Bouřlivá svatba

• Indie Monsoon Wedding (více)

Indická romantická komédia z dielne najznámejšej indickej režisérky súčasnosti Miry Nair sa odohráva počas štyroch dní a štyroch nocí, ktoré predchádzajú dohodnutej svadbe dvoch mladých ľudí zo zámožných strednostavovských indických rodín z Dillí. Ženíchom je Hemant, indický emigrant, ktorý v USA pracuje ako počítačový expert. Nevesta Aditi so svadbou súhlasila najmä preto, lebo ju už omrzeli sľuby jej ženatého milenca. Počas týchto štyroch dní a hektických príprav na svadbu, ktorá sa skončí v monzúnovom daždi, vychádzajú na povrch rôzne rodinné tajomstvá a prejavujú sa jednotlivé charaktery. Viac ako samotným príbehom je film zaujímavý originálnou a autentickou atmosférou indickej domácnosti, kde sa miešajú staré tradície s moderným životným štýlom, angličtina s pandžábštinou a hindu, dialógy s hudobnými pasážami, zloženými tak z tradičných indických ľúbostných piesní, ako aj z moderného popu, jazzu a pop-folku bhangra. Snímka evokuje pestrý a melodramatický svet indického Bollywoodu, je oslavou všetkých spôsobov lásky, rodinnej súdržnosti a indickej hudby. Mira Nair za Búrlivú svadbu získala Zlatého leva a cenu Laterna Magica na MFF Benátky, Cenu BAFTA, Európsku filmovú cenu Cenu piatich svetadielov a mnohé iné ocenenia. (oficiální text distributora)

Philippa

Není to úpně srdcovka ,ale je to pěkný barevný film ,který přesto ,že se tváří jako komedie ,úplnou komedií není.Asi každá rodina má své kostlivce ve skříni a ani v Indii tomu není jinak.Nechci tu spoilerovat ,ale hláška "Co znamená slovo oddaný?.........."byla naprosto brilantní.Určitě tento hezký snímeček neurazí a když zrovna nebude nic lepšího na práci ,stojí za shlédnutí. ()

d-fens

aj keď fetišizácii rodiny som nikdy nebol príliš naklonený (snáď iba v prípade Krstného otca :), tu mi to príliš nevadilo.... natočené to bolo veľmi zručne a s celkom úspešnou snahou preniesť na diváka trošku z modernej Indie a zasvätiť ho do myslenia indickej vyššej strednej vrstvy... a práve aj za tento "reportážny" rozmer pridávam nejaké percentá naviac... človek sa napríklad dozvie, že o Bengálcoch v Indii hovoria že sú príliš snobskí, o Pandžábcoch zase že sú príliš "odviazaní"... indický zmysel pre neporiadok a chaos rovnako silno cítiť, ako aj záľubu v spoločnom veselení sa a v silných väzbách na rodinu a tradície tejto mnohorakej, farebnej, pluralitnej kultúry... len či som tú jednu hviezdičku predsa len nepridal iba kvôli vavrínovým ratolestiam a okrídlenému levovi na obálke DVD :)) ()

Lord.Jim

O svatbu tam nakonec ani tak nešlo - naštěstí -, ale všechny ty přípravy a zvyklosti byly strašně zajímavý a nejzajímavější mi přišlo to, že Indky jsou strašně krásný v jakýmkoliv věku, a pak byl moc hezkej ten vedlejší příběh zamilovaného "maníka na svatby". No bylo to rozkošný. ()

Andrea1717

Iný pohľad na Indiu, zaujímavý v konečnom dôsledku, realita? Ťažko povedať, môžno. Najsympatickejší mi bol príbeh slúžky a organizátora svadieb, to ako z ničoho nič dvaja ľudia nadobudnú presvedčenie, že sa milujú a behom 4 dní sa stihnú aj vziať, ma nikdy neprestane udivovať. ()

SaraSun

Pokud mělo jít jen o zachycení indické svatby, tak OK, ale ke konci jsem už měla toho barevného hopsání plný oči. Zálibu v Bollywoodu jsem nějak nenašla. ()

