Zlo nikdy nespí

Zlo nikdy nespí

SOMNIA: Zlo nikdy nespí

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

Slušný, ale ničím nevybočující příspěvek do současné vlny artovějších hororů, kde strašák reprezentuje cosi hlubšího z psychologie postav. Jedná se o nedotažené spojení hororu a dramatu. Hororové scény jsou správně lekavé a strašák děsivý, ale na horor je příslušných scén celkem málo. Druhá stránka filmu je dramatická a dopadlo by to líp, kdyby se tvůrci soustředili hlavně na ni místo vymýšlení dalších lokalit, odkud může někdo na někoho vyskočit. Příběh sympatického samostatného sirotka (další z výborných amerických dětských herců Jacob Tremblay) s děsivým "darem" a lidí, které tím "darem" ničí, mohl být jako emotivní kladivo. Jenže ve chvíli, kdy by postavy měly předvést emotivní dialog, je předepsaná hororová scéna...(13.4.2016)

• tron

50 % s nábehom na 60, ale aj na 40. Miestami veľmi dobrá hororová atmosféra a pár nepríjemných momentov, ale scenár je dosť strašný, hoci musím priznať, že nakoniec je zrozumiteľnejší, než som si myslel, že bude. Takisto ma potešilo, že „nadprirodzeno“ vidia obaja rodičia, takže sme ušetrení otravných scén, v ktorých manžel pokladá manželkine slová za halucinácie. Mnohé recenzie tvrdili, že scenár je nepochopiteľný, prehnane zamotaný a blbý, no mne taký nepripadal (hoci to, pravdaže, rozhodne nebol žiadny zázrak, ani veľdielo). Potešili ma tiež herecké výkony Thomasa Janea a Kate Bosworthovej. Ich syn je drevený, nesympatický, otravný, zaliečavý a nerealistický, ale mohlo to byť ešte horšie, takže nakoniec aj toto hodnotím kladne :-) Na snímke je bohužiaľ poznať, že zrejme bola dosť brutálne prestrihaná. Viaceré scény majú značne menší priestor, než asi pôvodne mali a týka sa to aj postáv (myslím, že napr. šikanovateľ mal väčší priestor, ale nakoniec sa pár scén vystrihlo a kvôli tomu pôsobí navyše každá scénka, v ktorej vystupuje). Strašidlo je v niektorých momentoch nepríjemne počítačové, čo mu uberá na desivosti, avšak finálne rozuzlenie je natoľko absurdné, obskúrne a WTF (i vinou DEBILNÉHO českého prekladu, ale nebudem spoilerovať, veď na to prídete sami už keď chlapec prvý raz vysloví meno príšery), že nad tým nakoniec mávnete rukou a budete sa baviť. Svojím spôsobom.(13.1.2017)

• *CARNIFEX*

Spočiatku som si myslel, že väčšina divákov tomuto snímku krivdí. Lenže to som netušil, že sa za relatívne krátky čas začne meniť z hororu na nevýraznú rodinnú drámu, v ktorej veškeré atmosferické pasáže ovládnu grcanice hodné CGI efekty. Keď si divák uvedomí, že "Zlo nikdy nespí" je len fráza, ktorá dosahuje presný opak, už bude relatívne neskoro. Spomínam si ako mnohí kritizovali Thomasa Jana v "The Veil", no tu mi pri tých svojich emocionálnych, rodičovských prejavoch s výzorom lacného Tarzana prišiel extrémne trápny. S obhajobou v podobe, že mal snímok obrovský potenciál, ktorý nebol využitý, u mňa taktiež nikto príliš nepochidí. Ja som si po skončení filmu prisám bohu nevedel spomenúť na pasáž, z ktorej mohli z hororového hľadiska "vytrieskať" viac. Úplná kritika z mojej strany zrejme nie je na mieste, jedna dve lakačky slušné, no zas na druhej strane, záverečnú tretinu plnú snahy napraviť celkový "hororový" dojem zabil "milučký" dialóg ako v rozprávke v doprovode songu na predaj nového Samsung v Orange (to snáď kurva ani nemohli myslieť vážne). Veľká slabota, ale to sa dalo čakať, keď opraty v rukách držal taký babrák, ako je preceňovaný Flanagan - 40%(3.6.2016)

Sotva se člověk trochu oklepal z loňského emočně zničujícího dramatu Room, už po pár měsících Bohemia MP uvádí do českých kin další nervy drásající film se současnou největší dětskou hvězdou Hollywoodu - Jacobem Tremblayem. Námět filmu Before I Wake (český titul "Zlo nikdy nespí" mi nepřijde úplně nejšťastnější) by se mohl zdát vykradený z proslulé hororové série Noční můra v Elm Street, ale podle mě jde nanejvýše o lehkou inspiraci a ty filmy nemají v podstatě nic společného. Na můj vkus je zde trochu moc infarktových lekaček, ale zase to vyvažuje herecká přítomnost Kate Bosworth, která je pro mě velmi příjemným hereckým objevem. Hrozně dobře se na ni kouká a ve své roli je naprosto báječná (chlapík, co hraje jejího manžela, mi byl naopak protivný). No a ten malý Jacob Tremblay je taky strašně super - osobně doufám, že neskončí v 18 letech na drogách jako herecky vysloužilá troska jako mnozí jeho předchůdci, protože by to byla vážně škoda - jeho talent je nesporný. Before I Wake je výtečná hororová libovka, kterou lze (nejen) všem fandům žánru jen doporučit.(7.4.2016)

Škoda toho ultradebilního "rozuzlení", protože mně osobně se snímek po většinu stopáže poměrně líbil. Atmosféra byla slušná, ačkoli potenciál byl samozřejmě větší, z atraktivního námětu šlo vytřískat mnohem více. Bohužel, stačilo pár hodin a úplně jsem na tento horor zapomněl. PS. Těším se na další filmy Jacoba, velmi se mi líbil herecký výkon (stejně jako v Roomu).(14.4.2016)

• - Pôvodný názov filmu mal byť Somnia, čo by znamenalo v poradí tretí film Mika Flanagana, obsahujúci jednoslovný latinský názov, a to po filmoch Absentia (2011) a Oculus (2013). (figliar)

• - Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)

• - Film na DVD měla vydat společnost Relativity Media, jenže ta zkrachovala a osud filmu zůstal neznámý. (kellne)