Drama / Dobrodružný

Jamie Hannigan

Tom Comerford

Kostýmy:

Leonie Prendergast

Přiznávám se, že zhruba první polovinu jsem stepovala nohama nudou a nezáživností, ale to se v druhé polovině změnilo. Ne nějak extra výrazně, ale už se konečně něco dělo. Krvavý boj o relikvii, vyjádření zla a dobra v souvislosti s vírou (ovšemže zastoupené známou církví) a nevírou. Prolínaly se tam různé mýty a já jsem docela jukala s čím vším se dalo bojovat. Velké plus byla temná atmosféra po celou dobu, takže jsem z toho měla málem deprese. Nicméně to bylo asi to nej z celého historického dramatu. Konec mně vyzněl do ztracena a to je u tohoto filmu škoda, alespoň nastíněná pointa by byla dobrá. Ale tu jsem si domyslela v souvislosti právě se zázračnou relikvií. Brendan asi věděl, proč to ukončil právě tak.(19.7.2017)

Zajímavý počin z atraktivního prostředí i období, ale nemá to šťávu. Akce je zde na můj vkus málo, ale zase je štavnaťě brutální a krví se nešetří, za což dávám plus a všemu vévodí nafučený Punisher, který má opět skvělou roli. Místy roztahané a nudnější, příběhově plochší, ale za pochmurný vizuál-atmosféru a brutalitu s třemi hvězdy šetřit nebudu. 55%(10.7.2017)

• kaylin

Nemůžu si pomoct, ale tyhle historické drsné filmy mi moc neříkají. Já vím, že je zde i nějaká snaha o poselství, ale za mě to prostě není ono. Je to drsné, ale přijde mi to dějově strašně prázdné. Chce to oslovit diváka, ale přitom to svým tempem dovede nudit, a to i přesto, že zde jsou souboje a akční scény. Ne, tohle není pro mě.(9.7.2017)

Kdyby N.W. Refn dokázal uspokojivě pracovat s tempem, mohla jeho Valhalla Rising dosahovat obdobných kvalit. Jakožto zdejší hororový expert sice navštěvuji ostatní filmové žánry spíše svátečně, avšak tvorbu talentovaného režiséra Brendana Muldowneye bedlivě sleduji již nějaký ten pátek a z jeho nového filmu jsem více než rozradostněn. Pilgrimage se může pochlubit působivou atmosférou, jež místy dokonce disponuje hororovým nádechem. K jejímu zdárnému vybudování výrazně napomohl evokativní hudební doprovod, kterému vévodí temné náboženské zpěvy, a rovněž ponuré irské klima. Velmi mě oslovoval i mysticismus, kterým je celý snímek prostoupen. Obstojný scénář, kvalitní herecké výkony a přítomný polylingvismus poté činí příběh uvěřitelným a dobově autentickým. Pilgrimage rozhodně doporučuji ke zhlédnutí a uděluji mu plné čtyři hvězdy.(4.7.2017)

Bežne mám rád takéto menšie drsné historické filmy prevažne z európskej produkcie, ale Pilgrimage ma dosť sklamal. Aj napriek kratšej dĺžke a faktu, že sa dej neodohráva na jednom mieste, ale zachytáva putovanie postáv na ich ceste je tempo väčšinu času pomerne pomalé, nejakých zaujímavejších sekvencií je zanedbateľné množstvo a celkovo to dejovo ani nemá moc čím zaujať, prišlo mi to až zúfalo nenápadité a priemerné a bolo mi teda úplne jedno, ako dopadne nejaká relikvia. A keby to aspoň mohli zachrániť postavy, ale ani to nie, na kladnej strane zaujme jedine Jon Bernthal, ktorého nemý brutálny bojovník ma dosť bavil a nesklame ani jediný výrazný zabijak, ktorému nechýba charizma, ale tým to končí a tá skupina mníchov v centre diania ma teda vôbec nezaujímala. A tak film je teda hlavne čakaním na akciu, ktorá vôbec nie je zlá, len škoda, že jej je tak málo. Film vlastne ponúkne len jednu dlhšiu akčnú sekvenciu v strede filmu a potom ešte finále, ktoré ale mohlo byť aj dlhšie a tu rozhodne poteší, že je to slušne natočené a hlavne správne drsné, tých rozmanitých krvavých zabití je tu dostatok. A plusom je aj vizuál a technická stránka, pozerá sa na to dobre, pričom film využíva aj atraktívne lokácie. Takže celkovo ma to určite sklamalo, väčšina podobných filmov býva podstatne lepšia, ale zase na ten slabý priemer to akcia, vizuál a Jon Bernthal vytiahnu. 52%(13.7.2017)