Mafie vraždí jenom v létě

• Itálie La mafia uccide solo d'estate (více)

Film zobrazující zhoubný vliv Cosa Nostry na obyvatele Sicílie sleduje obyčejného chlapce Artura, který se od dětství až do dospělosti potýká se životem, láskou a zločineckou mafií v Palermu. Palermo sedmdesátých až devadesátých let je ve snímku zachyceno jako město, v němž šlo zapírání ruku v ruce s potlačovanou tolerancí. Zuřila tady totiž krvavá válka o nadvládu mafie a atentáty na mafiánské rivaly i protimafiánské křižáky byly na denním pořádku. Vyprávění z Arturovy perspektivy, která příběhu dodává hravější tón a rozpustilý humor, chytře nastiňuje, jak úslužnost a předstíraná slepota umožnily Cosa Nostře vzkvétat až do doby, kdy vraždy vysoce postavených osobností konečně otevřely lidem oči. Kolem toho všeho se točí Arturův vztah s krásnou spolužačkou Florou, která zůstává objektem jeho milostného zájmu až do dospělosti. (Cinemax)

shantim

závěr byl příšerně přepjatý a film hodně shodil. váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale masopustní maska Andreottiho pomohla ke čtyřem. celkem dávám tedy pěkných 74 % hvězdiček. ()

Autogram

Začiatok vyzeral veľmi sľubne, detstvo a prvá láska, všetko ladilo v humornom pojatí. Keď sa dospelosťou hlavný hrdina dostáva do vážnejšej nálady, už aj rozprávač v jeho osobe začína byť prehnaný a otravný. Skutočné dokumentárne zábery procesov s mafiánmi som už vôbec neočakával, nepasovali mi tam. ()

Hollohlaway

Nijak zvlášť mě to nezaujalo. V podstatě polodokumentární průvodce Palermem pod vládou mafie. Dětská část byla trochu živější a humornější, ale nezajímavé obsazení a příliš televizní styl spolu s utahanou druhou polovinou nudily. ()

Arkanoid

Scény, ako spermie oplodňujú vajíčko, tam nemuseli byť, nie z dôvodu pohoršenia vyznávačov vánku ducha svätého, ale z dôvodu zbytočnej vaty a pokusu o vtip. Rozprávanie je podané skôr čiernohumorne, ako život šiel, čo dal, čo vzal a to v dobe vlády Salvatorea Riinu na Sicílii. Krvavé výjavy tak strieda láskyplné rozprávanie a kvôli detskému rozprávačovi nie je jasné, komu je film určený, lebo dospelý divák znesie väčšiu drsnosť bez prikrášľovania reality peknými výrazmi a detský divák skôr nedokáže pochopiť plný význam predkladaných udalostí a mien. Kompromis tak nevyzerá byť namieste. Podané chápanie detského rozumu rozprávača však milo poteší a napodobovanie Andreottiho vyvoláva úsmev na tvári. Cieľovou skupinou tak môže byť dospievajúci divák, ktorý sa rozhodne ako hlavný hrdina prestať pred istými vecami zatvárať oči. Vidíme tak cenné zobrazenie formovania chlapca v muža a učenie sa novinárskej etiky. Bohužiaľ, v príbehoch veľmi dobre predávaný artikel, záporných hrdinov, v realite opovrhnutia hodných kriminálnikov, tu divák spoznáva len povrchne, väčšinou optikou novinára, ktorý už ich činy nepodáva z prvej ruky. Snaha sa cení, ale čo sa týka filmového zobrazenia mafie, preferujem plný obraz a všetky ich skutky. Upozornenie na Falconeho, Borsalina a ďalších hrdinov je chvályhodné. ()

