Tragikomedie absolventa pražské FAMU, renomovaného srbského režiséra Gorana Paskaljeviće (nar. 1947), který dnes žije střídavě v Paříži a v rodném Bělehradě, vznikla podle úspěšné divadelní hry makedonského autora Dejana Dukovského. Ten psal toto dílo původně jako filmový scénář, který je mozaikou dvanácti epizod, jež za jedinou noc prožil či zahlédl mladý taxikář. Tématem filmu je srbská národní mentalita. Dušan Petrović napsal, že film se sice odehrává v rozpětí necelých 24 hodin, ale je v něm ukryto na deset milionů autentických událostí, které jsme prožili v průběhu posledních let. Prostřednictvím několika příběhů, jejichž aktéry jsou zástupci různých generací a rozdílných sociálních a kulturních skupin, se rozvíjí výpověď o iracionální nenávisti a právě takové lásce, jakých je schopen homo balkanikus. Režisér Paskaljević o svém Sudu prachu řekl: Až jej uvidíte, pochopíte, že to není film, podbízející se Západu. Je to možná první snímek, z něhož se svět může dovědět, co se odehrává v našich duších a odhalit, že existuje i jiné Srbsko, odlišné od toho, pro které má zahraniční tisk jen negativní přídomky Lidé nejsou ani jen dobří, ani jen zlí. Za to, jací jsou, může často situace, v níž se ocitli. Násilí je nejednou důsledkem ztráty životní rovnováhy a o tu člověk přijde, když už dál nedokáže vzdorovat vnějším tlakům. je schopen homo balkanikus. (oficiální text distributora)

blackJag

Balkánská mozaika, jejíž jednotícím prvkem je postava taxikáře, a která na originálních příbězích demonstruje rozpačitý stav společnosti v oblasti, kterou jeden z hrdinů označuje za "SUD PRACHU, JINAK ŘEČENO PRDEL SVĚTA. A TOTO MÍSTO JE HEMOROIDEM NA TÉTO PRDELI". Docela autentická podívaná, při které nejednou zamrazí, a kterou brzdí jen občasné crazy prvky. 85% ()

Smileface

Tvrdý příběh plný zoufalosti pravděpodobně vyjadřujě opravdové pocity srbů z života který jsou nuceni žít v kombinaci s jižanským temperamentem.I když jsem rád že jsem Sud Prachu viděl,byl bych raději,kdyby toto líčení reality nemuselo vzniknout. ()

Angelino

Ako sám Goran Paskaljevic v diskusii po filme povedal. Vo Švédsku neverili, že by to mohlo byť aspoň trochu reálne a doma na Balkáne im to pripadalo ako romantický film, pretože na uliciach sa dejú omnoho horšie veci. A nakoľko poznám čierno-biele Srbsko, kde sa buď miluje alebo nenávidí (nič medzi tým) a to vždy na 150 % ma to veľmi oslovilo. V mnohých líniách. ()

Disease

Emoce, emoce, emoce... A nesrat se s tím. To je Balkán. Žádná stylizace, pěkně syrově, konečná gradace to vytáhla na plný počet. ()

Kroupa

Strhující, dojemné, ohromně silné drama. Podivná změť postav, nijak hloboce spolu nepropojená, jako je tady, vyvolá málokdy dojem záměru a pointy, což je kámen úrazu třeba Babelu. Tohle je jiný případ ()

Narciska

Myslela jsem si, že dám téhle bezbřehé reklamě na násilí a ujetost, jež nemá konce ani začátku, dvě hvězdy alespoň za umělecký počin a obstojné výkony. Hvězdu však ubírám, po pár dnech se mi totiž snímek zcela vytratil z mysli. Naštěstí, Nevnesl mi do života nic příjemného, jen slátaninu plnou bezobsažných slov, samoúčelného násilí a pasivity ostatních. ()

