Smradi

The Brats

Česko, 2002, 93 min

Kedysi som viedol so starším párom diskusiu o zmysle tohoto filmu. Podľa nich sa jednalo iba o parazitovanie na filmársky vďačnej téme, ktorú je však ťažké uchopiť. Podľa mňa sa to Tycovi podarilo bez toho, aby niekoho dehonestoval a zároveň natočil film pre diváka príťažlivý a podávajúci nejaké posolstvo o tolerancii v modernej spoločnosti. Možno by som dnes zmenil názor a bol omnoho kritickejší, tak ho radšej už nechám ležať v hlave iba ako dávnu spomienku na obohacujúco strávených 93 minút.(4.12.2013)

• Marsik

Nebyl to vyloženě blbej film, akorát mi přišel dost slabej. Myslim si, že problematika Romů by se dala zfilmovat daleko lépe. Potom mě štvaly kolikrát ty dlouhé nic neříkající záběry, či točící se kamera okolo stolu. Ivan Trojan zahrál obstojně, ale celý film sám nemůže utáhnout. Film jako celek působí nemastně neslanně. Hodnotim to jako slabší průměr, tedy 45%.(27.5.2010)

• don_mingo

Nejenomže filmařsky je to echt sračka vpravdě českých rozměrů, ono je to ještě navíc nebezpečné. Dávat Boučkové, z níž ten zapšklý latentní rasismus doslova pryští na všechny strany, scénář k filmu o rasismu je samo o sobě na přes hubu, nechápu Trojana, proč se do téhle agitky vůbec motal, ale tak třeba zrovna potřeboval prachy, byl zhulenej nebo tak něco. /// Já jsem hodná česká máma s otevřeným srdcem, mám v srdci místo pro všechny dětičky, všechny chci milovat, ale když voni to jsou cigáni, béé béé, člověk je miluje a oni mu vrazí kudlu do zad, búú búú, jak já chudák to mám zvládnout, húú húú, já je miluju, oni mě ne, takhle to nejde, fňuk fňuk, ale neobviňuju je, to ne, jsou to moji miláčci, přestože jsou zlí, smrk smrk. Jděte do prdele a zavřete za sebou.(23.9.2010)

Zdeněk Týc chtěl patrně natočit pohled do naší společnosti, plné rasistických nadávek, nespravedlnosti a životních útrap. A to se mu povedlo - na výbornou. Neuvěřitelně mu k tomu dopomhla dvojice hlavních představitelů - duo Špalková + Trojan je naprosto bezchybné (jak ve svých rolích, tak v hereckých výkonech), (někteří) dětští představitelé jsou většinu času také nadprůměrní. Film doplňuje příjemná hudba a ... tady pro mě výčet kladů končí. Celkově slušná kamera se mohla vyvarovat určitých výstřelků (resp. k použití "handky" jsem nepostřehl ten správný význam...), ale především - nemůžu si pomoci, ale tenhle film je v podstatě o ničem. Ukazuje sice na podstatu tvarované myšlenky, ale nedokáže ji správně podat a zaobalit skutečným příběhem. Mnoho načrtnutých charakterů a příběhů zůstává nedotaženo a třebaže jde pouze o ústřední pohled na zajímavou rodinu, příběh v podstatě končí ve stejné rovině jako začal. Tím pádem je jedno, jestli by byl o půl hodiny delší, nebo o 10 minut kratší (a že by je nebylo problém najít - především některé dlouhé záběry mi přijdou až příliš dlouhé a příliš zbytečné...). Celkově však příjemná, velmi dobře odehraná a mírně vtipná podívaná. A na svoji kritiku - dokáži si představit i přesně opačný úhel pohledu, kdy by se dalo říct, že Týc natočil nadprůměrný a vynikající film - tento názor však ve mně zůstává mírně potlačen na úkor tvůrců...(28.5.2004)

Tento film je natočen podle téměř autobiografického scénáře Terezy Boučkové, s tím že film spíše ukazuje jak jsou v naší zemi rómové utlačovaní a obecně poměřováni jiným metrem. Realita je ale trochu jinde, adoptivní děti paní Boučkové vyrostly ze školních lavic, a dá se ríci že se poněkud vymly kontrole. Paní Boučková přestala mít starosti s rasistickými sousedy, a začala mít velmi vážné problémy s dětmi samotnými. Dá se říct, že jí zásadně zkomplikovaly život. Alespoň tak jsem to četl v jednom z jejích článku který vyšel v novinách.(27.10.2008)

• - Autorka scénáře Tereza Boučková se inspirovala vlastními zážitky s výchovou adoptovaných romských dětí, které ztvárnila také v románu „Rok kohouta“ u roku 2008. (Ded@M@tes)

• - Autobusová zastávka nacházející se na návsi obce byla postavena pouze pro potřeby natáčení, Obě skutečné autobusové zastávky v obci totiž leží na hlavní silnici, která přes náves nevede. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Diváckou cenu. Na filmovém festivalu v Istanbulu byl pak oceněn za nejlepší režii. (Ded@M@tes)