Mokřina (festivalový název)

Mokrina

(festivalový název)

Krimi / Thriller

Španělsko, 2014, 105 min

Španělská vesnice 70. let, kde chcípnul pes. Všichni chtějí pryč, hlavně mladé dívky. Třeba se najde někdo, kdo jim nabídne skvělou práci ... Dvojice naprosto odlišných detektivů se pustí do vyšetřování brutálních vražd dívek v okolí vesnice. Stopy vedou nejprve mezi nejnižší ráži zločinců, ale později stoupají výše. Kolem bují dělnické hnutí a stávky. Kriminálka jako taková byla lehce nadprůměrná, ale konec je skvělý a dosti překvapivý. Proto za čtyři.(3.6.2017)

Vynikající kriminálka, která se nese pomalým tempem a celou dobu v relativním klidu. Ten klid však naznačuje že "visí něco ve vzduchu" ... Dva policajti kteří se neznají, nadřízenými složkami posláni spolupracovat na odporných vražách mladých dívek. Navzájem se neznají a ani se příliš o sebe nezajímají. Oba dokazují svoje velmi kvalitní schopnosti v oboru a za vyřešením případu si jdou v podstatě jistě a bez škobrtnutí ... Kde však nabrali ony zklušenosti a sebejistotu je otázka, kterou by snad divák raději nechtěl vědět ... Závěr filmu je jak rány kladivem do hlavy, které zatloukají kovové hřeby pochybností, marnosti a pseudofilosofických otázek ... divák je zdrcen, nic není jak vypadá ... Velmi kvalitní krimi, které všem vřele doporučuji.(15.2.2015)

Rozhodně to není tak vatové, jako True Detective a hlavně se jde okamžitě na věc. Divák musí přistoupit na hodně pomalé tempo, ale závěrem se dostavuje i solidní dávka napětí. Já původně chtěl hodnocení zakotvit při třech hvězdičkách z mnoha důvodů - předně režie působí dost chladně. Všechny postavy rovněž, dozvíme se o nich jen ty nejzákladnější informace. Prostor pro pořádné prohloubení zde ale určitě byl. Děj může trošku chaoticky působit a film podle mě, ačkoliv působí dost realisticky, postrádá fakt pořádný, psychický nátlak na diváka. Škoda. Ale ačkoliv jsme se dočkali happyendu, tak "těm vyšším", se podařilo uniknout, což cením pač to působí autenticky (bohužel..) a pak ten poslední twist je opravdová nakládačka, díky které se pak vykreslí naplno charaktery hlavní dvojice a proč se jak kdo z nich choval. Téma mi je dost osobní, ale přišlo mi, že se nepodařilo potenciál vyždímat na maximum, bohužel.(14.11.2019)

Velice solidní kriminální drama. Líbilo se mi, že se detektivní duo neskládalo z nějakých supermanů, ale případu se ujal docela obyčejný starý prostatik a mladý dlouhán. Ani jeden mi nebyl zpočátku sympatický, ale na oba se dalo zvyknout, což se mi naštěstí podařilo. Oba pánové byli zarytí introverti, takže se mluví tak akorát. Tempíčko panovalo velice pozvolné a trošku jsem se vyděsil, když zhruba v polovině začal snímku docházet benzin. Motor se však celkem rychle podařilo opět nahodit a já si tak mohl vychutnat luxusní druhou polovinu. Snímek zpracovává totálně tuctové téma, které je ovšem i ve 107. variaci stále zajímavé a dokáže znovu a stále oslovovat diváky. Závěr je nečekaně poměrně emotivní a slečně v kufru by jistě nejeden divák věřil, že všechny její otvory byly nedávno prozkoumány. Přesto bych si k závěru výtku neodpustil. Nebylo úplně snadné poznat z několika vteřinového záběru na obličej v pláštěnce s kapucí, že se jedná o pana hlídače, který se všeho všudy zjevil letmo před kamerou přibližně dvakrát. Tvůrcům se podařilo nám naservírovat moc chutnou atmosféru, která v průběhu stopáže velice pěkně houstla. Trošku jsem se před zhlédnutím obával, že by to nemusel být úplně můj šálek čaje. Nakonec jsem více než spokojen. S přimhouřeným okem nemám se čtyřmi hvězdičkami problém. Viděno v rámci 5hvězdičkové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis.(25.9.2016)

Na mě to teda nezapůsobilo jako na většinu osazenstva zde. Ze začátku ještě docela ano (dva rozdílní vyšetřovatelé, popis tehdejší doby, nález těl), ale druhá polovina už mi byla dějově v podstatě fuk a ani studené provazce deště mě neobměkčí k vyššímu hodnocení. Snad poprvé mě Španělsko nějak výrazněji zklamalo, 3,5.(1.12.2015)

• Ana Tomeno

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Národnom parku Doñana. (hanakonochi)