Mokřina (festivalový název)

La Isla mínima

Marshland

Krimi / Thriller

Španělsko, 2014, 105 min

Španělská atmosférická pecka, která mi v mnohé připomněla jihokorejské kriminální drama Pečeť vraha - pokud znáte a také se vám to líbilo, pak je Mokřina sázka na jistotu. Výtečné obsazení, nádherná kamera, pomalé tempo, úchvatné lokace a řada výborných momentů - to vše dělá z tohoto filmu kvalitní podívanou (nejen) pro všechny fandy žánru. Osobně jsem tam sice asi ne všechno pobral, ale filmu to nezazlívám - možná jsem jen nedával pozor, a při eventuálním druhém zkouknutí by mi to už asi všechno docvaklo. Mám rozhodně rád takovéto filmy - v českých kinech jich nikdy nebude dost.(18.4.2016)

Na mě to teda nezapůsobilo jako na většinu osazenstva zde. Ze začátku ještě docela ano (dva rozdílní vyšetřovatelé, popis tehdejší doby, nález těl), ale druhá polovina už mi byla dějově v podstatě fuk a ani studené provazce deště mě neobměkčí k vyššímu hodnocení. Snad poprvé mě Španělsko nějak výrazněji zklamalo, 3,5.(1.12.2015)

• maddy

Nezvládnutý pokus o španielsku verziu True Detective. Podobné prostredie močiarov, rozpálené podnebie neznámeho zapadákova, dvojica povahovo odlišných detektívov, úchylné vraždy mladých dievčat, dobová atmosféra 70./80. rokov 20. storočia, avšak vytratila sa temná atmosféra. Marshland aka La Isla Minima totiž chýba to čo by malo správnu detektívku robíť správnou detektívkou. A to je stiesnená atmosféra, napätie alebo pútavá story. Príbeh nijako nezaujme, celé pátranie je nezaujímavé a odhalenie vraha nijako nešokuje. Dvojica detektívov si len prejde sériou rozhovorov s rôznymi postavami, ale problémom je fakt, že celé to pátranie nijako negraduje, ani nepúta pozornosť. Všetko plynie tak nejako bez zápalu, podľa všemožných detektívnych šablón a mnoho postáv a motívov sa ukáže byť nadbytočných a vyšumí do prázdna. Je to síce veľmi slušne natočené po vzore amerických thrillerov a hlavným činiteľom tu je famózna kamera sprostredkujúca úchvatné takmer až topografické letecké zábery vymedzujúce rozsah krajiny / scény v ktorej sa práve dej odohráva, ale to je tak všetko čo film ponúka. Španieli sa síce pochlapili čo sa týka technickej stránky a Marshland je tak perfektne natočenou, ale inak absolútne nevzrušivou detektívkou. CELKOVO: 2,5* (5/10)(7.2.2015)

Je strašne osviežujúce vidieť takto skvelo zvládnuté remeslo. Všetko šľape, ako má. Kamera je nádherná - najmä tie letecké zábery na bažiny, ale aj iné zábery napr. scéna snímaná cez stekajúci dážď po okne auta. Herci sú skvelí a to nielen tí v hlavných rolách. No vrcholom je scenár. Síce mu chýba silnejšie rozuzlenie, ALE: 1. Storytelling je bravúrny, scenáristi si uvedomujú, ako dávkovať divákovi informácie. Celý príbeh je vyrozprávaný cez pohľad dvoch hlavných postáv - detektívov. Nie cez voice-over, proste divák vidí len to, čo vidia oni. Úplne základné jednoduché pravidlo, ktoré netuším prečo väčšina podobných filmov porušuje. 2. Väčšina postáv tu má poctivý background. Nie sú to len figuríny, ktoré musia povedať repliku, aby posunuli vyšetrovanie ďalej. Majú svoje vlastné príbehy, ktoré ale nezaberajú veľa filmového času, ale sú umne vložené do pár viet, ktoré prednesú. 3. V neposlednom rade skvelo využité je vloženie príbehu do Španielska čerstvo po konci Francovho režimu, čo ešte viac prehlbuje jeho uveriteľnosť. Kiežby sa z toho stal scenáristický štandard. PS: Okrem obvious choice True Detective mi to atmosférou pripomenulo taliansky The House with Laughing Windows.(22.4.2017)

„CHOVEJTE SE DISKRÉTNĚ A VYŘEŠTE TO CO NEJDŘÍVE. MÁTE MÉ SLOVO, ŽE VÁS ODMĚNA NEMINE. SKLIZEŇ ZAČÍNÁ BRZY A NEMŮŽEME O NI PŘIJÍT…“ /// Zmizení dvou holek ve španělským prdelákově v roce 1980. Ten rok je důležitej, protože politická situace oněch let je součástí příběhu. Asi každej najde nějakou podobnost s Temným případem, takže ze mě vyzařuje spokojenost. A to ty holky ještě ani nenašli… Film sází na osvědčený filmařský krimi fígle a strašně vokatě a nahlas si řve o vyšší hodnocení. Klidně bych ho i dal, ale nějak to ze mě nejde. Technický zpracování a atmosféra jsou výborný. Fakt. Jenže mám dojem, že se s tou osvědčenou filmařskou vlnou veze i příběh, kterej nic zvláštního nepřines. Možná dokonalá žánrovka, ale chlapi, chce to kurva trochu toho srdíčka! 3a½! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Furt čekám na další temnej případ. 2.) Páč film, kterej získá 17 Goya nominací, nemůže bejt špatnej! 3.) Thx za titule ,,Rob Roy“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(26.2.2015)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Národnom parku Doñana. (hanakonochi)