozornosť, Jacob Tremblay z Room opäť dokazuje, že je tým najsympatickejším a najtalentovanejším detským hercom súčasnosti, Before I Wake má aj niekoľko efektných scén, prevažne v samotnom úvode a následne v závere, ale inak sa jedná iba o neškodnú, zabudnuteľnú tuctovku so síce vynikajúcim námetom, u ktorého však najviac zamrzí ten nevyužitý potenciál. A že ho nevyužije práve Flanagan som nečakal. Vo výsledku tak Before I Wake nie je zlým hororom, ani zlým filmom, no absolútne v ničom nevyniká a mal rozhodne na viac než byť iba neškodnou hororovou jednohubkou, na ktorú sa zabudne skôr než stihnú skončiť záverečné titulky a to je pri takomto originálnom námete skutočne škoda. V tomto prípade si normálne želám remake, ktorý by ten potenciál využil naplno. Flanagan síce talent má, to sa mu uprieť nedá, ale neviem, či bol tentoraz priveľmi obmedzovaný štúdiom alebo rozpočtom alebo kde sa stala vlastne chyba, že Before I Wake je iba takéto neškodné nič. CELKOVO: 3* (6/10)(1.7.2016)

Mike Flanagan sa len prednedávnom ukázal, ako schopný režisér, ktorý si vyberá zaujímavé témy, ale nanešťstie až prekvapivo rýchlo upadol do žánrového priemeru. Určité klady si zachoval stále, film má kvalitnú vizuálnu stránku, dostatočne svižné tempo a aj pomerne sympatické postavy, aj keď na moje prekvapenie nie všetky. Kate Bosworth je bez problémov, predstavuje typickú hlavnú hrdinku tohto žánru a ani adoptívny syn Jacob Tremblay nie je zlý, ale veľmi ma sklamal Thomas Jane, ktorý patrí medzi mojich obľúbencov, ale tu mi prišiel dosť mimo. Dejovo mi to inak neprišlo najhoršie, pozeralo sa mi na to celkom dobre a dokonca to ani nebolo až tak predvídateľné, hlavne záverečná tretina sa uberie trochu iným smerom, než som pôvodne čakal, ale predsa len by to chcelo trochu pritvrdiť. Väčšinu času je to vlastne len taký úplne neškodný rodinný horor, kde sa o nejakej atmosfére alebo napätí moc hovoriť nedá a dokonca ani samotný démon, ktorý pritom vyzerá dosť dobre a v lepšom filme by z neho mohlo aj niečo byť si tu nevie moc získať rešpekt. Ale predsa len sa postará aspoň o tú jednu, dve zaujímavejšie scény. Tématika snov už v tomto žánri bola použitá veľakrát a často aj lepšie a depresívnejšie. A keď už z toho tvorcovia nechceli mať plnohodnotný horor, ale trochu sa oprieť aj o tú drámu, s čím by som určite nemal problém, tak tomu mali prispôsobiť aj dej, aby pôsobil uveriteľnejšie, ale tu postavy konajú dosť nezmyselne a navyše aj dej sa ničomu inému nevenuje, všetci sa neustále rozprávajú len o snoch, akoby už ani iný život nemali a tak táto dramatická stránka nemá šancu fungovať. Takže nie som sklamaný, presne takéto som to aj čakal, ale predsa len má Flanagan naviac. Toto je len taký malý neškodný horor, keď nie je na pozretie nič lepšie. 57%(28.11.2016)

• - Pôvodný názov filmu mal byť Somnia, čo by znamenalo v poradí tretí film Mika Flanagana, obsahujúci jednoslovný latinský názov, a to po filmoch Absentia (2011) a Oculus (2013). (figliar)

• - Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)

• - Film na DVD měla vydat společnost Relativity Media, jenže ta zkrachovala a osud filmu zůstal neznámý. (kellne)