Zlo nikdy nespí

Before I Wake

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

• JohnMiller

Rovnako ako u predchádzajúceho filmu tohoto režiséra (Oculus) Mi príde až zarážajúce ako takýto cekom dobrý režisér dokáže pobabrať parádny námet a spraviť z toho kravinu gigantických rozmerov. Zápletka v ktorom decko dokáže podvedome zhmotniť svoje sny je úžasná. Ešte aj atmosferická prvá polhodinka ma celkom bavila. No to čo sa dialo potom, hercom kleslo IQ trojciferným číslom, ma desilo. Posledný klinec do rakvy zabil koniec. Niečo tak nezvládnutého v Hollywoodskych horroroch len ťažko nájsť.(11.9.2016)

Mike Flanagan sa len prednedávnom ukázal, ako schopný režisér, ktorý si vyberá zaujímavé témy, ale nanešťstie až prekvapivo rýchlo upadol do žánrového priemeru. Určité klady si zachoval stále, film má kvalitnú vizuálnu stránku, dostatočne svižné tempo a aj pomerne sympatické postavy, aj keď na moje prekvapenie nie všetky. Kate Bosworth je bez problémov, predstavuje typickú hlavnú hrdinku tohto žánru a ani adoptívny syn Jacob Tremblay nie je zlý, ale veľmi ma sklamal Thomas Jane, ktorý patrí medzi mojich obľúbencov, ale tu mi prišiel dosť mimo. Dejovo mi to inak neprišlo najhoršie, pozeralo sa mi na to celkom dobre a dokonca to ani nebolo až tak predvídateľné, hlavne záverečná tretina sa uberie trochu iným smerom, než som pôvodne čakal, ale predsa len by to chcelo trochu pritvrdiť. Väčšinu času je to vlastne len taký úplne neškodný rodinný horor, kde sa o nejakej atmosfére alebo napätí moc hovoriť nedá a dokonca ani samotný démon, ktorý pritom vyzerá dosť dobre a v lepšom filme by z neho mohlo aj niečo byť si tu nevie moc získať rešpekt. Ale predsa len sa postará aspoň o tú jednu, dve zaujímavejšie scény. Tématika snov už v tomto žánri bola použitá veľakrát a často aj lepšie a depresívnejšie. A keď už z toho tvorcovia nechceli mať plnohodnotný horor, ale trochu sa oprieť aj o tú drámu, s čím by som určite nemal problém, tak tomu mali prispôsobiť aj dej, aby pôsobil uveriteľnejšie, ale tu postavy konajú dosť nezmyselne a navyše aj dej sa ničomu inému nevenuje, všetci sa neustále rozprávajú len o snoch, akoby už ani iný život nemali a tak táto dramatická stránka nemá šancu fungovať. Takže nie som sklamaný, presne takéto som to aj čakal, ale predsa len má Flanagan naviac. Toto je len taký malý neškodný horor, keď nie je na pozretie nič lepšie. 57%(28.11.2016)

• Stoka

Většina lidí tu píše, že film měl velký potenciál a, že nebyl pořádně využit. No jo no, ale z námětu už prostě víc vytřískat nešlo, proto je to film lehce podprůměrný a nemůže být lepším a už vůbec ne vážným. Příběh nebyl vykreslen špatně, hodně se tvůrci snažili, ale nebylo tam pořádně, co by na filmu zaujalo. Konec nám byl pěkně vysvětlen a trošičku i pohladil na dušičce. Chlapec, který má skutečné sny, které vidí jeho každá nová rodina. Pokud má chlapec, ale noční můry, je to velký problém a lidé umírají. Pěkných 40 %.(2.2.2019)

Můj oblíbenec Thomas Jane se snaží, seč mu síly stačí, motýlci pěkně létají a duch se zubí. Jinak je Flanagan tentokrát nudný a neoriginální. Nic, co bych předtím neviděl už jinde. Finále je také takové nemastné neslané. Kdybych těch duchařin neviděl tuny, asi bych byl nadšený. Tak jsem ale viděl řemeslně dobře udělaný, ale tuctový, těžko zapamatovatelný horor.(10.7.2016)

Pro mě nejočekávanější horor letošního roku, ale nakonec jsem z něho trochu na rozpacích. Ne že by se mi film nelíbil, ale čekal jsem přeci jenom něco jiného. Vlastně je to o třech linkách. V té první se pár, který přišel o dítě, ujme chlapce, jehož sny se zhmotňují. Kromě toho, že svým novým rodičům ukazuje krásné snové obrázky, vyvolá i podobu mrtvého synka. Tahle část na mě fungovala a i když neměla s hororem zbla společného, byl jsem spokojen nejen s tím, jak byla natočená, ale i jak byla zahraná. Druhá linka ukazuje, že se nezhmotňují jen hezké věci. A to byl kámen úrazu. Flanagan sice umí pracovat s atmosférou, bubáci v jeho podání mají něco do sebe a že jsem se dvakrát lekl považuji za plus, ale nemůžu si pomoct, tyhle dvě linie, byť se prolínají, na mě působily strašně odděleně. Jakoby patřily každá do jiného filmu. A nakonec je to pointa, o které se dá uvažovat také samostatně. V zásadě mi nevadila a nakonec mi přišla i nápaditá, ale sem se prostě nehodila. Když to shrnu, tak se mi líbily všechny tři části, ale ne dohromady. Je to dobré, ale doufám, že příště to bude lepší. 70%(9.6.2016)

• - Žádný z motýlů, který se objeví na začátku filmu, nemá tykadla. Poté, co spolužačka dokreslí tykadla na Codyově fotografii motýla, všechny motýly a můry ve filmu již tykadla mají. Malý detail, který ukazuje, že Codyovy sny nejsou jen dětinské, ale snadno ovlivněny ostatními. (Tet.Ew)

• - Pôvodný názov filmu mal byť Somnia, čo by znamenalo v poradí tretí film Mika Flanagana, obsahujúci jednoslovný latinský názov, a to po filmoch Absentia (2011) a Oculus (2013). (figliar)

• - Tento film byl zpřístupněn do 25. září 2016, dokud společnost Relativity Media (domácí distributor filmu) nevyhlásila bankrot, takže osud filmu nebyl jistý. Film byl později získán společností Netflix a navrácen na plátna. (Tet.Ew)