Smradi

Brats, The

Česko, 2002, 93 min

Kedysi som viedol so starším párom diskusiu o zmysle tohoto filmu. Podľa nich sa jednalo iba o parazitovanie na filmársky vďačnej téme, ktorú je však ťažké uchopiť. Podľa mňa sa to Tycovi podarilo bez toho, aby niekoho dehonestoval a zároveň natočil film pre diváka príťažlivý a podávajúci nejaké posolstvo o tolerancii v modernej spoločnosti. Možno by som dnes zmenil názor a bol omnoho kritickejší, tak ho radšej už nechám ležať v hlave iba ako dávnu spomienku na obohacujúco strávených 93 minút.(4.12.2013)

• Pedestrian

Dobré jen ze strany dětských herců. Ruční kamera filmu akorát tak napomáhá k jeho celkové prázdnosti (detailní záběry na tváře postav) a laciné efektnosti (podívejte, jak umím s kamerou parádně kroužit kolem stolu & snová sekvence). Tu kameru Smradům neodpustím a tu třetí jim nedám. Už třeba jen kvůli té směšné zápletce.(16.12.2008)

Námět byl skvělý. Bohužel byl zabit nepřesvědčivými dětskými hereckými výkony. Naopak (jako vždy) vynikající byl Ivan Trojan. Ale na škodu bylo i nedořešení hádek s rasistickým sousedem. Ale vcelku se dá říct, že má tenhle film jeden velký plus - konečně otevře diskuzi o problémech rómských dětí adoptovaných "normální" rodinou. A proto stojí za to, se na tento film kouknout.(17.4.2004)

• C0r0ner

Zvláštní je, že v české kotlině žije mnoho etnik (Romové, Vietnamci, Ukrajinci, Němci, černoši, Arabové,...), ale nenáviděné je pouze jedno. Jak to? V životě jsem neslyšel někoho říkat: "Nenávidím ty zasraný rákosníky!" Proč? Protože mají svoje večerky a podporují trh. To, že si k tomu pěstují trávu je mi úplně jedno, protože to ve výsledku ten trh taky podporuje, akorát vládu to sere, protože z toho nemá prachy. Jo, dneska se taky zrak upírá na Araby, ale to je kvůli jiným věcem. Asi jsem xenofob, ale cikány si nikdy nezamiluji a film o tom, jací jsou vlastně skvělí neberu. Prostě ne. Protože realita říká něco trošku jiného. 30%(20.7.2016)

Diaľnica, ktorá rozdeľuje a most, ktorý nespája. Dva svety blízko seba v hlavách rôznych ľudí, ktorí majú celkom odlišný prístup k tolerancii. Priznám sa, že ani ja nezdieľam prístup adoptívnych rodičov, ich svet bol vykreslený dosť zidealizovane, ale chlapci hrajú svoje role so zanietením a ani ten najmenší nebol slabý. Netradičný zaujímavý film. –––– Dneska nás měl Pánbůh hrozně rád. Akorát nám to dal nejdřív sežrat.(29.8.2014)

• - Doplnění a především závěr situace kolem adoptovaných dětí z filmu lze vysledovat ve 13. komnatě Terezy Boučkové (2012). (Spiizy)

• - Autobusová zastávka nacházející se na návsi obce byla postavena pouze pro potřeby natáčení, Obě skutečné autobusové zastávky v obci totiž leží na hlavní silnici, která přes náves nevede. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Autorka scénáře Tereza Boučková se inspirovala vlastními zážitky s výchovou adoptovaných romských dětí, které ztvárnila také v románu „Rok kohouta“ u roku 2008. (Ded@M@tes)