Mokřina (festivalový název)

(festivalový název)

Krimi / Thriller

Španělsko, 2014, 105 min

• maddy

Nezvládnutý pokus o španielsku verziu True Detective. Podobné prostredie močiarov, rozpálené podnebie neznámeho zapadákova, dvojica povahovo odlišných detektívov, úchylné vraždy mladých dievčat, dobová atmosféra 70./80. rokov 20. storočia, avšak vytratila sa temná atmosféra. Marshland aka La Isla Minima totiž chýba to čo by malo správnu detektívku robíť správnou detektívkou. A to je stiesnená atmosféra, napätie alebo pútavá story. Príbeh nijako nezaujme, celé pátranie je nezaujímavé a odhalenie vraha nijako nešokuje. Dvojica detektívov si len prejde sériou rozhovorov s rôznymi postavami, ale problémom je fakt, že celé to pátranie nijako negraduje, ani nepúta pozornosť. Všetko plynie tak nejako bez zápalu, podľa všemožných detektívnych šablón a mnoho postáv a motívov sa ukáže byť nadbytočných a vyšumí do prázdna. Je to síce veľmi slušne natočené po vzore amerických thrillerov a hlavným činiteľom tu je famózna kamera sprostredkujúca úchvatné takmer až topografické letecké zábery vymedzujúce rozsah krajiny / scény v ktorej sa práve dej odohráva, ale to je tak všetko čo film ponúka. Španieli sa síce pochlapili čo sa týka technickej stránky a Marshland je tak perfektne natočenou, ale inak absolútne nevzrušivou detektívkou. CELKOVO: 2,5* (5/10)(7.2.2015)

Vyšetřování série vražd v oblasti bažinatých mokřin dvojicí detektivů, kde rýžová pole protínají dlouhé, rovné silnice a z výšky tak všechno připomíná skládačku puzzle...to všechno je natočeno v temné, zneklidňující atmosféře španělského venkova prolezlého korupcí. Tuhle nadprůměrnou, přesně a pečlivě natočenou kriminálku , s klidem řadím mezi nejlepší španělské filmy posledních let.(8.2.2015)

Príbeh nijak objavný, film nevsádza na prekvapenia, nečakané zvraty. Neplytvá slovami, zbytočnými informáciami, ba ani emóciami a práve tým vytvára neskutočne silnú, hutnú atmosféru, ktorá vrcholí neobvyklým koncom, ktorý si ešte v posledných minútach dovolí zanechať Vás v napätí. Aj s jednoduchou dejovou líniou sa dá dokázať veľa.(26.7.2015)

Atmosférická lahůdka ze Španěl. Kriminálka, která se nezažírá pod kůži hloubkovými psychoprofily zúčastněných, ale výborně vykreslenou retroatmosférou osmdesátých let v postfrankistickém Španělsku. Samozřejmě jsem nic z toho nezažil, ale takhle nějak to určitě bylo, minimálně do té doby než uvidím něco jinýho. Vražedné běsnění psychopatovo se nijak překvapivě nakonec ukázalo jako méně podstatné než ona nelehká doba, ve které minulost hraje prim. Bavila mě nikdy nesložená "střípková mozaika" charakterů obou hlavních hrdinů a z atmosféry jsem hýkal nadšením. Onen kriminální příběh mě už bavil méně, vyjma tedy jeho vyvrcholení, deštivé zúčtování bylo přímo fantástico! Čtyři.(18.7.2015)

Skvěle nasnímané, temné a retro drama o vyšetřování série vražd v jedinečném prostředí španělských farem. Zážitek z dusné atmosféry a perfektně vybraných exteriérů mi ze začátku kazil výběr dvou hlavních herců, ale pak jsem si ty jejich ksichty oblíbil a myslím, že to byla dobrá volba do jejich rolí. A tak zjistíme, že v té době nebylo vyšetřování vražd tak jednoduchý, jak dnes. Taky ti dva detektivové nejsou žádní supermani a vysloveně kladní hrdinové. Vykreslení jejich charakterů je další velké plus. Film se nikam nehrne, ale přesto nestihne nudit, protože odkrývání fakt přichází postupně a bez logickejch nesmyslů. Je to po dlouhé době příjemnej oddych od hollywoodskejch klišé a musím uznat, že se to hodně, hódně povedlo. Můžu jen doporučit!(18.4.2017)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Národnom parku Doñana. (hanakonochi)