LeoH

Trošku jsem se psychicky připravoval na exotičtější verzi Homolkových říznutou rozjuchaným muzikálem, ale bylo to docela jinak, žádné panoptikum směšných figurek, spíš dobře odpozorovaná atmosféra rodinného mumraje, která mi dojemně připomněla početné sešlosti pořádané před desítkami let při každé vhodné i nevhodné příležitosti generací mých prarodičů se vším tím vyléváním srdíček, vrstevnickým skupinkařením, vznikáním a zanikáním přátelství až za hrob, spontánním muzicírováním, srdečními peripetiemi, blahosklonnými radami tet a strýců… A navíc se tu krom trojité porce neurážející, odlehčené romantiky najde i kus opravdového dramatu, nemálo realistických záběrů indických velkoměstských ulic (ještě to tak vidět v plném obrazovém formátu a ne z ořezaného DVDčka) a nakonec se hrábne do dušiček hloub, než to ze začátku vypadá. Moje první setkání s Bollywoodem (i když ne úplně typickým, nebo asi spíš právě proto) dopadlo nad očekávání. ()

Sarpele

Na dohodnuté svatbě mladé televizní moderátorky a obchodníka žijícího v USA se sjíždí příbuzní a přátelé ze všech koutů Indie. Mozaika lidských příběhů, setkání tradice a moderního života, různých sociálních a jazykových skupin na pozadí této ohromné, zářivé a barevné události. Nechybí ani veselá figurka v podobě organizátora svatby, z přemíry citu pojídajícího květiny. Film o tom, že osvědčené zvyky a tradice mají své místo i v moderní době. ()

Bernhardiner

Tři dny před svatbou se poprvé viděli a za dva dny už z toho byla láska jako trám. Neuvěřitelné! Ale pochopitelně se to neobejde bez problémů - slečínka totiž stále miluje napomádovaného ženatého slizáka, kterého je schopna pilně obhospodařovávat ještě dvě noci před svatbou. Ale náhle objevená láska mezi snoubenci se dokáže přes tuto malichernost překlenout. Pak tady máme ještě asi dvě stě padesát dalších dvojic, kterým láska zmrzačí srdce, mezi nimi i asi dvanáctileté dívenky a o padesát let staršího mazlíka, který již dávno objevil, že děti má ze všeho nejradši... Kýč, kýč, kýč! Ale celkem hezky se na to dívá, to se musí nechat, nebo, lépe řečeno, nebylo to nepřežitelné. Tenhle film byl evidetně natočený pro západní publikum, protože film netrvá tři čtyři hodiny, jak je u indických tvůrců zvykem, ale jen dvě. Tomu odpovídá i jazyk filmu - mluví se zde hindštinou a angličtinou, přičemž se mi mnohdy zdálo, že ti lidé mluví, jak se jim zrovna zachce a jsou schopni opovídát na hindskou otázku anglicky a naopak. Slavné bollywoodské tanečky byly naštěstí přiškrceny na minimum a hudební složka taky nebyla úplně nejhorší. Co se týče herců... byli pro mě příjemným překvapením, čekal jsem mnohem více přehrávání a trapnosti, to však nic nemění na tom, že představitel Dubého se choval debilně, a to do té doby, než srdce jeho postavy ovládla láska, zrovna tak jakýsi asi patnáctiletý obézní chlapec, který má ambici stát se kuchařem a otec mu v tom brání. 50% ()

Heraldika

Opravdu povedený film, s krásně propojenými vtipnými i smutnými okamžiky ze života jedné bláznivé indické rodiny. Žádný Bollywood nečekejte, a to myslím v dobrém. Moc se mi to líbilo, a pokud mohu přirovnávat, tak atmosférou mi to trochu připomínalo Mojí tlustou řeckou svatbu a tragikomikou Muriel se vdává. 90% ()

Ramanam

Je ihned poznat, že tento snímek je tvořen srdcem. Oproti jiným, které se tváří vážně, naučně a káží, co se má a nemá dělat, co je dobře a co špatně, nebo kde se všichni předhání v tom, co je umělečtější a světovější, je toto pro mne balzámem na duši. Dlouho jsem shlédnutí oddaloval, stačí se podívat na tu širokou spolupráci všech možných zemí, což ve většině případů znamená podivnou smíchanici a guláš, ve snaze se zavděčit všem, a to hlavně západnímu divákovi, který čistě indické filmy nepobírá. Jaké bylo mé radostné překvapení, když jsem vůbec nepoznal, že se nejedná o čistě indický film. Také se podívejte na hodnocení, které čítá mnoho stovek shlédnutí. Kdyby to byla opravdu jen klasická indická produkce bez jediné ceny na evropském festivalu, tak kolik si myslíte, že by to mělo hodnotících? Nebo, jak by hodnotili? Zase s posměchem a pohrdáním? Osobně to vidím na pár desítek, a i to jen při silné vůli Boží..., ale na to jsme my, kterýž se Indií zabýváme už zvyklí. Jedna svatba a velké množství postav, chaos, shon, rodinné svazky, dávná tajemství, mnoho osudů, a to vše v pár dnech a na jednom místě zní jako jasný návod na jeden velký výbuch, ale nestalo se tak. I při tom množství problémů, které svatbu doprovázely můžeme sledovat propracované osudy mnoha lidí, lásku a smíření. Moc hezké a dojemné, hlavní a stěžejní poselství se nese v pozitivním duchu, což mám velmi rád. Musíme vzít v potaz, že děj je takřka nulový, ale je velmi dobře pojatý a dotažený do naprosto dokonalého závěru, kde nám to vše do sebe parádně zapadlo. Ano, měl jsem radost a byl jsem šťastný spolu s postavami. Přesně o to jde, aby postavy u diváka přímo před očima ožily a on byl součástí viděného. Mohu jen doporučit ke shlédnutí a ten, kdo má otevřené srdce, tak ten si příjde na své. Doprovodná hudba vše jen krásně potvrzuje. Určitě se to pomyslného stropu nedotklo, ale myslím, že z toho příběhu tvůrci vytěžili opravdu maximum. Pěkná, překvapivá a zasloužená čtyřhvězda, všechna čest. ()

