Code Geass: Bókoku no Akito 1 – Jokurjú wa maiorita

Code Geass: Bōkoku no Akito 1 - Yokuryū wa maiorita

Code Geass: Akito The Exiled 1 - The Wyvern Has Landed

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2012, 51 min

"August 10th, 2010 a.t.b. in a blitzkrieg attack by The Holy Empire of Britannia the nation of Japan was conquered in a mere month and its very name was erased from the world" - bombastickej začátek jako předznamenání skvělýho kousku z "alter" historie "made in Japan". Ostatně japonský představy o barbarskejch (evropskejch/ruskejch) impériích jsou vždycky zajímavý (kupodivu o Americe zde nepadne ani slovo). Akční, koukatelný, dobrá zábava.(22.1.2014)

Celkový dojem: Tak toto mi veľmi nesadlo. Páči sa mi krásna animácia, výborní mecha roboti a svet, Akito mi svojim imidžom pripomína Leloucha, avšak.. O postavách nevieme vôbec nič, nevieme čo sa deje, aká je príčina vojny, čo sa vôbec rieši, a keď si to uvedomíme tak sa toho na obrazovke veľa nedeje. Dokonca ani Geass tu nemal šancu sa nejak presadiť a zaujať, a tak sme sa len mohli sucho pozerať na súboje medzi mecha robotmi. Moje hodnotenie: 60% (28.8.2017)

První Akito toho moc neukázal, ale je zde potenciál do budoucna. Je tu pěkně rozjetá příběhová linka, která ukazuje i jiný konflikt než Británie vs Black Knights. Najednou vidíme, že Británie se nemusela vypořádat pouze s Lelouchem, ale ve stejnou dobu ještě válčila s EU. V anime vypadala Británie celkem slabá, nedokázala porazit pár teroristů. Nyní víme proč. Její síly byly zaneprázdněné v Evropě. Stejně jako v původním anime, ani zde to není jasně rozděleno na klaďase a záporáky. Europia United zde sice hraje jako ta kladná strana, ti nepřátelé Británie, ale ve vztahu k Japonsku nejsou o moc lepší. Což je samo o sobě sympatické. Co se týče postav, tak Akito je takový Suzaku a Lelouch v jednom. Je to sympatická postava, ale zdá se mi až moc OP. Suzaku by měl být ten nejlepší pilot světa, ale Akito momentálně vypadá mnohem zkušeněji. Což není moc dobré. Suzaku má být ten nejlepší. Ne Akito. Celkově se mi první díl líbil, nadchla mne lepší animace, která vypadá prostě božsky. Slušný rozjezd, má to potenciál, jen to nesmí v dalších dílech pokazit.(3.6.2016)

No zatím nemůžu tvrdit, že by to byla taková pecka jako seriál o Lelouchovi, ale na druhou stranu je to zatím jenom takový rozjezd, kde nám představí charaktery, prostředí a naznačí zápletku. Co se prostředí týká, tak upřímně bych se radši na konflikt díval z druhé strany, protože mám z nějakého důvodu Británii mnohem radši než EU a tak bych se radši díval jak "svatá říše" postupně ovládá zdejší svět a úplně nejradši bych si zase jednou poslechl své oblíbené věty jako "Yes, you highness" a "Yes, your majesty", no co se dá dělat... Ale prostředí je stejně tak prostě super, konflikt dvou světových mocností, kdy Anglie je součástí EU a nepřítel, který je označován jako Británie je vlastně celá Amerika (ano o Americe sice nepadne ani slovo, ale její barva je na úvodní mapě naprosto jasná...) + podstatná část Ruska, je prostě hodně zajímavou kulisou. Charaktery také ujdou, Akito působí jako silný a schopný MC s temnou minulostí, která se tak trochu podepsala na jeho psychice a tak působí například v boji tak trochu jako magor a jindy jako chladný frajer, ale tohle já hodně můžu, takže tady určitě zatím spokojenost. Hlavní hrdinka zatím nic moc, ale čekám, že se děvče začne v dalších dílech odkopávat a nebude na mě působit tak nezajímavě. No a hlavně na straně Británie je zase jednou jeden co má "Geass" a už jenom kvůli tomu jsem pocítil jisté nadšení, které mě vede k tomu, že se pustím i do dalšího dílu. Animace je dobrá, kromě všeho toho CGI mecha, ale i na to se dá docela bez problémů koukat, takže i tady nadprůměr. Začátek je to dobrý, tak snad se to v dalších filmech nepokazí... 7,4/10(16.3.2016)

Trochu nechápu proč je tu na ČSFD každej díl zvlášť, když je to jedna a ta samá série. To je asi něco jako u klasického anime, kdyby člověk hodnotil každý díl jednotlvě. Proto své tři hvězdy dávám jako obecný souhrn všech 5 dílů (které svou délkou respektive dávají tak nějak 1 sérii o 12 dílech). Následující komentář se taktéž týká všech dílů. Jedná se respektive o příběhovou vsuvku mezi první a druhou sérií Hangyaku no Lelouche. Tentokrát se přemístíme do několikrát v seriále zmiňované Evropy a boje EU vs. Británie - konkrétně se vše odehrává kolem speciální jednotky Japonců, se kterými i zde není zrovna nejlépe zacházeno. Vsuvkou to lze pouze nazývat, protože se tu objeví taky Lelouch, ale řekl bych, že jeho výskyt jaksi nemá skoro žádný vliv na příběh - možná jen to, že člověk si to dokáže časově zařadit. Obecně tohle má spoustu akce a rozhodně zajímavější animaci než původní anime. Problémem je ale to, že jaksi epická napínavost a zakončení tu jaksi vůbec nejsou, takže se to nese o několik stupňů nižším duchu, a hlavně musím kritizovat hudbu, která je tu spíše otravná, než správně zvolená. Nemusím ani mluvit o tom zmateném konci, který pořádně nedával ani smysl, kdy člověk by musel použít opravdu velkou představivost, aby si domyslel jednotlivé události.(12.4.2016)