Gerald's Game

Scénografie:

Patrick M. Sullivan Jr.

Kostýmy:

Lynette Meyer

Obsahuje nepřímé spoilery! Člověk čeká hororovu úchylárničku a dostane toto. Námět z popisku mě zrovna 2x nepřesvědčil a to i navzdory tomu, že se jedná o adaptaci knihy Stephena Kinga. Pár jede na venkov trochu si o okořenit, pán je trochu horlivější, klasika, bude nějaké to snaženíčko, zkoušeníčko, násilíčko, dušeníčko. A bum, twist. Film nabírá tempo, připletou se do toho nějaké ty .. nové nečekané prvky... a je to celé nějaké divné... takový lehce absurdní survival. No a nakonec je z toho úplně něco jiného. Gerald's Game je takový ten typický příklad filmu, o kterém se těžko dá něco říct bez spoilerů. Mě osobně nakonec překvapilo, jak komplexní vlastně tenhle film je a po zpětném přemítání si divák uvědomí, že to co explicitně viděl, nemusí být tak úplně pravda a jakmile to spojí do souvislosti, tak zjišťuje, že to vlastně dává smysl (těch hintů pro pozorného diváka je tam dost). A není to vůbec tak blbé, jak se to nejdříve jeví.(12.1.2019)

I přes jméno Stephena Kinga, jsem čekal něco ve stylu 127 hodin. Film mě však brzy vyvedl z omylu. I přes minimální prostor a minimum postav se jedná o zajímavou a občas i slušně hororovou podívanou, která se možná zbytečně zdržuje flashbacky, ale nedá se říct, že by nudila. Pro fajnšmekry si navíc schovává jednu výživnou krvavou scénku, která překonává i řezání ruky ze 127 hodin.(10.11.2017)

Po dlhej dobe v nefunkčnom vzťahu sa Gerald a jeho žena Jessie zhodnú na tom, že potrebujú zmenu, aby mohli zachrániť krachujúce manželstvo. Vyberú sa do izolovaného domu, kde sa chystajú prežiť vášnivý víkend. Všetka vášeň sa však vytratí, keď Gerald dostane zástavu srdca a Jessie zostane pripútaná k posteli. Pomoc vzdialená na stovky metrov, dehydratácia a rozkladajúce sa telo manžela v blízkosti rozbiehajú desivú nočnú moru, z ktorej pre Jessie nie je úniku. - Jeden z najlepších hororových režisérov súčasnosti si tentokrát zobral na starosti velmi náročnú tému na spracovanie, ale zvládol ju dobre. Psychologický nátlak a napätie v tomto horore fungujú perfektne a atmosféra je absolútne bezútešná. Všetko je podporené solídnym hereckým výkonom hlavnej hrdinky, ktorá dokáže uveritelne zahrať jej úlohu v tak brutálnych podmienkach. Je to trochu náročnejšie na pochopenie a miestami to vyzerá trochu chaoticky, ale pre mňa osobne jeden z najzaujímavejších hororových zážitkov v poslednej dobe. V budúcnosti si to ešte určite pozriem, pretože je to podla mňa horor, ktorý treba vidieť viackrát. Mike Flanagan sa so svojím tímom krok za krokom zlepšuje a nemôžem sa dočkať toho, s čím príde ďalej. + herec z Ouija: Origin of Evil + herečka z Oculus, Demon Legacy, Hush a Ouija: Origin of Evil + herec z 13 Sins, Kristy a Demonic(29.9.2017)

Většina tu dává tři hvězdičky, ale mě to nepřipadne tak zlé. Ani horor to není. Psycho s lidskými představami naopak ano. ■ Když člověk skončí připoutaný na posteli na místě, kde se nedovolá a společnost mu dělají představy, jeden pes živící se lidským masem a "Smrťák". Ano, retrospekce z minulosti doopravdy mohlo být míň, nenapadá mě ale, jak by bez toho bylo možné hlavní hrdinku plně pochopit. ■ Knihu Stephena Kinga jsem nečetl. ■ Za mě 72%. ■ P.S. SPOILER: Rozumím, proč následně (opakuji jestě jednou, SPOILER) naskočila do auta a jela. Věděla, že nemá mnoho času a toto bylo rychlejší, než telefonovat o pomoc a čekat, než se někdo sebere a přijede k ní. V reálu to i se štěstím bylo rychlejší.(6.1.2019)

Jakožto zdejší hororový expert z plna hrdla křičím: "Bravo!". Mike Flanagan nechal zapomenout na své drobné režisérské klopýtnutí u snímku Ouija 2 a opět se vrátil k hororovému nadstandardu. Nyní však udivuje i nebývalou sofistikovaností scénáře, v důsledku čehož tento strhující psychologický survival rozhodně nelze doporučit konzumnímu publiku, které bude patrně znuděno náročností látky. Gerald's Game totiž odkazuje na freudovský symbolismus, který zde elegantně přechází až do Lacanovy surrealistické psychoanalýzy. Mike Flanagan se po příběhové stránce drží Kingovy předlohy, ale nápaditým zpracováním gumuje její největší nedostatky, kdy ke ztvárnění vnitřního konfliktu využívá imaginárních antagonistických postav interagujících s opravdovou Jessie. Gerald's Game nepopiratelně aspiruje na medailové umístění v žebříčku nejlepších hororů letošního roku a já tak této inteligentní klaustrofobické symfonii děsu uděluji plných pět hvězd.(30.9.2017)