Mokřina (festivalový název)

La Isla mínima

Marshland

Krimi / Thriller

Španělsko, 2014, 105 min

Osmdesátá léta, mokřady, které umí problémy skrýt, ale taky někdy vyplavit, dva nejednoznační detektivové, ruka zákona nedosahující dostatečně vysoko a zatracené dusno. Srovnání s True Detective se prostě nelze vyhnout a zároveň se tím obnaží slabiny. Samozřejmě i vinou formátu celovečerního filmu nedostatečně vykreslená psychologie policejního dua a taky čitelná žánrová schematičnost, nicméně podobných evropských kriminálek (a navíc v takovém retro hávu) není nikdy dost. Nutno ocenit casting a „ptačí“ kameru Alexe Catalána.(11.3.2015)

Špinavý film s neutěšeným koncem. Děj se líně vleče a před úplnou nudou ho zachraňuje solidní kamera (krásné jsou záběry z ptačí perspektivy) a pomalá, leč zneklidňující hudba (Julio de la Rosa). Nejcennější je zřejmě přesah do minulosti a (ne)vyrovnávání se s ní. Autoři se vyhnuli zobrazení otevřeného násilí, které bohatě nahrazují nekompromisní výslechy a verbální sdělení o tom, co se s pohřešovanými dívkami dělo. Jeden z vyšetřujících má zřejmě kostlivce ve skříni a k tomu navíc velké ryby, jak už to v životě bývá, uloveny nakonec nejsou... Film, na který je třeba mít náladu, mě příliš neoslovil.(6.4.2016)

Veľmi inteligentne, seriózne podaná story, v ktorej nedochádza k primitívnym vtipom či absolútne nezmyselným, nelogickým akčným scénam. Je to taká tichá voda čo brehy myje. Presne takto nejako si predstavujem vyobrazenie policajnej práce počas vyšetrovania vrážd, pričom zostáva zachovaný jeden zo základných prvkov: dobrý a zlý policajt s odlišným spôsobom ponímania svojich úloh. Záver je hračkou v mysli diváka, ktorý si nezodpovedanú otázku môže vysvetliť kadejako. Som naozaj veľmi spokojný!(5.1.2017)

Skvěle nasnímané, temné a retro drama o vyšetřování série vražd v jedinečném prostředí španělských farem. Zážitek z dusné atmosféry a perfektně vybraných exteriérů mi ze začátku kazil výběr dvou hlavních herců, ale pak jsem si ty jejich ksichty oblíbil a myslím, že to byla dobrá volba do jejich rolí. A tak zjistíme, že v té době nebylo vyšetřování vražd tak jednoduchý, jak dnes. Taky ti dva detektivové nejsou žádní supermani a vysloveně kladní hrdinové. Vykreslení jejich charakterů je další velké plus. Film se nikam nehrne, ale přesto nestihne nudit, protože odkrývání fakt přichází postupně a bez logickejch nesmyslů. Je to po dlouhé době příjemnej oddych od hollywoodskejch klišé a musím uznat, že se to hodně, hódně povedlo. Můžu jen doporučit!(18.4.2017)

Velmi, velmi málo chybělo do plného hodnocení. Španělé (jako už snad podesáté) ukazují, že dramata, kriminálky a thrillery jim jdou na jedničku a ani La Isla minima rozhodně není výjimkou. Atmosféra jako prase, parádně napsané charaktery a zajímavý děj dělají z tohohle filmu hodně kvalitní zážitek. 90%(4.7.2017)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Národnom parku Doñana. (hanakonochi)