Zlo nikdy nespí

• Austrálie

Before I Wake

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

Škoda toho ultradebilního "rozuzlení", protože mně osobně se snímek po většinu stopáže poměrně líbil. Atmosféra byla slušná, ačkoli potenciál byl samozřejmě větší, z atraktivního námětu šlo vytřískat mnohem více. Bohužel, stačilo pár hodin a úplně jsem na tento horor zapomněl. PS. Těším se na další filmy Jacoba, velmi se mi líbil herecký výkon (stejně jako v Roomu).(14.4.2016)

Chcel som dať 4*. Fakt som chcel, ale nedalo sa. Film je to dobrý a má aj fajné tempo. Flanagan prichádza s pomerne originálnou zápletkou, ale koniec to celé skazí. Nie finálnou pointou. Tá je kupodivu veľmi v pohode. Ale vysvetľovaním a nejakým prísľubom lepších zajtrajškov. Bosworth je v pohode. Malý chalan rovnako. Príšera fakt hrôzostrašná a priznám sa že som sa aj pár krát zľakol. Tie decká bez očí fakt nemusím. Ale ako odišiel Thomas Jane tak sa to začalo hrať na tradičnú žánrovku, kedy pátraš - pátra - pátrame a skrátka prestávalo to pre mňa pomaly fungovať. Mám z toho rozpačité pocity, ale včera som videl Conjuring 2 a bohužiaľ Somnia sa mu rovnať nemôže. Tým ale nehovorím že je to zlý film. Má svoje silné miesta. To že príšera nemá problém s krikom sa rozbehnúť na kameru oceňujem.. lebo je fakt desivá. Ale výsledný dojem je pre mňa skôr sklamaním. To už aj tá Witch mala lepší záver. Škoda. Na nového Flanagana som sa celkom tešil.(20.6.2016)

Trochu neobvyklý horůrek, který nám nachystal začínající Flanagan. Všechno bylo v pořádku, jen "příšera" chvílema nebyla moc realistická. V dnešní době jsou lepší efekty pro přirozenější vzhled, ale co... Důležité je, že tenhle horor má něco do sebe a docela mě baví, když v něčem takovém figuruje malé dítě.(16.11.2016)

Sotva se člověk trochu oklepal z loňského emočně zničujícího dramatu Room, už po pár měsících Bohemia MP uvádí do českých kin další nervy drásající film se současnou největší dětskou hvězdou Hollywoodu - Jacobem Tremblayem. Námět filmu Before I Wake (český titul "Zlo nikdy nespí" mi nepřijde úplně nejšťastnější) by se mohl zdát vykradený z proslulé hororové série Noční můra v Elm Street, ale podle mě jde nanejvýše o lehkou inspiraci a ty filmy nemají v podstatě nic společného. Na můj vkus je zde trochu moc infarktových lekaček, ale zase to vyvažuje herecká přítomnost Kate Bosworth, která je pro mě velmi příjemným hereckým objevem. Hrozně dobře se na ni kouká a ve své roli je naprosto báječná (chlapík, co hraje jejího manžela, mi byl naopak protivný). No a ten malý Jacob Tremblay je taky strašně super - osobně doufám, že neskončí v 18 letech na drogách jako herecky vysloužilá troska jako mnozí jeho předchůdci, protože by to byla vážně škoda - jeho talent je nesporný. Before I Wake je výtečná hororová libovka, kterou lze (nejen) všem fandům žánru jen doporučit.(7.4.2016)

Ústřední postavou filmu je malý Cody, který to v životě nemá lehké. Už poněkolikáté se stěhuje k novým pěstounům, což trkne i nezkušeného fandu hororů. Je jasné, že s roztomilým capartem není všechno v pořádku. To zjistí i jeho noví opatrovníci, když v noci začnou v domě létat kouzelní motýlci, o kterých Cody sní. Pojem "živé sny" u něj totiž nabývá zcela nových rozměrů. A jelikož se díváme na horor, není asi třeba dodávat, že vystresovaný prcek často nesní jen o motýlcích. Už od traileru jsem se na tento film moc těšila a vůbec mě nezklamal. Opravdu nechápu tak nízké hodnocení. Jsou zde rozhodně horší horory, které mají značně vyšší hodnocení. Tohle byl naopak naprosto originální snímek a to dost dobře provedený. Závěr se jim opravdu povedl. Většinou horor skončí s otevřeným koncem a člověka nechá na vážkách, ale tady si opravdu s koncem vyhráli a divákovi dali opravdu všechny odpovědi, který už od začátku vyžadoval. Jacob Tremblay, který hraje malého chlapce, je prostě roztomilost sama o sobě. Na tuto roli se prostě hodil nejvíc.(20.7.2017)

• - Tento film byl zpřístupněn do 25. září 2016, dokud společnost Relativity Media (domácí distributor filmu) nevyhlásila bankrot, takže osud filmu nebyl jistý. Film byl později získán společností Netflix a navrácen na plátna. (Tet.Ew)

• - Žádný z motýlů, který se objeví na začátku filmu, nemá tykadla. Poté, co spolužačka dokreslí tykadla na Codyově fotografii motýla, všechny motýly a můry ve filmu již tykadla mají. Malý detail, který ukazuje, že Codyovy sny nejsou jen dětinské, ale snadno ovlivněny ostatními. (Tet.Ew)

• - Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)