Baraka - Odysea země

USA, 1992, 96 min

Ron Fricke

Ron Fricke

David Aubrey

Kdybych šel na pěknejch pár let sedět a mohl si vzít do vězení přehrávač a jen tři filmy, byla by Baraka mezi nimi. Dále bych si, ze zdravotních důvodů, vzal Bože, jak hluboko jsem klesla, a pochopitelně Motýlka. Víme proč. No a tu Baraku samozřejmě proto, abych si mohl připomínat, jak je tam venku krásně a měl motivaci pořádně hrabat a pilovat :-)(12.1.2013)

Čo záber, to umelecké dielo. Skvelá kamera! Musím však priznať, že po určitej dobe ma film začal uspávať. Primoc krásnych záberov bez ztmelujúcej hmoty medzi nimi (okrem výbornej hudby).(26.2.2007)

Doporučuji podívat se na tento film, a pak se přihlásit na své Internetové bankovnictví :). Podobný film, jsem ještě neviděl. Čistá duševní síla.(10.1.2008)

Z estetickej stránky absolútna lahôdka, zo stránky obsahovej je Baraka zas tým, čím jej sami dovolíte byť. Zopár menších nedostatkov vidím len v tempe, soundtracku jednoznačne dominuje Host of Seraphim (a to nie na konci), chcelo by to trošku väčšiu vyváženosť. Škoda, že filmy tohto typu nedokážu osloviť masy ľudí.(16.2.2008)

Nevím proč, ale přijde mi, že u filmu tohoto formátu a typu nejde dát méně než pět hvězdiček. A taky záleží v jakém rozpoložení (a kde) film sledujete.(3.10.2008)

Pôsobivé.(16.2.2009)

Nádherný zážitek z kina. Velké plátno dokonale podtrhlo tenhle vizuálně - hudební dokument!(4.5.2009)

Kto nevidel , nepochopí. Jeden z najleších dokumentov (ak nie najlepší)na svete na danú tému. Pohľad na civilizáciu zo všetkých kútov sveta tak, ako ju videl málokto. Doporučujem.(8.2.2010)

Esteticko-hudebně-dušení orgasmus....úchvatný svět v nejryzejší podobě...(23.10.2010)

FIlm, který má "wow" efekt se všemy klady i zápory. Hned na začátku mě nadchlo. Po chvíli jsem už jen čekal co bude dál. A dál bylo jen to samé a samé dokola. Neříkám, že to bylo špatné, ale už se to okoukalo. Tento systém prostě nefunguje na hodinu a půl dlouhém filmu. Na 9 desetiminutových dílech by to však zaručeně fungovalo minimálně na 4 hvězdičky.(24.10.2011)

Když jsem ji poprvé před lety viděl byly to vizuální orgie a mrazení v zádech... Nedávno jsem měl možnost vidět zhruba polovinu znovu.. Pocity zůstaly stejné jen jsem tentokrát měl pocit, že je tam příliš mnoho Asie a Afriky a málo záběrů ze zemí severního Atlantiku... Že by pozitivní diskriminace...?(3.1.2012)

Jeden z nejlepsích dokumentů co jsem kdy viděl. Obrazové orgie. 90%.(28.2.2013)

Úchvatný počin. Ron Fricke objavil esenciu života, zároveň však ukázal, ako sa postupne vytráca zo sveta. Sila náboženských rituálov, kmeňovej súdržnosti a nádherných prírodných scenérií sa vám vryje do srdca, s tichým odkazom na súčasnosť, v ktorej žijeme.(17.3.2013)

Filmy jako Koyaanisqatsi, Powaqqatsi nebo Samsara patří u mě mezi dokumenty v pravém slova smyslu. Ukazují svět takoví jaký je, nikoho neovlivňují zbytečným komentářem a nechají diváka utvořit si samostatný názor na přednesenou mozaiku obrazu a hudby a Baraka mezi tyto fascinující dokumenty bez pochyb patří.(7.2.2014)

Kontrasty "vyspělých" a "nevyspělých" kultur. Znázornění skutečnosti a iluze, pohled na pravdu a lež. Jak je zacházeno se zvířaty, tak je zacházeno i s lidmi. Kdo pojídá kuře z klícky, sám žije v klícce. Spoustu pohledů a spousta skrytých názorů. Žijte v pravdě, milý lidé.(10.11.2016)

Pokud někdo ví co a jak nasnímat na kameru, aby to byl úžasný obrazový zážitek a to vše smíchá s vhodnou hudbou, pak to nemá chybu. Jen bych snad ubral trochu těch Grandcanyonů a Orientu a přidal něco domácky všedního viděno z jiného úhlu, pak by to bylo opravdu dokonalé.(25.6.2009)

Dead can dance(2.10.2011)

Baraka je opravdu originální dílo se zvláštními obrázky. Občas mi chyběl komentář, který by lehce povysvětlil o co jde, kde se vyskytuje příslušné video či co má za vliv leckterý rituál. Nepochopil jsem pár napojení různých segmentů a hudba mi časem byla už nepříjemná. Obrázky a scény, které Ron Fricke natočil byly impozantní, ale občas i dost mysteriózní. Trochu bych dokument poupravil, jinak nic nemění na tom, že je to dílo zajímavé a podle mého, by ho měl zkouknout každý, který kritizuje evropské země či konkrétně tu naší, jak se máme špatně atd. V porovnání s nějakými africkými kmeny se máme neskutečně dobře, až si to lidé neuvědomí. Barace dávám 65% - tři hvězdy.(16.1.2012)

Zásadní obrazový i hudební dokument o této Zemi!(28.8.2012)

Celkom mi vyhovuje takyto druh dokumentarnych filmoch. Perfektna kamera,vynikajuce scenerie,farby a nadherna az meditacna hudba. Film bez slov,ktory sledujete vnimate zmyslami a slova su zbytocne. Ukazuje zivot na Zemi so vsetkym co patri,prijemne ale aj kontroverzne temy sveta. Krasa...(5.11.2012)

Místy poněkud nezáživná podívaná (hlavně ty dlouhý, pomalý záběry na památky jsou k uzívání), místy zas strhující a husí kůži nahánějící záběry. Na kolena tuhle skládanku naprostý všehochuti navíc sráží vyloženě iritující hudební podkres a přeskakování/cestování bez jakýkoliv logiky. Pokud jste v tom nějakou koncepčnost našli, dejte mi vědět.(24.3.2013)