Mokřina

(festivalový název)
  • Španělsko La isla mínima (více)

V 80. rokoch, na južnom cípe Španielska, v odľahlom a bohom zabudnutom meste, z ktorého by najradšej každý utiekol, vyčíňa sériový vrah mladých dievčat. Do krajiny, ktorou sa nocou rozlieha široko-ďaleko iba žabí škrek, prichádzajú dvaja detektívi z Madridu, aby pomohli prípad vyriešiť. Po tom, čo sa nájdu zohavené telá dvoch nezvestných sestier, ktoré ležali vo vode močarísk niekoľko dní, budú musieť Juan (Javier Gutiérrez) a Pedro (Raúl Arévalo), vyšetrovatelia s úplne nezlučiteľnými povahami, spojiť sily a vraha dolapiť. Musia to stihnúť ešte predtým, než sa začne obdobie žatvy a nezvestných bude ešte viac mladých dievčat... (sochoking)

O_Peki

Kameraman a režisér dělali co mohli aby vymačkali nepropracovaný scénář. A ten nedotažený konec to u mě o hvězdu shodil. Jinak jako oldschool krimi je to dobrý. ()

Rust_Francis

Temný případ po Španělsku. Hodně silné čtyři hvězdy. Napětí a temná atmosféra filmu by se dala krájet. Napínavé jak kšandy s perfektně houstnoucím finálem...ono celkově ten konec vzbudí pár otázek. U mě, jako fandy krimi thrillerů, naprostá spokojenost. ()

montelie

Hmmm, tak tohle bylo vážně dobrý. Temný příběh, skvělá kamera, minimalistické a civilní herecké výkony, úžasná volba prostředí. Jsem nadšen. ()

BoKo_CzT

Pútavá atmosféra, krásne prostredie a zaujímavý príbeh zo zaujímavej doby. Temné a napínavé, ako sa na kvalitný triler patrí. To všetko v technicky kvalitnom "kabáte", obrazovo a zvukovo na lepšej úrovni, než holywoodsky štandard. Keby scénarista využil viac možnosť vyrovnania sa s Francovou "dobou temna", zvažoval by som aj piatu hviezdičku. To by však už bol možno až moc drsný žánrový presah a filmu by mohol v konečnom dôsledku aj ublížiť. ()

hony23

Celkem tuctová kriminálka, která se od stovek jiných liší snad jen zemí původu a tím pádem i prostředím, kde se děj odehrává. Španělských filmů jsem zatím moc neviděl, El Clásico mi totiž přijde záživnější. ()

Saxos

Kvalitní krimi typu True Detective. Žádný zběsilý úprk dějem. Vše v klidu a pohodě. Film zatím obrazil několik převážně španělských festivalů /31 vítězství z 65 nominací/. To je velmi zajímavé. ()

kolly13

Určitý despekt se záhy vytratil a přišlo překvapení a radost z dobrého krimi. Nevěřil jsem, ale opravdu to 2 roky staré, aranžmá mě dostalo. Zvláštní páreček cajtů v situaci, kdy bych si říkal, kudy dál. Přesah, zápletka, syrová ukázka lidských příběhů. Skoro mám chuť dát pět, ale to si schovám ještě na větší pecku. ()

v.indruchova

Temná a depresivní nálada na každém kroku, nějakého zapadákova v bažinách a totální suché pustiny. Děkovala jsem, že žiju, tam kde žiju a v jakém relativním konfortu, oproti tady těm chudákům na přelomu 70.-80. let 20 stol. Nečekala jsme nic moc a dostala jsem o něco víc. Konec překvapil a postavil to o stupínek víc. Akorát se mi to zdálo, někdy zbytečně natahované. Kdo, je citlivější nebrat, detailní zábery týraných zavraždných, takže 18 plus, only! ()

topvideo

Že ja vôl som viac nečítal a neviem sa kvetnate vyjadrovať k dejom...treba jednoducho vidieť. A že je čo. Zaslúžilo by si možno 4 hviezdy kapitánske. ()

DanZverina

Zajimava detektivka , hodne mi pripominala 1 serii true detective, coz ale neni vubec na skodu protoze na neco podobneho jsem cekal. Atmosfera je skvela diky prostredi bazin a postavy jsou take napsany dobre i kdyz by mohli byt trochu vice rozvinute napr. nemoc jednoho z detektivu nebo strelba v minulosti. Cekal jsem ze se konec vysvihne do pompeznejsich rozmeru, to by to bylo jasnych 5*, takhle premyslim mezi 4 az 5 ale melo to tak byt takze jsem spokojen. Urcite se chci jeste podivat na nejaky film od tohoto rezisera. ()

Kozlowski8

Rok 1980 - Španělsko. Dva detektivové jsou vysláni do odlehlého městečka, aby zde vyšetřovali případ pohřešovaných mladých dívek... Smutná, ponurá atmosféra zapadákova, kde se zastavil čas, kde život a obživa lidí závisí na práci v místní továrně a na sklizni místních plodin. Krajina plná močálů a opuštěných polorozpadlých samot, kraj, odkud mladí lidé utíkají hned, jak mají příležitost. Na atmosféře snímek hodně staví - a je vážně na čem stavět. Působivé exteriéry a skvělá kamera v tom hrají zásadní roli. Zásadní je také dobré obsazení ústřední - nesourodé dvojice policistů, z nichž jeden má problémy se zdravím, alkoholem a minulostí, spojenou s protifrankovským povstáním. I když je vyprávění pomalejší, nenudí. Neobsahuje zbytečné úseky nebo záběry, každý záběr je smysluplný. Hodnotný filmový zážitek. 80%. ()

taibrek

Detektívka ako má byť. Nie je čo vytknúť. Drží si atmosféru od začiatku do konca. Proste pozeráš film a čakáš čo detektív nájde v šuflíku a pomaly dochádza aj tebe kto je páchateľ. Oplatí sa pozrieť. ()

Primus tesla

Ten film má neskutečnou atmosféru. Zápletka není nijak originální a i druhá záptka není zas tak originální. Ale překvapivě civilní pojetí , skvělá atmosféra a bezvadná kamera i odpovídající hudební podkres dělají z průměrné detektivky něco víc. Nedivým se, že to všichni srovnávají s True detective. ()

raru

Čakal som trochu viac od tohto filmu.Bola to celkom fajn detektívka,taký Temný prípad po španielsky,ale nie je dobre,keď mám na konci zmiešané pocity ako tu. ()

lajkus

Tak i Španělé mají svoje seversky mrazivé detektivní drámo (alias True detective)... čekám i na české Opravdové detektivy a snad se jednou dočkám... ()

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

01.02.2015

Žánrové kinematografii se i minulý rok ve Španělsku velmi dařilo jak komerčně, tak kriticky. Kriminálky El Niño a La Isla Mínima patří mezi nejoceňovanější a nejnavštěvovanější domácí tituly roku… (více)

Evropa začíná zbrojit na Oscary

Evropa začíná zbrojit na Oscary

31.08.2014

Je teprve konec srpna, ale již nyní se filmová studia začínají připravovat na klíčovou sezónu roku, kdy vypouštějí své nejambicóznější snímky (alespoň co se týče kvality) a doufají, že se díky… (více)