Zlo nikdy nespí

• USA Before I Wake (více)
Trailer 1

Jessie a Mark přišli o malého syna, který se jim utopil ve vaně. Nyní si vzali do pěstounské péče Codyho. Manželský pár je nervózní, ale Cody je velmi milý. Jessie hned po první noci zjistí, že se Cody v noci láduje sladkostmi, aby neusnul, takže si s ním o tom promluví. Cody řekne Jessie, že nespí, protože se v době, kdy on spí, objeví Požírač, který sní každého kolem Codyho. Jessie samozřejmě Codymu vysvětlí, že to není možné, a uloží ho ke spánku. Tu noc se v obývacím pokoji náhle objeví spousta motýlů, kteří pak během vteřiny zmizí. Mark a Jessie jsou zmatení. V noci pak Jessie v domě zahlédne nějaké dítě a myslí si, že jde o jejího mrtvého syna. Terapeut ale tvrdí, že to si jen její podvědomí něco promítá, k tomu prý Jessie nemusí ani spát. Následujícího dne se Cody ptá na mrtvého syna Jessie a Marka, takže mu Mark o Seanovi něco řekne. Tu noc se Markovi a Jessie před očima objeví Sean, ale pak opět zmizí. Tentokrát se krátce po Seanově zmizení objeví Cody a omlouvá se Jessie a Markovi za svůj sen. Jessie dojde, že to, co ona a Mark vidí, jsou sny Codyho, takže mu pustí video se Seanem, aby ho tu noc znovu viděla a zároveň aby ho i slyšela mluvit. Jessie její plán vyjde, ale Markovi se to nelíbí. Codymu se navíc ve snu zjeví Požírač, což nevěstí nic dobrého. Další noci Cody odmítá spát, což Jessie štve, protože by chtěla vidět Seana. Cody je kvůli nedostatku spánku ospalý ve škole, kde usne a Požírač sežere jeho spolužáka, který ho šikanoval. Cody je velmi rozladěný. Tu noc se Codymu zdá o Požírači a sežraném spolužákovi, a to ani nespí. Jessie chce znovu vidět Seana, takže požádá o léky na spaní pro dítě a Codyho další noc nadroguje. Tu noc už Cody ví, že se Sean utopil ve vaně, takže se mu zdá o tom. Na Jessie a Marka pak zaútočí Požírač, ale protože je Cody nadrogovaný, nemohou ho probudit. Mark je nakonec sněden Požíračem a Jessie upadá do bezvědomí. Cody kvůli Jessie volá na pohotovost, se kterou přijede i policie. Detektiv si myslí, že u Jessie doma docházelo k domácímu násilí a že je Mark na útěku. Policie si navíc myslí, že Mark mohl unést i Codyho spolužáka, který se zatím stále pohřešuje. Cody je Jessie odebrán. Jessie pátrá v Codyho minulosti a zajde na návštěvu za bývalým pěstounem, který tvrdí, že mu démoni ukradli manželku, což je důvod, proč ho drží na psychiatrii. Jessie se od toho muže dozví dost informací, ale když ji pěstoun požádá, aby Codyho zabila, tak odmítá. Jessie se podaří dostat i ke zdravotní kartě Codyho matky, kde zjistí, co je vlastně tou Codyho noční můrou. Jessie zjistí, kde se nyní Cody nachází, a jde tam... (TV Prima)

Trailer 1

tron

50 % s nábehom na 60, ale aj na 40. Miestami veľmi dobrá hororová atmosféra a pár nepríjemných momentov, ale scenár je dosť strašný, hoci musím priznať, že nakoniec je zrozumiteľnejší, než som si myslel, že bude. Takisto ma potešilo, že „nadprirodzeno“ vidia obaja rodičia, takže sme ušetrení otravných scén, v ktorých manžel pokladá manželkine slová za halucinácie. Mnohé recenzie tvrdili, že scenár je nepochopiteľný, prehnane zamotaný a blbý, no mne taký nepripadal (hoci to, pravdaže, rozhodne nebol žiadny zázrak, ani veľdielo). Potešili ma tiež herecké výkony Thomasa Janea a Kate Bosworthovej. Ich syn je drevený, nesympatický, otravný, zaliečavý a nerealistický, ale mohlo to byť ešte horšie, takže nakoniec aj toto hodnotím kladne :-) Na snímke je bohužiaľ poznať, že zrejme bola dosť brutálne prestrihaná. Viaceré scény majú značne menší priestor, než asi pôvodne mali a týka sa to aj postáv (myslím, že napr. šikanovateľ mal väčší priestor, ale nakoniec sa pár scén vystrihlo a kvôli tomu pôsobí navyše každá scénka, v ktorej vystupuje). Strašidlo je v niektorých momentoch nepríjemne počítačové, čo mu uberá na desivosti, avšak finálne rozuzlenie je natoľko absurdné, obskúrne a WTF (i vinou DEBILNÉHO českého prekladu, ale nebudem spoilerovať, veď na to prídete sami už keď chlapec prvý raz vysloví meno príšery), že nad tým nakoniec mávnete rukou a budete sa baviť. Svojím spôsobom. ()