vander19

Čakal som solídnu mafiánsku story odohrávajúcu sa na Sicílií. Streľbu, vydieranie, drogy a tak. Prosto ako som zvyknutý z knižiek Maria Puza. Preto ma dosť prekvapilo, že celý príbeh prakticky vypráva jeden chlapec. A to navyše v dosť komediálnom duchu. Dozvedáme sa, že mafia ani neexistuje, že vraždí len v lete a podobné krávoviny, ktoré tlačia do hlavičky malého Artura. Ten sa v mladosti zamiluje do spolužiačky Flóry, neviem prečo sa nemohol do Fauny...A takto mládežnícky a romanticky je vedený celý úvod filmu. Ku tomu pár vrážd, ktoré sa ale vždy humorne vysvetlili. Bola to milenka, žiarlivá žena, oporvrhnutý milenec, ale nikdy nie Cosa Nostra. Na jednej strane to bolo dosť neočakávané, ale zase človek si mohol spraviť obrázok toho ako vidí "Priateľa priateľov" malý chlapec. Časom Arturo dospeje, ale jeho je stále v spojitosti s mafiou. Len on si to akosi neuvedomuje. Na záver filmu človek vidí skutočné obete, ktoré na Sicílií bojovali proti mafií a zrejme nemusím vysvetľovať aký osud ich postihol. ()

peetriss

Filmový postoj k sicilské mafii s nadhledem, humorem a jemnou romantikou? Inu, proč ne? Leč, přestože je občas vygenerován zajímavý vtípek, je to takové jakési nevýrazné, ale jedná se o typ filmu, který sedne každému divákovi jinak. Podobné je to i s rovinou romantickou. Zajímavější je dětská část. ()

Santino7

Zhruba do polovice skutočne niet čo vytknúť, iba ak možno miestami prílišnú stručnosť (avšak to bude skôr tým, že by som v podobných tóninách pýtal viac a viac). Brutalita a teror sicílskej Cosa Nostry prezentované nevinným, detským pohľadom na svet. Pohľadom, ktorý bol zvládnutý vskutku vynikajúco - pôsobí to milo, hravo, miestami úsmevne, a predsa stále zostáva, kdesi po okraji, prítomný i smutný, ba až tragický podtón. A predsa je to podávané ako komédia! Druhá polovica, a teda "dospeláckejší" pohľad na vec, bola, aspoň z môjho pohľadu, zreteľne slabšia, no i tak sa to po celý čas udržiavalo aspoň v pásme jemného nadpriemeru - hoci bol istý druh humoru prítomný stále, chtiac-nechtiac to už stratilo ono detské čaro, hravosť a nevinnosť, a teda i akýsi nosný bod, respektíve kľúčový faktor, vďaka ktorému bol daný film, napriek niekoľkým nedokonalostiam, tak krásne sympatický. Toto poľavenie bolo však čiastočne vykompenzované samotným záverom, ktorý som, priznám sa, tak silný a emotívny (hoci nie zbytočne preumelkovaný, ako sme pravidelne svedkom v hollywoodskych drámach) absolútne nečakal. O to viac však pôsobil autenticky, uveriteľne a nemám žiaden problém priznať, že sa objavila i slzička. Síce film nie dokonalý, no krásny jednoznačne. 85% ()

mira007

Svět očima malého kluka na jehož pozadí se odvypráví historie boje proti mafii od konce sedmdesátých let do atentátu na soudce Falconeho a Borselina. Forma zajímavá, občas vtipná ( ikdyž vykreslit Toto Riinu jako přiblblého komického nýmanda co má problém ovládat klimatizaci mi přišlo trochu mimo při znalosti toho jaký brutální dobytek to ve skutečnosti byl). Sotva bych dal tři hvězdy protože ač ten film byl zajímavý mne moc do děje nevtáhl. Nejlepší a nejsilnější je ale poslední pětiminutovka, kdy hlavní hrdina se svou láskou a dítětem obchází pomníky různých bojovníků proti mafii a tím odvypráví daleko víc ohledně tohoto tématu, než za celý film. ()

Brylin

Režisér Pif sleduje s notnou dávkou humoru život Artura, který vyrůstá ve městě Palermo, rejdišti Cosa Nostry. Zpočátku jsem si říkal: Hurá, první čistokrevná komedie na 49. KVIFF, ale postupně se s dospíváním hlavní postavy komediální linka vytrácí a ustupuje ve prospěch boje italské justice s mafií a rostoucí naštvanosti samotných obyvatel Sicílie. Závěrečná pasáž je přímou poctou hlavním padlým hrdinům tohoto zřejmě nikdy nekončícího zápasu o Sicílii bez organizovaného zločinu. Celkově velmi příjemný snímek a silnější tři hvězdičky. ()