Filmárik

Zaujímavý spletenec náhodných ľudských osudov odohrávajúci sa počas noci v balkánskej metropole. Vynikajúce herecké výkony a takisto scenár hoci dosť svojský. Za najlepší považujem príbeh dvoch starých kamarátov ktorý si medzi sebou naraz povedia všetky nevery a podrazy ktoré si navzájom páchali. Takisto dialóg taxikára a dokaličeného policajta je výborný. Svojský film so svojským čarom. ()

vojo

Neskutočne silný mix mikropríbehov odhaľujúci frustrácie a neveselý život multietnického zloženia obyvateľov Belehradu vás zaručene dostane. Až do adsurdna dohnané príbehy prinášajú niekoľko nezabudnuteľných scén.Takže ako viac krát vo filme zaznie hlavne "Nech sme zdraví a živí!" ...a len pevne dúfam, že takáto eskalácia násilia nepostihne slovákov a maďarov:( ()

nmafan

Film, který vznikl z frustrace. Což by nemuselo nutně být chybou, kdyby si autoři dokázali zachovat trochu tvůrčí sebekontroly a nadhledu. Kdyby dokázali svou snahu o "bití" diváka protkat jemnějšími tóny a emočními kontrasty. Sud prachu ale bohužel vypadá, jakoby ho natočil neurvalý mladý začátečník, který si ještě myslí, že více vyhrocenosti přináší i více emocí. Výsledek je přesně opačný - po půl hodině už jsem jen znuděně a nezúčastněně očekával, jaký další sadistický psychopat na mě vyskočí v další epizodce. Nebylo mi smutno z krutosti dění na plátně, ale spíše z toho jak blbá doba dokáže i talentované autory dovést ke ztrátě tvůrčí soudnosti. ()

Abdul

Podobně drasticky násilný a zároveň režijně odlehčený styl je znám od amerického videopůjčováka Quentina Tarantina. Pro Sud prachu ale hraje plus zamyšlení: "Kurva, ale tohle se tam přece OPRAVDU děje!!!" Sud prachu dokázal, že i Tarantino je v určitém smyslu hadr. ()

F-red

Každá scénka, (poviedka je vlastne mortalitou), ktorá v žiadnom prípade nieje samoúčelnou. Totižto žiť v systéme s rozbitou infraštruktúrou znamená žiť v nedostatku. Morálka je teda niečim vzácnym, pretože na povrch sa pretláčajú živočíšne zvieracie pudy (ako prežiť). Film nekritizuje len tieto ľudské vlastnosti, ale aj vlastnosti všeobecné, ako žiarlivosť, chamtivosť, pátos, a nenávisť a hnev obrátený proti iným ale najmä proti sebe. Ironicky povedané pripíjať si: "Nech sme živý a zdravý!" už nestačí. ()

Kkahunaa

Postavou taxikáře (Nebojsa Glogovac) je pospojován svět příběhů, které se někdy až velmi surovou formou snaží ukázat něco ze srbské národní povahy. Velmi lidsky, “realisticky” pojaté situace, jsou někdy vystupňovány do opravdového extrému (duel boxerů v podání Lazara Ristovskeho a Dragan Nikolice, atd.). Po zhlednutí tohoto filmu budete velmi uvážlivě přemýšlet např. o tom, kdo si k vám přisedá ve vlaku či jestli si nenecháte ujet autobus a nepůjdete raději pěšky. Ve filmu hraje např. hvězda Balkánu Milena Dravic, dále Pregrag Manojlovic, Aleksandar Bercek či Danilo ´Bata´ Stojkovic. ()

Fajolo

Pri tomto filme som mal veľký problém, že som (až na jednu výnimku) nedokázal uhádnuť logiku konania postáv. Ubližovali ľuďom okolo seba (prípadne ich vraždili), ale nechápal som prečo. Z filmu sa tak stala prehliadka násilia bez zjavnej príčiny. ()

Luluk

U mě je to za tři.I když je film natočen realisticky a herecké vykony jsou dobré,přeci jen mě tahle strana balkánké nátury nedělá úlpně dobře a raději zůstanu u Kosturicových cikánských divočin. ()

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku