Manželé Marek a Monika Šírovi se přestěhovali z Prahy na vesnici. Hodlali tady najít nejen lepší vzduch pro vlastního synka trpícího těžkým astmatem, ale i vstřícnější klima pro dva starší adoptované syny, kteří nezapřou svůj romský původ. Sen o svobodném "přírodním" prostoru však bere rychle za své, když postarší soused jejich syna Františka obviní z toho, že mu kamenem rozbil čelní sklo u auta. Vesničané nejsou k cizincům příliš vstřícní, soužití s otevřenou arogancí, která neskrývá chuť hnát svou kauzu až k soudu, však Šírovy dohání k neadekvátním reakcím. Marka a Moniku, odhodlané vybudovat rovnoprávné a láskyplné rodinné prostředí, navíc dovedou čas od času pořádně vytočit i samotní kluci. Mezi křehkým zázrakem lásky a strachem z nenapravitelných chyb se rodí rovnováha všedních dní. Střídmé komorní vyprávění nabízí otevřený pohled na otázky všednodenní tolerance a ekologie rodinného i společenského prostoru. (oficiální text distributora)

TV spot

honajz

Filmařsky velice vachrlaté s nevěrohodnými hereckými výkony, zvláště dětí, a mizerným scénářem bez nějakého dramatického oblouku, nebo alespoň nějakého uzavřeného dramatu. A navíc ten jednostranný pohled! Rodina, starající se o romské děti, je good, nadávající děda bad. Nic mezi tím. Nikde důvody, proč třeba lidi z Ústí moc cikánské komunity nemusí. Prostě vypreparovaná pseudointelektuální myšlenka, viděná jen očima jedné strany. ()

_DAVE_

Tento film je natočen podle téměř autobiografického scénáře Terezy Boučkové, s tím že film spíše ukazuje jak jsou v naší zemi rómové utlačovaní a obecně poměřováni jiným metrem. Realita je ale trochu jinde, adoptivní děti paní Boučkové vyrostly ze školních lavic, a dá se ríci že se poněkud vymly kontrole. Paní Boučková přestala mít starosti s rasistickými sousedy, a začala mít velmi vážné problémy s dětmi samotnými. Dá se říct, že jí zásadně zkomplikovaly život. Alespoň tak jsem to četl v jednom z jejích článku který vyšel v novinách. ()

Johnny Violent

Dobrýden, dobrýden, dobrýden. Dodnes navýsost aktuální téma, zpracované navíc nikoli jednostranně (rasisty ostrakizovaná děcka nejsou žádná neviňátka), ale trochu se to táhlo a trochu otravovalo dětskými hereckými výkony. Vtipný je vidět malýho Cinu, líbil se mi surreálný motiv mostu přes dálnici, top byla snová scéna s blonďatým přelivem a černýma rukama, která ve mně vyvolala pocit, že buď trpím deja vu, anebo jsem Smrady už viděl jako dítě v televizi a zapomněl na ně. ()

prezdivaka

Za mě taková opožděná česká nová vlna. Nápaditý střih i Patrikova kamera. Samozřejmě by si to zasloužilo filmovou surovinu, ale zřejmě televizi zbyly nějaké peníze a tak se točilo. Dnešní televizní kamery by už nebyly tak špatné. Tady je bohužel skoro všechno ostré a občas to nezvládá kontrasty. Herci jsou skvělí a scénář Terezy Boučkové je taky moc dobrý. Dialogy vybroušené. Jan Cina už tady projevil svůj talent. ()

Marsik

Nebyl to vyloženě blbej film, akorát mi přišel dost slabej. Myslim si, že problematika Romů by se dala zfilmovat daleko lépe. Potom mě štvaly kolikrát ty dlouhé nic neříkající záběry, či točící se kamera okolo stolu. Ivan Trojan zahrál obstojně, ale celý film sám nemůže utáhnout. Film jako celek působí nemastně neslanně. Hodnotim to jako slabší průměr, tedy 45%. ()

• Autobusová zastávka nacházející se na návsi obce byla postavena pouze pro potřeby natáčení, Obě skutečné autobusové zastávky v obci totiž leží na hlavní silnici, která přes náves nevede. (ČSFD)
  • Petra Špalková (Šírová) ve filmu působí dojmem, že je mnohem starší, než v době natáčení ve skutečnosti byla: "Na tom jsme byli domluvení. Jednak tomu pomohlo chování a pak - úplně jsme odstranili líčení. Řasy mám namalované snad jen když jedu pro kluky do školy a přijedu z Prahy. Shodli jsme se, že nemáme rádi, jak hollywoodské herečky vždycky vstanou s tou učesanou hlavou a dokonalým make-upem, protože je to tak málo podobné životu... Navíc jsme chtěli, aby maminka Šírová byla psychicky i fyzicky krásná i ošklivá. Někdy je člověk zmačkanej a nezpůsobilej a někdy naopak duch tak krásně prosvítí tvář a pohyb... A to hledáte asi vždycky. Aby to v sobě mělo vzestup i pád, kouzlo i nepůvab. Aby to nebyla vymyšlenina, ale člověk." (NIRO)