Vesecký

Po dlouhé době zase italské komedie, při níž jsem se dobře pobavil. Jde vlastně o odlehčený dokument o řádění mafie Cosa Nostra v sicilském Palermu očima dítěte a mladého muže Artura. Většina filmů o mafii je vážných, drsných a v pravém slova smyslu tak akčních, že jim většinou nerozumím a vypínám je na začátku (včetně amerického Kmotra). Ale právě černý humor, jímž je vyprávěn tento příběh, kde se prolíná vážnost doby s naivní a dlouho neopětovanou láskou Artura ke krásné blondýnce, umožňuje zcela nový pohled, v němž střelba a vraždění není účelné a nemá za cíl přilákat komerčně vychovaného diváka. Ve filmu je použito navíc několik dokumentárních vložek, kde vystupují skuteční politikové té doby, ale jsou prolnuty záběry hranými, kde vystupují naši hrdinové. To film ještě víc ozvláštňuje. Výbortně, tohle se povedlo, pět hvězdiček, bez jakýchkoliv diskusí. ()

dawe787

Jiným úhlem pohledu a s trochou nadsázky je ukázano ve filmu kolik lidí v Palermu a okolí přišlo o život kvůli mafii, hlavně ti, kteří se nějak angažovali. ()

PEZ

Ako s nadsázkou poukázať na ťažkú tému. Film vyhral v Taliansku čo sa len dalo. Napriek téme mafiánskych vrážd a čistiek, sa jedná o komediálny žáner, pár vtípkov sa fakt podarilo. V strede trošku síce tempo spomalilo na môj vkus až príliš, ale vydarený a silný záver to celé vynahradil. Váhal som, či 3* alebo 4*, no spomínaný záver rozhodol. ()

billyador

IFFKV2014: vesele i vazne, zaverecna vzpominka na padle justicni bojovniky mne donuti vyhledat dalsi info a souvislosti( to umi malo komedii) ()

markotter

Zajímavě zfilmovaná pocta bojovníkům proti mafii skrze dětský pohled na tuhle problematiku. Děti prostě vnímají svět kolem sebe jinak a jestli je nějaká mafie, je začne zajímat až tehdy, pokud to ovlivní třeba jejich milostný život. Trochu problém jsem měl s castingem - zatímco malý Artur byl hrozně sympatický a Flora byla odporná ježiholka, do který by se mohl zamilovat jen debil, tak za dospělosti se to obrátilo. Flora byla hezká sympatická slečna a Artur vypadal jako přestárlý třicátník, ještě k tomu dost nesympatický. Režisér neměl obsazovat sebe, ale spíš měl zvolit někoho mladšího (jak jsem pochopil Arturovi mělo být něco okolo 20 let). ()

Shitonit

Očekával jsem něco úžasnýho, něco jsem si přečetl, něco vysnil, a pak jsem se do toho pustil. To co se mi dostalo si nedovoluji komentovat. Výsledkem bylo totiž něco úplně jinýho než jsem čekal, takovej zvláštní pocit uvnitř mě. Hezkej. Ten film je jinej, má děj, zvláštní atmošku, něco mě vracelo do dob dávno minulých, k Chobotnici atd.. však asi víte.. Prostě to parádně zahřálo. ()

Queendom

Prestože poslední dvě minuty filmu mě mrazilo v zádech a měla jsem slzy v očích, musim použít klasický klišé o nevyužitým potenciálu. Film jako celek ve mně zanechal jen prchavej dojem, že jsem sledovala příjemnou kombinaci Mikulášových patálií s nádechem Amélie. A to pro tak silný téma prostě není dost. Plus bych ocenila, kdyby se přestal šířit ten příšernej zlozvyk, že se režiséři obsazujou do hlavních rolí vlastních filmů. ()

Mamlas

Prvni pulka s pribehem z pohledu chlapce byla misty zajimava - 2 a 1/2 hvezdy, druha pulka nedivatelny supernudny odpad. ()

Pět dní italského filmu v kině Lucerna

Pět dní italského filmu v kině Lucerna

08.12.2014

Středoevropský festival italského filmu MittelCinemaFest vstupuje do 12. ročníku a stejně jako již v loňském roce je i letos jeho poslední zastávkou Praha. Po Budapešti, Krakově a Bratislavě zde… (více)