Smradi

The Brats

Česko, 2002, 93 min

Děti jsou občas, někdy, smradi, to potvrdí každý upřímný rodič, i ten milující. Nicméně adoptovat vysluněnou kůži se hned tak někdo neodváží a já skládám poklonu těm, co k takovému činu najdou odvahu (zřejmě neví, co znamená genetika..). Herecky parádní, Ivan Trojan to výrazně popotáhl, kamera pro mě ovšem nepřijatelná, chci říct téměř tragická..(2.10.2019)

Vyzdvihl bych výkon Petry Špalkové, kterou jsem viděl hrát i naživo - v Praze v Pygmalionu byla v roli Lízy Doolitlové naprosto vynikající... A ve Smradech byl její výkon neméně zajímavý. Trojan nedostal tolik prostoru, niméně pracujícího otce vystřihl bravurně. Moc pěkný film, který se netváří nijak skvostně, ale má "něco do sebe" .(12.12.2007)

• The Viper

Tak tohle opravdu ne. 93 minut pekelný nudy s filmem s prominutím o hovně. Manželé si vezmou na krk bílý, černý a bíločerný děcko. Pan Barták je přesvědčen že ten jejich ''černej hajzl'' mu rozbil přední sklo u auta (mám podobné zkušenosti, ale nejsem černej a ta škodovka byla bílá). Herci byli ostřesný a situace kdy matka dostává záchvat vzteku a rupnou jí nervy kdy div neubije ''své'' dítě, které už tak dost má problémy se zdravím (silné astma - nic příjemného vám povím). Nuda,nuda,shit,shit.(22.2.2011)

• gizi

"Umělecké provedení" snímku je jakýsi experiment na úrovni studentského filmu: rozostřená kamera, debilní hudba (Jablkoň), občasné dlouhé záběry do tváří herců... Obsahově film je taky celkem prázdný a závěr - žádný. Celkově dlouhá nuda. Kdysi jsem viděla nyní se podíval omylem znovu. 40% díky Trojanovi, i když ani on zde neměl moc co říct. 1.9.2014.(2.9.2014)

Občas to bylo trošku mimo mě, třeba jak šla ta mátina rozbít okno tomu sousedovi, protože takhle se věci řešit nedají a jen maximálně dají tomu člověku důvod. Ale jinak to byl docela zajímavej pohled na to, jak se žije. I když tu rodinu bych těm rodičům nezáviděl, protože takových starostí, to je na předčasnej hrob.(13.2.2006)

• - Autorka scénáře Tereza Boučková se inspirovala vlastními zážitky s výchovou adoptovaných romských dětí, které ztvárnila také v románu „Rok kohouta“ u roku 2008. (Ded@M@tes)

• - Doplnění a především závěr situace kolem adoptovaných dětí z filmu lze vysledovat ve 13. komnatě Terezy Boučkové (2012). (Spiizy)

• - Film získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Diváckou cenu. Na filmovém festivalu v Istanbulu byl pak oceněn za nejlepší režii. (Ded@M@tes)