Zeck

Zlo nikdy nespí, protože má poluci! Naštěstí jsem v dětství neměl podobný dar jako hlavní protagonista, rodiče by mě okamžitě poslali do nejbližšího pasťáku za tu perverzní show, co by se jim zjevila v obýváku. Další z řady soft hororů, kdy tvůrci už použili a desetkrát od sebe navzájem vykradli příběhy "podle skutečných událostí", takže nezbyla už žádná vymyšlená městská legenda, ze které by se mohla udělat "hrůzná" rekonstrukce. Z té nekonečné salvy duchařských sraček na jedno brdo jsou už sami evidentně tak znudění, že se snaží o jakousi originalitu, což je dobré, ale u toho snažení v tomto případě zůstalo. Místo regulérního ducha zde máme strašící rakovinu a to je zhruba asi tak všechno, co je jinak. Napětí, trnutí, hrůza, strach, otáčení se za sebe, neotáčení se za sebe, ale kontrolování letmým pohledem do stran, jestli tam někdo čirou náhodou nestojí zrovna v době kdy čumím na horor a jsem posranej. Tak na tyto pocity můžete rovnou zapomenout, protože tohle není horor, ale jen další z řady duchařských rodinných dramat, kde vzdálenou tetu dělá strašidelný vzduch. Vážně si nevzpomínám, kdy mě dokázal nějakej duchařskej horor skutečně postrašit, což by hádám asi primárně měl. Tento stupidní a dekády se nevyvíjející subžánr, normovaný takovým šíleným způsobem, že člověk pozná lekačku pět minut dopředu, mě zkrátka nikdy nechytil a tento film mi změnit názor překvapivě nedokázal. 50% ()

J*A*S*M

Potenciál by tam byl, ale nevyužitý, schovaný na papíře v tom ústředním námětu. Bohužel alespoň na mě film téměř vůbec nefungoval. Emočně Flanagan střelil úplně mimo terč (za vydatné "podpory" herců), hororově se trefil tak každou třetí střelou. Hlavní bubáčisko úplně vtipně neděsivý pajdulák s osobní historií, která je odhalena v iritujícím způsobem doslovném rozuzlení, kterému předchází zhruba pětiminutové finále, které snad "finálem" ani nelze nazvat. Po výborném, znepokojivém Oculusu je Before I Wake bolestivé vystřízlivění, takovouto víceméně bezpečnou pohádku, kde po pravé hrůze a děsu není ani vidu, ani slechu, jsem nečekal. Navíc mě to dokázalo otrávit ještě dřív, než se děj pořádně rozběhnul - strašně mě vytáčí, když se ve filmu, jenž se jako třeba v tomto případě týká snů, spánku atd., stáčejí k tomuto tématu i úplně nesouvisející dialogy. Takže postavy jen tak pro nic za nic "významně" žvatlají o snech, říkají, že se cítí "awake" ... protože to scénáristovi asi dává pocit, že je pak film sevřenější? Ani hovno, působí to strašlivě nuceně a neupřímně. Mám pak nutně dojem, že postavy předříkávají jen napsané fráze a vyvolává to ve mně od nich odstup. Nelze pak fandit, nelze se bát. Tři hvězdy, a to jsem na ten film možná až moc hodnej. ()

EvilPhoEniX

Flanaganova snaha se upřít nedá, ale letošní rok mu příliš nepřál. Mně ty duchařiny zkrátka nešmakují a nedokážu se při nich bavit, tedy kolikrát mám, co dělat, abych neusnul. Plusem je, že zde hraje Thomas Jane, kráska Kate Bosworth a nadějný mladý talent Jacob Tremblay, který na 9 let hraje velmi přesvědčivě. Lekaček tu pár je, na mne však nezafungovala ani jedna, což pokládám za mínus a vidět to i na výsledném hodnocení. Ústřední bubák má originální look, ale "finále" je nedostatečně úderné, no zkrátka nemá koule. Pro fanoušky duchařin nejspíš dobrý, pro mě průměr, na který si zítra nevzpomenu. 55% ()

Rob Roy

Tak bohužel už od prvního záběru brečícího chlapa s pistolí v ruce v pokoji svého syna na mě film působil uměle. Jalové rodinné dialogy, dost klišovitých lekaček, které bych od Flanagana nečekal a okaté CGI. Je pěkné, že se režisér snaží o něco vážného a emocionálního, ale s herci jako Bosworth a Jane to nepůjde. Build up taky chybí a finále je odbyté. Zvláštní kapitolou je Jacob Tremblay, který výborně zapadl do Room, ale tady mě svým projevem spíše otravoval. Absentii jsem si užil, ale od té doby s Flanganem nějak nesouzním. Španělé tuhle dětskou optiku umí výrazně lépe. ()

• Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)
  • Pôvodný názov filmu mal byť Somnia, čo by znamenalo v poradí tretí film Mika Flanagana, obsahujúci jednoslovný latinský názov, a to po filmoch Absentia (2011) a Oculus (2013). (figliar)
  • Tento film byl zpřístupněn do 25. září 2016, dokud společnost Relativity Media (domácí distributor filmu) nevyhlásila bankrot, takže osud filmu nebyl jistý. Film byl později získán společností Netflix a navrácen na plátna. (Tet.Ew)