misstake

I když nejsem standardním divákem romantických komedií, tak téma domluvených tradičních svateb v Indii jsem už někde viděl, takže na tomto poli nic nového. Epizoda úchyla mi přišla jaksi násilně včleněná a ne zrovna moc zapadající. Zpracování, herci, hudba - v pořádku, ale bohužel moji nudu (hlavní zápor filmu) nic z toho neodlehčilo. ()

cab

Svatba po Indicku se neodehrava primo podle predstav, ale tak uz to v zivote chodi. Kulturni odkazy vzdalene kultury i blizke popkulturni vazby v zamotanem, ale o to peknejsim pribehu. 65% ()

Rozjimatel

Toto bollywoodske dielo ma nechytilo až tak, ako by som očakával podľa všetkých tých cien a kritických ohlasov. Aj hudba ostala za očakávaním, zvyčajne ma hudba v indických filmoch berie viac. Je to taký netypický bollywoodsky film, civilnejší, menej hravý, bez muzikálových vložiek, zrejme určený "na vývoz" na západ. Mám ale pocit, že v snahe priblížiť sa západnému publiku tak trochu film stráca svojho indického ducha, niečo, čim sú indické filmy jedinečné. Veď tým jednoduchým príbehom a ani nedotiahnutou dramatickou či psychologickou stránkou film "západu" konkurovať nemôže. A to, že to je údajne komédia, musí byť snáď nejaký omyl, mne to vtipné veľmi nepripadá, toho humoru tam je len poskromne, film považujem skôr za vážnu drámu. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Eruntano

Film, u kterého moc nevím, co bych měl ocenit. Připadá mi, že kdyby ho natočili Evropané, že by ztratil celý zbytek kouzla, protože obsah je naprosto primitivní. Hodnotit ale film jen kvůli exotice mi nepřipadá rozumné. Co tedy zbývá jsou dobří herci (líbil se mi hlavně otec rodiny Lalit, který například z linie pedofilního strýčka udělal bravurním monologem velmi působivý prvek filmu), nedějové medailonky z ulic Dillí, něteré milé vtípky a samozřejmě šílená postava Dubého (i té jeho pracovní megačety). Je to ale film, který mi proletí hlavou jak obláček dýmu a nezanechá po sobě lautr nic. ()

Narciska

Tak tenhle film zestárl už za dva roky po svém vzniku. Režisérka jako by až teprve během natáčení hledala tu správnou formu, místy dokument s neherci, místy smyslnost, která neodpovídala tomu, co se skutečně odehrávalo, také teatrální a patetické scény, no do konce filmu styl zvládnout nenašla. Herci byli velmi špatně vedení, kamera se zaměřuje na nicotná gesta a detaily. Líbil se mi zpěv a propojení s dějem, námět 4 dnů svatebních příprav také postačil a to indické vedro, to bylo ve filmu hmatatelné. ()

Ygnor

Na první shlédnutí pro mne šok, po druhé už tak na čtyři a půl, ale film který stojí z indické produkce rozhodně za TO. ()

Miki68

Můj první indický film, při kterém jsem si říkal "tak takhle to možná opravdu vypadá v Pandžábu". Rozhodně žádný Bollywood. Překvapivě mile romantické, bez patosu a přhánění. Ačkoliv velmi odlišné od euro-americké produkce, přesto uvěřitelné. ()

Barak

Bouřlivá svatba.. spíš hodně zmatená. Spletenec příběhů několika lidí - nudný, nezábavný, nicneříkající, téměř bezcitový.. zcela mimo mě.... (3/10) ()